0 oy
298 göst.
Yemek-Tarifler kategorisinde (345 puan) tarafından
Kizlarr yaprak zamani gelmiş bugun pazardan yaprak alacam ama yapimini bilmiyorum bu bidona koyuyorlar ya sulu ondan yapacam nasil yapiliyor bilgisi olann yardimci olabilir miii

15 Cevaplar

0 oy
(6,827 puan) tarafından
Gelmis degik kizz geciyor bilee 
(345 puan) tarafından
He valla geç kaldık kiz napak anca maas zamani geldi
-Reklam-
0 oy
(270 puan) tarafından

image

bende koparıp kaldırdım kendime canım 
(345 puan) tarafından
Nasil sakladin canimm
(270 puan) tarafından
Canım bı leğene koy kaynar su dök ondan sonra bı kutuya koy sonra üstüne tuzlu su dök ağzını sıkıca kapa
(345 puan) tarafından
Hiii bi nevi tursu gibi oluyor peki limon tuzu yada limon kuyuluyor mu
(270 puan) tarafından
Yok kız tuz tek
0 oy
(50 puan) tarafından
Aaa biz de şimdi yapacağız sen al biz yapınca sana anlatacağım kaynanam gelsin yapicaz simdi
(345 puan) tarafından
Ay valla çok sevinirim canim ya mutlaka unutma amaa
(50 puan) tarafından
Canım biz hepsini üst üste koyup tuzlu kaynayan suda hasladik  ama böyle 4 5 dk kadar sonra KAP'a koyup tuzlu su döktük ama kaynanam eskiden aralarına tuz koyarmis öylede oluyor sen bilirsin ya i biz böyle yaptik
(345 puan) tarafından
Anladimm canim cok sağol Allah razı olsun:)
0 oy
tarafından
Çiğ olarak derin dondurucuya koy inan mevsimindeki gibi lezzetli ben artık salamura yaprak yemiyorum çok tuzlu bence 
tarafından
Nasıl koyuyorsunuz canım üşümüş gibi olmuyormu
tarafından
Yıkayıp suyunu süzdür birer tencerelik ayarla işte kısım kısım buzdolabı poşetine koy güzelce havasını aldır at dolaba bi iki tane koy dene bak kışın da erimesi yeterli öylece sarmani yap pişir inan çok daha seveceksin
(345 puan) tarafından
Canim her sene zaten dolaba koyuyordum bu sene boyle deneyecem bakalim ama ben haslayip 1 gece suyunu suzduruyorum oyle posetleyip koyuyordm bu sene basma deneyecem deneyebilirsem :)
tarafından
Haşlayarak olmaz çiğden koymalısınız basma da güzel ama çok tuzlu
0 oy
tarafından
Anacım saolsun 3 senedir yapıyo :))
(345 puan) tarafından
Ohh ne guzel masallah bizi dusunen yok anamm,
0 oy
(1,326 puan) tarafından
Biz saplarını kopartıp bidona basıyoruz canım kapağını kapatıp serin yerde saklardık
tarafından
Şişeyi kesince sıcak suya mi birakiyorsunuz kuru yaprakları kirilmiyor mu hic
tarafından
evet direk su kaynatip üzerine döküyorum ağzını kapatıyorum bi 10 dk bekliyor yumuşacık oluyor zaten

kurumuyor kuzum yapraklar yaprak kendi asidi ile  şişiriyor kendi havası onu koruyor koyduğun gibi kalıyor tek fark rengi koyulaşıyor o da çok normal
tarafından
tuzlu olmuş derdi de yok
tarafından
Anladım çok güzel fikir canm tesekkurler
tarafından
ricalar canım
0 oy
(4,237 puan) tarafından
Yapraklari yikadim demetledim legene koydum ara ara tuzunu attim demetleyip koydukca aralara iri tuz koy mutlaka uzerinede kaynamis su doktum ustunu gecene kadar agzini kapattim 1 bucuk gun oyle durdu sarardiktan sonra bidona bastim sıkı sıki bende kendim ilk defa yaptm
tarafından
Onu bende yapıyorum  ama bidona basarken aralarina yine tuz koyuyordum
(4,237 puan) tarafından
Evet bidona basarken de koydum yazmamisim onu
0 oy
(6,859 puan) tarafından
Salamura yapma tuzlu olunca islaman gerekiyor..

Kola şişeleri varya 1 lt sana ideal olur ,2.5 lt de olur elinle yaprakları 2 3 kat rula yap içine at .oklavanin ucuyla çok bastırmadan itikle Cnm sıkıca dolsun kapağını kapat 1 sene kalsa bişi olmuyor mis gibi kokuyor
0 oy
(44,647 puan) tarafından
Bassam nolcak çocuklarla sarilmiyo anne.sarip gönderiyo bana
0 oy
(22,070 puan) tarafından
Gecti bile kiz 
(345 puan) tarafından
He valla kiz geciyor ama napak maas zamani anca geldi
0 oy
(119,307 puan) tarafından
bitti bike zamani baci nirdeydin sen
(345 puan) tarafından
Maasi bekliyorduk valla :))
kismet yaa olsun bak minik al bide yumsak damarsiz al
kiz sen nerde yasiyon kilosu kaca sizin orda ben 8 kilo aldirdim anneme 20 lirada yaa cok pahali bu sene
(345 puan) tarafından
Amaaannn kilosu 20 tl olur mu bende pahalıya aldim diyordum ben mersinde yasiyorum hafta ici kilosu 8 tl ye gordum zamanim yoktu alamadim bizim pazarda kilosu 10 tl 20 tl ne kiz ayyy oyle olsa bu senede sarma yemeyek derdim almazdim herhal
uuff valla annemde oyle dedi sen istemeseydin almazdim dedi eskisehirde pahaliymus bu sene
0 oy
(1,539 puan) tarafından
Canım en iyisi sar pişir kaplara koy at dondurucuya ben öyle yapıyorum annemlerle oturur büyük tencerelere 4-5 tencere sarar pişirir dolaba atarız sonra dolaptan çıkarır biraz donu çözülür sonrada aynı soğumuş sarma işitir gibi isitiriz çok güzel oluyor hem hazır acil bibmisafir geldiğinde çıkarmaya çok iyi oluyor 
0 oy
(494 puan) tarafından
Yaprak bende sorulur canim satisini yapiyorum oncelile nerenin yapragini aldin kaca aldin merak ettim yapragi bi cegene yada genis bi kapa koy uzerine kaynar su ama suya tuz at erit iyce ve bak tuzuna biraz tuzlu olsun yapragin uzerine dok 1 gun agzi kapali bekle guzelce sararsin sonra bidonnu demetli sekilde al yapraklari ikiye katla bas bidonun yarisina gelince 1avuc tuz at devam et bas bitince bidonun agzina koyulan bi aparat var ya ondan al koy yada iki ince cubuk bul capraz koy sikica kapat serin bi yere koy ama evin icerisine koyarsan altina bisey koy suyu akacak 3 gune 5 gune bi bak kapagunu sık hava almamasi lazim kolay gelsin
(345 puan) tarafından
Sagol canimm ben mersinde oturuyorum buralarda tarsus yapragi meshur derler kilosunu da 10 tl ye aldim
(494 puan) tarafından
Him ii afiyetle yersin ins canim
0 oy
tarafından
Benim anam yapıyor bana o yüzden bilmiyorum ya
0 oy
(1,850 puan) tarafından
Önce yaprakları yıka . Sonra üst üste diz bi legenin içine.

Salamura tuzu koy tencereye bolca.

Sonra su koy kaynat. Kaynar suyu yaprakların üzerine dök bi tepsi kapat sabaha kadar beklesin sogusun. Sabah onları guzekcene bidona doldur,kalan suyuna koy limon tuzu koy bi tatlı kaşığı kadar üzerine ağır bişey koyki suyu yaprakların üzerinde kalsın. Serin karanlık bi yerde sakla ama arada suyuna bak tuzu baya belli olsunki yapraklar dayansın. Ben her sene böyle yaparım hala geçen seneden kalma yaprağın var bidonda

İlgili sorular

0 oy
13 cevap 306 göst.
26 Eylül 2022 Diğer kategorisinde Laplusbelle (2,473 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 272 göst.
7 Ocak 2021 Diğer kategorisinde ecrindogan (80 puan) tarafından soruldu
0 oy
13 cevap 441 göst.
4 Ekim 2020 Güzellik-Bakım kategorisinde Haceerr (2,009 puan) tarafından soruldu
0 oy
21 cevap 625 göst.
6 Nisan 2020 Diğer kategorisinde Anya (1,001 puan) tarafından soruldu

379,725 soru

11,367,039 cevap

34,849 kullanıcı

...