0 oy
619 göst.
Yemek-Tarifler kategorisinde tarafından

Kızlar ben yaprak sarması yapmayı lahana sarmayı cok seviyorum yemeyide seviyorum tabi :D ama  nedense gUel olmuyo interneetten bakiyorum yine kotu oluyo ic harcı guzel olsa dibi tutuyo allah askına bana söyle guzel bi tarif verin sarmanın püf noktasıni söyleyin yaa dibi neden tutuyo onuda anlamiyom suyu ne kadar koymam gerek falan bilmiyom 

12 Cevaplar

0 oy
(93 puan) tarafından

Dibi neden tutar altini harlarsan tutar:)

tarafından
Kız yok en kısık ateste yapıyom valla
(93 puan) tarafından
Valla kuzum ben karambole yapiyorum tutuyo insanin kendi yaptigi cok hosuna gitmezmis. Tencereye koyduktan sonra altini yak kaynayana kadar harla sonra altini kis . O kisik ateste pissin. Ic harcida valla standart benimki
Bulgur az bisey
Princ
Sogan
Nane taze atiyorum bu aralar
Sarmisak
Salca
Baharat
Yada domates rendeliyorm. Standart iste
tarafından
Tamam canım cok sagol
(93 puan) tarafından
Rica ederim canim
-Reklam-
0 oy
tarafından
Ben dibine yaprak diziyorum ama genelde dibi tutmuş seviyorum ben o kadar güzel oluyo ki ekşi ekşi ımm neyse konuya dönelim öyle dene bide iç harcını az koy suyunuda az koy üstüne ağır tabak koyuver altını çok kısik ateşte pişir
tarafından
Benimki tutmaktan cok yanmaya benziyo ama :) suyu sarmalarin ustu kapanacak kadar koysam yeterli olur mu
tarafından
Evet üstünü çok az bişe geçsin çok koyarsan tutar
0 oy
tarafından

Şimdi bol bol benim yerime de ye emziriyorum gaz yapıyor diye yiyemiyoruum:'(

tarafından
Bende emziriyorum ama yiyom gaz sorunumuz 3 bucuk aylıkken bitti
0 oy
(1,865 puan) tarafından
Ben pisirecegim tencerenin dibine yaprak saklarini ve birkac yaprak serip uzerine sardigimi yerlestiriyorum. Genelde yatay ve ski sekilde diziyorum. En ustunude birkac yaprakla kapatiyorum ve birde agirlik veya tabak koyiyorum ki alttan gelen buhar uzaklasmasin en usttekilerde iyice pissin. Pisirme suyunu soguk ve icine limon skp dokuyorum. Yapraklarin uzerini ortecek seviye su ekliyorum. Tencereninde kapagini kapatip mumkun olduginca kisik ateste pisiriyorum. 
tarafından
Altina ustune bende yaprak doycam bakalim insallah bu sefer olur
0 oy
(5,324 puan) tarafından

Düdüklünün ya da tencerenin altına yaprak seriyor musun?:)

tarafından
Yok yapmiyodum ama yapmak gerekmis simdi ogrendim :)
(5,324 puan) tarafından
Yansa da yapraklara değmediği için sıkıntı olmuyor. Bizde iç harcını sırf pirinçle yaparız çok güzel olur. Bolca soğan doğrayıp kavuruyoruz sonra salça koyuyoruz sonra da pirinci koyup az bişeyde su ekleyip biraz pişiriyoruz yarı çiğ yarı pişmiş oluyor. İstediğin baharatları da atıyorsun bu arada karabiber, kimyon, kırmızı biber ve tuz atıyoruz biz. İsteğe göre de maydonoz doğrayabilirsin :)
(5,324 puan) tarafından
Bu arada sarmaları dikey bi şekilde diziyorum ben:)
0 oy
tarafından
tencerenin dibine kotu yaprakları koy öncelikle ben çiğden yaaprm sarmalı felan smdi tarifi vercem ve iddaliym cok guzel olur sarmam felan

pirinç

kuru sogan

maydonoz

dereotu

nane

limon

tuz 

karabiber

pul biber

domates rendesi yada sosu

şalca 

ve bolca hem sıvıyağ hem zeytinyağı 
tarafından
Tamam kuzum yapcam dolmaları yatay mi koyuyosun dik mi birde suyunu dolmalari kapatacak kadar koysam yeterli olur mu
tarafından
yatiriyorm ben bide seyrek döşerim bu arada suyu azar azar koyarm ben en kısık ateşte pişiririm cok guzel olur
tarafından
bu arada yapragi sardn tencereye dizdinya onunda uzerne yag gezdiririm
0 oy
tarafından
annem hep dibinee saplari varya ondan koyar lahananinda kendisinden sarilmamisindan dibine dizer dibi tutmasin die suyuda azcik.ustunu gececekk ve en kisik gozde pisecekk
0 oy
(1,064 puan) tarafından
Suyunu sarmanin boyunu gececk kadar koy o zaman tutmaz canm hatta ben tadina bakiyorum baktim pismemis birqz daha su ekliyorum en son naneli sarmsakli sosunu yapip uzerine döküyorum hafif kaynatip kapatyorm
0 oy
(3,149 puan) tarafından
tarafından düzenlendi

Canım yağını ve suyunu koyduktan sonra tabi birazdan fazla üstüne su çıksın altını çok kis üstüne tabak koy arada onu bastır içinde su varsa yukarı çıkar yoksa limonlu tuzlu su ekle ve altına yırtık yaprakları koy 

Ben soğanları hafif kavurur üstüne biber domates salçası koyup eşit ölçüdeki yıkanmış pirinç bulguru ekler güzelce kavurur üstüne kırmızı biber taze yâda kuru nane bazende dereotu koyup çok az suda bi tik pişiririm yaprak taze ise koymam ama basılmış yapraksa iç harca limonda sıkarım sararım ya dik ya yatik şekilde duduklude yapmam ama kontrol edilmiyor çok fazla 
0 oy
(2,351 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Suyu en ustteki sarmaya degecek kadar koy bn ole yapiorum birde tencerenin dibine hep yapragin kotu yerlerini o ucndaki kopardgimz saplarini koyarm bn hicde tencerenin dibi tutmuyor  kaynayana kadr normlateste kaynayinca en kisiga aliorm
0 oy
tarafından
Satmanın üstüne tabak koyuyor musun agur bişey onun dengince su koyman lazim xanm 
0 oy
tarafından

Sarma yapmayı seven bi seni gördüm :D ben yemeyi haha çok severim :D

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 185 göst.
25 Temmuz 2022 Yemek-Tarifler kategorisinde Damla berna (1,740 puan) tarafından soruldu
0 oy
10 cevap 315 göst.
20 Haziran 2022 Yemek-Tarifler kategorisinde Damla berna (1,740 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 240 göst.
22 Şubat 2022 Yemek-Tarifler kategorisinde Miss.namaless (1,464 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 131 göst.
8 Nisan 2021 Yemek-Tarifler kategorisinde dertlerderya (3,836 puan) tarafından soruldu

377,144 soru

11,286,980 cevap

34,694 kullanıcı

...