0 oy
544 göst.
Diğer kategorisinde (3,552 puan) tarafından
Ya kızlar 3.cü cocugu büyütüyorum. Hepsi mama ile büyüdü malesef sütü olmayan sanssız kişilerdenim. Neyse dün nette bakarken kadınlar kulübünde bazı anneler 3 aylık bebeklerine kasık maması basladıklarını yazmışlar bazıları doktora sorduklarını ve doktorun devam edebilirsin dediğini yazmışlar. İnanın şaşırmış durumdayım. Oğlum reflü maması içiyor. Diğer mamayı burnundan kusuyor. Bir kutu 400 gram aptamil mama 2 2 bucuk gün gidiyor ve 120 liradan 250 300 arası satılmaya baslamış. 3 aylık olmasına 1 hafta var . Ben 3 bucuk ayında falan günde bir öğün mamaya destek olması için 4+ ay kaşık maması versem sizce hata mı ederim. 2 tane de okula giden kızım var. Bu gidişle cidden muhtac duruma düşeceğiz. Sadece mamaya aylık 3500 lira gidecek. Neredeyse asgari ücret. Yeteri kadar kendimden kızıyorum zaten üst bas almm gereksiz hiç bir şey almam. Kaşık mamaları da formul mama artı irmik falan üretiliyor. Şaştım. Sadece ne yazdığımı okuyup anlayabilen yprum yapsın lütfen dünden beri sinirden oturup agladım. Çalışan biriydim gebelikte ayrılmak zorunda kaldım. Ufak suan hemen bakıcı ya falan bırakmak istemiyorum. Nerden bilirdim ki ülke bu hale gelecek 120 lrayekn gayet rahat alıyorduk mamasını bari 150 160 yapsaydıpar. :(

26 Cevaplar

+3 oy
(4,040 puan) tarafından
Bu hale getirenler utansın yerin dibine girsin çocukların riziklari gidiyor resmen ağızlarından burunları dan gelsin marketlerde mamalar kilitli kutularda duruyor onlara bebeklerin ulaşması lazım çok mu lüks çok mu görüyorlar bunları bebelere. 

Soruna gelince doktora sormadan verme derim bı de sütü sulandırıp mi versen ne kadar paketli ürün kullanırsan vücuda o kadar koruyucu madde girer
(3,552 puan) tarafından
Bilmiyorum canım duru mama içince fışkırtıyor agzından burnundan aglaya Aglaya bir hal oluyor. Bu ar mama baya iyi gelmişti..
(244 puan) tarafından
Normal sütten bahsediyorsanız kaşık mamadan daha zararlı 3 aylık bebeğe süt verilmesi
-Reklam-
0 oy
tarafından
Canım 4 ayı bekle ne olur ne olmaz? Ben kendim 4 ayda yoğurt elma püresi patetes püresi gibi şeyler vermeye başladım bi sıkıntı olmadı kaşık mama hiç vermedim bilmiyorum 
(3,552 puan) tarafından
Bu reflü maması da kaşık maması gibi biraz yogun kıvamlı oluyor ilk basta sonra midede daha yogunlaşıyır. Bilemedim İnan şaştım kaldım.
tarafından
Anladım canım o zaman bi süre daha sıkın dişinizi 4 aylık olsun en azından
0 oy
(4,889 puan) tarafından
Maddi yönden haklisin kuzum ama 4. Ayını bekle sindiremez çok küçük 
(3,552 puan) tarafından
Tamam canım..
0 oy
(9,412 puan) tarafından
Canım 1 buçuk ay daha sabret daha çok küçük ek gıdaları için çok yüklenmiş olursun bebek rahatsız olur imkanın varsa mamaya biraz daha devam et biliyorum çok pahalı artık herşey :(
(3,552 puan) tarafından
Çok üzgünüm gerçekten. Bu kadar çok zam yapılması insanlar nasıl besleyecek bebek yani alternatif ürün de yokki vereyim. Normal mama olsa gene dokunmaz mama ama bu özel mamalar uçmuş.
0 oy
tarafından
Canım bir çare arayışı içinde olduğunun farkındayım lakin asla ama aslaaa 3 aylık bir bebeğe kaşık mama verilmez. Onun daha bağırsağı öğütmek için hazır değil bu çok tehlikeli. Ki zaten vermek istesen dahi her öğün verilmez Allah korusun bağırsağı düğümlenir. 

Çok iyi anlıyorum seni mamala el degmiyor fakat bu şekilde de olmaz. Rabbim yardimcin olsun 
(3,552 puan) tarafından
Amin canım herkesin Allah yardımcısı olsun. Normal mama verseydim bu kadar zorlamazdı. Özel mama olunca daha pahalı. Yavrum da reflü var duru mamayı içince agzından burnundan fışkırıyor içtiği bütün mama.
0 oy
tarafından
Kuzu reflusu varsa riskli olur bu ayda baslaman onlarin bebelerinde yoktur ondan kullaniyolardir bence 
(3,552 puan) tarafından
Olabilir canım. Ne yapayım biraz daha sabredeceğim. Daha dün bir hanım kardeşimize destek için yardım toplarken bugpn ben çok dara düştüm. Yüzde yüzden fazla zam gelmiş.
tarafından
Allah yardımcımız olsun cumlemizin ne desek bos bu zamlara
0 oy
(13,723 puan) tarafından
Canim reflü varsa bebeginde olmaz gibi geliyor bana. Devlet mama destegi falan veriyor diye duymuştum. Ben emzirirken hemşire sormustu sütun olmazsa mama destegi için devlete başvurabilirsin diye. Bi sor sağlık ocağina istersen. Allah yardimcin olsun. 
(3,552 puan) tarafından
Bi soruyum canım iyi getirdin aklıma. Bazı mamalar var raporlu olan ama bu reflü maması rapora girmiyor muş. Yine de sağlık ocagı ile görüşücem
0 oy
(6,053 puan) tarafından
Benim cocum da mama cocugu ne yapsam sutum inmedi 4 aylikken ufak ufak ek gidaya baslamistim doktorum mama alan cocuklar 4 aylik ek gidaya baslaya bilir demisti canim belki sanada fikir olur Allah yardimciniz olsun 
(3,552 puan) tarafından
Amin canım amin hepimizin.
0 oy
tarafından
Hiç bir sorun olmaz canım ben hero Baby +4 kullandım mecbur kaldım kızım reflülü bir bebekti sütüm onu doyurmuyordu Bebelac formül mama aldım sadece bir ay kadar kullandı sonrasında ağzından burnundan sürekli kusuyordu doktor sıvı şeylerin midesine iyi gelmediğini söyledi anne sütü de zaten yetersizdi doyurmuyor du onu sürekli ağlıyordu aç olduğunu belli ediyordu 3,5 aylıktı kaşık mama aldım sabah öğlen akşam yarım çay bardağı veriyordum öncelikle çok zorlamadım ama sadece birkaç lokma ile başladık sonrasında arttırdım çok şükür toparlandı kusması geçti doktor ile irtibata geçtim güzel bir şeydi bu sonrasında zaten ayına göre kaşık mamayı değiştirdim şu an hala gece yatmadan önce bir su bardağı yer yatar muhallebi niyetine sende ağlama hiç üzülme çoğu doktorlara denk geliyorum mamaya kızıyor anne sütü tercih ediyor çocuk doymuyor bazı doktorlarda mamayla da büyüyor diyor mamayı tavsiye ediyor kimseyi de dinleme psikolojini de bozma git kaşık mamayı al ver çocuğuna rahat edeceksin hiçbir sorun da olmaz Allah'ın izniyle merak etme
tarafından
Her kafadan bir ses çıkar kimseyi takma valla aynı sorunun fazlasını ben yaşadım doktorum da uygun gördü çok şükür bir sorun da olmadı :)

Mamayı yapıyorsun ya yedirmeden önce içine 1 tatlı kaşığı halis zeytin yağı koy canım kabız olmasın bebek hani yeni katı gıdaya başlıyor ya etkilemesin onu rahat kaka yapsın diye onun dışında birşey olmaz canım bak dene yavrum nasıl iştahlı yicek:)
(3,552 puan) tarafından
Kuzum suan içtiği qr mama da zaten koyu kıvamlı bir mama. Mideye inince daha koyulaşıyor puding gibi. Biberon da kalanı bazen bekletiyorum yarım saat sonra corba gibi oluyır.
tarafından
Anladım kuzum o zaman kakasını yapmakta zorlanmıyor değil mi
(3,552 puan) tarafından
Yok hayır. İlk zamanlar zorlandı sonra düzene girdi.
tarafından
İyi kuzu çok şükür
0 oy
(444 puan) tarafından
Bu insanlarin vebali altinda ezilsin sebebi olan kim varsa.. Millet yemeye ekmek bulamiyo mamaya bu kadar zam gelebilir mi ya gitsinler sigaraya ickiye yapsinlar bu cocuklar ne yesin çok üzülüyorum. Yine de sen bilirsin canim ama 3 ay çok küçük en azindan 2 ay daha bekle. O üzerinde 4+ yazan mamalar satış marketing ile ilgiliymiş yani 2 ay daha fazladan satış yapabilmek için firmaların oyunu olduğunu duydum. Bez, mama bunlar çok büyük pazarlar zaten. Bebeğin ek yani katı gıda alabilmesi için 4 faktör gerekliymiş. Destekli oturabilme, yemeğe ilgi duyma, kafasını dik tutabilme bi tane daha vardı. Bunların hepsini sağlıyorsa bebek ek gidaya baslatilabilirmis. Bebegim 5 ay 6 günlük ben kesinlikle erken baslamam diyordum ama Allaha şükür hepsini gösteriyor 15 gün sonra ben de tadimlara başlayacağım
(3,552 puan) tarafından
Bir önceki postum da mamaya zam gelmiş dediğim için siyasi içerik diye şikayet etmişler. Bebek bu ne yesin. Olsa alternatif ürün keşke.. Yok işte ama... Bebek ve ****** mamalarına zam gelmemeli gelse de yine ulaşılabilir olmalı. Cidden artık insanlar cocuk bile yapamaz hale gelecek.
(444 puan) tarafından
Katiliyorum kuzu ama en azindan 1-2 ay daha elinden geliyorsa vermeye calis hic emiyor mu
(3,552 puan) tarafından
45 gün emdi 35 günü dolu dolu emdi sonrası zorladım sagdım gitti süt. Benim 3ündede hep aynı zamanda gitti süt. 1 ayda 2300 gram aldırmıştı sütüm ama durmuyor ki.
(444 puan) tarafından
Maşallah baya beslemiştir ama çok iyi almış :) Allah hepimizin yardımcısı olsun bu devirde geçim çok zor
0 oy
tarafından
Evet şuan ülke çok kötu durumda ama çocuğunu dusunmek zorundasınız yapacak bişey yok maalesef biraz daha bekle midesi çok küçük hazmedeme
(3,552 puan) tarafından
Tamam canım. Ne yapıyım zaten sizlerin de fikirlerini alıp sormak için actım..
0 oy
(463 puan) tarafından
Bu konu çok hassas direk doktoruna danış sağlığı söz konusu sonuçta. İşkembeden sallayıp yorum yapmak olmaz
(3,552 puan) tarafından
Tamam sağol yorumun için canım.
0 oy
(136 puan) tarafından
Bulundugun yerdeki belediyeye mama ucreti icin basvuru yapmayi desesen 
(3,552 puan) tarafından
Denedim canım Red cevabı geldi :(
0 oy
(1,755 puan) tarafından
Bende başlamıştım 3 buçuk aylıktı mamaların üzerinde yazıyor zaten +3 diye. Hiç bir mamayı içmiyordu oğlum benide emmiyordu  napim mecbur biseyler vermem gerekiyordu kavanoz meyve yoğurt  pirinç unu veriyordum 
(3,552 puan) tarafından
Sağol canım yorumun için.
0 oy
(7,768 puan) tarafından
Şimdi çok şey yazacamda tayyipçiler koşar hemen asgrai ücret değil 4250 10.000 olsa geçinemeyiz kaşıkla verdi kepçede değil kazanla alıyor geçim çk zorlaştı ama 1,5 ay daha bekle kuzum birde reflü ilaçları var bize doktor gaviscon doğru mu yazdım bilmiyorum toz vermişti iyi gelirse normal mama kullanırsın
(3,552 puan) tarafından
Götürdüm doktora ilaç vermedi canım. Bebekliğimdem beri var.
(7,768 puan) tarafından
Başka doktorada götür kuzu o mamaya güç mü yeter
0 oy
tarafından
3 aylik olsun sonrasında günlük yoğurt da yapabilirsin kasik mamasida dene istersen ama ilk gün sadece cay kaşığı olarak ver baktin rahatsiz olmuyor ertesi gün 2 3 kasik o sekilde olur inşallah.Bu maddi zorlukta yapacak bisi yok,bizi bu hallere düşürenler utansın
(3,552 puan) tarafından
Sağol canım değerli yorumun için.
0 oy
(780 puan) tarafından
Allah yardımcın olsun canm kimse çocuğunun kötü olmasını istemez 4 aydan sonra azar azar dene inşallah bisey olmaz emin değilim ama durumun el vermiyorsa da yapacak bişey yok benim bı komşum 2 oglunuda sütle bebe biskuvusuyle büyüttü olmayınca aç kalacak hali yok ya bebeğin de 
(3,552 puan) tarafından
Evet ya kuzum alternatif bir ürün yokki. Allah hiçbir annenin sütünü kesmesin çok zor inan.
(780 puan) tarafından
Anlıyorum canm benimde yok sütüm 10 aylık bebegim mamayla devam ediyorum gerçekten çok pahalı mamalar buna bi çare bulunmalı bebekler aç kalacak değil mecbur aliniyo ama zorluyo illaki
0 oy
tarafından
Onun yerine eskiler gibi pirinç unu falan versen daha iyi olur gibi tabi oda iyi olmaz ama maddi yönden kotuyseniz onu öneririm
(3,552 puan) tarafından
Pirinç bebekler için çok zararlı diyorlar canım. Kaşık maması da yine foröul mama artı bebek irmipi falan var.
tarafından
Anladım canım ozaman biraz sulu verirsin
0 oy
tarafından
Bence verebilirsin. Hero baby 4 aylik için kaşık maması var. Bende aldım ama sevmedi benimki
tarafından
4 ay olunca başla cnm.
(3,552 puan) tarafından
Çok sağol canım yorumun için.
0 oy
(434 puan) tarafından
En azından 4 aylık olmasını bekle cnm 4 aylık oldugunda doktora sormalısın bence aptamil ın bıle 4. Aydan itibaren kasık mamaları var eger reflusu varsa hangısı ıyı gelırse onu ver cnm allah yardımcın olsun zor bu zamnda 
(3,552 puan) tarafından
Sağol canım amin.

İlgili sorular

0 oy
5 cevap 100 göst.
26 Ocak 2022 Diğer kategorisinde Toprak34 (84 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 67 göst.
20 Ocak 2022 Diğer kategorisinde Bulut12 (257 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 90 göst.
10 Aralık 2021 Diğer kategorisinde KardelnEr (2,259 puan) tarafından soruldu