0 oy
419 göst.
Diğer kategorisinde (6,810 puan) tarafından
Kizlar ben bi yerde yiyorum 2 defadır o kadar güzel yapiyo ki yapan ama ona sormak istemiyorum gerekirse o dayı deneye deneye bul cam tarif verirmisiniz şimdiden yazanlara teşekkür ederim

25 Cevaplar

+1 oy
tarafından
Sadece göz kararı mercimekleri başka bir tencerede püre olacak sekilde kaynat daha sonra soğanını salcani sarimsagini bütün baharatları ayrı bir tencerede kavur sunduğun mercimekleri koy göz kararı sıcak su koy bir bulyon at bir iki daka da öyle kaynat tadı dehşet oluyor
-Reklam-
+1 oy
(1,944 puan) tarafından
Zerdeçal koy tadı cok guzel oluyor  büyük ihtimal yediginde de vardi çunku zerdecal koymayinca bütün mercimek çorba tarifi ayno bir olayi yok
+1 oy
(408 puan) tarafından
Genelde herkes çok beğenir, mercimeği haşlıyorum ayrı bi yerde Sıvıyağla Un kavuruyorum ikisini birleştirip blenderdan geçiriyorum bi defa daha kaynıyor, tuz ve azıcık kuru nane. İstersen tabi tereyağı ve et suyu koyabilirsin ben koymadan yapıyorum. 
0 oy
(7,241 puan) tarafından

Biz kalabalık oldumuzdan 4 su bardağı mercimeği 6 su bardağı suyla kaynatıyorum içine soğan ve patates doğruyorum irili ufaklı sonra ilistirden geçiriyorum robotun olmadığından daha sonra içine tuz bir iki tane limon tuzu hafif istiyorum tamam:)

(6,810 puan) tarafından
Anladım canım saol
(44,603 puan) tarafından
Aynen az degilmi ben kendimize göre ölçülü az yapıyorum 1,5 bardak mercimege 5 bardak su koyuyorum kıvamı tam ideal oluyo
(7,241 puan) tarafından
Ben ilistirden geçiriyorum sonra kaynatıyorum cnm
(44,603 puan) tarafından
Kizz ne gerek var direk at pişir sjsjsjsj
(7,241 puan) tarafından
Kız mercimek almış başını gidiyo kirkyilda bı yapıyım zaten eleme bolca vakit geçiriyom İste :))) hahaha
0 oy
(419 puan) tarafından
Ben soganimi iyice kavururum sonra Salcano eklerim en son 1 su bardağı mercimek yarım su bardağı bulgur ekliyorum baharat tuz ekleyip pişirme bırakırım piştikten sonra bilendir dan geçiririm çok gzl olur
(6,810 puan) tarafından
Anladım canım birde benim mercimek blenderdan  geçirirken kopuruyo seninde oluyo mu
(419 puan) tarafından
En son yaptığım öyle oldu sadece daha öncesi hiç olmamisti ama blendirdan geçirdikten sonra kopuklenmesi geçiyor bir kaç dklik
(6,810 puan) tarafından
Ama işte öyle kopurunce  sevmiyorum
0 oy
(748 puan) tarafından
Ben soğan havuç sarımsak ve patatesleri küp küp doğrayıp tencereye atarim sonra mercimekleri  eklerim.  Bazende sadece mercimek mercimek  soğan koyarım.  Göz kararı suyuda ekleyip haşlamaya bırakırım haşlandıktan sonra ayrı bir tavada tereyağını eritip içine salça ve baharatları eklerim bi tık kavurduktan sonra çorbanın içine eklerim altını kapattıktan sonra taze nane eklerim kokusu güzel olsun diye hepsini bilendirden geciriim mis gibi olur
(6,810 puan) tarafından
Bende böyle  yapıyorum ama sanki benimki olmuyo yaa birde blender yapınca kopuruyor
(748 puan) tarafından
Ince süzgeçten geçir canımın içi blanderdan geçirme. Bende çok köpürme olmuyor
(4,081 puan) tarafından
Bende boyle yapıyorum ama salca eklemıyprum, yagına sadece pul biber ve nane atıyorum.. Köpürünce kepçeyle uzerınden köpügunu alıyorum
(6,810 puan) tarafından
Tamm canım denicem
(4,081 puan) tarafından
Birde soylede yapıyorum o bundan guzel hafif oluyor. Soganı ve sarımsagı yemeklik dogruyorum kavuruyorum. Uzerıne mercımegını ekliyorum suyunu koyuyorum. Pıstıkten sonra 1 tatlı kasıgı salcayı nane ve biberinı kavuruyorum corbanın uzerıne ekliyorum.. Cok guzel oluyor en cok bu tarıfı yaparım
0 oy
(1,381 puan) tarafından
Yağda soğanı bi güzel kavuruyorum. Daha sonra salça ekliyorum ardından mercimek koyup biraz kavuruyorum. Sonra göz kararı suyunu koyuyorum 

. Nane kimyon karabiber tuz ekleyip kapağını kapatıyorum. İyice piştikten sonra robottan geçiriyorum. Mis gibi oluyor. 
(6,810 puan) tarafından
Saol canım tarif için yarın yapcam bakalim
(1,381 puan) tarafından
Rica ederim canım. Umarım istediğin gibi tadı verir ☺️
0 oy
(1,363 puan) tarafından
Sivi yağ ve tereyağinda sogani patatesi ve mercimegi güzelce kavuruyorum. Kavururken tuz, karabiber ve zerdeval koyuyorum. Tavuk suyuu mutlaka, çok az miktarda da normal icme suyu. Sade suyla yapilan hicbirseyin lezzeti olmuyor. 
(6,810 puan) tarafından
Saol canım benim
0 oy
(12,852 puan) tarafından
2 çorba kaşığı kadar sıvı yağ

1 çorbası kaşığı tepeleme un 

Kokusu çıkıncaya kadar kavuruyorum 

1 çorba kaşığı salça azıcık da öyle kavurup mercimekleri ekliyorum tuz kırmızı toz biber göz kararı da su 15 düdüklüde pişiriyorum istersen yarım tavuk bulyon da ekle 

Piştikten sonra blender da değil de çırpma teli ile hızlıca karıştırıyorum
(6,810 puan) tarafından
Saol canim
(12,852 puan) tarafından
Rica ederim canım ama dene bak mutlaka bir su bardağı mercimekten yapıyorum blender köpürtüyor o yüzden çırpma teli daha iyi oluyor :)
0 oy
(4,725 puan) tarafından
Mercimek çorbasını harika yapan tek püf nokta, soğanı, sarımsağı, patatesi iyice kavurmak. Özellikle soğan. Pişince sanki et suyu var gibi kokuyor :) Ve en son üzerine eritilmiş tereyağı döküyorum mis
0 oy
(544 puan) tarafından
1 bardak mercimek 6 bardak su bire altı olucak şekilde isteğe göre çoğaltabilirsin 1 tavuk bulyon kekik kurunane karabiber pulbiber sıvıyağ tuz hepsini düdüklü tendecereye koyuyorum 15 dkk pişirip robottan geçiriyorum miissss

Aynı tarife 2 3 tane havuç 1 tane patates irili ufaklı doğuruyorum oda güzel oluyor
(6,810 puan) tarafından
Tm canım saol
0 oy
(567 puan) tarafından
O bayıla bayıla anlattıgn çorba emin ol içinde ılık suyu var :) bende senin gibiydim bibyerde sordum ondanmis :) benmki oyleydi en azından herkesin farklidir ama tahminen o ilk suyu vardır içinde 
(6,810 puan) tarafından
Olabilir canım ama gerçekten çok güzel tadı falan
0 oy
(7,658 puan) tarafından
1 patates, 1 havuç,  1 soğan,  2 diş sarımsak, 1su bardağı mercimeği göz kararı suyla iyice ezilene kadar pişiriyorum sonra blender üzerine de tereyağı eritip toz kırmızı biber ekliyorum cok güzel oluyor bi de blender yapınca mutlaka 1 taşım daha kaynatiyorum yoksa sogan kokusu geliyo gibi oluyo
(6,810 puan) tarafından
Tamm canım çok ama çok saol
0 oy
(6,152 puan) tarafından
Mercimek çorbam meşhurdur :) ben mercimeği soğanı salçayı baharatlarını yağını koyuyorum kavurmuyorum düdüklüde yapıyorum içine bi tanede tavuk bulyon atıyorum kaynamaya çıkınca yarım saat orta ateşte kaynatiyorum sonra Blenderdan geciriyorum üstüne yağ nane yakıyorum çok güzel oluyo:))
0 oy
(3,127 puan) tarafından
Oktay Usta'nın tarifi var bacım o da çok güzel oluyor ben onu yapıyorum ya da patates soğan havuç bir bardak mercimek üstüne göz kararı kaynar su koyuyorum su soğuk olunca rengi kararıyor gibi geliyor bana neyse pişince blenderdan geçirip tereyağı yada margarin eritip üstüne nane ve az pul biber koyup çorbaya katıyorum üstüne de bir limon sıkıp tencereye döküyorum böyle de güzel oluyor :)
0 oy
(5,799 puan) tarafından
1 bardak mercimeğe 1 avuç pirinç koy önce havuç at biraz kızarsın sonra mercimekli pirincini koy iyice kızart sonra göz kararı su dök üstüne bi kuru soğanı ortadan böl at içine kaynadı mı iyice hemen soğanları çıkar blenderden çek sonra nane kimyon karabiber kırmızı toz biber ve pul biber mis gibi olur mis :) 
0 oy
(2,746 puan) tarafından
Soğanı doğrayıp önce kısık ateşte kavuruyorum. Üzerine yıkadığım mercimeği koyuyorum. Kaynatıyorum. Sonra baharat ve tuz atıp blendırdan geçiriyorum. Yerken de limon sıkıyorum.

.

.

.

Havuç ve patates attığında oluyor. Diyetteysem atmıyorum nişastadan dolayı.

.

.

Önceden un kavururdum bir de azcık onu da yapmıyorum artık sade daha füzel
0 oy
tarafından
Ben 1 su bardağına 4 su bardağı su koyuyorum. İçine bir domatesi soyup tümden atıyorum. Pişince bilenlerden geçirip üstüne tereyağı ve tuzunu atıp 2 dk kaynatıp kapatıyorum.
0 oy
(2,525 puan) tarafından
Soğan patates havuç kavuruyorum sonra mercimek kırmızı biber katıyorum bira daha sonra su cekiyorim bulyon atıyorum tavuk suyun yoksa geri kalanı su katiyorum kaynıyor kereviz yaprağı atıyorum içine iki üç adet baharatlarını atıyorum iyice pişince blendardan çekiyorum ve sonuç muhteşem
0 oy
(561 puan) tarafından
Biraz sıvıyağ ile sogani kavur uzerine bi yemek kaşığı kadar un koy kokusu çıksın snra üzerine 1 su bardağı cooookkk iyi yıkanmış mercimeği koybirniki karıştır ustune 7-8 bardak soguk su ekle kaynamaya birak kaynayinca altını kıs yarim saat kadar daha kaynasın mercimeklerin hic bir cirpiciya yada blender a ihtiyaç kalmayacak sekilde guzel dagildigini goreceksin kirmizi mercimege sicak su konulmaz dışı kabarir içi cig kalir yeterince kaynamazsa corbayi ocaktan almaya yakin birazda nane ekle salcali yada pulbiberli sosunu da servis esnasinda ekle 

İlgili sorular

0 oy
14 cevap 247 göst.
13 Mart 2024 Diğer kategorisinde Asli_eren_47 (762 puan) tarafından soruldu
0 oy
10 cevap 320 göst.
28 Şubat 2021 Diğer kategorisinde Selmaaa❤ (4,102 puan) tarafından soruldu
0 oy
17 cevap 248 göst.
13 Ekim 2023 Yemek-Tarifler kategorisinde Birhilall (1,053 puan) tarafından soruldu
0 oy
9 cevap 143 göst.
5 Ekim 2022 Diğer kategorisinde Umutsuz0034 (457 puan) tarafından soruldu

377,759 soru

11,306,580 cevap

34,735 kullanıcı

...