0 oy
99 göst.
Yemek-Tarifler kategorisinde (147 puan) tarafından
Kızlar merhaba Kefir veriyor musunuz bebeklerinize ben evde yapmak istiyorum kefiri nasıl yapabilirim güvendiğiniz tarif veren bi site vs var mı bebeğim 6.5 aylık emmiyo bağırsak sağlığı için yoğurt Kefir çok faydalı ya o yüzden içirmek istiyorum bebeğime de 

4 Cevaplar

0 oy
tarafından
Ben çok denedim bı arkadaş verdi mayasını ben hiç beceremedim bıraktım
-Reklam-
0 oy
(3,922 puan) tarafından
Bana kaynanam  en doğalindan canli dedigi bir maya verdi. Gayet güzel.  1 günde  tutuyor. Ayranımsı bir tadı var ama benimkiler sevmedi. Ben de şifa  niyetine içiyorum  ;) 
0 oy
(1,850 puan) tarafından
Bir kovanozun içine sütü koyuyorum içine kefir mayasını koyup bı karıştırıyom tahta veya plastik kaşık ile metal degdimi kefir mayası ölüyor. Karanlık bi yerde (mutfak dolabının içinde)24 saat bekletiyorum. 24 saat sonra alkol ürettiği iccin buna dikkat etmek gerekir. Tel süzgeçten süzüp mayayı yıkıyorum tekrar mayaliyorum. Maya canlı olduğu için çoğalıyor mayası çok olursa  taşı eksiyor çoğalan mayayınin birazını ya atıyorum yada isteyen birine veriyorum. 
0 oy
(850 puan) tarafından

Gıda mühendisiyim, yardımcı olabilirim..

Öncelikle iyi, aktif bir kefir mayanızın olması gerekiyor. Biliyorsunuzdur kefir mayası küçük karnabahar benzeri bir yapı, mayalandıkça o da büyüyor..
Eğer çiğ sütten yapacaksanız önce kaynatıp (kısa süre) sonra 25 derecelere yani oda sıcaklığına soğutun..Kutu sütten yapacaksanız oda sıcaklığına gelmesi için tencerede çok az ısıtın..
Sütü temiz cam kavanoza alın ve içine kefir mayanızı ilave edin..
Kapağını gevşek bir şekilde üzerine kapatın..
Sıcaklığını koruması için yoğurt mayalar gibi sarın ve 24 saat sonunda hazır..
Bu süre sonunda kefirinizi plastik bir süzgeç yardımıyla süzün ve kefir mayasını çok nazik bir şekilde yıkayın..
Kefiriniz hazır, buzdolabına alın ve soğusun, lezzeti gelişsin..
Dikkat edilmesi gereken nokta kefire kesinlikle metal kaşık süzgeç değdirmeyin..Kefir mayası miktarı kullanacağınız süte göre değişir..
Youtubeda Refikanın mutfağı kefir yapımı diye aratırsanız ordan izleyebilirsiniz..

İlgili sorular

0 oy
2 cevap 49 göst.
30 Nisan 2023 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 127 göst.
18 Mart 2022 Diğer kategorisinde Melo B. (147 puan) tarafından soruldu
0 oy
13 cevap 212 göst.
26 Kasım 2021 Diğer kategorisinde Merve34aslan (143 puan) tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 161 göst.
7 Mayıs 2021 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Zbasmmr (940 puan) tarafından soruldu

381,460 soru

11,420,450 cevap

34,975 kullanıcı

...