0 oy
1,115 göst.
Diğer kategorisinde (3,055 puan) tarafından
Unuttum azı çıkmış azı kalmıştı gusül aldım yeni gördüm gusül kabul oldumu ya bilemedim yoksa yarın tekrar almam gerekmi

27 Cevaplar

+3 oy
(3,904 puan) tarafından
Yarini bekleme canım igne ucu kadar kuru yer kalmayacak  ki oje su geçirmiyor.  Sen sil tekrar al abdestini.
(3,055 puan) tarafından
Şuan giremem ki yeni çıktım ve suyun ısınması gerek
(3,904 puan) tarafından
Canım bir yolunu bul ketılla ısıt  bir kere her yerin ıslanacak şekilde  dökün suyunu
-Reklam-
+1 oy
(7,199 puan) tarafından
Ojeyi temizle su tut guzelce yeterli . Tekrar almana gerek yok 
+1 oy
tarafından
Bence kabul olmuştur falan diye bir şey yok arkadaşlar. İslam'da ya bir şey vardır ya da yoktur. Oje abdeste manidir. İğne ucu kadar bile kalsa abdest geçersizdir. Senin niyetin önemli diye yorum yapan olmuş, bu insanları gusül fıkhı konusunda saptırmaktır estağfirullah... Bilmiyorum demek bu kadar mı zor? İslam, fetva verilirken "bence"  kelimesine karşıdır. Hucurat suresinde Allah CC buyuruyor: siz Allah'a dinini mi öğretiyorsunuz? 
tarafından
Hanefi mezhebinin imamı olan Ebu Hanife der ki: benim fetvalarımda sünnete muhalefet bir şey gördüğünüz zaman fetvami duvara çalın.
tarafından
Rahmanın kulu cnm Allah razı olsun Hanefî mezhebindenim böyle bir şey duymadım çoğu mezhep imamı bile arkadaşın dediği gibi kendilerine böyle şey diyorlarsa senin bu kesin konuşman tuhafff
tarafından
Amin teşekkür ederim duaların için.
Mezhep ulemasinin dışında cumhur ulemada fetva vermiştir. Hak bir çocuktan gelse bile haktır batıl bir alimden gelse bile batıldır. Fıkıh konusu ihtilafa açık konulardır. Hadislere alimler ne demiş bakılır ve fetva verirken cem edilerek verilir. Sadece Hanefi mezhebi böyle diyor diye bu böyle demek değildir.
(7,199 puan) tarafından
Hanefi hocaları yanlış vahhabiler selefiler doğru dimi çok haklısın çünkü öbür hocalar kafalarından uydurup fikihta bir bütün karar verip cevazi ona göre ayarliyorlar...
tarafından
Noktasına kadar haklısın yukarıda yine bilip bilmeden bana çıkışan birde ilmimi sorgulayan birileri kalkıp sadece mezhepten bahsediyor benim mezhebimde Hanefî bu yaşıma kadar kurslarda okudum bütün hocalarım okuduklarım hep bu yönde ama işte anlatamiyirsn yukarıda dediğim gibi olmuyor dediğimizde kalkıp abdest alsa hiç bir günahı yok ama gusül almadığı için cünüp gezebilir yanlış miyim
+1 oy
(454 puan) tarafından
Eğer gormeseydin kabul olurdu ama şuan hem biliyorsun hemde en ufak suphede tekrar alman gerekir duştan çıktın ben gusül aldım mi acaba demen bile tekrar alman demek
+1 oy
tarafından
Oyle bir soru sormussun ki burda bu konuda fikir birligi imkansiz :) Benim bildigim Hanefi mezhebinde su degmeyen yerlerini tekrar yikarsan oluyor. Ancak benim bilgim yanlissa buna uyup da gunaha girmeni de istemem. Sen niyet onemli demissin, ben de bu tip seylerde once niyete ve kalp temizligine inanirim ancak dinin de belli kurallari oldugu bir gercek kuzum. 
tarafından
Kesinlikle çok doğru söyledin
0 oy
tarafından
Bence hemen alman gerek 
(3,055 puan) tarafından
Şuan tekrar duşa giremem ki yeni çıktım ve suyun ısınması gerek
tarafından
Şüpheli gezmek tehlikeli canım baştan dikkat edecektin
(3,055 puan) tarafından
Tüh ya valla unuttum çocuk uyuyunca hemen alıyım dedim
0 oy
tarafından

Farketmişsin şimdi hemen alman gerek

0 oy
(3,421 puan) tarafından
Olmadi canim tabikide yeniden alman gerekir ne diyorlar toplu igne ucu kadar ıslanmadık yer kalmıycak sonuçta ojenin altina su gecmez
0 oy
(1,251 puan) tarafından
Azi cogu yok cnm ojeyle abdest olmaz
0 oy
(17,829 puan) tarafından
Onu Allah bilir biz ne bilelim ama silip tekrar almalısın kuzu
(3,055 puan) tarafından
Öyle yapicam teşekkür ederim
0 oy
(1,763 puan) tarafından
Gusul un farzlarini biliyorsundur zaten cnm igne ucu kalmayacak kadar her yerin islanmasi da farzlarindan ki ojeyle tutmuyor bunun farkina vardiysan yeniden almalisin benim niyetim onemli olan deyip es gecmemelisin icinde hem oyle daha rahat eder 
0 oy
tarafından
Tekrarlama kışın canım malesef iğne ucu kadar kuru yer kalmaması lazım 
0 oy
(5,511 puan) tarafından
Olmuyor canım oje gusle mani
0 oy
(7,747 puan) tarafından
Malesef kabul olmuyor çünkü oraya su değmiyor 
0 oy
(545 puan) tarafından
Oje su geçirmez yeniden gusül almalısın 
0 oy
(1,243 puan) tarafından
Ojelerini dil ve ellerini yıka tekrar almana gerek yok.
0 oy
(218 puan) tarafından
Eğer  oje olduğunu unutup gusül aldıysan ojenin çıkarıp sadece şu değmeyen yerleri yikaman yeterli olur tekrar baştan gusül almana gerek yok. 
(218 puan) tarafından
Fıkıh ta hüküm boyledir
0 oy
tarafından
Tekrar al bence cnm
0 oy
(2,047 puan) tarafından
Canım sen en iyisi diyanetin fetva hattını ara sor onlar bilgi verir sana
0 oy
tarafından
Olmadi tabikide :) iyice temizlemeden olmaz

İlgili sorular