+1 oy
224 göst.
Aile kategorisinde (1,076 puan) tarafından

Şevval orucu Ramazan ayı bittikten sonra tutulan 6 günlük bir ibadettir. Dinimizce müstehap olan Şevval orucuyla ilgili olarak Peygamber Efendimiz “Kim Ramazan orucunu tutar ve ona Şevval ayından altı gün ilave ederse, sanki yılın bütününde oruç tutmuş gibi olur.” diyerek önemini açıkça belirtmiştir.

2021 yılı için Şevval ayı 13 Mayıs’ta başlayıp 11 Haziran’da son bulacaktır. Bayram günlerinin ardından tutulmaya başlanan Şevval oruçları 6 gün sürer. İster ard arda ister bu ay içinde farklı günlerde oruçlar tutulabilir. Bu oruçlar Ramazan’da tutulamayan oruçların yerine geçmez. Burada önemli olan sizin niyetinizdir. İster kaza ister nafile olarak tutabilirsiniz. Kaza olarak yerine getirmek isterseniz Ramazan ayında tutamadığınız oruçların yerine geçer ama Şevval orucu sevabı alamazsınız. Mümkünse bu oruçları Şevval orucu niyetiyle tutup Ramazan oruçlarını daha sonra kaza etmek gerekir.

serval orucu

12 Cevaplar

+1 oy
(47 puan) tarafından
tarafından seçilmiş

En İyi Cevap
Rabbim Şevval orucu feyzinden nasip etsin. Yıl boyunca oruç tutmuş gibi olmak çok önemli.
-Reklam-
+5 oy
(51 puan) tarafından
Kaynana postları arasında bu yazıları kaç kişi okuyor acaba. Eş kavgaları, kaynana gıybetinden bahseden postların onda biri kadar okunmaz. Çok yazık...
+1 oy
(62 puan) tarafından
Önceden bu konulara çok dikkat ediyordum. Yıllar geçtikçe nedense dikkat etmez olduk. Halbuki bizim için büyük bir fırsat Şevval oruçları.
+1 oy
(6,136 puan) tarafından
Allah razı olsun canım ben 1 haziran biliyordum tuh insanlari özellikle annemi yanlış yönlendirdim benimde 3. Günüm Rabbım katında kabul buyurur inşallah amin
0 oy
(32 puan) tarafından
Şevval orucunu tutmayı nasip eder inşallah.
0 oy
(46 puan) tarafından
Ben de Şevval oruçlarını tutmayı istiyorum. Bakalım nasip olacak mı?
0 oy
(12,513 puan) tarafından

Ben kaza yerine geçiyor diye biliyordum araştıracağım bunu çok teşekkürler:)

27 haftalığım ramazanı tuttum şükürler olsun inşallah şevval de nasip olur <3

0 oy
(2,678 puan) tarafından
Allah nasip ederse tutmayı istiyorum hepsini ard arda mı tutmak gerek yoksa bir gün ara ile tutsam olur mu ben böbrek hastasıyım susuz kalınca ağrılarım artıyor ama tutmayı çok istiyorum ayın 11 e kadar tutarım eğer böyle olursa 
0 oy
(47 puan) tarafından
Tarihleri öğrendiğimiz iyi oldu. İnşallah tutabiliriz.
0 oy
(14,079 puan) tarafından
Şevval orucunu tutmak tüm hepimize nasip olsun inşaallah ☝
0 oy
(46 puan) tarafından
Rabbim tutmayı nasip etsin.
0 oy
(33 puan) tarafından
Yıl boyunca oruçlu olmak çok önemli. Müsait olan herkes tutmalı bence.

İlgili sorular

+5 oy
11 cevap 324 göst.
26 Şubat 2022 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 124 göst.
29 Temmuz 2022 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 90 göst.
11 Nisan 2022 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu
+2 oy
4 cevap 136 göst.