+1 oy
441 göst.
Diğer kategorisinde tarafından
Ulan yaziklar olsun be 

Bu millet nasil gecinicek hicmi bir baba cocuguna kasar alipda yediremesin. Allah sukur benim dururmum iyi ama askeri ucretle gecicen onca insan var nedir bu fiyatlari bukadar yuksetlemenin sebebi 50 tl ne demekkkk ya bir YAĞ 80 lira olmus cay desen 40 lira boylr nolucak gercekden yani ne zaana kadar boylr olucak ozaman askerinin yukselmesi laxim gercekden cok uzuluyorum ya. 

İnanin hep aklimda. 

Bu insaar hicmi kendilerine ozel birsey alamasin. 

Faturalari ver kira ver market alisverisi yapabilirsen hrlal olsun götne bir don zaten alamazsin 

Yazik gercekden 

15 Cevaplar

+7 oy
tarafından
düzenlendi

En İyi Cevap
Şimdi ben uzun uzun bi anlatayim. Turkiyede ciftcilere yerli tohum ekmek yasaklandi. Hibrit denilen tohumlar ekildi. Bu hibrit tohumlarin cekirdegini yeni sene saklayip eksen de cikan bitki meyve vermiyor. O yuzden her sene yeniden bu tohumlar yurt disindan ithal ediliyor ve tamamina yakini israilden geliyor. Hani şu israili boykot edip kola almayanlar varya acaba bundan haberleri varmi. Pazarada cikmamalari gerek cunku. Devlet filistinin yanindayiz diyip arkadan boyle ticari anlasmalar yapiyor ve bizi muhtac ediyor israile. Neyse boyle böyle derken ciftci yerli tohum ekmedikce o ata tohumlari kayboldu. Simdi herkes ata tohumu pesinde geziyor. Neyse. Aycicegin buyuk kısmını  yurt disindan aliyoruz ve ulkemizde yag haline getiriyoruz ve dolar yukseldikce yag fiyatlarida artti. Ayni sekilde benzine gubreye hayv an yemine zam geldikce ciftci pahaliya uretim yapiyor ve urun de pahalaniyor bide işin üzücü kısmı adam 1 kamyon karpuzu bir sene bakiyor emek veriyor hâle gidiyor ya almiyorlar komisyoncular yada cok az paraya almaya cçalışıyorlar  O yuzden antalyada ciftciler kamyonla salatalik karpuzu bos arsalara doktuler. Evet ziyan ama o adamin yerine koyun kendinizi. Bir malin ucuzlamasi icin once devletin dışardan birseyler almayi birakmasi ve çiftcisini desteklemesi lazim
tarafından
Insanlar bir iki şey bellemiş yok kola yok prima almayin bilmem ne . Heyooo kardeşim good morning sana. O zaman sebze meyvede yeme
(13,203 puan) tarafından
Bir de kullanıyorum diyince yuhalıyorlar ben ona da kızıyorum. Politikalar yüzünden yaşam kalitemiz bozamam
tarafından
Ya zaten devlet buna izin veriyorsa sen vatandas olarak birsey yapamazsinki. Devlet almasin bu mallari. Kendisi ayni kalitede uretsin bizde almayalim. Bu şey gibi. Eve ekmek aliyorsun ama siz bu ekmegi yemeyin diyorsun evdekilere o gibi
(13,203 puan) tarafından
Çiftçi dahil yerli üretici bitti dediğin gibi şimdi tmo satış mağazası açmışlar oradan alışveriş yapıyoruz.
tarafından
Bende aliyordum oradan
-Reklam-
0 oy
(800 puan) tarafından
Ayenn canım biz binden alıyoruz az dha hesaplı 
tarafından
Valla o bilr degil artık ya
(800 puan) tarafından
Aynen biz bir kiloydu 36 tl ye alıyoruz galiba
(5,492 puan) tarafından
Kaşar da değil o tost peyniri
0 oy
(1,326 puan) tarafından
Ayıp edion canım Aaa başkanımız diyor ya asgari ücretle geçinilir sabah öğlen akşam yesen bile artıyor diyor sen nasıl geçinemezsin 

Gerçekten böylelerin elinde oldugumız sürece yakında 3 4 kişide çalışsan geçinemezsin açlık sınırı 5 bin TL ama asgari ücret altında para veriyorlar yetmezmiş gibi aile bakanımız ev bile alınır o parayla diyor Rabbim bunların hesaplarını sorsun hakkımı helal etmiyorum. 
tarafından
Canim benim. Esim iyi bir maas aliyor kiramiz yok cok bir beb alisverisde yapmam oyle. Ama inanki tonla para gidiyor yicege
0 oy
(44,603 puan) tarafından
Asgari ücretle geçiniyoz ama çocuklarımdan hiç biseyide mahrum etmiyorum elimden geldiğince bir kilo almam yarım kiloluk alırim tek yesinler çok şükür kendimizce çok rahatça gecinebiliyoruz etimide tavugumuda eksik etmiyorum kendi ihtiyaçlarımdan gerekirse kisarim ama çocuklarıma yediririm rabbim herkesin yardımcısı olsun
(44,603 puan) tarafından
Yoo bize yetiyo eşim mesailerle 5 bin lira aliyo
tarafından
İyide mesailerle diyor sun ben sana askeri ucret diyorum herkes mesaimi veriyor
(44,603 puan) tarafından
Onu biliyorum fatocum keşke daha yüksek olsa dedin ondan dedim ben:)) ama bu her zaman o limitte kalmiyo eşim kalmazsa 3 bin de oluyo degisiyo 3 bin aldigimizda da çok rahat yetiyo insanın elinde biraz da ben mutfakta tasarruf ederim yemeğim bitmeyene kadar yemek yapmam mesela daha böle bı çok şeyde kadin evi çekip çeviriyo sonuçta  tabi arada kayinbabamin da çok yardımı oluyo
tarafından
Ne guzel mesai aliyormus bazen baabasi yardim ediyormus. Ben etrafimdada goruyorum gecinemeyen insanlari. Empati yapiyorum ve uzuluyorum
(44,603 puan) tarafından
Bizde oleydik Cook zorlukta çektik 2 bın lira bı çocuk ve bir ay yetindir hadi bilmezmiyim  hiç eşim başka işe geçti fabrikaya sonra öle rahatladık öbür yerde hiç mesai felan yoktu burda mesai var bayramlarda alışveriş çeki çok avantajları var yani bugunlerimize hamd olsun
0 oy
(13,251 puan) tarafından

Hey gidi hey..

A101 den alırdık 1 kg 22 liraydı :)

tarafından
Nekadar ucuzmua
0 oy
(3,456 puan) tarafından

Biz daha 2-3 yıl sonra bu fiyatları cok aricaz iyi gunlerimiz:)

tarafından
Olabilir evet
0 oy
(7,118 puan) tarafından
Bilinen markaların fiyatı daha pahalı. Dediğin gibi çok şükür imkanımız var alıyoruz sürekli ama ya imkanı olmayanlar:(
0 oy
(470 puan) tarafından
Biz hiç almiyoruz.esim tek çalışıyor araba almıştık kredi borcuna kesiliyor maaş yetmiyor kredi kartına giriyoruz haliyle her ay aynı döngü bugünümuzr çok şükür bin şükür markete gtmeye çekiniyor insan bu devirde
0 oy
(4,525 puan) tarafından
Geçinmek ne mümkün yağa zam geliyor damla damla kullaniyoruz çaya zam geliyor açık demliyoruz şekere zam geliyor caysiz şeker içiyoruz hamur işi yok zaten tavuk eti de kırmızı et pahalı el surulmuyor kiraya zam elektriğe zam hepsini geçtim bez mama da zamandı insan kendi yemeğinden kısıyor da çocuklardan kısamıyor ev sahibi desen demezki zaten herşey pahalı adam parasını gününde tam ister işte 50 TL'ye eskiden bir iki poşet dolduruyordun şimdi yag bile alamiyorsun
0 oy
(14,081 puan) tarafından

Uzun zaman oldu eve kaşar almayali :angel:

0 oy
tarafından
Geçen gün markete gittik eşim ile. Çips olmuş 7 tl iki iç cips sıvı yağ burgu ve top peynir tostluk malzeme salam sucuk cicibebe ve bez 480 tl tuttu birde içinde iki paket sigara var. Kasaya gelince şok geçirdim. Askeri ücret alana allah sabır versin Müslüman ülke yiz SÖZDE helal bileşenli ürün kalmamış.. Bim hele o Bim. Sözde birleşik islam marketleri.. Hakkımı asla helal etmiyorum geçen elektrik faturasına baktım 69 tl kdv kesmiş o 69 tl yi g*tlerineee soksunlar. Sömürüp yiyip bitirdiler bizi. Bazen Suriyeli takliti yapmak istiyorum. Rahat yaşamak için. Daha söyleyecek çok şeyim var lakin. Linç yiyorum sonra 
0 oy
(118,473 puan) tarafından
valla gecinmek cok zor
0 oy
tarafından
Valla diyecek cok soz var Allah hicbirsey yapmadan koltukta oturup paralari goturenlerden hesap sorsun inşallah fakirin yiyemedigi kasariydi etiydi bogazlarinda kalip can versinler dahasi dahasi ama isde
0 oy
(3,099 puan) tarafından
Hiç sorma canım geçen bir bime gittim kahvaltılık alacaktım  3 5 bişey aldım dünyanın parası Allah yardımcımız olsun eskiden 100 liraya kaç poşet dolardı şimdi 1 poşeti zor dolduruyoruz O kadar ıssız insan var onlar napsin  dolar olmuş 8 lira onunda etkisi cok

İlgili sorular

0 oy
8 cevap 389 göst.
8 Eylül 2021 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 318 göst.
28 Mart 2020 Alışveriş-Hediye kategorisinde Behmssss (143 puan) tarafından soruldu
0 oy
27 cevap 544 göst.
28 Mart 2022 Diğer kategorisinde Pamuk prenses (781 puan) tarafından soruldu
+1 oy
7 cevap 465 göst.
1 Ekim 2021 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu

374,578 soru

11,203,454 cevap

34,504 kullanıcı

...