0 oy
2,198 göst.
Aile kategorisinde (80 puan) tarafından
Merhaba anneler benim kizim 2 yasinda ve surekli masturbasyona benzeyen sekiller yapiyor ter icinde kaliyor ne yaptiysam olmadi artik cok uzuluyorum ne yaocagimi bilmiyorum internetten cok arastirdim ama bunun normal oldugunu soyluyorlar youtubden kizimi dovmemek icin zor tutuyorum kendimi ne yapmam lazim basina gelen varmi boyle  birsey yardim edin lutfen

68 Cevaplar

0 oy
tarafından
Canım  normal bisiy bunda utancak bisiy yok..sanki çocuğu biriyle yakalamış gibi konuşma..anlamını bilmeden yapiyo..yaşı kuucuk anlatman bisiy değiştirmez anlamaz çünkü...kendini keşfediyor çok çok norml o da kızının bir gelişimin parçası aslında olanustu bisiy değil .oğlum 3 yaşında.eki sürekli pipisinde ..öyle bisiyde hiç görmezden  gelip dikkatini başka bisiye veriyorum ..gel oyun oynayalım  gel şunu tutr gibi.yanliz bırakmamaya çalış..ve sinirlenme lütfen ..
-Reklam-
0 oy
(1,630 puan) tarafından

çocuklarda mastürbasyonÇocuklarda genellikle mastürbasyon 2 ile 6 yaşları arasında ortaya çıkan, çocuğun cinsel organıyla oynaması durumudur. Bu yaş aralığındaki çocuklarda mastürbasyon normal bir süreçtir. Bu süreçte çocuklar kendilerini tanımaya yönelik davranışlar sergiler, cinsiyeti, çocuğun kendi bedenini tanıma davranışıdır.

Çocuklarda mastürbasyon çocuğun eliyle cinsel organıyla oynaması ya da bir yere sürtünmesi şeklinde olur.

Çocuk yaklaşık olarak 3 yaşında cinsel organıyla oynamaya başlar ve bundan haz almaya başlar ve bu davranışlar tekrarlayıcı olabilir. Bu durum çocuğun bedenini tanımaya yönelik normal cinsel gelişimin normal parçasıdır. Bu davranışlar ayıplanmamalı, kızılmamalıdır. Ebeveyn olarak sakin olmak bu dönemde çok önemlidir. Aşırı tepkilerde ya da ayıplanıp kızıldığında bu davranışlar çocukları daha çok mastürbasyona itebilir ve normal bir cinsel gelişimi ilerideki yaşantısında da problemlerle karşılaşılabilir.

Çocuklar mastürbasyonu kendini rahatlatmak için yapar. Çocuk sevildiği, önemsendiğini ve güvende hissettiğinde kendini rahatlatma ihtiyacı azalacaktır ve bu davranışlarda azalma görülecektir.

Çocuğunuz mastürbasyonu uygun olunmayan ortamlarda yapıyorsa çocuğa yaptığı davranışın çok özel bir durum olduğunu ve herkesin içinde yapılmaması gerektiğini odasında, tuvalet ya da banyoda yapılması gerektiğini vurgulayın fakat bu süreçte kızmayın öfkelenmeyin veya onu suçlu hissettirmemeye çalışın.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise çocuk mastürbasyon davranışını abartıyor ise arkadaş ortamından kendisini izole ediyorsa ya da evde sürekli kendi bedeni ile uğraş söz konusu ise bu durum kendini tanımaktan ziyada çocukta duygusal doyumsuzluğa işaret ediyor demektir. Bu davranışlar çocuklarda ebeveynlerine karşı aslında bir mesaj veriyor olabilir. Ebeveynler çocuklarıyla biraz daha vakit geçirmeli, beraber oyunlar oynanmalı, beraber aktivitede bulunmalı, kısacası çocuklarınıza zaman ayırmak önemli.

Kendisini izole eden mastürbasyonda çocuğun çevresinden kopmasına psiko-sosyal gelişimin ve kişilik gelişiminde problem oluşturabilir.

Mastürbasyona aşırı derecede düşkün davranışlar sergileyen çocuklar da;

-Çocukla yeterince ilgilenilmemesi durumunda bu davranışı sergiler.

-Çocuğun çevresinde ilgisini çekecek uyaranların bulunmaması,

-Yeni bir kardeşin doğumu,

-Anne ve baba arasında yaşanan kavga veya huzursuzluklar

-Çocuğun kendini güvende hissetmemesi, aşırı kaygı duyması durumunda bir kaçış eylemi haline gelmesi düşünülebilir.

Çocuk her eylemlerinde mastürbasyon olarak nitelendirilmeyebilir. Bazen çocuklarda genital bölgelerinde kaşıntıya neden olan bazı rahatsızlıklar olabilir. Bu ebeveynler olarak mastürbasyon olarak algılanır.

Klinik psikolog Bilge Açıkgöz sayfasından ALINTIDIR. 
(5,721 puan) tarafından
Çok güzel açıklamış canım doktor
0 oy
(5,721 puan) tarafından
Dikkatini başka yere çekmeye çalışın.. siz üstüne gittikçe ters tepki yapar.. vücudunu kesfediyor olabilir.. ama dövmek istemeniz normal değil. Çocuktan önce siz bir destek alın
0 oy
(17 puan) tarafından
Malesefki günümüz bebeklerinde olan bi durum bu ve bence normal değil. Bununla ilgili yapılan araştırmalarda şöyle bir şey okumuştum. Artık bebek bezleri fazlasıyla konforlu. Yani kesinlikle bebek altını islattığında , çiş yaptığını fark edemiyor. Bundan bi rahatsızlık duymuyor. Cinsel organlarını keşfettiği 2 yaş zamanında ise artık çiş yapmaktan ve cinsel organıyla oynamaktan zevk alıyor. Bu yüzden bebeklerimize ne kadar konforlu olursa olsun hazır bez kullanmamalıyız. Alternatif olarak Yıkanabilir bebek bezleri var. Ybb diye de geçiyor. Ybbler hazır bez kadar emici olmadığı için bebeğimiz çiş yaptığında rahatsız oluyor. Hem bu durumdan zevk almıyor hem de çok daha erken çişini öğreniyor. Ybbler tabiki hazır bezler gibi değil yıkamak gerekiyor. Buna üşeniyor olabiliriz ama çocuklarımızın sağlığı için yapmalıyız. Tabi birde hazır bezlerin içindeki kimyasal varki onları saymıyorum bile. Demek istediğim endişelenmekte gayet haklısın. Bence eğer henüz tuvaleti öğrenmediyse bir an önce öğretmeye çalış. Eğer tuvaletini biliyorsa o zaman bi şekilde unutturmaya çalış. Rabbim bol sabır versin zor bi durum.
0 oy
(12,776 puan) tarafından
Öncelikle bu normal bı şey dövmek vs düşünme ama bı doktora götür belki enfeksiyon idrar yollarinda iltahap vs vardır kaşınıyor dur yaptikca hoşuna  gidiyordur ha götürdün yok ise geçici bı dönem akışına bırak ve aşka tepki verme  gerekirse pedegog yardımı al o an başka şeyler ile oyala dövme kızma gibi durumlar yapma
0 oy
(18,088 puan) tarafından
Dövmek ne demek ya saçmalıyosun şuan resmen dövmek nedir çocuk o
0 oy
(979 puan) tarafından
Valla bnm oğlum da aynı yere yatıyor yüzüstü terin suyun içinde kaliyor... bebeklikten beri aynı bu aralar unuttu fazla yapmıyor vazgeçirmek için çok uğraştım ama olmadı..
0 oy
(749 puan) tarafından
Litfen çoxuğa yapma etme demeyin yaotigi an ilgisini baska yere cekin sakin üstelemeyin bu onu dahada yaomaya itecekdir .normal yotube dan dinle arastir hak vericeksin bana zamnla zaten gevevektir
0 oy
(1,615 puan) tarafından
Öncelikle dövmeye kalkma daha çok tetikler benim kızım da 3 yaşında şuan ve oda masanın bacağına geçip mastürbasyona Yarkın haraketler yapıyordu eşim bir kaç kez uyardı ve daha çok yapmaya başladı o yaşlarda kendi organlarını keşif ediyorlar eşime dedim ki sakın bağırma sürekli üstüne düşme çünkü ben 1 kere söyledim kenera çekildim öyle yapmanı istemiyorum dedim üzerine düşersen daha çok yapar bazı şeylerin üstüne düşmemek gerekir şimdi benim yorumum çok altlara gidicek belkide linçlerden dolayı görmüceksin ama olsun ben yine de bilgimi oaylaşmak istedim hatta biz pedegogta gittik onun için değil sinir sıkıntı zarar sorunları için onuda söyledim oda aynı şeyi söyledi üzerine pek düşmemek gerekiyor sakin bir şekilde karşına al ve de ki annecim senin öyle yapmanı istemiyorum benim hoşuma gitmiyor de zamanla da öyle yapmanın kötü birşey olduğunu anlatırsın biz kızımla çok konuşuyoruz bu gibi şeyleri dışarıso çok kötü kimseye kendini dokundurma öptürme birşey olduğundan bağır vur diyoruz oda şükür anlıyor hatta ben hariç hiç kimseye kendini öptürmüyor babasına bile 
0 oy
(1,077 puan) tarafından
Bakın o an ki sinirinizi anlıyorum ama yine de şöyle bakın olaya. 2 yaşında bir bebek ve tamamen masum bizim bildiklerimizi bilerek bu hareketi yapmıyor. Tamamen doğal süreçler belki her bebek yaşamıyor ama her bebek farklı farklı olumsuz davranışlar sergilemiyor mu? Oyüzden neden benim çocuğum yapıyor diyip sinirlenirseniz iş dövmeye gider. Ama bu da o çocuğun hal ettiği değildir. Aile sorumluluk alıyor çocuk doğuruyor ve bu çocukta öksürük gibi gözle gördüğümüz problemler için nasil ki sorumluluk alıp doktora götürüyorsak sizin şu an ki sorumluluğunuz da doktora götürmek. Doktora götürmeyin size aynılarını diyecek diyen arkadaşlara asla katılmıyorum. Doktor her grip olana aynı reçeteyi yazmaz. Mutlaka gitmeli ve asla utanmamalısınız. Bunda utanacak bir şey yok siz cesaretli olun ki o bebekte sizden bu enerjiyi alsın. 
0 oy
tarafından
Dövmek nedir ya o daha 2 yaşında bir çocuk. Bir araştır internetde, doktora danış hemen ne kolay dövmek. 
0 oy
(1,106 puan) tarafından
Komsumun cocuguda yapiyordu. Yaparken mayisiyordu çocuk sonra zamanla unuttu... annesi de cok kızıyordu  ama biz gormezden geldik sonra farkettik ki yapmiyor
0 oy
(453 puan) tarafından
Ne kadar çok çocuğa baskı yaparsan çocuk bu olayı devam ettirecektir. Sakin kalıp ve çocuğunuzla ilgilenin dikkatini başka yöne çekin mesala gün içinde ne kadar onunla oturup oyunlar oynuyorsunuz hiç düşündünüz mü ki bu dönem çocukların vücudunu tanıdığı dönem oral anal fallik dönemler var bu üç dönemi bütün çocuklar yaşar benim kızımda iki yaşında altını açarken arada bı kasiyi ama ben hiç icin vermedim çocuğun yaptihida normal bir durum en kısa zamanda çocuğunuzu doktora götürün bu durumda açıklayın utanmadan lütfen ...
0 oy
(564 puan) tarafından
Ne yapıyor mesela canım benim de kızım var 2.5 yaşında dediğin gibi şeylerle karşılaşmadım. Bezini alırken merak eder bazen dokunmaya çalışır ama izin vermem hiç. Onun dışında öyle bir hareketi olmadı. 
0 oy
(19 puan) tarafından
Çok normal olan bir durumu baya abartmisiniz benim oğlumda o yaştayken öyleydi sürekli polisiyle oynardı kaynanam gorumcen hatta babası dahi çocukla dalga geçer kızar ayıp yapma derlerdi  ama oğlum daha çok yapardı sonra herkesi uyardım o anda dikkatini dağıttım asla yapma öyle ayıp kızarık döverim gibi cümleler kullanmadım sanki yaptığı onu gormezden gelip hic yokmuş gibi davrandım sonrada kendiliğinden geçti bence sizde öyle yapın eğer yapamıyorsanız yardim üstüne giderseniz daha çok yapıp tik haline de getirebilir ev haliniz nasil bilemem ama çocuk sıkıntılı olduğu dönemde daha çok yapıyor hele dövmek konusuna değinmek dahi istemiyorum çünkü eminim kızının iyiliğini isteyen bir annesiniz o yüzden onu sinirle söylediğinizi varsayiyorum
0 oy
(6,825 puan) tarafından
Kesinlikle bir Dr a danışmalısınız bunda çekinceye düşecek bir şey yok.. ayrıca bnm bildiğm hemen dikkatini çekecek bişey yapın zmnla unutuyorlar ama kesinlikle kizarsan yada sakın kalmazsan daha çok inat eder ve yapar
0 oy
(68 puan) tarafından
erkek çocuklarda buna mayasır denir sünnet olunca yada tedaviyle geçiyor kız çocukta da büyük bir ihtimal öyle istemsiz bebeginiz yapıyor emin olun tedavi etmeniz gerek başka doktor ve bölümleri araştırın
0 oy
(60 puan) tarafından
Benim kızım da yapıyor 20 aylık yapmaya başladığı an yada o pozisyona geçeceğini anladığıniz an dikkatini başka yere çekin yanına uzanın bacaklarını acın hareketler yapin oynayın.  Özellikle bezliyorsaniz bol bol altını açık bırakın.  Sırtıni okşayın ve sarılın.  Korkmayın zamanla bırakır sakin kızmayın gerçi arada insanin elinde olmuyor
(60 puan) tarafından
Her tuvalet sonrası poposunu yıkayın vajinasına ıslak bez surmeyin  temiz ve kuru olsun.  Bol bol ilgilenin oyunlar ve oyuncaklar çok önemli benim ki uykuya geçeceği zaman yapardı onun için sallamaya başlarken yüz üstü yatırırdım bacaklarının birbirine teması olmasin diye
0 oy
(4,858 puan) tarafından
Ya ben birşey anlatayım doğar doğmaz Türkmenistan'da büyüdüm ve orada Adıyamanlı bı tanidiklarimiz olmuştu benimle aynı yaşıt kızları vardı arkadaştık ama yaşımız o zamanlar 6 falandı yani bana yaptığı mastürbasyonu gösterirdi sende yap çok güzel oluyor diye sonra annesi bunu yakalamış bı sefer doktora götürmüş doktor da bu kıza ilaç vermiş annemle annesi konuşurken duymuştum sende bı götür sor istersen ne bileyim alışkanlık haline gelmesin sonra yaaa
0 oy
(1,583 puan) tarafından
Enfeksyon mu var acaba 

İlgili sorular

0 oy
7 cevap 129 göst.
1 Mart 2024 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Durunun Annesi (4,292 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 41 göst.
15 Ocak 2024 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde ptrck (412 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 37 göst.
17 Aralık 2023 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Sevmm (1,988 puan) tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 405 göst.
12 Aralık 2023 Aile kategorisinde 3cocuklumutluevli (58 puan) tarafından soruldu

383,334 soru

11,472,432 cevap

35,076 kullanıcı

...