+1 oy
232 göst.
Aile kategorisinde tarafından
KONUŞMALARIMIZ ÇOK DEĞİŞTİ... 

• Eskiden evden ayrılırken, geride kalanlara "Allahaﷻ ısmarladık" "Allah'aﷻ emanet olun" derdik,

şimdi "haydi ben kaçtım" “bay bay” “hadi öptüm!” der olduk... 

• İşe gidenlere "Allahﷻ işini rast getirsin", derdik, şimdi "bol kazançlar!" der olduk.. 

• Şaşırdığımızda "sübhânallah" derdik şimdi "vaaavvv" der olduk..

• Sevindiğimizde "elhamdülillah" derdik şimdi "olleeeyyy" der olduk.. 

• Başımıza bir musibet geldiğinde "Allah'ınﷻ dediği olur!" "innâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn [biz Allah'tanﷻ geldik, yine O'na döneceğiz] derdik şimdi "hay aksi!, "bu da nereden çıktı!" "bittim!" "mahvoldum!" der olduk.. 

• Bize iyilik yapana "Allahﷻ razı olsun" "Allahﷻ ne muradın varsa versin!" diye dua ederdik, şimdi "sağol!" diyoruz..

• Bir işle uğraşanlara “Allahﷻ kolaylık versin!” derdik, şimdi “kolay gelsin!” der olduk. 

• Yeni evlenenlere "Allahﷻ bir yastıkta kocatsın!" derdik, şimdi "mutluluklar!" der olduk. 

• Sınava girecek olanlara "Allahﷻ zihin açıklığı versin!" diye dua edilirdi, şimdilerde "başarılar!" deniliyor.. 

• Geleceğe dair planlar yapılırken "inşallah”, “Allahﷻ izin verirse”, “Allahﷻ kısmet ederse" derdik, şimdilerde sanki gelecek bizim elimizdeymiş gibi fütursuzca konuşur olduk veya “umarım”, “tahminim o ki” gibi ne idüğü belirsiz ifadeler kullanır olduk. 

• Günah işlediğini gördüğümüz kimselere “Allahﷻ ıslah etsin”, “Allahﷻ affetsin”, “Allahﷻ hidayet etsin” derdik şimdi lanet okur olduk.. 

• Kötü bir şeyden bahsederken “Allahﷻ korusun”, “Allahﷻ esirgesin” derdik şimdilerde "kapa şu şom ağzını!" der olduk..

Bu listeyi uzatmak mümkün.. Sözlerimizden “Allah”ﷻ sözcüğünün çekilmesi, artık mümince düşünmediğimizi, hayata Müslümanca değil seküler bir mantıkla baktığımızı ele veriyor..

Sözlerimizden “Allah”ﷻ kelimesinin çekilmesi, bir zaman sonra hayatımızdan da bereketin kaybolmasına yol açtı.

Şimdilerde mutluluğu “Allah’tanﷻ başka şeylerde” arar olduk, ama beyhude! 

Ne diyelim?

10 Cevaplar

0 oy
(514 puan) tarafından
Ne kadar da doğru farkında olmadan çok hata yapıyoruz 
-Reklam-
0 oy
(1,777 puan) tarafından
Şimdi yalancılar, sahtekarlar, iki yüzlüler, hırsızlar ve daha ne insanlar... Bu değerlerimiz unutuldu, Allah yolumuzdan şaşırtmasın
0 oy
(1,616 puan) tarafından
Rabbim hepimizi ıslah eylesin 
0 oy
(3,162 puan) tarafından
Yüreğe güzel dokunuşlar ❤️
0 oy
tarafından
Çok güzel bı paylaşım. Allah razı olsun.
0 oy
(119,349 puan) tarafından
aahh ne guzel bi paylasim
0 oy
(44,714 puan) tarafından
Ne güzel bı post.   
0 oy
(2,692 puan) tarafından
Çoğunu hala kullaniyorum :)
0 oy
(8,581 puan) tarafından
O kadar dogru ki.  Simdi hersey bomboş manasız