0 oy
549 göst.
Aile kategorisinde (2,165 puan) tarafından
tarafından kapalı
Eşimin kız kardeşi bu sene evlenecek, belki 3,4 ay içinde ve eşim onun için altın takmayı düşünüyor. Ama bizim de ihtiyaçlarimiz var askerî ücretle geçimimizi sağlıyoruz. Hamileyim biseyler alıyorm zorlanıyorum yeri geliyor kendi boğazımdan kısıyorum bişey istemiyorum ucu ucuna yetiştirmeye çalışıyoruz. Şimdi eşim bana ben abisiyim takmazsam ayıp olur diyor , ama o da biz evlendik hiç birşey takmadı bide kaynanam ile kayinbabam da 1 kuruş takmadı eşimin abileride ben evlendim ev hediyesi dışında hicbirsey getirmediler. Şimdi eşim kalkmis benim takmam gerek diyor bende mecbur değilsin diyorum eğer elinde yoksa borç mu edeceksin diyorum ufak bir tartışma oldu aramızda. Yani benim evimi çocuğumun ihtiyaçlarini karşılasin ne takıyorsa taksın fakat bize yansıtmasin ben bacısına altın takacak diye kendimi zorlayamam açıkçası çokta güzel anlaştığımiz söylenemez görümcemle. O yüzden sinir oldum sizce ben haksız mıyım. 
notu ile kapatıldı: Soru başlığı sorunuzu kısaca özetleyecek şekilde belirlenmelidir. Bu tarz soru başlıkları platform kullanışlılığını azalttığı için soru kapatılmıştır.

17 Cevaplar

+1 oy
(13,804 puan) tarafından
Haklisin. Normalde olsa takmali derim ama size hickimse bişey takmadiysa siz niye takacaksiniz degil mi. 
(2,165 puan) tarafından
Canm kaynanam da kayın babam da hiçbir şey takmadı sanki ben evde kalmıştım yada dulmuşum gibi muamele ettiler bedavaya gelin getirdiler ama ben yine bişey demedim şimdi görümcem evlenecek eşimde illa ben abisiyim takmazsam olmaz diyor bu zmn da herşey çok pahalı nerden getirip takmayı düşünüyorsun dedim ben kenara her ay para atarım diyor ama beni zorlayacağindan adım gibi eminim maaşı olgun olsa asla ses etmem ama şuan için gerçekten zor geçiniyoruz bu yüzden altın değilde para takabilirsin dedim kızmaya başladı
-Reklam-
0 oy
tarafından
Canım k.bakma ama bizde takılır yani takması lazım onlar takmamış olabilir ama abilik bunu gerektirir ben olsam tak derim hatta ceyrekten bileklik yaptır anı kalsin derdim 
(2,165 puan) tarafından
Haklısın canm ama işte onlarda bana hiçbir şey takmadı sanki ben kız değilmişim gibi muamele ettiler benimde zoruma giden bu ya yoksa taksın yine taksın asla bişey demem ama maaşı askeri ücret ve kirada oturuyorum ben çalışmıyorum eşimin eline bakıyorum şimdi gebeyim ve son ayımdayim bebek masrafları var herşey aşırı pahalı kredi borcumuz var beyaz eşya borcu hâlâ ödüyoruz , evlendik hiç kimse destek olmadı zaten herşey ortak yaptık şimdi de zoruma gidiyor kendi tarafından birine altın takmak istemesi
tarafından
Canım bizimde öyle anlıyorum seni maddi olarak zor durumdasınız ama o da bir abi  zoruna gidiyordur
0 oy
(1,370 puan) tarafından
Kiz kardesi nede olsa bi Abi eşin taksin yani hergun evlenmiyorki zaten 
(2,165 puan) tarafından
Öyle canm ama işte ben evlendim onlarda bana bişey takmadılar keni abileride kendisine bişey takmadı takacağız dediler yalandan anons ettiler tam altın takacağız diye ama hâlâ takacaklar güya. Kardeşleri içinde en az maaşı alan eşim maalesef hepsinin durumu bizden iyi şuan yoksa bende isterim taksın ama işte durum ortada
(1,370 puan) tarafından
Anladim Canim  esine soyle iste takmazsan kusmezler durumumuz ortada die inssallah oda Anlar
0 oy
(471 puan) tarafından
Onlar takmadiysa eşinde takmasin o ne yaptiysa hediye eşin maddi olarak aynisini alabilir ne gerek var altina
(2,165 puan) tarafından
Bende diyorum ki bu zmn da altın almak zor hani takıyorsan da bir 300 lira yada bir 400 lira takabilirsin mesela yada bir ev hediyesi de alabilirsin güzel bir eşya bir avize olabilir mesela ne bileyim çok konuşuyorm kendisiyle ama kafaya takmış illa ben abisiyim diyor başka bişey demiyor eskiden olsa alınırdi yine o zaman altın gramı düşüktü şimdi çok pahalı ben kendimi zorlayamam diyorm anlamıyor ki
0 oy
(12,897 puan) tarafından
Size takmadiysalar haklısın 
(2,165 puan) tarafından
Hayır 7 ay nişanli kaldık herkes biliyordu düğün tarihi belliydi , o zamana kadar onlarda birikim yapıp anne baba olarak bişey takabilirdi ben bunu diyince ben kötü oluyorum maalesef
0 oy
tarafından
Normal şartlarda takması lazım ama sizin şartlar normal değil takmasına gerek yok 
(2,165 puan) tarafından
Bende onu demeye çalışıyorum bende taksın isterim tabiki yabancı değil komşu değil sonuçta ama işte durum ortada nasıl takmayı düşünüyorsun diyince ben kötü oluyorum her ay kenara 100 lira atmakla altın mi alınırmis ne yiyip ne içmeyi planlıyorsun diyince yine bana patlıyor anlamış değilim hiç. Benim kardeşim de bekâr olmasına rağmen bana çeyrek takdı ama onlardan kimse bana bişey takmadı ben değersiz mıydım kendi bacısı çok mu değerli şimdi anlamıyorum yani ben evde mi kalmıştım da bu şekilde davranmalari çok yanlışti
0 oy
tarafından
Yani normalde abisi olarak takmalı ama size dd kimse birşey takmamış ki o yüzden önce sizin ihtiyaçlarınız 
(2,165 puan) tarafından
Öyle canm bende isterim taksın kız kardeşi sonuçta yabancı biri değil, ama herkes bizi biliyor biz evlendik ve kimse arkamızda durmadı ne babalar var çocuğuna ev alıyorlar bizimkiler öyle değil aksine bize takılanlara bile göz diktiler vaktinde o yüzden şimdi bende istemiyorum onun ailesinden birine bişey takmayı
0 oy
(3,833 puan) tarafından
Takması lazım bence , abi de takmazsa altın artık kim takacak.  
(2,165 puan) tarafından
Bizde evlendik bizede abisi bişey takmadı ama o zaman bende her yerde bunu dile getiryim neden takmadılar diyeyim , ben eşim için altınlarimi verdim bileziğimi verdim demekki vermemek gerekiyormus hata etmişim, tabiki taksın abisi ama beni zorlayacağindan adım gibi eminim bu yüzden istemiyorum ya
0 oy
(147 puan) tarafından
Bence takması lazım. Kız kardeşi küçük olduğu için abisi  evlenirken takmamış olabilir. Kaynanam kayınpederim bana  takmadı diyorsun. Oda seninle alakalı malesef. Kendi değerini göstermen gerekirdi. Yapmıyorlarsa evlenmesydin senin  istediklerini yapana kadar   
(2,165 puan) tarafından
Küçük değildi canm görümcem büyük, çalışıyordu o zamanlar düğün tarihi belliydi bir çeyrek olsa bile takabilirdi onların tarafından hiçbiri bişey takmadı ben eşime güvendiğim için kabul ettim şimdi kendileri de kız verecek karşı tarafı zorluyorlar içlerindeyim görüyorm ben asla zorlamadim iyi niyetimden fenalık da edebilirdim ama eşim için yapmadım nerden bilebilirdim düğün günü bişey takılmayacagini hem bilsem bile zorla bana altın takın diyemezdim onlarin düşünmesi gerekmiyormuydu benim kardeşim de bekârdi bana çeyrek takdı herkes aynı değil işte o yüzden bende takılmasından yana değilim maalesef içimden hiç gelmiyor
(147 puan) tarafından
Düğünden önce konuşuluyor ne takacaklari konuşmadınız mi
(2,165 puan) tarafından
Konuştuk alacağız dediler ama almadılar üç kağıtcilik etti kayınbaba olacak kişi
0 oy
tarafından
Sonuna kadar haksizssinnnn.. 
(2,165 puan) tarafından
Bu sizin düşünceniz tabiki kimsenin evinin içini bilemezsiniz.
0 oy
tarafından
Şimdi şöyle zaten sen evlendiğinde bekarsa işi de yoksa takmamasi normal mesela benim o durumda olan ablam takmadi bana. Ama o şimdi evlenecek e ben evliyim mutlaka takarım. Bende bekarken öbür evlenen ablama takmamistim ama o benim düğünumde taktı. Sana hicbirsey takılmamış olması hem yanlış hem ayıp. Ama abi olarak takmak isteseydi ben izin verirdim. Çok zor geçiriyoruz diyorsun onda da hakkın var tabiki. Bilmiyorum zor bı durum ya. Ama kendimi senin yerine koyunca herhalde ben takma diyemezdim. Bilmiyorum tabi şartlarımız eşimiz onlarla ilişkimiz çok farklı. Sen kendine göre yorumlayıp doğru şeyi yaparsın eminim
tarafından
Aynen deme. Esin altın takarsa da hemen yanında ol . Onlar takmadı ama sen başın dik bı şekilde tak. Hatta bizde abiler takmaz eşleri takar hep. Herkes kendine yakışanı yapsın sen düşünüp de kahretme kendini
(2,165 puan) tarafından
Öyle canm bakalım daha
0 oy
(119,153 puan) tarafından
bekar bacisi takmamis takmaz ama evli abi takar bizde yaa sen tak esin alsin taksin bak kendin diyon hamileyim diye dogumda oda getirir bebege takar
(2,165 puan) tarafından
Canm güldürme beni :)) doğumuma 1 ay kaldı zaten hiçbiri bişey takmayacak biliyorum, bari torunlarına bir yorgan yastık bişey yaptırsinlar yatağını da benim ailem alacak yine her zamanki gibi onlar hicbirseu yapma gereksinimde bulunmuyorlar o yüzden benimde içimden gelmiyor onlardan birine bişey takmak Ama eşim kendine güveniyor demekki istiyorsa taksin eğer ki beni de etkileyecekse bu durum işte o zaman evde huzur diye bişey kalmaz oda bunun farkında bakalım
0 oy
(155 puan) tarafından
Haksızsın kardeşi takabilir bunu sorun etmemen lazım heleki tartışma boyutuna götürmemen lazım. Onlar takmamış olabilir ama herkes birey sonuçta o kendi ailesinin durumu olmayışı yada anlayışsızlığı orasını bilemem artık ama. Sonuçta kardeşidir ufakta olsa takması gerekir. 
(2,165 puan) tarafından
Takıyorsa taksın ama beni etkilemeyecekse kendine güveniyorsa taksın evinin ihtiyaçlarini alsın ben ona zorluk olmasın diye hiç birşey aşermedim bile sırf alırken zorluk çekmesin diye kredi borcumuz var o bitse rahat edeceğiz ama o varken ben kendime bile bişey almıyorum bazı şeyler gözümde kalıyor yinede susuyorm o zaman oda ona göre hareket etsin ayağını yorganına göre uzatsin eskiyle bugün bir değil şuan herşey çok daha pahalı
(155 puan) tarafından
Valla benim düşüncelerim bu konuda çok farklı bende bazen yeri geliyor birşey istemeye çekiniyorum eşimden fazla masraf olmasın diye ama kardeşi evlenecek olsa git en iyisini al tak derim daha kendim ısrar ederim. Karışmam çünkü bende önce onlar vardı ve hep varlar iyi yada kötü o konuda benim müdahale etmeye hakkım olduğunu düşünmüyorum ben ve her şekilde saygı duyarım.
(2,165 puan) tarafından
Ben ne desem de eşim zaten bildiğini yapacaktir :) demekki kendine güveniyor bişey diyemiyorum artık beni ve doğacak bebeğimi zora sokmasin ben bişey istesem alsın da daha gerisini bilemem artık napıyosa yapsın bakalım
0 oy
(447 puan) tarafından
Bende kız kardeş oldum açıkçası elaleme rezil oldum abimler bana takmadı için elhamdülillah lafını sözünü eden eşim olmadı da yüzüm yere egilmedi birak canım abilik gorevini yapsın bir kere olacak bir sey onlar yapmadı diye ne bilim 
(2,165 puan) tarafından
Bizde de kayinlarim takmadı ev hediyesi dışında. Ama kendi ailem taktılar annem babam hepsi altın taktı abim bilezik taktı bekârdi takmayabilirdi o zaman kardeşim de bekâr oda taktı ufak da olsa hepsi bişey takdi ama onlar hiç takmadılar o yüzden benimde içimden gelmiyor canm bide şuan o durumda değiliz gerçekten maaşı olgun olsa asla ses etmem çünkü beni etkilemez bilirim ama bu şekilde adım gibi eminim ki benden kısıtlama yapıp bacisina alacak işte buda benim zoruma gidiyor
(447 puan) tarafından
Zoruna gitmesin canım bak hamilesin elbette sen iyi ol rabbim Bi kapı açar sana
0 oy
(155 puan) tarafından
Peki onun ailesi sana neden takmadı 
(2,165 puan) tarafından
Bilmem canim hiç sormadım bana neden altın takmadiniz diye, kayınbabam bütün çocuklarına böyle yapmış tek bana değil , ama şimdi kendiside kızını verecek karşı tarafı zora sokuyor görüyorm ve çok zoruma gidiyor ne ben ne ailem çok bişey istemedik gramıni onlara bıraktık sadece nişanim da bilezik takıldı onun dışında hiç bişey takılmadı eşimin hatri için göz yumdum ama bende güzel bir kadınım yani herkes bu kız bu adamla nasıl evlendi dediler yani evde kalmamıştım o şekilde gelip aldılar da beni işte zoruma giden de bu canm keyiflerinden takmadılar takacağız dediler hâlâ takacaklar
(155 puan) tarafından
Takmazlarsa takmasınlar canım hiç üzülmene bile değmez boşver takma kafana.
0 oy
(4,152 puan) tarafından
Basta okurken haksiz takicak tabi die dusundum ama size kimse takmamis tabiki haklisim yersiz olmus ha durumunuz iyi olur tabi takilir ama bole bir durumda yersizz
(2,165 puan) tarafından
Bende diyorum para tak yada ev hediyesi götür elinde yoksa eğer nerden getirmeyi düşünüyorsun diyince ben kötü oldum canm
(4,152 puan) tarafından
Kotu olmazsim sen bnm gönlüm  yok de esinee o kafasina bi islesinnn de baskada elden bisey gelmez ins dinler  seni
(2,165 puan) tarafından
Bakalım daha canm herşeyin hayırlısı olsun
0 oy
tarafından
Valla haksizsin cnm senin kardeşin olsa o an evlenmeyi dusunmuyodur sizdeyken takmamistir .abi olarak takmak zorunda .çocuğun sünnet yada düğünü olur o zmaan geri döner..eşimin kardesmn düğünü var eşim para yok diyo.bzde zor durumdayız ama Abidin dedim.yani takman.lazim bilezik düşer sana dedim tabi alabilirsek alamazsaka bakicaz duruma uygun bisiy alicaz.iki ay sonrada.kardesmn var.bana  bisiy takmadı ben ona.takicam ..oğlum var kızım var geri takacak nasıl olsa..biras eşinizin ne duruma duscegini düşünerek eşinize sorun yapın bnce..sevmediğiniz.icin taksın istemiyosunuz birde o da var
(2,165 puan) tarafından
Canm taksın isterim ama benimde kendime göre evimin ihtiyaçlari var  o şekilde kabul edemiyorum , bide  içimde bir kırgınlık var o yüzdende  istemiyorum sevip sevmediğimden değil de askerî ücretle ne almayı düşünüyosun dedim bende kendi evimi düşünmek zorundayim yani kendileri de bize bişey takmadi ama şimdi yeni dünürlerini baya zora sokuyorlar altınlar istiyorlar neler neler vaybe diyorum ben insan değil mıydım de bişey demedim yani doğal olarak  buda benim zoruma gidiyor ben ve ailem de hiç bisey istemedik onlardan aslında hata etmişiz şimdi düşünüyorum da
tarafından
O ayrı o ayrı cnm ..o onların terbiyesiigi ..kocan hakkında insanlar.ne düşünür yani..kimse evde ne.oluo.bittigini anlamaz..biriktirebiliyorsa taksın dediğin gibi o.altin.geri gelicek zaten size her  şekilde ..ben kız kardeşime.altin almadım eşim gerek yok demisti para takarız dedi..düğünde kuzenim altın taktiginda zoruma gitti ablayim.ben neden takmadım almadım.esime.kizmistim..bu.kiz kardeşime.takicam.ayni.hatayi yapmam.kiz.kardesimde bana bisiy takmamisti.ustelik .anası babası ayrı.onu.karistirma meseleye..
(2,165 puan) tarafından
Valla canm takılan altın geri gelir mi bu devirde bilemem artık bakıp göreceğiz daha
tarafından
Düğünlerde takılan şey neden gelmesin..camera bosunami yapiyolar kim ne taktı diye..gelmezse o zaman eşinin başını istedgin gibi yiyebilirsin iste .
(2,165 puan) tarafından
Eşimin ailesi normalde bişey takmıyor zaten bide takılan altını mi getirecek hiç sanmıyorum doğum yapacağım yine bişey takılmayacak verdikleri değer ortada canm o yüzden bende istemiyorum

İlgili sorular

0 oy
16 cevap 579 göst.
0 oy
6 cevap 373 göst.
6 Ocak 2021 Aile kategorisinde HavvaHumeyraa (110 puan) tarafından soruldu
+1 oy
31 cevap 907 göst.
26 Nisan 2022 Diğer kategorisinde Nur.ozdmr_ (15 puan) tarafından soruldu
0 oy
23 cevap 1,761 göst.
22 Temmuz 2020 Aile kategorisinde iklimaa (129 puan) tarafından soruldu