0 oy
203 göst.
Yemek-Tarifler kategorisinde (817 puan) tarafından
Bundan sonra kendi konservemi kendim yapmak istiyorum ama sıfır bilgi sahibiyim google sordum ama pek bişe bulamadım siz nelerden konserve yapıyorsunuz kışın yapılır mı mesela şuan yapabilir miyim birde nasıl oluyor acaba tecrübelerinize talibim 

16 Cevaplar

0 oy
tarafından
Ben beceremem valla benimkini annem yapıyor 
(817 puan) tarafından
Kız bize de kuyruklu kaynana yapıyordu konuşmuyorum  diye kendim yapmak istedim bir gaza geldim ama yazın yapılıyormuş :)
-Reklam-
0 oy
tarafından
kışın olmaz çünkü yazlık şeylerin konservesi olur domates taze fasulye gibi turşu gibi 
(817 puan) tarafından
Evet canım öyleymiş bir gaza geldim ama söndüm :)
0 oy
(1,437 puan) tarafından

Tatlım valla sadece yazın kısa hazır olsun diye domates sosu ve menemenlik yaptım sonra hamile kalınca bişey yapmadim:)kaynanamdan annemden alirim

0 oy
(8,999 puan) tarafından
Ben bu yıl İlk kez kendim yaptım menemen domates sos turşu yaptım hepsi de güzel oldu acemi şansıma :D fasulye yemiyorum diye onu yapmadım erik toplayıp buzluğa atmıştım şimdi arada çıkarıp oğluma komposto yapıyorum. Kışın konserve yapılmaz benim bildiğim ama ben biraz bal kabağı fazla aldığım zamanlar doğrayıp buzluğa attım arada çıkarıp oğluma yaparım diye seviyo çünkü
(817 puan) tarafından
Sağol canım artık yazı beklicem o zaman
0 oy
(1,691 puan) tarafından
menemenlik yapiyorum domates puresi yapiyorum kirmizi biber kozleyip buzluga koyuyorum patlican kizartip koyuyorum yemeklik ve kizartmalik biber dograyip buzluga koyuyorum tursu yapiyorum cesit ceait 
(817 puan) tarafından
Bunları yazın mı yapıyorsun peki herhalde sebzenin ucuz olduğu dönemlerde mevsiminde yapılıyor anladığım kadarıyla
(1,691 puan) tarafından
aynen canim yazin yapiliyor suan yapilcak bisey yok bildigim kadari ile
0 oy
tarafından
Kisinn olmaz mevsiminde yapman gerek Ağustos sonu Eylül başı gibi yaşadığın yere göre değişebilir ama en geç sonbaharda yani domates biber sosu yapıyoruz biberleri doğrayıp hafif yağda çevirip üstüne soyup dogradigimiz domatesleri ekleyip tuz atıp biraz kaynatıyoruz kavanozlara doldurup kapatıp güneş görmeyen serin bı yere kaldırıyoruz kışın hem kahvaltılık hem de bazı yemeklere sos olarak kullaniyoruz
(817 puan) tarafından
Süperain canım sağol tarif için bu kaynana kapakları kapatıp kaynatıyorum diyordu gerek var mı ona
tarafından
Biz kaynatmıyoruz valla kapaklar yeniyse kapakları isitmana kaynatmaya gerek yok konserve sicakken doldurup kapatsan yeter
(817 puan) tarafından
Sağol canım
0 oy
(15,969 puan) tarafından
Sadece domates konservesi yapıyorum ben. 
0 oy
tarafından
Ben menemen yapiyorum annem taze  fasulyede yapiyor 
0 oy
(1,464 puan) tarafından
Kışın ortasında yapılmaz ki canım yazın meyvelerin sebzelerin ucuz oldugu zamanı kolliycan bol domates alcan kaynatcan içine atmak istersen biber atıp kavanozliycan patlıcanı kırmızı biberi mangala gittiğin bı gün kozle kabuklarını soy buzluğa at ben başka birşey yapmadım zaten 2 kişiyiz diye
(817 puan) tarafından
Evet yaa hazır kaynanayla küsmüşken kendi işimi kendim yapayim diye gaza geldim ama olmadı :)
0 oy
tarafından
Yazın ya da son baharda hangi sebze ya da meyve bolsa ondan yapılır. Annem buzluğa barbunya ,bamya,taze fasulye , bezelye, mısır ,dolmalık biber,sarma ,börek fln koyar. 

Turşu , domates sos yapar.Erik, vişne,kayısı hoşafı yapar,reçel yapar .

Dolmalık biber ve patlıcan kurutur kuru dolma için. Biber, fasulye, patlıcan ,domates kurutur kuru yemeği yapmak için. 

Yani sende neyi seviyorsan ona göre yapabilirsin. 
(817 puan) tarafından
Maşalllah valla annene
tarafından
Maşallah Allah sağlık sıhhat versin ağız tadıyla yemek nasip etsin.  Eskiden kendi ekmeğini, tarhana ,salçasini fln da yapardı artık uğraşmıyor .
0 oy
(1,964 puan) tarafından
Melemen, sos, fasulye, nohut, bezelye bunların konservesi yaparım canım mevsimine göre normalde genelde ben yazin yapıyorum hangi ürün hangi zamanda varsa gerçi domates, fasulye falan yaz sonuna doğru oluyor.  Birde turşu falan yaparım karnahabar, salatalık ve lahana az az yaparım. 
0 oy
(3,141 puan) tarafından

Mesela 20 kilo domatesi al kabuklarını soy yemeklik dogra büyük tencereye koy. Sivri kıl biber al yarim kilo kadar onuda doğra üstüne de onu koy. 1 çay bardağı sıvıyağ koy birde tuz koy. Beraber yarım saat falan kaynasinlar. Sıcak sıcak ocağın altını kapatmadan kavanozlara koy ağızlarını güzelce kavonozun dişlerini artırmadan kapat ters çevir kapağın uzerine battaniyenin içine koy yanyana diz üstlerini battaniyenin kalaniyla kapat. 3 gün dursunlar daha sonra al ordan güneş gormicek bı dolabın içine diz. Tabi bunu yazın yapıyorsun kışın değil.

Bu arada ben kabukları ile de salca yapıyorum kabuğuda ziyan etmiyorum soyarken kabuğun altında domates kalıyor çünkü güzel oluyor oda :)
0 oy
(573 puan) tarafından
Menemen hariç diğerlerini buzluğa atıyorum menemenlik konserve oluyor diğer patlıcan közleyip ya da kızartıp buzluğa atıyorum bahçeden ya da marketten iyiysind denk gelirsem biber alıp koyuyorum buzluğa  yarısı tüm yarısı doğranmış şekilde  mantı yapıyorum köfte yapıyorum yaprak alıp sarıyorum Bi de dolmalık biberin içini de yapıp koyuyorum aklıma gelen şu anlık bunlar buzluğa koyunca daha iyi oluyor benim için evim küçük ve sıcak olduğu için çok sağlıklı olmuyor dışarda 
0 oy
(25,224 puan) tarafından
Herşeyi mevsiminde taze tüketiyorum
0 oy
(2,501 puan) tarafından
Yazın yapılır konserve domates kaynat buzluğa atabilirsin poşete koyup ben öyle yapıyorum yesil fasulye konserve olur patlıcanlı olur Menemenlik te ayrı yapılıyor 
(2,460 puan) tarafından
Birşey sormak istiyorum. Kayınvalidem fasulye patlıcan domates karışık türlü gibi konserve yapmış vermişti. Şimdi açtımda kolay açıldı ve patlıcanların rengi beyaza dönmüş gibi. Patlıcanı çok tutmak iyi değil diye duymuştum. Yersek dokunurmu acaba? Serin balkonda duruyordu dolapta değil
(2,501 puan) tarafından
Ekşimis tadı var mı yani bozuk değilse bişey olmaz

İlgili sorular

0 oy
2 cevap 114 göst.
4 Eylül 2022 Yemek-Tarifler kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
31 cevap 335 göst.
6 Haziran 2022 Diğer kategorisinde Semizotu (414 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 324 göst.
8 Mart 2021 Diğer kategorisinde Miros1995 (231 puan) tarafından soruldu