0 oy
580 göst.
Diğer kategorisinde tarafından
Merak ettiğim bir soru var kızlar  size sormak istiyorum  yanlış anlamayın sadece her yerin adeti farklı diye kafama çok takiliyor  şimdi ben doğuluyum  eşimle görücü usulü evlendik ve ben daha onu tanımaya baslamadan önce imam nikahimizi kıydılar yani kabul etikten sonra  imam nikahı kiyildi ondan sonra görüştük aynı odada oturduk. Nisanlilik dönemimiz böyle başladı dinen eşim olduktan sonra 

Ama mesela burda öyle değil  önce yüzük takarlar evlendikten resmi nikahi kiydiktan sonra imam nikahi yapıyorlar   doğru olan bu olabilir ama  mesela  geçen akrabam değil ama bı yakınımın arkadaşı nişanlısıyla birlikte olmuş ve malesef hamile kalmış  ve düğününe çok var ben yaptiklari şeyin zina olduğunu düşünüyorum yanlismi düşünüyorum sizce ya 

31 Cevaplar

+7 oy
tarafından
Allah katında tek gerçek nikah dini nikahtir. Resmi nikahi devlette, evli olarak gözükeyim eşimle rahat yaşayabileyim diye kiydirdim. Kiydirmasam da olurdu. Şimdi dini nikah adı altında her haltı yedikleri için resmi nikaha çok önem veriyor oldular. Ama bu İslam'ın hatası değil insanoğlunun işine gelen fetvayı almasından kaynaklı. Dini nikahında şartları vardır öyle kolay kolay canı isteyen yapamaz. Kadın adama kaçıyor evliyken, diyor ki kaçtığım adam artık kocam dini nikah kıydık. Yahu eski kocan seni boşamamiş ki ne nikahı. Yedikleri haltı hoş göstermek için dini nikh diyor. Daha bunun iddet dönemi var. Var da var. İşte dini nikahı böyle haltlara alet ettikleri için resmi nikah çok göz önünde bulunduruluyor.
tarafından
Katılıyorum sana canım
(565 puan) tarafından
Nasıl artılayabılıyoruz
tarafından
Puanin yüz olsun olur
-Reklam-
0 oy
(118,487 puan) tarafından
bizde toplam 5 sene surdi sevgililik nisanlilkk dini nikah dugun gunu olmustu bizim orda hep ilk geceden once yaparlar dini nikahi herkezin adeti farkli tabi ama normali once yapmak diyo cogublum
tarafından
Bencede öyle geçen eşimin yegeni evlendi çok israr etim ama dinlemediler şuan hergun bazen gece olmak üzere sürekli gezip tozuyorlar
0 oy
(4,853 puan) tarafından
Neyin garantisi var nasıl güvenmiş oyle tabikide doğru düşünüyorsun 
tarafından
Ne bilim kız 4 ayina gircek aileden kimse bilmiyor hele babası duyarsa
0 oy
tarafından
O zina oluyo zaten ama artık kimse ayıplamıyo canım ne yazıkki bizde nişanlanırız tlf görüşürüz birtek oda abartmamak şartıyla sonra düğünde iki nikahta kıyılır bunun doğuyla batıyla ilgisi yok dini nikahın
tarafından
Haklisin canım  biz kiydik ama bizde öyleydik sadece telefon la bazen eşim gelirdi bizim memlekete misafirlige ama en güzel denemler bence ya nişanlılık
0 oy
(1,096 puan) tarafından
Dini nikah olmadan beraber olmuşlar değil mi yanlış anlamadiysam 
tarafından
Evet canım hemde bir defa değil bikac defa ve kız hamile kalmış
(1,096 puan) tarafından
Ovv üzüldüm ya :((
0 oy
(2,432 puan) tarafından
Imam nikahı yoksa tabiki zinaya giriyor. Biz de nişanlandıktan sonra imam nikahımız kıyıldı. Düğünü veya resmi nikahı beklemedik yani
0 oy
tarafından
Biz de görücü usulü evlendik tamam dedik hani bu yola giriyoruz söz kesileceği gün imam nikahı kıyıldı düğüne  bir kaç gün kala da resmi nikah 

Bizim burda hep böyledir çünkü en azinda nikah var diyebiliyoruz nişanlılık gezme tozma sonuçta namahrem o yüzden öylesi daha makbul bizim buralarda sıkıntı olmuyor çok şükür ama başka yerlerde duyuyoruz nişanlı iken ayrılıyorlar fakat oğlan boşamiyor falan 
tarafından
Ay onu yeni öğrendim bende. Bizim ordada hiç olmadi ondan hiç o yönden bakmadim  bende ilk dini nikah yapılmasından yanayım
0 oy
tarafından
Bizde dini nikah düğün günü yapılır 
tarafından
Çoğu yerde öyle canım  benim babam önce yapmayı tercih ediyor
tarafından
Evet aslında bence uygunn olanda o çünkü haram hani bir nevi ama adetler var kültürler falan
Ama kendini tutamayanlar için kötü
0 oy
tarafından
Ben elimle 17 seneden beri beraberim . Evlendik dini nikahımız oldu daha sonra düğün oldu . İnsanlarda allah korkusu varsa zaten zaten ilişki olmaz olmamalı bnce 
tarafından
Evet öyle canım ama bazen dozu kaçıran ve olmaması gereken şeyleri yapan var malesef
0 oy
(10,567 puan) tarafından
Bizde de nikahtan sonra yapıldı ama kanunda oyle. 
tarafından
Evet canım  yazak zaten aslinda
0 oy
(14,428 puan) tarafından
Resmi nikah kıyılmadan imam nikahı yapılirsa 

Diyelimki ayrıldınız ve dini nikah var

Adam seni dinen boşamazsa başka biriyle evlliğin zina olur
tarafından
Aynen haklısın onu hiç hesaba katmadim kız her şekilde zor ya canım kiysanda kiymasanda
tarafından
Ama nişanlı bireylerin el ele gezmesi birbirine dokunmasi da haram bu ne olacak ?
(14,428 puan) tarafından
Dokunmayacaklar ve yanlarinda mutlaka biri olacak
Ama nerdeeee çok az kişi dikkat ediyo buna
Yatacak yerimiz yok vallahi
tarafından
Hemde çok çok az bu dikkat eden oran sayısı şuan her haltı ediyorlar görüyoruz duyuyoruz sokakta az kalıyor yesinler birbirlerini:/ Allah iyi etsin iyi insanlara denk getirsin
(14,428 puan) tarafından
Amiin tatlım
0 oy
(5,492 puan) tarafından
Benim de nişanlıyken kıyıldı dini nikah babam öyle istedi, gençler el ele tutuşur baş başa kalır günah olmasın diye . Dediğin gibi ne kadar adı da konsa zina oluyo maalesef
tarafından
Evet bizimde öyleydi canım ya bu zamani gençleri bide büyük sehirdeler akşama kadar gezip tozuyorlar el ele valan  dozuda kacirabiliyorlar ondan kafama takildi
(5,492 puan) tarafından
Canım ama bazıları var var olmuyo anlaşamıyolar, adam da dini nikahı atmıyor büyük sorunlar yaşanıyo o yüzden dini nikahı da erteliyor
0 oy
(3,741 puan) tarafından
resmi nikah olmadan dini nikah kiymak yasak aslinda   birde dini nikah kiyildiktan sonra karikoca oluyorsunuz olaki anlasamadiniz erkek de bosamiyorum derse ne olacak
tarafından
Ahahahah oda doğru kız ay ne bilim canım ya herşeyin kendine göre biseyi var bir zorluğu var
0 oy
(1,352 puan) tarafından
Şuan resmi nikah olmadan hiç bir hoca imam nikahı kıyamaz. Bu hak elinden alınmıştır. Cezası vardır
0 oy
tarafından
Eşimin tarafındada öyle Nisan'da yapmak istediler ama ben kabul etmedim bir arkadasim yaptı sonra yüzük attı adam boşamam diye inat ettide neler çekti kız bu yüzden istemedim hem eşim askere vs gidecekti yanyana da bulanmadik zaten 
tarafından
Aynen haklısın o konuda Bizim orda hiç öyle olmadığı için onu hesaba katmadim her şekilde zor ya helaliyle geçirmek lazım o dönemi
0 oy
tarafından
Düğünüme 1 2 hafta falan vardı cnm kıyıldıgında 
0 oy
tarafından
bizde dini nikâhı düğünden 2  3 gün önce kıydık düğünden 1 hafta sonra resmi nikah. asıl önemlisi dinî olanıdır. çünkü o zaman birbirine helal olursun yakinlaşabilirsin.
0 oy
tarafından
Kesinlikle yaptıkları çok günah. İstersen düğünün yarın olsun bugün yine yaklaşamazsın dini nikah olmadan doğrusu en başta nikah kıyılması çünkü nişanlılık sürecinde de beraber gezip vakit geçiriliyor nikahsız dokunmak doğru değildir.
0 oy
(7,561 puan) tarafından
Dini nikah kıymayan herkes birlikte olmuyo ki. Arkadaşın zina yapmış. Bizim orada resmi nikahtan sonra kıyılır dini nikah. Ama mesela ben önceden kiysam da kimse karışmazdı yine düğünü beklerdim sonuçta o zaman aile evinden ayrılmış olunuyo
0 oy
tarafından
Nikah olmadan birlikte olmuşsa tabi zina. Mesela ben tüzükte falan bile elini tutup çekinmeden. Düğünden 2 ay önce resmi nikah ve dini nikah yapıldı. Ondan sonra gezdik dolaştık. İlişki tabikide düğünden sonraya kaldı ama o dönemde sarılma öpme oldu. Tanıdığınız hata yapmış düğünü öne alsalar bari

İlgili sorular

0 oy
24 cevap 447 göst.
15 Mart 2024 Diğer kategorisinde Seherkzll (135 puan) tarafından soruldu
0 oy
11 cevap 315 göst.
18 Ocak 2024 Diğer kategorisinde 126504012 (1,220 puan) tarafından soruldu
0 oy
14 cevap 748 göst.
0 oy
7 cevap 480 göst.
12 Eylül 2021 Diğer kategorisinde ozgecangursoybursa (10,567 puan) tarafından soruldu

374,679 soru

11,207,331 cevap

34,510 kullanıcı

...