+2 oy
308 göst.
Aile kategorisinde (116 puan) tarafından
Merhaba kızlar. Pazar günü ev görmeye gittik. Pazartesi günü anlaştık. P. Tesi günü 2.850 kira bedeli kapora gönderdim. Ev sahibi ve ben uzakta oturduğumuz için bu hafta içi bir gün kontrat için buluşulır denildi. Ben perşembe günü eşimle covid olduk. Ve eşim ağır geçiriyor odalarımızjfilan ayırdık 1 yaşında da bebeğim var. Biz de taşınma işini bir süre rafa kaldırdık.. Çünkü hiçbir şey yapamıyoruz bize öyle yardım eden de yok. Karantina dayız hatta raporlarımozda var

. Kiracı ile konuştuğumda bana çok üzüldü olumlu yaklaştı ama emlakçı ile konuştuktan sonra tavırları değişti ben mağdur oldum diye kaporayı vermek istemiyor.. Ama şuan hala ocak ayında evi kiralayabilir.. Başka biri gelebilir. 

Bu 4 gün içinde sadece biz evi tutmak istedik 4 gün için 2.850 lira paramız yanacak... Adil mi bu şimdi zaten canımın derdindeyim emlakçı da psikolojik olarak o kadar kötüyken agresif bir şekilde konuştu sinirimden ağladım resmen...

Emlakçı oaln var mı benzer şey yaşayan var mı 

17 Cevaplar

0 oy
(2,323 puan) tarafından
tarafından seçilmiş

En İyi Cevap
Valla o değilde sadece şunu düşünüyorum bu emlakçılar kadar yalan konuşan yok gözümle kulağımla şahit oldum. Vede gerçekten adamlarda nasıl bir iman eksikliği varsa o parayı haramda etsen hiçbir emek vermediği halde alıp geri vermiyorlar. Yerinizde olsam biraz sert konuşur ne yapar eder alırdım kolay mı kazanılıyor para adam dükkanında oturmuş rahatına bakıp milletin hakkını yiyor ne yaparsan yap al paranı baktın illla vermiyor Haram olsun de yüzüne kapat. Emin ol sen haram edersen bu dünyada da ahirette de vebalini çeker.. Sonuçta ev başkasının emlakçıya ne oluyor da mağdur oluyormuş güya.. Alışmışlar oturdukları yerden milletin parasını yemeye. 
(116 puan) tarafından
Canım öyle haklısın ki.. İlk ev sahibi ile konuştum çok üzüldü geçmiş olsun dedi. Kusura bakmayın dedim AA olur mu öyle şey sağlık bu dedi. Bu süreçte ev tutulmazsa rahat bir anda değerlendireceğim tekrsr evinizi dedim. Ay insallahbtutumaz siz gelirsiniz dedi... BİR iki gün sonra rica ettim kapora parasını o kadın 360 derece değişmiş. Ben mağdur oldum kapora yandı Bi sürü insan ev görmeye gelmiş tutuldu denilmiş. Oysaki hala ocak ayı devam ediyor ve ev tutulabilir.. Zaten ayın 10 una kadar da ev tutulmamıltı biz 10 unda evi tutmak istediğimizi söyledik... 2.850 lira benim BEBEĞİMİN mama parası... Emlakcı zaten hiç pozitif konuşmadınhasta olmanız benim ev sahibimi maddi zarara sokamaz diyor.. Çok üzgünüm gerçekten dün bebeğimi acile götürdüm o da bizden etkilendi gerçekten insanlarda hiç merhamet yok. O parayı kesin aralarında bölüşecekler ondan emlakcı bastırıyor. Bari yarısını verin ya ben bir ev kirasını para verdim nasılsa gidicem diye 300 500 değil ki cidden çok psikolojik olarak çöktüm
(2,323 puan) tarafından
Kuzum diyorum ya tamamen yalanla yaşıyorlar buna kendim şahit oldum. Ne zararı boş evin ne zararı sanki tutan insan 1 günde yerleşecekti. Sadece bedavaya para gelmiş onu yiyip bu sefer başkasına kiraya verip onlardan da kapora alıp yiyecek o emlakçı. Dediğim gibi gerekli yerlere şikayet edeceğinizi söyleyin yoksa pislikler vermez. Baktınız illa mahsus vermiyor direk yüzüne haram olsun hakkımız Allah sorsun inşaAllah deyin kapatın inşaAllah Allah yedirmez onlara o parayı. Şimdi mahsus o emlakçı kıvırıp sesini yükseltiyor ki sizi bastırıp susturmak paraya oturmak için adam yattığı yerden para alıyor. Benim komşum emlakçı gözümle görüyorum adam 12.  1 de dükkana gidip saat 6da eve geliyor altında lüks araba sürekli geziyorlar bu para nerden geliyor yattığı yerden bir evi liraya veriyor 2 bin. 3 bin lira alıyor sanki evimi boyamış evi mi taşımış ne yapmış dükkana bi yazı asmış haram yemeye alışmışlar. Adam karısını da dükkanda eleman göstermiş sonra işten çıkmış gösterip işsizlik maaşı alıyor karısına kadın kendi ağzıyla söyledi vallahi billahi. İnsanda biraz vicdan merhamet olur Allaha ne cevap verecekler kalkıp senin çocuğunun rızkını yiyor Allah yedirmesin inşaAllah. Dediğim gibi biraz sert konuşun şikayet edicem de baktın hala pislik haram zıkkım olsun de kapat artık o durumda bile yerse zaten alışmıştır ve Allah elbet sorar ona inşaAllah.
(116 puan) tarafından
Canım o kadar bana iyi geldin ki canım çok sıkkındı ama yazdıklarını okurken çok rahatladım. Böyle güzel insanlar da var bak dedim kendime. Sana dua ettim, senin de duaların kabul olsun. Şu canımın çok sıkkın olduğu bir zamanda sen de kıymetli vaktini ayırıp uzun uzun yazmış yol göstermişsin. Kesinlikle dediğin gibi yapacağım. İnternette okudum aten kaporanın hukuki olarak iade edil esi şartmış. Çok teşekkür ederim sana tekrar. Iyi geceler.
(2,323 puan) tarafından
Rica ederim canım. Tabiki şart ya kalkıp eşya alıp kullanıp geri vermemiş sin ki adam haksız yere parana oturup yemeye çalışıyor neyin zararı oluyor yani. Bu zamanda para kolay mı kazanılıyor da öyle büyük bir miktarı boşverip ona bırakasın. İnşaAllah hakkınızı alırsınız canım. Çok geçmiş olsun bu arada Rabbim şifa versin inşaAllah.
-Reklam-
+1 oy
(25,224 puan) tarafından
Evet adil. Kapora zaten geri verilmez. Sizin için bekletti o evi sonuçta 4 günde olsa belki başkası tutacaktır, mağdur olan taraf onlar. Hasta olabilirsiniz bu kapora alanı ilgilendirmez 
tarafından
Sihirli eller+++  anlatmışsın
Kaporayi geri alamaz tüketici mah bu duruma birsey yapamaz. Karşı tarafın insafına kalmış  emlakci bahane bulmamış zaten daireyi kiralamamak adına siz bahane sunup vazgecmissinizm 10 gün sonra karantina süreci bitiyor o zaman taşına bilirsiniz .
+1 oy
(3,452 puan) tarafından
Canım kapora o kadar fazla verilmez kiiii, ayrıca sözleşme imzaladınız mı ? Ne yazıyo sözleşmede
0 oy
(449 puan) tarafından
Emlakci vermez bildiğim kadarıyla 
0 oy
(13,202 puan) tarafından
Emlakçı ile sözleşme imzalandı mı? Öyleyse vermez. Bir de kapora işi öyledir alır vermemekte özgürdür. Vicdanına kalmış 
(116 puan) tarafından
Hayır hiçbir sözleşme imzalaması cnm
0 oy
(119,153 puan) tarafından
emlakcidan geri almak zor olur yaa vermexler
0 oy
(5,220 puan) tarafından
Canm çok geçmiş olsun ama adı üstünde kapora. Geei vermezler yani
0 oy
tarafından
Eğer verdiginize dair belgeniz var tüketici bu hakem heyetine gidin isterseniz kaymakamliga
(116 puan) tarafından
Çok teşekkür ederim canım. Kaymakamlıkta hangi birim biliyor musun
0 oy
(4,994 puan) tarafından
Canım çok zor vermeleri sağlam bir laf dalaşı olmalı ki alınsın bir kere bizim başımıza geldi eşim baya gürledi öyle aldık kapora vermiştik başka ev bulunca geniş uygun fiyatlı o evden vazgeçince adam baya bir vermemeye uğraştı ama bildiğim kadarıyla kaporası yanan çok var öyle
0 oy
(628 puan) tarafından
Kapora adı üstünde. Geri alamazsınız. Taraflar vazgeçerse o para yanar. Vazgeçme sebebi sizinki gibi bi durumsa karşı tarafın insafına kalır
0 oy
(253 puan) tarafından
Geçen gün daha kuraklık ev baktık, kapora verdik 700 TL. Sonrasında işler yolunda gitmedi kiralamaktan vazgeçtik. Kaporayida haliyle geri alamadik Kapora parası zaten geri alamazsınız ve haklı olarak vermemeleri gerekiyor.

Kapora bir ürünü ayırt etmek ile aynı anlamda. Siz ayirtiyorsunuz ve o süre içinde emlakçı o evi başkasına göstermiyor yani başka müşteriden de oluyor. Kendini garanti altına almak için tutulmazsa zararını karşılamak için bu parayı alıyor ve hakediyor.

Siz çovit olacaginizi bilmiyordunuz, emlakcida sizin vazgececeginizi bilmiyordu. Geçen sürede yani bu 4 günde zararı olduğu için tabiki de vermeyecek. Bende yaşadım ve asla hak iddia etmedim. Çünkü benim yüzümden 4 gün evi kimseye göstermedi. Sizin durumunuzda gayet normal ve emlakcida haklı durumda. Onlarda bu şekilde geçim sağlıyor. Kafaya takacak bir durum yok. Siz o parada hak iddia edemezsiniz
(116 puan) tarafından
Canım biz nasılsa evi tutacağız diye bir kira bedelinin tamamını verdik.. Bu dediğim ayın 11 inde okuyor.. 500 600 lira versem ben de canımı sıkmaya degmez derim ama yarısını bari insan vermeye Yanaşmaz mı.. Belki evi tekrar tutacaklar.. Belki zaten tutulmayacaltı.. Zaten 11 gün boyunca boş kalmış ama bana 30 günün magduriyet bedelini istiyorlar. BİR de neredeyse niye covid oldun der gibi azarlamadığı kaldı emlakcının. 2850 TL çok büyük bir para bir aylık kira parası ve delimgibi de ihtiyacım var.
(253 puan) tarafından
Para çok yüksek tabiki şu zamanda 700 TL bile benim içime oturdu ama siz neden o kadar yüksek verdiniz ki. Kapora adı altında alındığı için vermezler asla
(116 puan) tarafından
Bu fiyatı talep ettiler cnm zaten bu bedeli evi tuttuğunda depozito bedeli sayarız dediler. Ben de nasılsa her türlü evi  tutup o parayı vereceğim diye verdim..
0 oy
(827 puan) tarafından
Kapora geri alinmaz canm 
0 oy
(4,403 puan) tarafından
Emlakci sözleşme imzalamaz ev sahibi ve kiraci arasında sozlesme olur ve kapora verdiginiz icin emlakci o parayi size geri hicbir sekilde nereye sikayet ederseniz edin geri vermez 

Zamaninda basimiza geldigi icin biliyorum
(1,048 puan) tarafından
Biz emlakciyla ev alirken imzaladik sozlesme 1 bin verdik sozlesmefe yazan yazi cok onemli
(4,403 puan) tarafından
Soyle soyleyim kayinvalidemgil sadece ev sahibi ile imzalamislar ispat edemedikleri icin emlakci parati vermedi etrafimdada kime sorduysak esimde dahil emlakciyla birsey imzalanmaz dediler hayinler =)
(116 puan) tarafından
Canım para ev sahibi de emlakcıda değil. BİR de daha sözleşme yapmadık.
(1,048 puan) tarafından
Sozlesne yoksa nssi ispat educeksinki niye verdin para
(4,403 puan) tarafından
O zaman hic alamazsin adamin insafina kalmis artik
0 oy
(268 puan) tarafından
Bu olan adil canm zaten kapora bu yuzden verilir.sen tutacagim deyip kapora vermeseydin belki baskasi tutacakti 4 gun degil 1dk bile gecse anlastigin an o is biter
0 oy
(1,763 puan) tarafından
Vazgecen siz oldugunuz icin kaporaniz yanar cnm onlar gecmis olsaydi o zmn iade olurdu.
0 oy
(265 puan) tarafından
 Kapora iki tarafın anlaşıp caymaması için verilen bir miktar para zaten. Karşı taraf vermek isterse bu onun tercihi ve vicdani ile yaptığı bir iyilik olur. Ama kapora iade edilmez, anlaşmadan cayarsan kaporan yanar. 

İlgili sorular

0 oy
11 cevap 365 göst.
0 oy
2 cevap 126 göst.
17 Ekim 2022 Diğer kategorisinde Mevah (1,461 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 138 göst.
16 Eylül 2022 Diğer kategorisinde Hamis123 (9 puan) tarafından soruldu
0 oy
25 cevap 904 göst.
19 Ekim 2020 Diğer kategorisinde Ciceekbakan01 (176 puan) tarafından soruldu