+1 oy
719 göst.
Aile kategorisinde (2,368 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Kizlar biz bugün doktora gittik çok şükür bı sknti çikmadi otizm olduğunu dusunmuyorum dedi sosyal beceri eksikliği ve çok fazla ekrana maruz kalmış dedi ama oyun odasında bakalım bide randevu alın dedi te Mayıs'a verdiler ..bide agte testi yaptırın dedi gelişim testi Ankara'da böyle yaltiran var mı digru gozlemliyolar mi çocuğu benm kızım sohbet ve erisi yok soru sorunca da cvp vermez bu kişilere ya o gün hiç pas vermezse testten gecemezsek çok korkuyorum .. bize de sorular soruyolsrms gerld nasl oluyor anlatirmsnz sonrasında doktora gidiyor musunuz psikaytrste test sonucu çıkıyor mu hemen ..wlla kizlar aklımda deli soeular içime su serpildi ama .. kreşe verme imkannz varmı dedi psikolog bizde veririz dedik ama burdaki kresler hiç iyi değil ..ilk goturdugumuz özel eğitim hocasıni aradım böyle böyle dedim ben e ilk kreşte zorlanır çocuk sohbet etmiyor cvp vermiyor ya en iyisi 2 3 ay eğitim alsın biz size evde ödevler verelim sonrasında kreşe hazır diyelim dedi sizce napym.. bu testleri beklersen geç kalırız .. ya gerçekten çok zor oluyor böyle yani herşeyi nalstiyor 50ye yakın cümle var ama sohbet yok aciktim dışarı çıkalım hadi su yapalım oynayın flnda diyor 3yasinda kızım

36 Cevaplar

+1 oy
(2,368 puan) tarafından
Kaynana postu olsa yazarsnz
(42 puan) tarafından
Ay cok guldum yaa yeni gordum valla bacim
-Reklam-
+1 oy
(85 puan) tarafından
Canım Allah yardımcın olsun ben böyle bi durumla karşılaşmadım pekte ni bilgim yok ama sana bi kaç tavsiyem var çocuğun için güçlü ol en iyi kararı sen verirsin onun yanında bu konuda çok fazla üzüldüğünü gerildiğini ona hissettirme yanında asla ama asla aman benim kız zaten konuşmaz falan gibi cümleler kurma birisi adını sorduğunda söylemezse konuşmak istemiyor de mecbur kalmadıkca onun yerine konuşma eve belki bir ****** almayı deneyebilirsin kedi kuş balık kaplumbağa ben edebiyat öğretmeniyim bu konuda pek bilgim yok bu tarz durumlar için değişik eğitimler alınıyor çocuklar için biz okulda hemen hızlıca bu tarz konuların üstünden geçmiştik lise eğitimi vereceğimşz için ergen psikolojisi üzerinde daha çok durduk aklımda kalanlar bunlar tıkandığını hissediyorsan sende bi psikiyatr a gidebilirsin  hem seni de bir uzman yönlendirmiş olur seni korkutmak istemem ama senin çocucuğun on beş on altı yaş haliyle karşılaştım ben ilk hafta konuşma yetisi yok ya da kekeme konuşmak istemiyor sanmıştım ablası geldiğinde ona bir şeyler söyledi sen konuşabiliyor mısın demiştim evet demişti ablası evlendikten sonra ailesi bana geldi artık kimseyle konuşmuyor diye ama bi uardımım olmadı uzmana gidin demek zorunda kaldım kızın akibeti en son duyduğumda daha da kötüye gittiğiydi Allah yardımcın olsun bu zor günleri çok çabuk atlatmanızı diliyorum
0 oy
(356 puan) tarafından
Kaç yaşında.......
(2,368 puan) tarafından
3 yas
(356 puan) tarafından
Telaşlanmayın doktorlar otizm değil demiş sevinin bence önce oyun gruplarına bakın evde telefonu televizyonu iptal edin birde zeka kartları var onlardan kullana bilirsiniz bildiği şeylerin resmini çevirin mesela kedi köpek vb. Şeyleri bana kediyi gösterirmisin bana köpeği gösterirmisin gibi konuşmaya çok aşırı zorlamayın bire bir vakit geçirmeye çalışın ayna egzersizleri var birde onlarda çok faydalı
tarafından
Ayna egzersizleri nedir canım ?
(356 puan) tarafından
En uygun evde ayna gardrop aynası oluyor ikinizde yüzünüz dökünük bir şekilde aynaya bakıyorsunuz sen sesler çıkartıyorsun mesela ne dikkatini çeker kedi sesimi onlardan başlıyorsun alışınca kelimelere cümlelere geçiyorsun balon üfleme pipet üfleme egzersizleri var onlardanda yapabilirsin saha sonra kelimelere geçebilirsiniz hemde sıkılmamış olur
0 oy
(621 puan) tarafından
Hiç bı fikrim yok kızım 1yasinda post üste çıksın canım Bebek bölümüne yazın bide
0 oy
(2,562 puan) tarafından
Canim bı sıkıntı çıkmamış içini ferah tut sen
(2,368 puan) tarafından
Öyle de kafamda sorular
0 oy
tarafından
Kaç yaşındaki bebegin
(2,368 puan) tarafından
3 yas
0 oy
(5,324 puan) tarafından
Ne için götrmüştün doktora neyden şüphelendin
0 oy
(658 puan) tarafından
Kaç yaşında kuzum bebiş 
(2,368 puan) tarafından
3 yas
(658 puan) tarafından
Canım şöyle söyleyeyim bizimki 2 yaşında bizi bezdiriyor konuşmaktan arkadaşımın 2 yaşında çocuk konuşmuyor. Büyüme ortamı çok önemli. Mesela o çocuk tek evde annesiyle beraber babası işte bizde nenesi dedesi büyük nenesi dedesi var herkez konuşuyor oda daha fazla iletişim kurabiliyor. Çevre faktörü önemli arkadaşları olması veya kendisine konuşan birileri olması daha çabuk adapte olmasını sağlıyor. Birde herkesin dediği gibi her çocuğun gelişimi farklıdır madem doktorunda kötü birşeyden suphelenmemis korkma. ev ödevlerini dene TV telefon verme bir süre. ilgileniyorsunuzdur biliyorum ama daha fazla konuşun birey olarak görerek konuşun birde kitap oku sürekli ne kadar iletişim görürse o kadar çabuk gelişir. umarım en kısa zamanda adapte olur canım içini ferah tut
0 oy
(2,062 puan) tarafından
Bnce kreşe direkt gönder açılır
0 oy
tarafından
Neden ekrana o kadar çok bakmasına izin verdiniz
(2,368 puan) tarafından
Wlla yerden yere vurabilirsiniz beni hakettim gerçekten hakettim cicugumla oyun oynayıp işleri hallledekim aman bize bulaşmasın oyun oynamıyor ki ( hiç cabaladik mi acaba eşim denenle)  yemek yemiyor TV aç ağlıyor TV aç günde çok saat acılı kalmıştır yeni kardeşi olmuştu ozmnlar 19ay var aralarında ben emziriyorum kızım durmuyordu TV aç eşin geliyordu az hoplayıp zipliyolardi yorgunum TV aç oyun oyna bak diyordum deliricem gercktn
tarafından
Bundan sonra TV yi hiç açmazdım ben olsam hergun mutlaka parka vs götürürdğm sürekli misafir çağırıp misafire giderdim sürekli çocuğumla zaman geçirirdim
0 oy
(4,040 puan) tarafından
Ben olsam hemen kreşe veririm kresten beklentin ne ki iyi değil diyorsun. 
0 oy
(2,493 puan) tarafından
Üç yaşındaki çocuk daha sohbet tarzı konuşmaz diye düşünüyorum. 50 ye yakın cümle de az değil. Hani sadece kelime olsa anlarım da az derim ama cümle sayısı gayet iyi gibi. Ayrıca her şeyi anlatiyormus otizm de çıkmamış şükür. Benim kız da iki yaşında kreşe başlattım yeni
(2,493 puan) tarafından
İnşallah canım inşallahhhhh
(554 puan) tarafından
Bir de şey sorucam canım hangi şehirdesin ne kadar veriyorsunuz aylik
(2,493 puan) tarafından
Şanlıurfa'dayız canım. Şimdi bıraktım kızımı. Bu saatlerden beş beş buçuğa kadar 1000 tl
(554 puan) tarafından
Teşekkür ederim canım çok sağ ol cevapların icin
(2,493 puan) tarafından
Rica ederim ne demek canım Allah yardımcımız olsun
0 oy
(3,832 puan) tarafından
Psikiyatri olarak değil ama gelişimsel pediatri ve gelişimsel fizyoterapi ye götürüyorum ben kızımı daha 6 aylık ama çok güzel ilgileniyorlar
0 oy
(7,791 puan) tarafından
Herkeste var kaynana herkesin fikri var ama bu duruma düşen yok demek ki.. 

Bikgisi olan elbet yazar zaten.
(2,368 puan) tarafından
Yo ben öyle zannetmiyorm
0 oy
tarafından
Bak canım sakin kurcalama akışına bırak basi çocuklar tam olayı kafalarında kurmadan harekete gecmezler tam kavrayıp öyle sohbet edecektir ne kadar araştırırsan içinde kalırsın akışına bırak bak bunu senin iyiliğin için diyorum. 
(2,368 puan) tarafından
Yemin ederm sivilxeler patladı kaç tane zaten gün boyu yoğunluk koşturma bitmiyor öyle mi dersin ya kavraması icinde bol oyun oynarsanm javrayablrni acaba cnku çok kafam karışıyor böyle
tarafından
Tabi oyun oyna birde bol bol onunla konuş hiç birseyi yok emin ol canım.
(2,368 puan) tarafından
Wlla çok oynuyorum çok konuşuyorum daha da cogalttik konuşmayı rabbim ins düzeltir nolur dua edin rabbim diniyor bizi sknti cejtirecek sonra refaha javusturacak
tarafından
Amin inşallah canım herkes bir şey sınanıyor  Allah başka dertle sınamasın ♡♡♡♡
0 oy
(1,944 puan) tarafından
Bilgim yok canim ama iyi haberler almışsın sevindim. Kutu oyunlarını araştirip oyunlar oynayın bol bol,etkinlikler yapın bir de mutlaka akranlariyla zaman geçirsin bunun içinde kreş ayarlamaya çalışın. Zaman aşacağınızı düşünüyorum 
0 oy
(42 puan) tarafından
Bende ankarada yasiyorum ama hic bi fikrim yok canim inaallah guzel guzel gecersiniz sinavi .. tabi randevu bosluguna kadar aktivite yapin bol bol eglence merkezlerine dikkatini cekebilcek yerlere goturun havalar isiniyor artik parka gidin kendi haline birakin arkadsi olsun baska ne olur bilmiyorum ki insallah gonlunce haberler alirsin
0 oy
(7,935 puan) tarafından
Canım , önceki postlarını da okudum . Bence kızın günboyu  babaanne veya anneanneyle vakit geçirdiği için böyle .Mesela gün içinde yaşıt komşu çocuklarıyla vakit geçirse biraz , açılıverir herşeyi düzene girer.

Komşunun torunu var normalde Alanyada sitede oturuyormuş ve orda hiç arkadaşı , çocuk orta mı yokmuş  sırf annesi 2çocuk görsün insan görsün diye 1ayın 10-15 günü burdalar yani olduğum mahaledeler .O da 3yaşında temmuzun 26sında 4olacak.Uzun uzun cümleler yok kelimelerle derdini anlatıyor .

Tabiki kafanın rahat etmesi için bahsettiğin yerlere götür , ama biraz da akışına bırak.Mesela başka bi kreş baksan biraz ilgileniverse iyi bi kreş öğretmeni, diğer çocuklarla kaynaşmasına biraz daha yardım etse  senin kız çözülüverir gibime geliyor bence.

Emin ol 7-8 yaşına geldiğinde çok tedirgin oldum çok şükür atlattık diyerek gülümseyeceksin bu günleri hatırlayıp
0 oy
(14,030 puan) tarafından
Soru sormuyor canım önüne küpler koyuyor mesela bunları üst üste koy diyor. Oyuncak bebek gösteriyor ellerini kollarını soruyor. Topu atıyor koş topu getir annene at falan diyor daha bu hafta yaptırdık. 
(2,368 puan) tarafından
Sonuç çıktı mı hemen cnm hepsini yaptı mı başkası getir dese getirmez ki ben deync egetirir ama sana sorular sordu mu cnm sonuç çıkınca doktora gittiniz mi tekrar
(14,030 puan) tarafından
Sonucu zaten hemen bir kağıda yazıyor seninle beraber doktorun odasına girip doktorla beraber inceliyorlar. Fark etmez sen söyleyince getirse de sorun değil bence. Önemli olan çocuk komutları algılıyor mu buna bakıyorlar. Bana sorduğu sorular çatal kaşık kullanıyor mu ve hangi kelimeleri söylüyor diye sordu 2 yaşına yeni girecek oğlum çok şükür hepsini yaptı
0 oy
tarafından
Gelisim testi yapturdik ama ankaraya gitmedik biz. Gelisim testi dedigi 50 60 kusur siruyu bize sirdu. Sunu yapar mi bunu yaparmi falan. Cocuga birsey yaptirmadi. Benimki de 3 yasti hatta. Digruluk payi yuksek demusti doktor
(2,368 puan) tarafından
Peki ne sonuç verdi siiznkine nerde yaptırdınız şehir olarak gelişim testinden sonra psikaytrst doktora göründünzmu
tarafından
Eskisehir osmangazi unv yaptirdik. Evet sonrasinda psikiyatriye gittigimizde doktor gormustu sonucu. Dil gelisimi 2 yas motor becerileri 4 yas cikmisti. 6 ay sonra tekrar yaptirin gelin bakalim tekrar dedi

İlgili sorular

0 oy
2 cevap 234 göst.
19 Nisan 2022 Aile kategorisinde Alyakus (2,368 puan) tarafından soruldu
0 oy
13 cevap 385 göst.
18 Nisan 2022 Diğer kategorisinde Alyakus (2,368 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 65 göst.
5 Nisan 2023 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Ht (2,092 puan) tarafından soruldu
0 oy
37 cevap 1,127 göst.