0 oy
861 göst.
Aile kategorisinde (124 puan) tarafından
Ya ben cok daraldim artık bu durumdan gözümün önünde bari yapmasın şu kadın (kaynana)  onun kızı da hamile benden sonraki hamile kaldı işte bebek arabası beşik bir dünya ıvır zıvır internetten sipariş verdi bize geldi eşim yaptı becerememisler kart işinden anlamıyorlar o kadar zoruma gidiyor ki anlatamam üzülüyorum yaaa yarın öbür gün bebek doğunca özledik getirde görelim her allah günü görmek isterler artık yüzlerine gulemiyorum eşime de içten içe ofkeliyim bilmiyorum ona heralde normal geliyor allahim sen sabır ver cok soğudum bu aileden derleteselim

30 Cevaplar

+8 oy
tarafından
düzenlendi
Onlar kızlarına alıyorlar diye kaynanana degil kendi ailene gönül koymalısın milletin anne babası düzüyor ben szden birşey görmüyorum diye . 
(9,247 puan) tarafından
Artı artı arti
(594 puan) tarafından
Bendende artııı +
-Reklam-
+3 oy
(7,768 puan) tarafından
Amaaaannn ister alsın ister almasn kimsenin parasına ortakçı değilim sende umursama valla ben daha kendim görsem görümceme atarım bunun fiyatı düşmüş bu şu olmuş bakın diye banane herkesin parası kendine annesidir alır bizi ilgilendirmez
+1 oy
tarafından
Allah yardımcın olsun bacım boşver yaa bende kendim alıyorum dolaptan ürün satıp kendim alıyorum eşim de kaynanam da çocuk doğamdan don dikme diyorlar hani Rabbim nasip ederse inşAllah ben yapmasam onlardan hayır gelmez dolaptan giymedim kıyafet elbise bitki satıyorum 
+1 oy
(1,363 puan) tarafından
Yani boyle bir beklentide olmak bile sacmalik. Birilerinden birsey gelsin diyemi  doguruyorsun. Yaparlarsa kendilerine yapmazlarsa yine kendine. Allah var ben benim kayinvalideden cok sey gordum begenmiyorum herseyi, giydirdigim 3 marka vardi sadece  diye alip birsey getirmezdi ama her gorustugumuzde binlerce lira para verirdi hatta kredi kartlarini bana vermişlerdi ama oglumun ihitiyaci disinda kendime 1 kurusluk birsey almadim onu bile utana sıkılaydi da eşim rahatlatirdi ilk torun heves ediyolar utanma cekinme diye. Simdi 2.ye hamileyim 1 igne almasa demem ki neden almadi. Hem zamaninda cok yapti hem yapmasaydi bile yapmak zorunda degil ki. Yapana Allah razi olsun diyip tesekkur ediyorsun yapmayana da hic birsey demeye hakkin yok. Hem oteki bebekten seninkine hergun sira gelmez uzulme.  
0 oy
(9,652 puan) tarafından
Belkide onların geleneklerine göre ilk bebeğin ihtiyaçlarını kız tarafı yapıyordur o yüzden de kizinkini alıyordur sizinkini de senin ailenden bekliyordur.
tarafından
haklisiniz aslında geleneklere göre. mesela bizde de öyle annem ablamlara beşiğinden tut çorabına kadar her şeyi aldı yaptı yün isleri yaptı neler neler çocuğun  2 yıllık her şeyi vardı nerdeyse.  şahsen ben kaynanamdan birşey beklemem yapmasın hatta çünkü yeri geldi mi yaptim ettim aldım derler. anne başa kakmaz. gerçi annemden de beklemiyorum. ben bebeğime herseyini yaparım inşallah Allahın izniyle. beklentisiz hayat mutlu huzurlu hayat. kimseden bişey beklemeyin.
tarafından
ve annem yengeme de her şeyi yaptı. yengemin haberi bile yokken babamla gitti tüm alışverişini yaptı. daha bi çorabı yoktu bebeğin. onlar üst baş . çantası o bu. yengeme hasta bezine kadar herşeyi aldı. bizde kız tarafı yapar diye beklemedi. anlayacağınız isteyen her türlü yapar evlat evlattir ki torun çocuğundan önde olur derler.
(1,897 puan) tarafından
Ne yanlısi heryerde böyle
(18 puan) tarafından
Canim o senin aile in gonlunun guzelligi evladi olarak gormesi ama eger adet oyleyse oyledir ben esimle de akrabayim kaynanam kizina da benim annem ne yaptiysa aynisini yapmis. Bencede beklememem en guzeli bak simdi ikinciye hamileyim ailelerimden beklentim yok Rabbim nasip ederse esimle alicaz ama almak isterlerse Allah razi olsun der gecerim ama beklenti icine girmemek cok onemli yoksa hep mutsuz oluruz. Rabbim ailenize uzun omur versin canim benim
tarafından
valla haklısın alırlarsa Allah razı olsun. almazlarsa da beklemem ben. benim ki de ilk gebelik nasipse herseyini kendim yapmak istiyorum zaten.
0 oy
(1,737 puan) tarafından
Sanada almak zorunda degillerki kizinin durumu sarsılmasın alamaz edemez der alir insan kiyamaz kizina bende boyle bi anane olruum kesin. Oglan calisiyor alir dogacak cocuguna alir zaten birde el kızına hediye begendirmek zor. 
(1,787 puan) tarafından
El kızı torununu doğuracak ama ne var ona da bir don alsa dese bunu da sizinkine aldım diye
(1,737 puan) tarafından
Oburude torunu sizinkide maneviyatta esit ikiside ....  Almayan almiyor valla benim kaynanam benim cocuklara bir cop almadi. İllede kiz olsun diyordu. 2 kizim oldu ama bakmadi da almadida cokta takma yani ..
(1,787 puan) tarafından
Benimki de almadı ben iyiki almadı dedim çünkü lafını eder bir peçete getirse eve ben getirdim der kocamda istemez o yüzden
(749 puan) tarafından
Benimkide  aalmadi .  Bidaha hemilyom kız olursa ismimi köy diyo asla koymam hak etselerdinkoyardim
0 oy
(163 puan) tarafından
Durumları iyi değildir belki kızlarının, yada adet böyledir bilemedim. Kızı ağzıyla istedi belkide alacaksınız diye onlarda mecbur kaldı 
0 oy
(2,523 puan) tarafından
Bazıları öyle ya malesef
0 oy
(2,493 puan) tarafından
Kim ne derse desin ben de alınırdım. Kıskanmak değil ama kızınınki de torun oğlunun ki de. Alacaksın bari gözüne soka soka alma. Yarım elma gônül alma diyip size de bir şey alabilirler.
(124 puan) tarafından
Ya esyasinda degilim de ağrıma gidiyor kendimi sanki ***** gibi hissediyorum ve gulemiyorum yüzlerine
(2,493 puan) tarafından
Soğumakta haklısın bence. İnsanları samimiyetten soğutuyorlar
0 oy
(265 puan) tarafından
Boşver canım gerekli cevabı eşin vermeli. Ben de görümcem de hamileyim dört hafta var aramızda bana daha çok yapılıyor sonuçta benim bebegim onların soyadıni tasiyacak. Bizde de beşiği kız tarafı alır mesela. Benim annem bı tane otomatik sallanan beşik bı tane de sepet beşik aldı. Bebeğime oda yaptık Montessori yatak alınması gerekiyordu yatastan aldık kayinvalidem ödedi. Doğum özel hastane parasını da onlar ödeyecekler. Paralari var ise iki tarafa da yapmaları gerekiyor paraları yoksa da iki tarafa da yapmicaklar o zaman
0 oy
(5,252 puan) tarafından
Bazıları adettir filan demiş bana göre çok saçma ikiside onların torunu bu resmen ayrımcılık
0 oy
(1,092 puan) tarafından
Almaya yapmaya gelince yoklar doğunca torunlu oluyorlar çok seviyorlar sözde. Ben hamile kaldım bir gün sormadılar şimdi torun diyip duruyorlar 
0 oy
tarafından
Çok çok haklısın
0 oy
tarafından
Bnm eşimin ailesi de kendi ailemde aldilar sağolsunlar herseylerini
0 oy
tarafından
Kim olsa alınırr madem alıyor gözünüze neden sokuyor. Bende hamileyim aynısı yapılsa cok zoruma giderdi. Adet olabilir ama seninde bebeğin onun torunu seninde ihtiyacin olan birsey alabilirdi.
0 oy
(2,529 puan) tarafından
Afyondayim burada da bebek çeyizini kız tarafı yapar onlarda da adet olabilir yani bu. Evet yardımcı olup babaanne olarak tabiki alır bişeyleri ama adetleri buysa bişey diyemezsin annenden bekliyordur
0 oy
(644 puan) tarafından
Vallw canim bizdede geleneksel olarak bebek ceyizini annelet cikatir ilk bebekte benim annemde bans yspti 
0 oy
tarafından
Neden zoruna gdyokki sana kasten mi yaptgni dusunuosun bazen Kaynanalar kız tarafndan bekler hani ben kızıma yapiom annede sana yapan gibsnden öyle mi dusunuo 
0 oy
(12,852 puan) tarafından
Senin ailende sana yapsın bazı yörelerde bu adettir herkes kendi kızına yapar senin ailen neler aldı
0 oy
(7,167 puan) tarafından
İyi de boş yere dert ediyorsun kendine . Çoğu yerde kızın annesi yaptığı için bebeğin ilk alışverişini bu sebeple de kadın yapmış. Kimseye bir şey yapmak zorunda değil ama kızı ile kendini bir tutman bence yersiz. Kaynina yaparsa sana yapmazsa haklısın da neyse .. 

İlgili sorular

0 oy
11 cevap 546 göst.
13 Aralık 2020 Aile kategorisinde MARMELAT -_- (556 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 347 göst.
23 Ekim 2020 Aile kategorisinde Zoze49maho67 (1,233 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 146 göst.
27 Mart 2023 Aile kategorisinde hasibeeeee (1 puan) tarafından soruldu
0 oy
16 cevap 522 göst.