+1 oy
177 göst.
Yemek-Tarifler kategorisinde (476 puan) tarafından

Normal kaynattimm  serçe parmağımın yanmayacagi derecedeyken yoğurt koydum icine yavaşca gezdirdim yoğurdu ortadan sonra 1 gün dışarda bıraktım 1 gün dolapta hâlâ sıvı süt kıvamında neden böyle oldu ya :D

18 Cevaplar

0 oy
(1,569 puan) tarafından
Fırının varsa youtube dan bak firina atip duzeliyo yogurt oluyo 
-Reklam-
0 oy
(558 puan) tarafından
Süt soğuk olabilir canimm
0 oy
(3,695 puan) tarafından
Olması gerekenden soğuk mayalamışsın  anim ondan olmamıştır. Bi leğene ya da kovaya sıcak su koy içinde beklet biraz. Ben öyle yaparım bazen.
0 oy
(2,537 puan) tarafından

Süt kaynayınca kepçe ile köpürterek 10 dk daha kaynatın kkaynama bitince nerede yapacaksanız ona koyun orada soğusun tencerede soğumaya bırakıp daha sonra yapacağımız kavanoza alınca biraz daha soğuyor süt parmağınızı biraz ısıtıracak kıvama gelince bir kaseye 3 4 yemek kaşığı o sütten alıp 2 kaşık yoğurtla iyice çırpın daha sonra süte ekleyin üzerini kapakla kapatmayın ben tahta kaşık koyup örtü ile kapatıyorum 4 saat bekledikten sonra ağzını kapatmadan bir gün dolapta bekletiyorum ertesi günü kapatılıyorum ağzını yoğurtlarım taş gibi olur. Ben el küçük kavanozlarda yapıyorum kızım taze taze yesin diye. :)

0 oy
(12,715 puan) tarafından
Üstünü biraz örtmen gerekiyor yani bizde annemgil öyle yapardı ya da fırında falan bekletiyorlar yeterince sıcak değilmiş anladığım kadarı ile 
0 oy
(494 puan) tarafından
Canim artik o sut mayalanmaz onu soguk mayalamsinsin parmagin haff yanacak sekilde olacakdi 1kasik yogurt at kova kavonoz tencere neyde yapiyorsan poset giydir agzini bagla uzerini de iyce ort 5 6 saat kalsin ac bay bole biraz kiprdat yogurt olduysa tezganin lavobonun yaninq koy ince bi bez yada havlu pecete koy yogurdun icine ucunun birazini disarda birak fazla suyunu alsin sogusun hmde guzekce sonra dolba koy durdurbilirsen 2gun dursun hic ellme tas gibi olur bn kavonazlara yaprim anlttigim sekil kavonozu ters cevirrm dokulmez ole olur en guzel kvonoz sakliyor sulndirmiyor eksimiyor hm tas gibi oluyor bide cnim tahta kasik kulln 
0 oy
(2,139 puan) tarafından
Yoğurdu direkt koyma canım ayrı bir kasede içine biraz süt koyup karıştır öyle koy daha iyi karışıyor. Büyük ihtimalle sıcaklığını iyi ayarlamamış olabilirsin 
(476 puan) tarafından
Öyle yaptim zaten biraz ılık gibiydi
0 oy
(4,089 puan) tarafından
Soğuk mayalamışsın canım serçe parmağını hafif yakacak şekilde olmalıydı
(476 puan) tarafından
Ya gerçekten mii :(
0 oy
(4,889 puan) tarafından
Kuzum 1 gün bekletme çok. 5 saat yeterli. Şimdi fırını aç 75 derece de ve 1 saat içinde kalsın. Kapat içinde kalsın soğuyana kadar. Dolaba at bigun dokunma. Yenilebilcek kıvama gelir 
(476 puan) tarafından
5 gündür dolapta ama
0 oy
tarafından
Demek soguk yere koymusun biraz sicak olmasi lazim sut  sicak bir yere koy  biraz tekrar isit sutunu bi kasik yogurtla tekrar karistir sicak yere koy
(476 puan) tarafından
5 gündür dolapta olmaz artık bence
tarafından
Olur belki dene isit biraz ort ustunu biraz daha yogurt koy sicak bi yere koy olur bende kac defa denedim
0 oy
(44,603 puan) tarafından
Ben Özellikle bişey yapmiyom yıllardır mayaliyom kerpiç gibi tutar başlarda benimde su gibi olurdu sürekli mayaladigimdan elim alismis simdi
0 oy
(119,086 puan) tarafından
kiz 1 gun dista beklemez 
(476 puan) tarafından
Ayyy bilemedim ki :(
0 oy
(48,490 puan) tarafından
Firini isit 75 derecede koy bakalim dolaba koymadan koysaydin firina kesin tutardı
0 oy
(1,282 puan) tarafından
Birgün dışarda durmazki canım 5 saat yeterli sütüne sadece yoğurt koyma önce kasade yoğurt bir miktar süt ve bir çay kaşığı şekerle iyice karistir topaklanma gidince kadar ve 5 saatten fazla tutma benim yoğurdum taş gibi oluyor şeker sayesindede ekşi olmuyor
0 oy
(741 puan) tarafından
Yoğurdu direk mi koydun ahahaah
(476 puan) tarafından
Nasıl olacaktıiki bi kaseye yoğurt aldım üstünde sütten ekledim karaitirdim sonra sütü mayaladim yanlısmi yapmışım
(741 puan) tarafından
Sütün kaç kilo?
(476 puan) tarafından
2 kilo
0 oy
(194 puan) tarafından
sogumussa tutmasz
0 oy
tarafından
Çok sıcak yada çok mu soğuktu 
(476 puan) tarafından
Sanırım soğuktu ılık ti
tarafından
Bir tık sıcak olacak ve saracaksin onu
0 oy
(192 puan) tarafından
Vala ılık diyolar da ben baya sıcak mayalarım taş gibi olur yoğurtlarım
(476 puan) tarafından
Valla bende ilikti yaptım süt gibi kaldı 5 gün oldu bozulmusdur

İlgili sorular

0 oy
6 cevap 212 göst.
28 Aralık 2021 Yemek-Tarifler kategorisinde Bn bir anneyim (221 puan) tarafından soruldu
0 oy
14 cevap 451 göst.
4 Nisan 2020 Diğer kategorisinde Azra05 (233 puan) tarafından soruldu
0 oy
27 cevap 689 göst.
27 Kasım 2019 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 298 göst.
11 Kasım 2021 Diğer kategorisinde 3melegiminannesi (58 puan) tarafından soruldu

378,095 soru

11,316,772 cevap

34,761 kullanıcı