0 oy
518 göst.
Aile kategorisinde (1 puan) tarafından
Ablalarım merhaba oncelikle ben 23 yasindayim üniversite okuyorum 1 sene sonra mezunum ALLAHİN izniyle. 

Sorum şu erkek arkadasimla 1 senedir birlikteyiz ilk gunden itibaren benimle evlenmek istedigini söylüyor. Kultur olarak farkliyiz. Neyse 2 ay önce annesini babasini kiz kardesini alip bizim evimize geldi benim ailemle ve akrabalarimla tanistilar 2 gun kaldilar gezdik tozduk. Annesiyle daha onceden de telefonla konuşuyorduk zaten samimiydik. Fakat sorun su ki bir kayinvalide adayi kiz görmeye gelirken 1 tane hediye getirmez mi ? En azindan evinde kullanilmamis bir havlu, bir sac tokasi bir parfum getiremez miydi. Ben mi abartiyorum bilmiylrum ama onlar giderken benim ailem bizim yoreye ait yiyeceklerden verdiler. Annem ona basortusu oyalayip hediye etti.  Ve bir suru daha hediyeler verildi. Ama onlar hicbirnsey getirmedi anneme seccade sandiktan cikma birnde haci isi pullu bir basortusu. Bana hic bir sey yok. Annemde onlar gidince en azindan bir havlu getirebilirdi bu sekilde olmaz ayiptir dedi. Nasil dusunmem gerektigini bilemiyorum yardim edin lutfen akil verin

Uzun oldu kusura bakmayin 

16 Cevaplar

+2 oy
tarafından
Tanışma olduğu için getirmemiştir düşünmemiştim daha doğrusu şimdiden bunu takarsan evlenene kadar kafayı yersin
-Reklam-
0 oy
(13,607 puan) tarafından
Erkek arkadaşina sorsana canim sizde hediyeleşme kültürü yok mi diye.
(1 puan) tarafından
Söyledim fakat aklina gelmemistir dedi. Fakat onlar buraya gelmeden önce alisverise ciktilar erkek arkadasimdan biliyorum. Yani en azindan bir bluz alabililrlerdi diye dusunuyorum. Bilmiyorum hediyelesmek guzel bir seydir.  Yanii daha cok gaflari da oldu ama neyse diyorum baska bir sey demiyorum
(13,607 puan) tarafından
Canim tamam maddiyat onemli degil ama eger maddi durumlari iyi ise ve sana ufak bir hediye bile almadiysalar bence sana onem vermiyorlar. Belkide seni istemiyorlar. Kaynana adaylari böyle dönemlerde belli eder.  Onlar düsünmeyecekte kim düşünecek. Daha bu aşamada boyleyse ilerde hiç önem vermez.
0 oy
(50 puan) tarafından
Bence de getirmesi lazımdı ama çok da önemli bir şey değil getirmemesi
0 oy
tarafından
Düşüncesiz demek ki 
0 oy
tarafından
Yok dogru düşünüyorsun getirebilirlerdi bir parfüm bile yeterdi. Demek ki düşünememişler çevresinde uyaran kişilerde olmamış
0 oy
(7,791 puan) tarafından
Ben olsam bunu hic takmam erkek arkadasima laf arasinda sorar gecerdim dert edilecek sey degil inemli olan insanliklari..

Huyu guzel olsun bi toka bile hediye etmese de olur bence bana larai iyiyse...
0 oy
(680 puan) tarafından
Bunlar bana çok tanıdık geliyor:))) aşk sevgi istediği kadar olsun sınıf farkı varsa herzaman huzursuzsunuzdur aynı kaynanamlar biz onlara gitsek tatlılar hediyeler götürürüz ki evlerimiz yarım saat uzakta onlar tanışmaya bile gelince elinde bir kolayla gelirler bir yıldır evliyiz hala öyle  söz nişan hediyesi desen zaten yok hiç bişey almadılar ben şok oldum eli boş yüzükle gelip gittiler  bizde yok dediler bu sorunlarla karşılaşmaya hazır ol ya da kendi sınıfından biriyle o yola gir inan çok yıpratıcı 
tarafından
Aynı aynı benim eşimde çok iyi bir insandır. Severek evlendik zaten ama ailesi yüzünden çok tartıştık. Ve insan soğuyor dediğin gibi. Bende asla evlenmezdim. Beni de ablam uyardı. Yapamazsın onların  hem bir tarafı köy dedi. Ben şehirde doğdum büyüdüm. Bu yüzden senden gelinlik beklerler dedi. Dediği de çıktı
(680 puan) tarafından
Ayyy aynı benimkide köy ablamda kaç kere uyardı dengini al diye de bu kadar olucagini bilmezdim gözüm karardı resmen ayrıca ne kadar severlerse sevsinler bir taraftan ailesi olunca sonunda yine kavga çıkıp evin huzuru kaçıyor hayatım da köy görmemiş ben gidip eşim için köylerinde ki iki odalı evlerinde kaldım bir oda da onlar bir oda da biz sabahın 6 da uyanıyorlardi bizde işimizi yeni kaybetmiştik esiminde benimde psikolojimiz çok bozulmuştu 3 günün sonunda kaynanam gelip artık kahvaltıyi sen hazırla dedi ben şok oldum eşime dedim idare et derdi sabahın 6 da benim ayakta ne işim var zaten evin işi yemeğini hepsi tek bana aiti düşünceli medeni insan olsa öyle mi yapardi yeni gelmisler biraz geçsin kızım birlikte kahvalti hazırlayalim evimize bereket girsin falan fistanli konuşsa ne olurdu ben ailemden annemden öyle gördüm ev kokuyordu ki hala kokuyor düzen yok günlerce ağladim ben ne yaptım hayatımın içine ettim diye ailemin hayatına bakıp tekrar köye dönünce iten beter pişmandım ama iş işten çoktan geçmişti
tarafından
Ahhh kader arkadaşım benim. Seni çok iyi anlıyorum. İnan seni en iyi ben anlarım çünkü seninle aynı şeyleri yaşamışız. Yani yemeklerinden tut konuşmalarına kadar konuşmalarından tut ev temizliğine kadar bana o kadar zıtlardı ki anlatamam sana. Eşim biraz ortam görmüş etmişte farklıydı biraz yoksa diyorum sende önceden odunmuşsun diyorum. Biraz ortama girmişsin de yontmuşlar seni derim gülerim yani. Her neyse inan ki insan çok bocalıyor ya. Bende sabahın köründe kalkıp kaynatama kahvaltı hazırlıycakmışım. 2 senelik evliyim Bunu da kaynatamdan duyuyorum daha yeni. Benden beklemişler böyle birşeyi. Neymiş her yerde bu adet varmış. Allahın görmemişleri varda ben mi inkar ediyorum yaaa. Bizim memleketde yok böyle birşey. Ya da madem böyle bir durum var kaynanam olacak kadın gel de ki Kızım gel babanın kahvaltıyı beraber hazırlayalım babanın çok hoşuna gider de. Allahın yol yordam bilmeyen insanları. Hiç mi tatlı diliniz yok. Ben itiraz edince de kavga çıktı. Oysa var ya benim onlara yaptığım iyilik ah ah. Aman ne kolaylaştırayım zorlaştırmayayım. Ne ailem ne de ben hiç bir şekilde yormadık düğünde. Eşyalarımı bile beğenenemeden aldım yine sesimi çıkarmadım. Altın olsun vs ne taktılarsa o oldu. Kimse birşey demedi. 4 bilezik taktilar onu da elimden aldılar oğluna araba aldılar. Yine sesim çıkmadı aman ne tatlı dil güler yüz olsun. Yazık eşime dedim. Evlenince o borcu biz ödeyeceğiz dedim. Hep iyilikle gittim iyi niyetle yaklaştım. Ya hiç mi kıymetim yoktu gözünüzde. Saçma sapan şeyler yüzünden hem kocamla beni kötü etmeye çalıştınız hemde kendinizle. Kocamla çok tartıştım onların yüzünden. O da tabi beni mi savunacak. Ailesini savundu tabi. Şimdi ne arıyorum ne soruyorum. Allahın adaletini sığındım bekliyorum. Daha iki tane daha gelin alacaklar. Pencereden izler gibi izliycem
(680 puan) tarafından
Bana da 4 bilezik bir kolye :))))))) düğünden bir gün önce satıp araba aldık eşime sahte altın taktım aileme de hepsi gerçek diye yalan söyledim diğer iki gelinin hala altınları onlarda kulağımda sahte küpe durmadan yara oluyor bı evlilik yüzüğü kolye var birde gizli bir bilezik onu da eşim ve ben tek biliyoruz megersem ailemin evine gidince takip resim atınca yakınlaşırip bakmışlar evlerine kahvaltıya çağırdılar ben şok kahvaltı edildi iyi hoş demezler mi borcumuz var bileziği verin eşim dedi bilezik yok dedi yalan resimler de gördük dedim annemin dediler yalan söylüyorsun benimle konuşmadilar verdikleri kahvaltıyı burnumdan getirildiler eşim baktı kriz geciricem eve getirdi hemen iki ay sonra doğumum var onun için saklıyorum doğum yapınca satmak için ona kalsa köyde yaşlı ebe var evde doğur diyor hastaneye gerek yok çocuğa ne alsam burnumdan getiriyor doğur sonra al çocuk çıplak gezsin zaten bir hastane çıkışı 100 TL diyorum deli oluyor bide aldığım fiyatları görse :))) hastaneye kaldırılır
tarafından
Ayyyyy görmemişliğin de bu kadarı. Pes doğrusu. Hayır yani iş köprüyü geçene kadar mı yaaa. Ne sanıyorlar bunlar kendilerini. Valla ne ekersen onu biçersin. Kimsenin yaptığı yanına kalmaz. O yüzden post sahibi
Sen sen ol akıllı ol. Bak uyarmadılar beni deme :) ne yaşadıklarımızı gör. Ona göre adım at. Pişman olma bizim gibi. :)
0 oy
tarafından
sana degilde eve bisi getirebilirdi cikolata tatli vs gibi onu getirdiyse sana neden getirsin ki daha ortada bisi yok kiz gormeye giden bisi goturmez zaten.. kulturunuz farkli anlasilan siz de cok bisi vermeseydiniz iyi olurdu
0 oy
(2,927 puan) tarafından
Ne olursa olsun bence insan bir şey getirir. Tanismada bana çiçek çikolata getirmişlerdi. Maalesef ilk tanişmada bile insan kendini belli ediyor
0 oy
tarafından
Kültür farkı olduğunu kendin söylüyorsun. Onlar da o kadar önemli değildir böyle seyler. Hoş değil ama dert edinip yazılacak kadar da büyük bişey değil bence ya. Ne bileyim Allah başka dert vermesin 
0 oy
(152 puan) tarafından
Yani bi hediye gelmedi diye kaynananla arana mesafe kiyacan yada sevdiğin adamdan vazgeçeceksin sor nişanlına sakasina yani mantiksz bisey icin huzurunu bozma . Evet ailene felan biseyler getirebilirlerdi sana olmasi sart deildi sonuçta senin ailen ne der bilemezler ama ailene o yörenin bişeyini yiyecek vs getirebilirlerdi 
0 oy
(5,949 puan) tarafından
Tanışmaya  genelde  çikolata  gider  bizim  orda böyle  ilk  tanışmada hiç  birşey  gittiğini  görmedim  duymadım  ben canım 
0 oy
(3,741 puan) tarafından
bi cikolata tatli falan da mi almadilar
0 oy
tarafından
Valla canım erkek arkadaşım bana değer veriyor şöyle böyle deme. İnan ki evlenince Eşinin ailesiyle anlaşamadığın zaman seni öyle bir harcıyorlar ki. Asla ama asla senin yanında olmuyorlar. O zaman o kadar kötü durumda oluyorsun ki. Beni çok seven değer veren adam yok artık diyorsun. Birincisi evlenmeden önce bunlara kendini hazırla. %90 problemler bu yönde. İkincisi olarak  bende farklı kültürden evlenen biri olarak sana şunu söyleyebilirim ki Asla ama asla kültürünüz farklıysa evlenme. Ye  iç memleketinden dışarı çıkma. Evlilikte denklik çok önemli. Ben anladım ama çok geç anladım. Denklik den kasıt aileleriniz de denk olacak kültürlerinizde denk olacak. Olmayınca ciddi problemler çıkıyor. Ha şu an herşey toz pembe gelir sana. Ama asıl evlendiğinde o pembe hayaller gidince gerçeği çok iyi anlarsın. Sonra dersin bir abla bana böyle demişti diye. 
0 oy
(1,120 puan) tarafından
Çok ince düşünceli değil demek ki ama en azından tatlı vs gelebilirdi 
tarafından
Valla biz nereye gidersek gidelim asla elimiz boş gitmeyiz. İster kız evine gidelim ister misafirliğe. Görgüdür bu ya. Asla tatlı baklava felan almadan bir kapıyı çalmamışlığımız olmaz
0 oy
(63 puan) tarafından
Canim soruda da yazmışsın kültür farkı diye ailem eşimin ailesine elinden geleni yaptı yedikleri önünde oldu kısaca herşeyi serdi gel gör ki ailem düğün için memleklerine gitti kızlarının düğünü sabah kalkıp annem kahvaltı hazilardi bunları göze al yoksa çok üzülürsün takma herşeyi

İlgili sorular

0 oy
6 cevap 481 göst.
2 Kasım 2020 Diğer kategorisinde Miraysf06 (177 puan) tarafından soruldu
0 oy
19 cevap 866 göst.
22 Mayıs 2020 Aile kategorisinde Kayab (782 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 141 göst.
27 Mart 2023 Aile kategorisinde hasibeeeee (1 puan) tarafından soruldu
+1 oy
7 cevap 408 göst.