+2 oy
862 göst.
Diğer kategorisinde (3,895 puan) tarafından
tarafından düzenlendi

image

image

biz pagan degiliz.Güneşe tapmayız biz Allah'a inanırız ondan başka ilah yoktur şimdi anladiniz mi yilbaşi nereden çikti.. .

Noel için yazmiştim yazida da oyle yaziyor gerçi benim için noel ya da yilbaşi farketmiyor ikisini de kutlamam 25 aralikta kutlama yapmak guneşe tapanlarin gelenegi ve pagan adetidir.. . sadece bunu soyluyorum ve gidiyorum ..

37 Cevaplar

0 oy
(3,895 puan) tarafından

En İyi Cevap

image

sonuçta yilbaşi için bunu yaziyorum.
tarafından
Aralık 12evlilik 26tanisma kutluyoruz o yetiyor yılbaşı na grek yok
(3,895 puan) tarafından
Tamam ben başka bi şey yazmicam kim napiyorsa onu yapsin.
-Reklam-
+11 oy
tarafından

Hz Ömer radiyallahu anh der ki 

Bende bir yanlış gördüğü halde beni uyarmayan da hayır yoktur. Ben sizde bir yanlış görürde uyarmassam bende hayır yoktur. 

Bir ayette yazayım. ALLAH AZZE VE CELLE EN AZ 10 AYETTE BUYURUYOR
İYİLİĞİ EMRET KÖTÜLÜKTEN NEHYET

Nasihate bu kadar kapalı, yanlışını iyiliği için yüzüne söyleyince öfkesinden gözleri dönen böyle bir toplum hayatımda görmedim ben. Benim arkadaşlarım bana nasihat ettiğinde dua ediyorum Yanlışımi söyleyince Rabb'im onunda benimde günahlarımı bağışla diye dua ediyorum. Birbirimizi bagrimiza basıyoruz. Ama buraya nasihat edince sanane diye linç yiyoruz. subhanAllahi ve bihamdih
Noel değil yeni yıla girmeyi kutluyoruz diyen arkadaşlar da kendini kandırıyor. Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem bunda hayır görseydi kutlardi. Sahabeleri de kutlardi. Müslümanın bayramlari bellidir. O bu dini eksik yaşadı siz mi tamamliyorsunuz
(3,167 puan) tarafından
Çok haklısın katılıyorum sana cnm +++
(4,889 puan) tarafından
Allah razı olsun irem kardeş.  bunu okuyanların bi nebze de olsa vicdanı sızlar da kendini kandırmaya devam etmez inşaallah
tarafından
Ah ah İremim vela bera olayını iyi kavramak lazım.. kitap ehliyle aynı kıbleye doğru bile yönelmek istemeyen bir Peygamberimiz var bunun için hüzünlenen son nefesinde bile sakın onlara benzeyipte kabrimi yüceltmeyin diyen bir Peygamberimiz var ama insanlara ne kadar basit geliyor niyetini temize çıkarmak isteyen arkadaşlar var kimse kusura bakmasın bu öyle benim niyetim farklı demekle olmuyor..
+6 oy
(12,994 puan) tarafından
Of yav her sene aynı muhabbet. Herkes kendisi bilir amann diyaloğa girmeye bile gerek yok 
(4,875 puan) tarafından
☺️☺️ dejavuu yaşıyoruz her sene birşeyler için
(12,994 puan) tarafından
Valla ha sanki insanlar çocuk biz mi ogretecegiz napiyorlarsa yapsınlar.
(1,772 puan) tarafından
Aynen öyle ikiye bölünüyor insanlar kutlayana da kutlamayana da saygım var ama arkadaşın paylaşımı Noel le ilgili biz Noel değil yeni bir yılın başlangıcını kutluyoruz mesela bana göre böyle bir başkasına göre bu da günah o yüzden bence bu konu tartışmaya kapalı
(3,895 puan) tarafından
Paylaşimim 25 aralikta kutlayanlar içindi.
+5 oy
(1,352 puan) tarafından
Biz de Allah'a inanıyoruz. Bizim amacımız ooo yılbaşı hadi kutlayalım değil, yeni yıla giriyoruz, yeni yılın heyecanını birbirimizle paylaşıyoruz. Her günümüz aynı geçiyor. Yeni yıla gireceğimiz gece bir farklılık katıyoruz. Standart hayatımıza bir güzellik yapıyoruz. Kutlayana da kutlamayana da saygı duyulması taraftarıyım.
(741 puan) tarafından
Katılıyorum @gencanne
(337 puan) tarafından
Kesinlikle katılıyorum sana canım
(1,352 puan) tarafından
Hediyeleşme için yılbaşını beklediğimi kim söylemiş?
(3,895 puan) tarafından
Tamam o zaman bn yanliş anlamişim yeni paylaşimima bakarsan orada demek istedigim yaziyor.
(337 puan) tarafından
Gencanne sana katılıyorum ben canim
+2 oy
tarafından
Isteyen istediğini yapar bu neden bu kadar sizin agriniza gidiyo ki her sene ayni muhabbet. Istersem agacta suslerim ordekde pisiririm kime ne?
(426 puan) tarafından
Katılıyorum sana herkes kendinden sorumlu.
(9,626 puan) tarafından
Biz dananın baldirini doldurmayı düşünüyoruz asdfghjkl
tarafından
O ney kizz sulaleni cagir anca biter :Ddd
(9,626 puan) tarafından
İşte anca yeter 7 hisse giricez size de bi kolunu bacağını gönderirim..sistemi değiştiriyorum bundan sonra yılbaşı gecesi dana yiyilsin tavuk kaz hindi küçük gelir :)))
tarafından
Ordagin kicina portakal olmassa olmaz ben gelmem yohsa :)
+1 oy
tarafından
Her sene şunu yapmasanız yeni yılı kutluyoruz kutladığımız şeyle dediklerinizin alakası yok. Öyle olsa 25 Aralık'ta kutlarız.
(3,895 puan) tarafından
Ben genel yazdim.25 aralikta kutlamiyorsan sorun yok.
tarafından
Bu ülkede 25 Aralık'ta kutlayan kimi gördünüz Allah aşkına :)
(3,895 puan) tarafından
Ne biliyim ben hiç kutlamam yeni yili da kutlayan illa ki vardir.
+1 oy
(1,060 puan) tarafından
Ben kutluyorum. Benim kararım. Yeni yılın gelişini kutlamak doğum günü kutlamak kadar normal bana göre. Ayrıca ağaçta süslüyorum. Aile içinde eğleniyoruz. Herkesin kendi tercihi.... 
(741 puan) tarafından
Aynen katılıyorummmmm
+1 oy
(2,323 puan) tarafından
noel: katolik hristiyanlarin 25 aralikta, ermeni ve ortodoks hristiyanlarin 6 ocakta kutladiklari hazreti isa'nin dogum günüdür. Noel baba: noel gecesi cocuklara hediyeler biraktigina inanilan efsanevi bir karakter. yilbasiyla alakasi yoktur. Yilbasi: yeni bir yilin ilk günüdür. miladi takvimde 1 ocak hicri takvimde 1 muharremdir. Yeni bir yila girmenin hristiyanlarin noeliyle bir alakasi yoktur. yilbasini kutlamak kisilerin kendi insiyatifinde olup, kimseyi ilgilendirmez, bir müslüman da yilbasini kutladi diye dinden cikmaz. icki icmek, zina yapmak, israf etmek.. gibi fiiller sadece yilbasinda degil her zaman haramdir. yilbasini kutlarken allah'in yasakladigi fiilleri yaparsaniz pek tabii ki günah islemis olursunuz. yilbasini kutlamakla galatasaray'in uefa kupasini almasini kutlama arasinda pek fark göremiyorum. sanirim burada önemli olan neyi kutladigimiz degil nasil kutladigimizdir. türkiye'de yilbasi kutlanirken hindi kesilmesi, noel baba figürünün ortalikta gezmesi vb. gibi olaylarin hepsi yukaridaki kavramlari milletce birbirine karistirmamizin eseridir. son olarak yilbasinin kutlanmaya deger bir sey oldugunu düsünmüyorum. ancak pasa pasa miladi takvimi kullanip, is kutlamaya gelince hicri takvimin ilk gününü kutlamayi, mekke'nin fethini her yil miladi takvime göre kutlamayi son derece komik buluyorum. Son olarak da herkese hayirli bir yil diliyorum, vesselam...
(800 puan) tarafından
Hiç kimse 25 aralikta kutlama yapmaz demenden. Ya burada değilsin yada bilgin yok çünkü kutlarlar dini bayramlari
(2,323 puan) tarafından
Zaten önemli olan ne zaman başlayıp bittiği değil ki müslümanlar o tarihlerde kutlama yapmıyor yani onu anlatmisim yukarda o kadar ne zaman bitmesi ne değiştirir hristiyanlar istedigi şekil kutlar müslümanlar oyle yapmıyor sonuçta
(2,323 puan) tarafından
Ben müslümanlar 25 te yapmıyor dedim hristiyanlar yapıyor sen yanlış anlamışsın bence bilgisiz demeyi de keser misin :D
(800 puan) tarafından
Dediğin diğer dediğini tutmuyor yada benim mi turkcem bozuldu artik kendimden şüpheliyim:D
(2,323 puan) tarafından
Kız yukarda yazmışım o kadar hristiyanlar 25 Aralık kutlama yapar diye altta yorumda da hiç kimse 25 te kutlama mi yapıyor günah olsun dedim yani kimse derken biz müslümanlardan bahsettim
+1 oy
(800 puan) tarafından
Yine yaziyorum ben hristiyan bir toplumda doğup büyümüş Müslümanim. Biz ağaç süslüyorsak güneşe taptiğimiz için değil hem öyle bişey de yok! Yeni bir yila eğlence olsun benim çocuğum burada arkaşlari ile ayni düzeyde büyüsün arkadaşlari bize geldiğinde ki bunlarda çok önemli eksiklenmesin diye yapariz bende o şekil büyümüş elhamdülillah müslüman türk üm. Sizin kutlama dediğiniz bir ağaçtan ibaret değil hristiyanlar ağacin etrafinda bir arada toplanip dua ederler dilek tutarlar hediyeşirler. Biz o ağaci sadece ışıltılı görürüz bu kadar kalpten gelen bir duygumuz yok olmaz. Çıkarın şu at gözlüklerini isteyen kutlar isteyen ağacini diker öteki tarafa ağaç dikenle gitmeyeceksin bu dünya da hepimiz yalniz ayrilicaz sen ağaç dikmedin diye daha çok müslüman olmadin bilemezsin benim yaptiğim iyiliği......
(3,895 puan) tarafından
Eskiden bu inanç guneşe tapanlardan gelmiş sen guneşe tapiyorsundemedim niyet onemli o gune ozel sanki cok onemli bir gunmuş gibi parti kutlama yapmiyorsan sorun yok.
(800 puan) tarafından
Yaparim yapmam herkez kendinden mechul!
0 oy
tarafından
Kutlayan sen bunu yazdın diye vazgecmeyecek kutlamayanda onlar kutluyor diye kutlama yapmayacak bu yüzden çok kalp kırılıyor her sene herkes kendi bildiği gibi yaşasın 
0 oy
(7,098 puan) tarafından
Ne kadar anlatsan da anlamazlar bacim ne var bunda derler 
0 oy
(14,428 puan) tarafından
Bence ulkemizde yilbaşı kutlayanlar bu yazılanlara göre kutlamıyo

Sadece yeni bir yıla girmenin heyecanı oluyo diye düşünüyorum
tarafından
Profil resmineee bayildimmm aplaaaa❤❤❣❣❣
(3,895 puan) tarafından
25 aralikta kutlamiyorlarsa sorun yok.
(14,428 puan) tarafından
Çok güzelim dimi Hülayaamm
Aplan canıni yir ♥️
(14,428 puan) tarafından
Mervecim kutlamam ama evet kutlayanda iste yenıyil sevinci eğlence arıyolar kendilerine cnm
tarafından
Çok güzel aplaaa rüyalarıma girme sakınnnn ❣❤❤
0 oy
(239 puan) tarafından
Bu zamana kadar ağaç almadım ama yılbaşında ailecek toplanıp program açıyoruz müzikler dinliyoruz sofralar kuruyoruz yılbaşı için ufak, tefek süslemeler yapıyoruz günah olduğunu biliyorum ama bu tercih meselesi 
0 oy
(14,027 puan) tarafından
Herkes neyin ne olduğunu biliyor bence 
(3,895 puan) tarafından
Ben genel yazdim.
0 oy
tarafından
Herkes biliyor merak etme kimseyi ilgilendirmez herkesin kendi hayati
(3,895 puan) tarafından
Ben karişmiyorum bilgi verdim sizin gibi genelleme yaptim.
0 oy
(44,603 puan) tarafından
Valla öle bende karşıyım hristiyanların bayramını kutlamaya ne gerek var yani
0 oy
(2,693 puan) tarafından
Herkez günah olduğunu bilerek kutlama yapıyor zaten. Herkesin günahı kendıne. Saygı duymamız lazım. Bende bu zamana kadar kutladım alkollu şekilde. ama çok pişmanım keske kutlamasaydım.
0 oy
(1,160 puan) tarafından
Noel farklı yıl başı farklı

Noel bir hafta önce kutlanıyor

Yılbaşı yeni yikin ilk günü işte  

Herkes istediğini kutlar
(3,895 puan) tarafından
Ikisini de kutlamadigim için bilmiyorum ayrimi soykediginiz için teşekkur ederim ben bilgilendirme amaçli yazdim ..
0 oy
tarafından
Kalplerımıze ısler ne demek ya, yanı kalbımızde yok da senın burda attığın ss ıle mı giricek mılyon kere yazdık yenı yıla gırısı kutluyoruz, hz İsa'nın doğusunu degıl, her sene aynı şey yeter ya
(3,895 puan) tarafından
Kendimi de katmak istedim sen yanliş anladin.25 aralikta kutlama yapmadiysan sorun yok ben kalplerimiz derken kemdimi de katmak istedim hepimiz hatalar yapiyoruz sonuçta ben hiç kutlamadim ama umarim bu yanlişa düşmeyiz demek istedim kendimi de kattim yani.
tarafından
Nıye 25 aralıkta kutlama yapayım ben yılın son gununun gecesı yemek yıyıp çay ıcıyorum esıme Hedıye verıyorum yenı yıla gerı sayım yatıp yatıyorum ne var bunda bu kadar ya
(3,895 puan) tarafından
O gune ozel birşey yapmak dogru degil.Bizim adetimiz degil ben o gun hiçbir şey yapmiyorum televizyon bile acmiyorum.Hergün nasilsa oyle geçiriyorum.
0 oy
tarafından
Haklisin canım. Hiristiyan bayrami dır niye kutluyorum ki onlar bizim bayramınızı kutlamıyor ki

İlgili sorular

+1 oy
49 cevap 755 göst.
0 oy
7 cevap 317 göst.
5 Mart 2020 Diğer kategorisinde anneoluyorum1❤️ (352 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 75 göst.
6 Aralık 2023 Diğer kategorisinde 1Gozbebegimmm (2,804 puan) tarafından soruldu
0 oy
38 cevap 427 göst.

379,362 soru