+1 oy
499 göst.
Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde tarafından
Arkadaşlar oğlum 10 aylık şükür herşeyi normal. Arada ekran açmak zorunda kalıyorum çünkü sürekli yanında olmamı istiyor namaz kılarken lavaboya giderken vb durumlarda ekranla durduruyorum. Önceden 2 yaşına kadar göstermeyecem diyordum ama tek başına hareketli bebekle mümkün değilmiş yada ben yapamıyorum. Bir yandan da olumsuz etkiler mi diye korkuyorum. Acaba öyle çocuklar doğuştan mı oluyor. Sonradan da olabiliyor mu

8 Cevaplar

+1 oy
(909 puan) tarafından
Otizm doğuştan değil canım. Sadece bazı faktörler vardır tetikler bunlar 3T. Bunlardan uzak tut. Eşim ve ben özel eğitim öğretmeniyiz. Doğuştan olmaz otizm 
(163 puan) tarafından
Yani makina mutfakta görebileceği yerde . Yalan yok çok televizyona maruz kaldı kolikti yemek dahi yiyemiyordum büyüdükçe düzelmedi mecbur kalıp televizyonun önüne bırakıyordum şimdi bile reklamlar olmadan yemek yemez . Ama izletmem artık korkudan karnıma ağrı girdi ya . Peki bunları yapıyorsa otizm değildir diyebileceğiniz birşey var mı içimi rahatlatmak adına
(909 puan) tarafından
Zararın neresinden dönersen kardır canım.kalbini ferah tut. Takipte kal canım
(3,389 puan) tarafından
Evet ben o raporu çok merak etmştm aklmda o çok tşk ederim rabbim hepimizin evladını bağışlasın inş:)
(163 puan) tarafından
Teşekkür ederim canım
(909 puan) tarafından
Rica ederim canım
-Reklam-
+1 oy
tarafından
Doğuştan gelen birşey 18 .aydan sonra belirlrenir tvi izldi diye olmz yanı
+1 oy
(25,224 puan) tarafından
Doğuştan olur, farkedilmesi zaman aldıgı için sonradan oldugu zannedilir, bazı faktörler de tetikleyicidir. Bağımlı olmadıgı sürece elbette ekrana bakabilir 
tarafından
Evet doğuştan gelen bir durum ve fark edilmesi zor olan ve zamanla görülebilen bir rahatsızlık olduğu için sonradan diye bilinir ama doğuştan bir hastalik otizm
(2,493 puan) tarafından
Sihirli eller çocuk gelişimi mezunu musun yoksa eğitim fakültesi mi? Bir şey sormam lazım denk geldi ya
tarafından
Benim bebegimede demişlerdi otizmli diye hamileyken doğduğunda sordum otizmli diye doktor hayır gayet sağlıklı otizimli çocukların gözleri ve kafası büyük oluyormuş normalden biraz değişik oluyorlar demişti doktor bebegin şuan 6 aylık çok şükür bi sıkıntısı yok televizyon telefon hiç baktırmıyorum
Ama çevremde yemek yedirirken telefondan çizgi film izleten çok var görüyorum
(909 puan) tarafından
Hangi alanda öğretmen olduğunuzu bilmiyorum ama konu hakkında birşey sorycam. Anne karnında dowm sendromu tanı koyukabiliyor yada fiziksel bir yetersizlik var ise vs. Şu zamana kadar otizm için anne karnında tanı koyulduğu olmamıştır. Anne karnında başlıyarak ve doğduktan sonra gelişim açısından ilk 2 yıl çok önemli der doktorlar, peki bu süre içinde beyin gelişimi devam eden bir bebek TV karşısında ne kadar eğitici olsada beyin gelişimi için ne kadar doğru sizce? Çünkü bebek izlediği şeyin eğitici olduğunu bilmiyor belli bir yaşa kadar. Nörobiyolojik gelişimi devam ederken 3 T ile malesef bozuyoruz. Bu da doğuştan değil sonradan geliştiği özetidir. Saygılar
(25,224 puan) tarafından
Çocugu alıp tv karşısına oturtup işe güce yönelirsek çocuk tabiki de eğitici oldugunu bilemez bunun. Çocukla birlikte izlenilen şeyi faydalı kılacak olan kişi anne babadır, okulda da öğretmenidir. Al çocugum otur izle deyip çekip gidersek dediğimiz aynı yere çıkar zaten. 3 t ile bozuyoruz diyorsunuz, yine dediğime çıkıyor. 3 t dediğiniz şeyler otizmi tetikleyen faktörlerden üçüdür bunu inkar etmiyoruz zaten. Sosyal duygusal iletişimsizlik veya kaynaştırma eğitimi almamakta otizmi etkileyen ve ilerleten faktörlerdir, nasıl ki bunları çocuktan asla mahrum bırakmıyoruz, eğitici öğretici hiçbir bilgiyi, hiçbir aracı da mahrum bırakamayız. Hele ki şu teknolojinin en değerli oldugu zamanda. Benden de saygılar...
+1 oy
(11 puan) tarafından
Youtube da bir doktordan izlemistim hamilelik sirasinda eger anne her hansi bir viruse  qripe falan yakalanirda anne karnında bebege de gecerse bebegin gelisimini etkiler ve otizm olma riski yaratirmis. 3t dedikleri ise bildiyim kadarıyla otizm degil dikkat eksikliyi yaratıyor. Bizde tv sürekli acık ama bende durmadan oglumla konusuyorum. 16 aylık daha anne baba bile demiyor ama kendi kendine mırıldanıyor
tarafından
Şükür hamilelikte yakalanmadim öyle bı hastalığa. Bizimki 1 aydır baba,mama,meme diyor. Sürekli de konuşuruz kitap okuruz kartlara bakarız ne bileyim ilgi çok ama arada ekran da bakıyor
+1 oy
(3,681 puan) tarafından
Bilmiyorum 18 aylık TV sürekli açık ama karşısina oturup en izleyen bir çocuk değil hatda mutfakta isim oluyor sevdiği birşey açıyorum arkamdan tekrar geliyor 
tarafından
Benimki bıraksam baya bakacak
(3,681 puan) tarafından
Bağımlılık yapar canım kısıtla o zaman tamamen kesme ama zamanlarını azalt
0 oy
(9,626 puan) tarafından
Doğuştan olan biseydir sonrasında olan şeyler tetikleyicidir
tarafından
Yani şimdi iletişimi güzel, bikac kelime konuşmaya başladı tetiklemez değil mi
(9,626 puan) tarafından
Hayir canim yani bi ekrana bakmasıyla olmaz bunun bi çok sebebi olur yeri gelir söylediği kelimeleri bi süre söylememeye başlar eger bu başına gelirse korkma bebeklerin bazı dönemlerinde olur böyle şeyler saatlerce televizyona maruz kalmadığı sürece Allahin izniyle bise olmaz,şimdi sana klişeleşmiş bise söylüyorum hepimiz televizyonla büyüdük :D :D şaka bi yana ama sürekli izlemedigi sürece sıkıntı olmaz inşallah
0 oy
(17,809 puan) tarafından
Sonradanda olur dikkat et kuzum Allah korusun
0 oy
(48,695 puan) tarafından
Otizme megilli bebekleri etkiliyomus tv. Bizde çok şükür sorun olmadi dogdu dogali hep açık tv
(3,389 puan) tarafından
Kız onuda yaptı m damacana suya :) ama bi etkisini görmedik belki daha vardr vakti
(48,695 puan) tarafından
Damacanadan sizde.icmissinizdir.belki daha çok.konusmaya başladınız ne biliyorsun ☺️
(3,389 puan) tarafından
Oda olabilir :) valla çok konuşuosm kızım için 100 kelimelik kartlar var okuyom okuom kendi kendime hiç tekrvrlamıo sağolsun oğlum kızmdan daha ilgili:)
(48,695 puan) tarafından
☺️☺️☺️ inatlari tutuyo bide konusmadan nasil duruyorlar acaba
(3,389 puan) tarafından
Konuşmuo ama çok sinirlenio derdini anlatamıo ya

İlgili sorular

0 oy
10 cevap 616 göst.
7 Ocak 2021 Diğer kategorisinde Yagmur1265 (3,055 puan) tarafından soruldu
0 oy
49 cevap 573 göst.
25 Haziran 2021 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 111 göst.
14 Şubat 2024 Diğer kategorisinde Zzzzzz (1,450 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 54 göst.
14 Mayıs 2023 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Cngls (899 puan) tarafından soruldu

380,224 soru

11,383,725 cevap

34,881 kullanıcı

...