0 oy
393 göst.
Diğer kategorisinde (10,975 puan) tarafından
Kızlar gece gece aklıma geldi takıldı size de sorayım. 

Simdi biz nişanlanırlen (nişanı kız tarafı yapar) nişanlık istemedim ilk. Evde yapalım dedim cok guzel bir abiyem vardı. Karsı taraf burun kıvırınca hadi oynamalı dısarıda yapalım dedik. Bizde adet nişanlıgı erkek tarafı, erkegin de nişan da hiyecegi takımı kız tarafı alır. Sizde de oyle mi? Kocamın tarafı hayır kız alır nişanlıgını diye tutturmustu. Birde nişanı ertesi gunu sözde adetleriymiş kocamı yollayıp kendi tarafının taktıgı yakıyı istemişlerdi boyle bir adet mi var? Özellikle dogulu arkadaslarım yanıtlarsa sevinirim. 

16 Cevaplar

0 oy
tarafından
Nisanligi erkek tarafı erkeğin giyeceği takımı da kız tarafı alır doğru. Taktığı takıyı istemeleri yanlış ama kimisi geri istiyor düğünde bı daha takıyor bizim burada öyle yapıyorlar ama gereksiz bence bı kere tak nerde takiyosan tak yani
(10,975 puan) tarafından
Yok kız onları degil kolu komsularının taktıgı 10 20 TL leri istediler
tarafından
Yuuh o saçmalık öyle bir şey yok hiç bı yerde duymadım görmedim
(10,975 puan) tarafından
Bizde görmediydik
-Reklam-
0 oy
(4,875 puan) tarafından
Nişanı kız tarafı yapar evet ama nisanligi erkek evi alır . 

Bizde damatlık alınır sadece o da düğün zamanı .

Nişanda ne takıldı ise kızda kalır erkek evi almaz . 
(10,975 puan) tarafından
Bizde hadi erkegin nişanda giyecegi takım da alınır donuna kadar. Neymiş nisanlıgı da kız alırmış. Ama o abiyeyi de kabul etmediler neymiş kabarık giyilmesi lazımmıs
(4,875 puan) tarafından
Bizde öyle bişey yok canım normal takım giyer erkek .
Nişan sonrası bohça götürürüz o zaman a'dan z'ye herşeyi alınır damat'ın .

İlla kabarık olmasına gerek yok ki kız ne giymek isterse o alınır yani
(10,975 puan) tarafından
Yok benşm abiyem vardı görümce olmaz diye tutturdu
0 oy
(12,777 puan) tarafından
Nisan kiza aittir takilar kıza kalır herseyi erkek alır abiyeyi vs  yani bizde oyle oldu benim evde idi ama abiyemi aldilar kaynanam bize yaptırmadım kendisi yemek vs pide ile halletti sağolsun esimin de giyecegini ben almadım o aldi ama beraber aldık sadece damatlik aldim ona   
(10,975 puan) tarafından
Yok kız nereye adet oyleymiş nerenin adeti dedim sıcıp kaldılar
0 oy
(1,950 puan) tarafından
Bu ne be ilk defa duydum. Adet gelenek ve göreneklere hep karşı çıktım hic birini de uygulamadim.

içimde de kalmadj.

Kıyafeti esim almisti takıları da esim aldi ve bende kaldı hepsi.
(10,975 puan) tarafından
Kız istedikleri dediğim gibi komsularına taktıgı paralar.
0 oy
(1,243 puan) tarafından
Denizli'de ortak ödenir onu siz bunu biz hiç olmadı yani görmedim de herşey en ufak toplu iğne dâhi ortak olur.
(10,975 puan) tarafından
Yok adet bize adet damatlıgı al bohca al onu al bunu al
(1,243 puan) tarafından
Garip ya
0 oy
(4,698 puan) tarafından
Canım Doğulu değilim fakat bizde de kız tarafı nişanda hem damatlığı hemde nişanlığı alır ve erkek tarafının taktığı takılar düğünde tekrar takılsın diye geri verilir erkek tarafına 
(10,975 puan) tarafından
Kuzum benden istenen komsularım taktıgı paralar
(4,698 puan) tarafından
Yuh onlara ne o paralardan
(10,975 puan) tarafından
Onların adeti omus
0 oy
(802 puan) tarafından
Sadece mekan kıza aittr bizde diğer hepsi erkeğe ait..
(10,975 puan) tarafından
Yok vallahi herseyi bize kakaladılar
(802 puan) tarafından
Cnm bunları kurup kaldırma sen barıştin mi onu söyle kendinle iç hesaplaşma taşıyın belliki :)
(10,975 puan) tarafından
Yoo kız neden barısalım. Biz mahkemligiz dava gunu bekliyoruz
0 oy
(337 puan) tarafından
kuzum ben doguluyum Nişan için salon kız tarafına kıyafet erkek tarafına ait 

ama benim annem bana tuvalet almıştı kendi istegimizle pasta falan kesmiştim yine biz ödedik 

takiyi bizde yapmazlar nisanda ama yapılsa bile kıza ait olur çünkü kız onunla çeyiz alsın diye takılır 
(10,975 puan) tarafından
Bizde de oyle kızın eksigi vardır diye takılır nişanda takı para altın.
0 oy
tarafından
bizde her şey erkek tarafına ait takılani da almazlar geline ait gelinde kalır evlenince takar düğünde 
(10,975 puan) tarafından
Vallahi billahi ertesi günü istemeye geldiler
tarafından
sonra vermediler mi takmadılar mi yani
hadi alsalar bile düğünde verirler takarlar genelde tabi vermeyen de oluyor oda onların ayıbı
(10,975 puan) tarafından
Kuzum istemeye geldi o Kocam denilen birde diyor ki ablam gönderdi boyle olurmuş. Annemde dedi ki ablan iyice cozuttu siz adet te bilmez misiniz hep size mi adet dedi kızım yuzugı de bohca ları da ver bakalım dedi. O zaman basladı bu yalvarmaya iste bilmiyorduk ta sizde adet boylemişte. Annemde daha o zaman dedi kocama ablana dikkat et diye anlamadı
tarafından
o zamandan belliymiş desene
(10,975 puan) tarafından
Tabi ah ah o zaman kıracaktık bunun burnunu
0 oy
(1,763 puan) tarafından
Bizim oraya hepsini erkek tarafi yapar nisanda takilan taki da kizin olur o yüzden bizim oralarda nisan da erkek tarafi pek taki takmaz genelde 50 100 para takarlar kiza kalacak diye.Düğünde erkegin damatlığı alinir kiz tarafindan 
(10,975 puan) tarafından
Benden kolu Komsunun taktıgı paraları istediler
(1,763 puan) tarafından
Aman takma CANIM bana hiç yapmadılar yüzükle birdi kimse takmadi kendi akrabalarım dışında o yüzden istemediler düğünde kayınbaba tarafindan biri ince zincir bileklik taktı düğün bitti kolumdan çekti aldi kocanla iyiysen gerisini boşver bana neler yaptilar neler  nisanliyken ablama ben kendim çeyrek takmıştım snra onu kayınbaba kendime aldım geri biz taktik diye çeyiz parami kayınbaba kartımdan çekti yedi ohooo anlatmakla bitmez
0 oy
tarafından
Kıyafet konusu doğru cnm bizdede öyledir erkegi kız kızı erkek tarafı giydirir ama takı konusunda isteyeni hic duymadımda görmedimde malatyalıyım buarada kuzum
(10,975 puan) tarafından
Cok tuafıma gitmişti de
0 oy
tarafından

Bu nişanı kız tarafı yapar adeti sonradan çıktı ben evlenirken nişanı düğünü hep erkek tarafı yapardı kızın giyeceği kıyafetler erkek tarafı alır erkeğin düğünde giydiği kıyafeti kız tarafı alır eşyalara gelince kız sadece çehizini hazırlar yatak odasını alırdı sonradan mutfağıda kıza kitlediler :)

Altın konusuna gelince iki ailenin anlaşmasına bağlı nişanda önce oturup konuşulur nasıl yapılacağı yani benim düğünüm böyle oluştu 

(10,975 puan) tarafından
Kolu Komsunun taktıkları ı ıstediler. Birde nişanda kim ne taktı sayıp gelmişler
0 oy
(349 puan) tarafından
Bizde nişanlığı kız tarafı alır. Gelinliği erkek tarafı alır
(10,975 puan) tarafından
Bizimde oyle ama işte
0 oy
(6,830 puan) tarafından

Bizde eşim benim kıyafetimi bizde onun kıyafetini almıştık canım bizim evde olmuştu herkes kendi misafirini agirlamisti  haa bide m nisan bitti kaynanamlar  gitmişti bi eşim bizde kalmıştı telefonla aradılar ki takılanları getir diye eşimi annemde hiç ikilemesen verdi 

Ama aslında alınmaz 
(6,830 puan) tarafından
Bu arada zaten erkek tarafı altın takmadı kolu komşunun getirdiği 10 lira 20 lira canım bunu istemişlerdi annemde bende şok olduk  ama verdik
Şimdi söyle dusunuyorumda bu yaptıklarını yapmadıklarını o kaynananın yanına komam
(10,975 puan) tarafından
Terbıyesız bunlar
0 oy
(3,527 puan) tarafından
Hepsi doğru aşkım, nişanda takılan da kız tarafınındır
(10,975 puan) tarafından
Birde istemeye yolamıslardı ya ne terbiyesizlik
(3,527 puan) tarafından
Kız amaan herşeyleri problem bunların
(10,975 puan) tarafından
Sorma bacım. Gece gece gene nerden geldiyse aklıma
0 oy
(13,202 puan) tarafından
Yani biz Bursalıyız nişanı kız tarafı yapar giyimi kız tarafı alır ama kaynanam bana dikim parası vermişti annem biz alacağız diye kumaşı almıştı çoktan. Adet diye birşey yok yaa kafasına göre takılıyor millet 

İlgili sorular

0 oy
5 cevap 263 göst.
0 oy
20 cevap 929 göst.
15 Haziran 2022 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 143 göst.
28 Mayıs 2022 Aile kategorisinde ezber (213 puan) tarafından soruldu
+1 oy
45 cevap 709 göst.
27 Mart 2022 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu