+1 oy
4,040 göst.
Aile kategorisinde (116 puan) tarafından
Merhaba sevgili anneler.  Biraz uzun olacak ama yardımınıza ihtiyacım var bu konuda ailem beni suçluyor ben de iç sesim doğru yaptığımı söylüyor...

Her şey bebeğimiz olacağı için küçük bir kasabada yaşayan annemin yanında bir eve taşınmam ile başladı. Annemin hemen yan kapısında dayım ve yengem var. Doğum yaptıktan sonra bir kaç canımı sıkan şeyler oldu ve uzuuun süredir bunlarla psikolojik bir savaş içindeyim. 

Her anneme geldiğimde yengemle dayım da geliyor. 

Doğum yaptım hastaneden geldiğimin ertesi gün dayım ve yengem bebeği şapır şupur öperek sevmeye başladı.. Ben şok ve ne diyeceğimi bilemedim. Hiç çocukları da yok çok istedikleri halde olmadı bundan da insan daha Bi dikkat ediyor kırıcı olmaya.

Yengem ilk başta ayy ben hiç bebek tutamam almaya kucağıma diyordu sonra ne olduysa bir cesaret bir özgüvrn kucağından indiremiyoruz bebeği. Geliyor 'ay gel gazını çıkartayım diye sırtına atıyor.'  ertesi gün geliyor 'gazını çıkardınız mı' diye soruyor. Ha yok desek atacak sırtına. BİR de cidden hiç tutamıyor ya böyle yüreğim ağzıma geliyor. Hava kaldırarak hoplatarak seviyor bir gün kucağına oturmuştu. Yengecim oturmaaın daha erken diyorum yani hep gelip gidip bebekle oynanıyor ben de hep 'öyle değil şöyle yapalım 'diye hep müdahale etmek durumunda kalıyorum. İ rahat bırakmıyor çocugu ya.. Bebek yatağında uyuyor uyanıyor yatağında sesler yapıyor mesela ben almıyorum oynuyor diye  kalkıp bana 'otur sen otur' diyip bebeği alıyor. Ve hep beebği yanaklarından öpüyorlar. Neyse bu öpme sorununu buradaki annelere danışarak Bi şekilde aştım. Doktor öpmeyin dedi babası da öpmüyor filan diyerek. Ama bu kez ellerini öpüyorlar ayaklarını öpüyorlar. İma ediyorum dişleri kaşınıyor eli hep ağzında diye ama anlayan yok. Annem de diyor ki Allahını zoruna gider bişey deme sevip gitsinler öpaünler yıkarız diyor. BİR de ev doğal gazlı değil her defasında soğuk suyla çığırta çığırta ellerini yıkıyorum bebeğin. Sinir oluyorum. Bahçede tavukları var bir de canları sıkıldık a çat kapı gelip bebeğime dokunuyor kucaklkalrına alıyorlar bu virüs zamanı.. Tavukların yanından geliyor dayım mesela 'ellerimizi yıkadık mı acaba bebeğe dokunmadan önce' diyorum 'yıkadım yıkadım' diyor dalga gecer gibi yıkamasığı  biliyorum ölür müsün yani iki dakika a lavaboya girse in de elini yıkayıp öyle dokunsan.. 

Bir de zamanla irite oldum ortalık virüsten kırılıyor hiç ama hiç dikkat etmiyorlar her hafta bir yerlerde bir gün yengem tüm kızkardeşleri ile dikili de annelerinden buluşmaya gidiyorlar. Geldiğinde hiç acaba virüs kaptım mi diye düşünmeden ebebğe yaklaşıyor. 

Benim için kırılma noktası şu oldu ben ve bebeğim yukarıda uyuyordum yengem yine çat kapı bebeği sevmemeye gelmiş. Annem de uyuyor demiş. Arkadaşıma kahve içmeye gidiyorum o zaman dönüşte gelir severim demiş. Ben bunu duyunca delirdim sinirden ya nasıl bu kadar rahat olabilir ya? Nasıl arkadaşının 4 çocugu var ve okula gidiyorlar. Benim annem de kalça kemiğinde ödem var. Kalçası I tuta tuta yürüyor. Aylardır hastanede eve virüs getiririm diye girmiyor acı çektiği halde  Bunlar ne eğlencesinden oluyor ne gezmesinden... Artık gına geldi ben de o gün sonrası soğuk ve mesafeli davranıyorum artık. Annem de buna çok üzülüyor işte.. Anneme hiç gitmiyorum bebeğime yaklaşmasınlar diye.. Ama bu kez onlar geliyor.... Bebeği özledik diye. Geliyorlar ellerini ayaklarnı öpüyorlar. deliriyorum annem de kızım bişey deme garipler bak yıkarsın ellerini bişey olmaz diyip duruyor. Hallerine çok üzülüyor ama ben ve eşim İnanılma rahatsız oluyoruz. Ve sırf bu yüzden İstanbul'a geri taşınacağız. Ama annem aşırı üzülüyor. 

Bebek arabasıyla dıaşrı gidiyoruz 'ver Biraz da ben süreyim diyip arabayı elimden alıyor ama hiç dikkat etmiyor yani tangor tungur tümsek yerlerden geçerken filan. Yani buna benzer öyle çok örnek verebilirim ki... Elleriyle meyve soyup veriyor ağzına tıkıyor parmakları ağzına giriyor filan ben artık sıkıldım yani. Kaşığı elimden alıp ver birazda ben yediretim diyp mesela..

Bir de zamanında hep Bi şeylere uyardım ya artık bişey demeye de çekiniyorum ama onlar zerre kadar çekinmiyor yaaa eşim de rahatsız oluyor bu konudan. Hele ellerin öpülmesinden.. Annem de Allahını zoruna gider diyip duruyor.. Babam da kızıyor ne olur Bi sevip gitseler diye yaa. Ben de sinirimden ağlayıp duruyorum. Çocukları yok diye bir şey de diyemiyorum kır ak istemiyorum.Allah'tan eşim bana hak veriyor. Buradan gitmeye o da razı

Bunları yapan mesela eltim ya da kaynanam olsa ben kadar onların da bebeğimiz canlarından bir parça asla bir şey diyemezdim ama yengeme noluyo yani yengeme... Sizce haksız mıyım 

55 Cevaplar

+1 oy
(15,047 puan) tarafından
tarafından seçilmiş

En İyi Cevap
Seninle birlikte ben de sıkıldım. Ortada kötü niyet yok belli. Ama cahillik var. Başlarından geçmediği için bilmiyorlar. Ve şuan anne baba olanlarin halinden anlayamiyorlar. Eski insanlar o kadar da önemsemiyor koronayi. Yaptıkları yanlış. Anne olunca insan daha çok dikkat ediyor böyle şeylere. Madem diyemiyorsunuz gönül kırmamak en iyisi. Taşının madem İstanbul'a. Tasinana kadar da kalplerini kırmayın. Şimdiye kadar sabretmissiniz bundan sonra da sabredin.
(116 puan) tarafından
Ya o kadar iyi anlatmışsın ki. Kesinlikle cahillik. Ben hamileyken onlarca kitap okudum bebeğim için ama gelip tamamen içgüdüsel hareketlerle bebeğe yaklaşıyorlar  Gerçekten bu konuda hiç bilgi sahibi değiller hep saçma bir şey yapıyorlar ben de içten içe geriliyorum. Mesela gecen yengem telefonda konuştu kardeşi ile bebeği sordu kardeşi yengem aynen şöyle dedi (özür dileyerek yazıyorum) 'napsın yiyip içip S.çıyor' iğreti oldum ya hayatımda kavgada bile kullanmadığım bir kelime... Bu ne ya???? Ben mi her şeyi tolere etmek alttan almak böyle hoşuma gitmeyen şeyleri sineye mi çekicem hep ya çok üzgünüm ve taşmak üzereyim. Dediğin gibi kalp kırmadan taşınmak en iyisi.
(15,047 puan) tarafından
Çok iyi anlıyorum. Ya aranı bozup kötü olacaksın ya da kötü olmadan uzaklasacaksin. Başka türlü anlamazlar bence. Çoğu kişi de okumadan yorum yazmış. Bence kim olsa bebeğinin üzerine bu kadar dusulse , korona zamanında üzerine titredigin bebeğine dikkatsizce yaklaşsa sınır olur. Ben 1 sene byunca markete bile gitmedim bebeğime korona bulaşmasın diye. Bir zahmet gelenler de dikkat etsin biraz diye düşünüyorum. Kendimi de haklı görüyorum bu konuda. Kimse çocuğumu sevmesin demek değil bu ama çok temas etmeden de sevilebilir. Ama ne yaparsın. Onların öyle bir hasreti var ve üzmek de Allah'ın hoşuna gitmez.
tarafından
Ayyy o kadar haklisin ki bacım Rabbim yardımcın olsun. Bebeğim gazliydi benim doktor bacaklarını ileri geri oynat dikkatli olarak demişti ben öyle oynatarak bebegimin gazını çıkartıyordum sonra bi baktım görümce  başlamış haldır huldur yapmaya sinirim zıpladı resmen bunun çok dikkatli yapılması gerekiyor kalca çıkıklarına sebep olursun dedim yapamadı hemen müdahale etmediğin zaman tepene çıkıyorlar  yavruma benim ihmalim yüzünden bisey olursa diye aklım çıkıyor bazı durumlarda uykularım kesiliyor seni düşünemiyorum bilee
-Reklam-
+15 oy
tarafından
Hepsini okumadığınız için rahat yorum yapıyorsunuz Rabbim onlara da hayırlı sağlıklı evlatlar nasip etsin ama resmen yengesi annesinden daha çok çocuğun üzerinde söz hakkı kurmaya çalışıyor ve bu kim olursa olsun rahatsız edici ve sende bence tavrını koy canım yani çocuk bu bu ne rahatlık gezmeden gelip el yıkamadan  çocuk öpmek sevmek
(1,154 puan) tarafından
Evet kim olsa rahatsız olur ki zaten
(7,232 puan) tarafından
Kadınada üzüldüm ama bende böyle düsünüyorum yerinde olsam bende rahatsız olurdum bu yuzden ++
(2,226 puan) tarafından
+++++++
(2,165 puan) tarafından
Benden de bir + ))))
(116 puan) tarafından
Herkese çok teşekkür ederim okuyana da okumayana da hak verene de vermeyene de. İnanın çok üzgünüm ve şiştim resmen. İçimi dökmek iztedim baya uzun olmuş farkında olmadan.  En büyük sıkıntı akrabalar ile çat kapı yakın olmak. İç içe olmak. Keşke önceden bunu öngörebilseydik.
+7 oy
(27,340 puan) tarafından

Son cümlene katılmıyorum 

Bunları yapan kaynanan eltin olsa  asla birşey diyemezdim  demene...

Bunu düşünürsen yanlış yapmış olursun.

Evet yaptıkları aşırı fakat düşünce yapın hiç doğru değil.

Eğer bebeğini aynı şekil kısıtlamak istiyorsan bu kişi farketmemeli..

Yengende insan öcü değil kaynanan eltinde aynısını yapsa daha ağır gelirdi emin ol..

tarafından
+♡♡♡♡♡
(4,889 puan) tarafından
Aradigim  yorum bu. Çünkü son cümle çok yanlış .
(27,340 puan) tarafından
Aynen bacimsular
(765 puan) tarafından
Okudum ve bu yorumu yapacaktım ama benden önce yazmışsın her cümlesinde kadın haklı diye okudumda o en sonda yengeme ne oluyor yani yengeme demesi ustrune basarak hiç yakışmadı yani insanlığa bebek bu kimse opmesin insan kayircaksan bunda kişisel sorun var der duyan herkes
(27,340 puan) tarafından
Sonu mantıksız
+3 oy
(7,889 puan) tarafından
Been okudum bence sen haklısın sevebilir o ayrı bişey ama bu kadar da abartamaz bı insan dozunu fazla kaçırmış gibi.
+3 oy
(1,326 puan) tarafından
Hepsini okudum . Sonuna kadar sen haklisin. Ama son cumlene katılmıyorum.   Kaynın yada eltin yada kayinvidne yapsa bişey demezdim diyorsun. Demkki sorun yaoilan hareketlerde değil. Bunları yengenin yapmasında. Dayının karisindan bahsediyoruz. Dayin da senin canın kanın. Herşeye okey ama o son cümleye degil
tarafından
Hepsini okudum sizinle aynı düşüncedeyim
(1,326 puan) tarafından
Teşekkürler :)
+2 oy
tarafından
Bu yazıdan çıkardığım sonuç RABBİM KİMSENİN KUCAĞINI BOŞ BIRAKMASIN,KİMSEYE MUHTAÇ ETMESİN İNSALLAH.
(116 puan) tarafından
Teşekkür ederim canım. Ama evlat edinmek de çok kutsal bir şey..
tarafından
O da çoğu kişiye zor gelir canım, sevmek ayrı alıp bakıp büyütmek farklı.
tarafından
Aminnnn çok doğru
+1 oy
(784 puan) tarafından
Çok uzun okuyamadım

Ama cidden abartiyorsunuz bazen 

Ay bide kadının çocuğu yok sevin ki seviyor 

Sevmese bu kez de sevmediği için dudak bukecektin 
tarafından
Oku bence.
+1 oy
(2,795 puan) tarafından
Canım sonuna kadar okudum haklısın evet sevsin ama bu şekilde değil 9 ay karnimızda taşıyoruz dogurana kadar canımız çıkıyor üstlerine titriyoruz ben mesela büyük çocuğumu ana sınıfına göndermedim yenidoğan bebeğime hastalık vs getirmesin diye yengen sağda solda geziyor sonra gelip yakın temas el kadar bebegi seviyor bende olsam rahatsız olurum Rabbim onun da kucağını doldursun inşallah 
(116 puan) tarafından
Teşekkür ederim canım. Çok üzgünüm inan. İçimi dökmek istedim
Allah senin de sularını kabul etsin. İyi geceler
0 oy
tarafından
Okumadim cok uzun basliga gore cevap vericem 

Sevsin ne olacak cocugu yok yazik gunah braz empati cocuklar sevildikce guzellesirler 
tarafından
Ben okudum sonuna kadar haklı olabilirsiniz imkanın varsa tasin bence şimdi sadece seviyor ama yarın aklı erdiği zaman sen bir davranış ogreteceksin onlar yapsın varsın diyecek terbiye yönünden çok sıkıntı
(116 puan) tarafından
Haklısın bu cocugun sosyalleşmesi ay I zamanda farklı insanlarla etkileşimi. Ama keşke bu virüs zamanı arkadaşına kahve içmeye gidip dönüşte uyanınca bebeği severim gibi Bi rahatlık göstermese. BİR de bu olay aşı yokken oluyordu. BİR senenin birikiminin yazdım size.
(116 puan) tarafından
Teşekkür ederim okuduğun için evet cok uzun ama anlaşılabilmesi için bazı detayları yazmm gerekirdi çok bunaldım cidden beni ancak duyarlı başka anneler anlar dedim Sağolsun siz anlamış be okumulsunuz.
0 oy
(1,381 puan) tarafından
Çok uzundu az bişey okudum. Sevsin canım sende az sabır et yazık yani hiç evladıda olmamış. O da kendini öyle avutuyor
0 oy
(14,428 puan) tarafından
Çok zor bi durumdasın canım ama onunda anlamak lazım çocuk sevgisini bilmiyor senin bebeğinde gidermeye çalışıyo
0 oy
(1,586 puan) tarafından
Valla hepsini okumadım ama insan çocuğu bu kadar sevildigi için neden kıskanır ya Bırakın sevsin saysın saygı göstersin bu sizin hoşunuza gitsin ne var bunda  alemsiniz ya gerçekten sevmese dert sevse ayrı dert 
(3,419 puan) tarafından
Canm el kadar bebeği sapır süpür öpmek dışardan gelip el yıkanmadan bebeğe dokunmak sen bir anne olarak bunlara müsade edermisin merak ettim açıkçası
tarafından
Hepsini okumadan neden yorum yapıyorsunuz ben de bunu anlamıyorum
0 oy
(1,691 puan) tarafından
yarisina kadar okuyabildim nolcak sevsin ya yazik gunah
(116 puan) tarafından
Çok uzun yazdım farkındayım yine de teşekkür ederim
0 oy
tarafından
Niye sende biraz versen sevselwr yazık deglmi
(116 puan) tarafından
Zaten veriyorum vermiyor değilim ama annem hastaneye bile gitmiyor virüs getireceğim diye rahat rahat gezmelere gidip bebeğime gelmeleri beni rahatsız ediyor.. Elimde değil. Ben hiçbir arkadaşımla görüşmüyorum ta ne zamandır...
0 oy
tarafından
Abartiyorsun bebek hasta olmasın diye uğraşa uğraşa kendin hasta olmuşsun . Kadının bebeği yok yani olmuyor seninkiyle ilgileniyor seviyor diye nolacak 
0 oy
tarafından
hadiszler işte sen yüz verdikçte tepene çıkmışlar. sert çık artık. çocuğu oyuncak gibi kullanıyolar. çok çocuk istiyolarsa defolsunlar evlat edinsinler bi tane. sen mi annesin o mu belli değil
(116 puan) tarafından
Ya evlat edinmek istiyorlar ama yengem istemiyor. Bende ay I şeyi diyorum keşke evlat edinseler diye...
0 oy
(3,162 puan) tarafından
Kendin diyorsun çocuk özlemi çekiyorlar diye. Senin çocugun onlara bir hayat enerjisi olmus bir sebep olmus ne var yani sevseler. Annen çok haklı

Sen aşırı pimripik yapmışsın herşeyleri batmaya başlamış. Bu tarz şeyler için böyle insanların kalbi kırılmaz
(116 puan) tarafından
Ben de kıramıyorum zaten cnm alttan alıyorum ama öpülmesinden cidden rahatsız oluyorum.. BİR de sıkı tı burda yanyana iç içe olmak. Biraz mesefeli olsak arada sırada gördüğüm biri olsa bu kadar dert olmazdı.
(3,162 puan) tarafından
Canım anlıyorum seni ama madem böyle bir yola çıktınız sabır eyle. Onlar senin yabancın değil ki kanından canından dayın.bu işte de bir hayır vardır. Senin onları mutlu etmen sana başka yerden kazandırır. Çocuk sevilince mutlu büyür. Annen babanın duasını alırsın. Bazı ufak tefek şeyleri bir şekilde hallettin mi çocuk büyüdükçe azalacak zaten bu tarz davranışlar..
0 oy
(748 puan) tarafından
Ya ben erinmedim okudum şu yönden sana hak veriyorum bebek daha çok küçükse ve ıslak öpme yapılıyorsa tukurukteki tuz oranı bebegin cildini tahriş eder ve bebek huzursuz olur.  Ondan yana öpülmesi küçük aydaki bebekler için normal değil.  Sevme konusuna gelince de burda birçok bayanin  dedigi gibi bırak sevsin ezmeden bazisi kendini böyle tatmin ediyo.  . Yüreğindeki hasret özlem belki senim bebeginle biras hafifliyor.  Virus konusuna gelince de ne kadar önlem alırsan al alnına yazıldıysa o hastalık gelir seni bulur.  Kendini bu kadar sıkıntıya sıkma..
(116 puan) tarafından
Teşekkür ederim canım.. Evet benim bebeğimi severek özlemini dindiriyorlar. Ama keşke biraz da dikkat etseler ya arkadaşına kahveye de gitmeyiver yani
0 oy
(1,685 puan) tarafından
Kız sen kendine dert mi arıyorsun. Çok abartmissin bu kadar sakınma bak sakınan göze çöp batar derler. Sen guzelce sil bebeğini uyarıni da yap. Taşınacak bir şey göremedim ben bunda Allah başka dert vermesin :)
(116 puan) tarafından
Teşekkür ederim cnm.. Ya uzun süredir gerildik biraz aslında ben kısaca toparlamaya çalıştım. Siliyorum ellerini yıkıyorum ama bir yandan virüsten elimde değil korkuyorum. Teşekkür ederim cevabın için
(1,685 puan) tarafından
Canım ne yapabiliriz ki artık ben de başta çok taktım ama baktım baş edemiyorum. Bak en basitinden eşim ise gidiyor her gün yüzlerce insan içinde. Ona da öpme diyemiyorum. Belki ondan bulaşacak :( eşime diyemedgm iicn onun ailesine de diyemiyorum kendi kardeşim babam ise gidiyorlar fabrikaya falan ama çocuğu çok sevdikleri için opuyorlar nereye kadar engel olabilirim ki. Sen dua et bol bol bebişin temizliğine de dikkat et koru yine yavrunu elinden geldiği kadar inşallah hiçbir şey olmaz güzel canını da sıkma :)
0 oy
tarafından
Hepsini okudum soyle tabiki bukadar aşırı ustune dusmesinden rahatsız olman cok normal sana şunj oneriyorum yengene acık acık diceksin yenge cok fazla üstüne dusuyorsun ben bunalıyorum senın bu hareketlerinden cok sukur ben yetebiliyorum cocuguma diceksin . Ve ayrıca nerde oturuyorsun 

İlgili sorular

0 oy
31 cevap 1,084 göst.
1 Mart 2022 Diğer kategorisinde Anne.adayii (812 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 136 göst.
28 Şubat 2021 Diğer kategorisinde Lovebayb (401 puan) tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 1,588 göst.
21 Mayıs 2020 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
9 cevap 467 göst.