0 oy
310 göst.
Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde (1,552 puan) tarafından

3 aylık kızımın iki aydır dışkılama zorluğu var, çok fazla ıkınıp ağlıyor.. Bebeğim bi yerde, ben bi yerde perişan oluyoruz.. Doktora götürdüm, zeytinyağı dedi verdim, şurup yazdı içirdim.. Fayda etmeyince ikinci bi doktora götürdüm.. Fitil verdi, daha bir kutu fitil biter bitmez bağışıklık kazanmış gibi yine yapmamaya başladı.. Doktora mesaj attım lavman önerdi, bugün onu da yaptım yok.. Sadece anne sütü alıp, bebeği böyle olan oldu mu, nasıl düzeldi ya da kaçıncı ayda düzeldi :(

(Dışkılama zorluğu diyorum çünkü doktorlar dışkısı sert değilse kabız denmez diyorlar.. Benimkinin de dışkısı sert değil ama yapamıyor) 

15 Cevaplar

0 oy
tarafından
İnşallah geçer canım Allahin izniyle benimde ilk başlarda bir hafta yapmadığı oluyordu şimdi düzeldi çok şükür 
(1,552 puan) tarafından
İnşallah.. Sadece yapmasa sıkıntı değil de, çok zorlanıyor, çok ıkınıyor.. Ateşe düşmüş gibi  ağlıyor :( Emerken ya da emdikten az sonra dışkılaması gerekirken, yapamayınca memeyi de bırakıp ağlamaya başlıyor.. Ikınırken midesinde ne varsa hepsini kusuyor, mide boşalınca rahatlayıp uyuyor
-Reklam-
0 oy
(219 puan) tarafından
Makat darlığı falan olabilirmi doktorlar böyle bişey dedilermi
(1,552 puan) tarafından
İki tane doktora gittim, biri zaten ne desem normal normal deyip yolluyordu, uyu.z etmişti beni.. İkinci de bebeklerin bir hafta on güne kadar yapmamaları normal ama senin anlattığına göre çok zorlanıyor, bi fitil yazayım dedi.. Bugün fitil de fayda etmez oldu diye mesaj attım, lavman önerdi, onun da faydası olmazsa getir dedi.. Allah izin verirse yarın götürcem bakalım ne diyecek
(219 puan) tarafından
Götür bakalım canım inşallah geçer normalde yapar
(1,552 puan) tarafından
İnşallah :( Bebeğim de yıprandı ben de.. Rabbim hiç kimsenin evladına büyük dert vermesin.. Bana bu bile zor geliyor
0 oy
(2,016 puan) tarafından
Senin yediklerinden olabiliyor mu acaba
(1,552 puan) tarafından
Emziren annenin bağırsak hareketleri bebeği etkiler diye duymuştum ben de.. Bugün doktora sordum, etkilemez dedi.. Sanırım benle alakalı bi durum değil
tarafından
Kaka yapmamak ayrı kabızlık ayrı bir durum. Anladığım kadarıyla sizin bebeğiniz kabız değil. Kabızlıkta kuru kaka olur ama bebeğiniz bir müddet sonra kakasını yapıyorsa ve kakası normal kıvamlıysa kabız değildir. Anne sütü alıyorsa normal bir durum. İlk aylar öyle oluyor sonradan düzeliyor. Çok müdahale etmemek gerek kendi kendine kaka yapmasını öğrenmeleri gerek bebeklerin. Siz lavman yaptırdıkça tembellik oluşur bu sefer.
(1,552 puan) tarafından
Evet belirttim zaten, kabızlık değil dışkılama zorluğu.. Lavmanı doktor tavsiye etti, sadece bugün yaptım.. Yine yapamazsa getir dedi, yarın doktora götüreceğim inşallah.. Müdehale etmek zorundayım çünkü lavmanla bile yapamayacak kadar kötü durumda ve her seferinde çok kötü ıkınıp ağlıyor.. Doğru düzgün uyuyamıyor, azcık dalınca ağlayarak uyanıyor.. Emiyorsa memeyi bırakıyor.. Azcık emdiğini de ıkınırken kusuyor.. Bazen kusarak midesini boşaltıyor, bağırsağı zorlayan bişey kalmayınca uyuyor
tarafından
Ikınmayı öğrenmesi lazım yaşadım aynı durumu çünkü. Evet çok zor bir durum ama lavman yaptıkça tembellik oluşacak bu sefer sürekli yardım isteyecek. 3 4 aydan sonra yavaş yavaş düzeliyor ama siz bilirsiniz yine de
(1,552 puan) tarafından
Canımcım sürekli lavman yapacağım demiyorum ki zaten :) Sadece bugün yaptım, onunla bile dışkısını yaptıramadım, tekrar doktora gideceğim diyorum.. Lavmanla bile yapamayacak kadar kötü durumda, muayene edilip sorun bulunmalı, gerekiyorsa müdahale ederek de olsa yaptırılmalı yani
0 oy
(515 puan) tarafından
Bizde de aynı sorun var 1 hafta sonra 4 aylık olacak bu aralar 1 kez ben yaptiriyorum fitil ile haftada 1 kere bı kez de kendisi yaptı hepsini Dr önerdi tabi Şubat sonu cerraha tekrar gideceğiz bakalım herseyine baktı makatina elle kontrol yaptı ultrason çekti röntgen çekti bı sorunu görünmüyor bakalım zamana bırakalım dedi 
(1,552 puan) tarafından
Size de Allah kolaylık versin.. Benimkine öyle de bakmadılar, o yüzden aklıma hep kötü şeyler geliyor.. Makatı mı dar, bağırsağında mı problem var falan diye.. İnşallah bu gittiğimde bakarlar
(515 puan) tarafından
Kötü şeyler düşünme canım yinede çocuk cerrahi ve gastroenteroloji dr goturebilirsin bizi çocuk Dr sevk ettti bu bölümlere bende cerraha gittim inşallah düzelirler :)
(1,552 puan) tarafından
İnşallah, Rabbim bütün evlatlara sağlık sıhhat versin
0 oy
(1,301 puan) tarafından
Belki yediklerin gaz yapıyordurr
(1,552 puan) tarafından
Gazla alakalı değil, dışkı yapmakta zorlanıyor.. Fitille biraz düzelmişti, ona da bağışıklık kazandı sanırım
0 oy
(12,995 puan) tarafından
Ohooo elimize yaptığını bilirim tek yapsın da dedik :D geçiyor canım ikinmayi tam öğrenince 4 bitti bizim sonra kendisi yapmaya başladı. 
(1,552 puan) tarafından
:) Benimki de üstüme başıma yapıyor bazen.. Bazen de bi müddet yapamadıktan sonra bi yapıyor karnından aşağısını komple batırıyor :) Ben de diyorum yapamazsan daha çok sıkıntı oluyor, yap gitsin nasıl olsa makine yıkar diye.. İnşallah benimki de yapar bi an önce.. Siz neler yaptınız
(12,995 puan) tarafından
Biogaia kullandım ben çoğunlukla yapamadı tabi biz kulak çöpü ve zeytin yağı ile uyariyorduk saat yönünde masaj yapardım gece 4 masaj yaptığımı hatırlıyorum rezene içerdim sakin olsun diye ah ah neler yapmadık ki ☺️
(1,552 puan) tarafından
Bu dediklerinizin hepsini ben de yaptım :( En son lavman yaptım, onunla bile doğru düzgün  yapamadı.. Ne yapacağımı şaşırdım kaldım
(12,995 puan) tarafından
Ahhh çok zor maalesef canım ya
(1,552 puan) tarafından
Allah cümlemizin yardımcısı olsun valla
0 oy
(661 puan) tarafından
Canım tam 5 ay bu sorunu yaşadım bebeğinin gazı varmı bizimki gazdan yapamiyodu napsa olmuyordu nadiren gaz danlasiyla
(1,552 puan) tarafından
Yok gazı yok.. Sadece dışkılama saatlerinde ağlama krizine giriyor.. Dışkısını yapabilirse hiç bi sorun kalmıyor.. Gsz olsa öncesinde veya sonrasında da huzursuzluk devam eder.. Zinco kullanıyorum gazı olursa da, etkili bi damla
(661 puan) tarafından
Zinco hiç iyi gelmemişti bize ben zeytinyağı ile masaj yapiyodum poposuna çok rahat yapiyodu öyle takibyemek yiyene kadar sonra geçti çok şükür şuan 14 aylık gayette yapıyo ama gerçekten çok zorlaniyodu bebekken makati dardı doktor dar değil dedi ama bence dardi
0 oy
(1,313 puan) tarafından
Canım ya benim kızımda öyleydi oda şuan 3 aylık dışkısı sert değildi ama 6 7gun yapamıyordu ikiniyordu ağlıyordu kaç defa doktora götürdum hicbisey fayda etmedi bir aydır göğsümü bıraktı sadece mama içiyor ve her sabah duzenli yapıyor bence kızım doymuyordu şimdi doydugu için yapiyor
(1,552 puan) tarafından
Benimki de böyle.. Doktora da anlatamıyorsun ki derdini, on güne kadar yapmaması normal diyor.. Sıkıntıya girmese normal, onu anladık da, bu çocuk ağlamaktan kıpkırmızı oluyor kafası terliyor resmen ağlayıp ıkınırken, bunun neresi normal
0 oy
(9,577 puan) tarafından
Zeytinyağı ile poposunu uyar canım korkma ben ilk aylar öyle yaptırdım rahatlıyor fazla ilaç zararlı 
(1,552 puan) tarafından
Zeytinyağı içirdim, poposuna sürdüm, şırınga ile içine çok az sıktım, kulak çöpüne sürüp popo deliğini uyardım.. Damarları yumuşarsa yapar belki diye karnını yağladım.. Zeytinyağıyla yapılabilecek ne varsa yaptım :) Olmuyor
0 oy
tarafından
İlk dört ay aynı sorun bizde de vardı. İki hafta yapmadığı olurdu. İkınmaktan kıpkırmzı olurdu bebeğim. Doktoru normal dedi. O süreçte sadece bir kere lavman yaptırdım başka da yaptırmadım çünkü tembellik oluşuyormuş sürekli yaptırmaktan. Sonra düzeldi. Şu an 7 aylık günlük ya da iki günde bir  yapıyor. 
(1,552 puan) tarafından
Ben de sadece bugün yaptım lavmanı, o halde bile doğru düzgün yapamadı.. Ağlayıp ıkınmaya devam etti.. Bağırsaklarında falan kötü bişey olmasından korkuyorum :(
0 oy
(1,850 puan) tarafından
Benim kızımda oyleydi bir yaşına kadar ağladı kabız değil ama haftada bir yapardı. Sadece anne sütü alan bebekte normalmiş. Bazen karnı siserdi lavman yaoardi Dr. zinconun gaz damlası biraz iyi geldi ek gıdaya başlayınca biraz düzeldi. Ek gıdaya başlayınca kefir ver . Şimdide oğlum ek gıdaya başladık kabız değil ama iki-üç gün de bir yapiyo ıkınma yok şişlik yok aglama yok ama yapmiyo Dr zamanla alışacak dedi 
(1,552 puan) tarafından
Ek gıdaya geçene kadar unutmazsam inşallah veririm :) Çok teşekkür ederim, Allah razı olsun.. Paşaya da geçmiş olsun
0 oy
(1,685 puan) tarafından
5 6 aylk olana kadar haftada bir yaptı :( hep ikindi zorlandı. 6. Ayda em gidaya geçince her gün yapmaya hatta günde iki üç defa yapmaya başladı. Ama günde bir defa yapsa bile ikinmalari devam ediyor özellikle geceleri. Ben çözüm bulamadım ikinmaktan uyuyamiyor:( hala öyle 9 aylık olduk
(1,552 puan) tarafından
Allah yardımcınız olsun.. Dokuz aylıkken bile öyleyse gözüm korktu benim :(
(1,685 puan) tarafından
Yani kaka ile de alakalıdır ama kaka yapınca da ıkınma devam etti :( gaz mı diyorum evet gazı var ama ikinmaktan uykudan uyanacak kadar mı bilmiyorum sırf ikinmaktan 9 aylık çocuk gece 10 15 defa uyanıyor en az :( çok çektim ama inşallah siz çekmezsiniz her bebek bir degildir
(1,552 puan) tarafından
Gaz varsa Zinco ve Tiryak çok iyi iki gaz damlası, tavsiye ederim.. Çok geçmiş olsun size de
0 oy
(11,217 puan) tarafından
Belki makat darligi vardir. Ayrica anne sutu alan cocukta normal 10 gun bile yapmamasi keske o kadarfa disardan takviyeker vermeseydin. Benimkide heo kabiz hic brsey vermedim. Doktorumuz en son sut ve urunkerine alerjisi olabilir dedi. 1 haftadr diyetteyim. Duzeldi.
(1,552 puan) tarafından
Biraz ayıp olcak ama lavmanı büyük insana yaptığında bile patır patır yaptırıyor.. Ben üç aylık bebeğe yaptım, bi bezi dolduracak kadar bile yapamadı.. Bi de müdehale etmesem ne olacak çocuğun hali kim bilir.. On gün bile yapmaması normal, onu ben de bilİyorum ama çocuk aşırı sıkıntıya girmiyorsa normal.. Lavmanla bile boşalamayacak kadar kötüyse normal değil
(11,217 puan) tarafından
Yazdigin her sikayeti yasadim. Kizim 5 aylik suan.Sut ve urunlerini kestim. Duzeldi. Sende bunu dene . Icinde su ve sutten yapilmis ne varsa cikar hayatindan.
(1,552 puan) tarafından
Yarın doktora tekrar götüreceğim.. O da bişey bulamadığını falan söylerse bunu bi deneyeyim, teşekkür ederim, Allah razı olsun
(11,217 puan) tarafından
Bizede doktorumuz dedi zaten
(1,552 puan) tarafından
Anladım onu :)
0 oy
(44 puan) tarafından
Canim zeyton yagiyla çişini yapica zaman ıkındiginda zorlamaya başladiginda masaj yap gorumcemin kizi da kivranip duruyodu boyle cok agliyodu kivraniyodu zeytin yagiyla masaj yapmiştm ben nasil rahatladi hemen nasil yapti gormen lazm cocuk sessiz sakin rahat rahat yapti çisini gercekten dene derim faydasini gorursn yazik kivranmasin gecmiş olsun 
(1,552 puan) tarafından
Kulak çöpüyle saat yönünde yapılan masaja diyorsanız kaç defa denedim, olmadı
(44 puan) tarafından
Poposuna degil canim karnina elinle yapicaksin yagi eline dokup karnini sıvazliyarak karnina en az 10 veya 15 dkk elinle ovala zeytin yagyla faydasini inan gorursun
(1,552 puan) tarafından
Onu da yaptım, saat yönünde ovalama, I Love You masajı şu bu bir sürü şey denedim ama olmadı.. Gaz damlasını değiştirdim bi de böyle denicem bakalım
(44 puan) tarafından
Canm ya kimyonla şeker karişimi verdin mi hic denedin mi
(1,552 puan) tarafından
Şekerle değil de kaynatıp verdim, onun pek faydası olmadı.. Anason verdim onun faydası biraz daha iyi oldu ilk zamanlar, sonra o da etki etmez oldu.. Yeni gaz damlası işe yarayacak gibi bakalım
0 oy
tarafından
Benim büyük kızım ilk doğduğundan belli bir zamana kadar tuvaletini yapmayı bilmiyodu ağlıyo sıkıştırıyodu onu yapamıyodu zeytinyağıyla poposunun deliğine kulak çubuğuyla masaj yap çok hafif deliğe sokar gibi yap ıkınmayı öyle öğrettim kızıma bir süre her gün düzenli ben yaptırdım kakasını daha sonra kendi yapmayı öğrenmişti
(1,552 puan) tarafından
Bunu da yaptım ama fayda göremedim, Allah razı olsun yine de.. Rabbim kızınızı size bağışlasın inşallah :)

İlgili sorular

0 oy
8 cevap 189 göst.
25 Kasım 2022 Aile kategorisinde Hmzftmnr (129 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 102 göst.
13 Şubat 2021 Diğer kategorisinde Srnyyy (44 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 340 göst.
7 Mart 2021 Diğer kategorisinde Livosum (405 puan) tarafından soruldu
0 oy
0 cevap 51 göst.