0 oy
255 göst.
Yemek-Tarifler kategorisinde (1,556 puan) tarafından

Yoğurt mayaladım çırpılmış yoğurt gibi sulu tuttu. Taş gibi yoğurt mayalamanın püf noktaları nelerdir?

image

11 Cevaplar

0 oy
(6,136 puan) tarafından
Icine 1 tane nohut at koy dolaba hava almamasina dikkat et 
(1,556 puan) tarafından
Yeminle ilk defa duydum denicem mutlaka:)
-Reklam-
0 oy
(12,264 puan) tarafından
Anemme yapıyor maşallah taş gibi ben yapıyorum cıvık cıvık
(1,556 puan) tarafından
Annen işin sırrını açıklasın:)
(12,264 puan) tarafından
Ben bile yapamıyorum kızıyor artık kısım eoyoe syo diyor amw ne yapsam olmuyor
Kadının elinde sır :))
Halamlar bile gel bize mayala diyor lardi
(1,556 puan) tarafından
Ay napicaz bilmem:)
(12,264 puan) tarafından
Valla bilmiyorum yaaa bende şaşırdım
0 oy
(1,850 puan) tarafından
Bu ara hayvanlar dışarda otladigi için benim yogurtlarda katı olmuyor.Kışın çok güzel oluyordu. Ama mayalarken süt sıcak ise ondanda sulunir cıvık olur. 
(1,556 puan) tarafından
Galiba biraz sıcaktı:( ilk kez yapıyorum kiviramadim galiba
0 oy
tarafından
Nohut atiyorlar bazilari canim ben normal mayaliyorum guzel oluyor nohutta zaten maya ozelligi var
(1,556 puan) tarafından
Mutlaka denicem
0 oy
tarafından
Öncelikle sütü çok kaynat 10-15 dakika ksıık ateşte kaymasın sütün sıcaklığı parmağını değdirince ılık olacak sonra mayan da güzel olmalı kayayı sütle ayrı bi yerde karıştır sonra sütün içine boşalt bir de büyük kapta değil kavanozlarda mayala parça parça olsun ağızlarını sımsıkı kapat üstünü ört 4-5 saat beklesin hiç açmadan sallamadan dolaba yok bi gece beklesin ertesi gün ye afiyet olsun :) 
(1,556 puan) tarafından
Benim galiba süt biraz sicakti ondan cıvık oldu
tarafından
Ondan olabilir canım
(1,556 puan) tarafından
Bidahaakine hedefim taş gibi yapmak ama nasip :)
0 oy
(3,552 puan) tarafından

Valla normal mayaliyorum özel bir şey yapmıyorum hep taş gibi oluyor yoğurdum :) 

(1,556 puan) tarafından
Maşallah nazar değmesin:)
0 oy
(5,311 puan) tarafından
Sütünü iyice kaynat altını tam kıs rahat 10 dakika kaynat sonra soğuauzun böyle serce parmapını yakmayacak halde olsın mayalayacagın uoğurdun sulu olmasın    mayala daha sonra 8 saat dursun sonra dolaba koy 1 gün kapağını açma  açarsanda yoğurdun önce suyunu al her zaman öyle öyle hem yoğurdun sertleşir hemde güzrl olur
(1,556 puan) tarafından
Suyunun alinmasi mi gerekiyo
(5,311 puan) tarafından
Evet alkı yoğurdun çabuk dağılıp sulanmasın tencerede sert dursun
(1,556 puan) tarafından
Kaşıkla mi aliyosunuz
(5,311 puan) tarafından
Kepçe ile alıyorum
(1,556 puan) tarafından
Bende alayım ozaman belki katılaşır
0 oy
(2,479 puan) tarafından
Kuzum 1 kilo süte 1 yemek kaşığı yoğurt koy öncelikle sütün ılıdığında yoğurdu krema kıvamına gelinceye kadar karıştır sütünü kaynadıktan sonra 15 dakika daha kaynat altını kısıp ara ara karıştır sonra kapat bekle ve kavanozlara koy parmağını koyduğunda elini yakmicak şekilde olunca ilk başta yazdığım gibi ılıyan sütten al biraz karıştır kavanozlara eşit bir şekilde dök iyice karıştır üstüne ince bir bez ört üstünede ufak bir battaniye gibi birşey ört 5 5 buçuk saat beklet ağzını kapat kapağıyla dolaba koy 12 saat beklet hiç elleme taş gibi olur 
(1,556 puan) tarafından
İnş bidahaakine öyle olur harfiyen uygulucam
0 oy
(289 puan) tarafından

Isın sırrı bence sutu çok kaynatmak ama kaynarken de havalandırarak kaynatmak 

S8caklik çok önemli serçe parmagim içinde 5 sn durabilecek sıcaklıkta olacak 6. Saniye oy sıcakmış demen lazım 

Ben kavanoza mayaliyorum tencere ya da yayvanlarda ilk kasıktan sonra yogurt mayışıp dağılıp iyice sulanıyor bence ne kadar minik kap o kadar taş gibibyogurt diye düşünüyorum 

Tabii buradaki en önemli şeyde güzel sut

mayalarken mayalık yogurt sut kaynarken oda sıcaklığında olması lazım sonra kaplara sutu koyduktan sonra mayalık yoğurdun içine ben bir kepce sütten koyarim çırpısıyla iyice karıştırım sonra her ni kavanoza 2 kasik kadar koyarim 
(1,556 puan) tarafından
İlk yapışım ilk tecrübe belki ikincide tam olur :)
0 oy
(25,224 puan) tarafından
Bu yogurt gayet güzel görünüyo 
(1,556 puan) tarafından
Hangi yoğurt
(25,224 puan) tarafından
Resimdeki yogurt
(1,556 puan) tarafından
Sonradan gördüm
0 oy
(1,556 puan) tarafından
Valla çok güzel gözüküyor maşallah

İlgili sorular

0 oy
4 cevap 154 göst.
14 Ağustos 2023 Yemek-Tarifler kategorisinde Sibelhome (796 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 63 göst.
18 Kasım 2023 Yemek-Tarifler kategorisinde Nare88 (111 puan) tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 81 göst.
25 Nisan 2023 Yemek-Tarifler kategorisinde Cansu880 (211 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 89 göst.
20 Ocak 2023 Diğer kategorisinde Abcdefkjlmn (220 puan) tarafından soruldu

378,791 soru

11,337,659 cevap

34,800 kullanıcı

...