0 oy
331 göst.
Aile kategorisinde (2,097 puan) tarafından
Öncelikle kızımla aramızdaki her akşamki diyalog..

-Kızım yemeğini yedikten sonra pasta yapabiliriz, çikolatanı yiyebilirsin, şeker verebilirim. (Çünkü genelde hep bunlardan birini istiyor.)

+Yemeğimi yemiycem aç değilim

-O zaman pasta yapamayız yarın yapicaz anlaştık mı?

+Anlaştık (üzgün bir şekilde)
Bu durum o kadar çok yaşanıyor ki.. Daha 4 yaşında bile değil bu çocuk onu üzmek istemiyorum bir yanım amaann yemesin boşver kalk yapın pasta diyor. Bir yanım disiplinsiz tutarsız anne olma diyor.
Bu arada şunu da ekleyeyim bu diyalog nerdeyse her gün böyle.. Yani bu davranışım kızımı olumluya götürüp ertesi gün masaya güzelce oturup yemesini sağlamıyor. Siz olsanız ne yapardınız böyle bı durumda fikirlerinizi bekliyorum. Çıkmazdayim..

10 Cevaplar

+1 oy
(3,826 puan) tarafından
Yemek yeme konusunu bi şarta bağlamamak gerekiyor diye düşünüyorum... Yemek yersen pasta yaparız... Yemek yersen çikolata yiyebilirsin gibi .. Yemek yemenin bir ihtiyaç olduğunu,  bunu yapmasının ona bir ödül getirmeyeceğini zaten yapması gereken bişey olduğunu öğretmek gerekiyor bence.  
(2,097 puan) tarafından
Aslında olay şöyle gelişiyor. Yemekten önce tatlı bir şeyler istiyor ben de şimdi olmaz yemekten sonra verebilirim diyorum
(3,826 puan) tarafından
Anlıyorum ama yine de çocuk onu tatlıyla ödüllendirdiğini düşünüyor olabilir.  Bence hiç o şekilde söylemeyin açılınca mecbur yiyecek tatlı vs hiç önermeyin
-Reklam-
0 oy
(8,581 puan) tarafından
Benimkide 3 yaşına girecek 5-6 kaşıkta hemen doydum diyip kalkıyor..  bende hem sinirleniyorum hem üzülüyorum. Çünkü yaşına göre zayıf 
(1,856 puan) tarafından
Kaç kilo
(8,581 puan) tarafından
14   kilo
(1,856 puan) tarafından
Kız benimki 13.400 ağustosta dörde girecek besili dana gibi geliyor gozume
(8,581 puan) tarafından
Valla yaşına gore az onunda cnm
(1,856 puan) tarafından
Kız yok ne şişman ne zayıf ortalama
0 oy
(4,961 puan) tarafından
Bence seçenek sun onu mu bunu mu yemek istersin diye kendi haline brakirsaniz çocuk yemedikce iştahı gider ve istikrarli olun disiplinde önemli
(2,097 puan) tarafından
Çok mantıklı evet arada yapıyorum öyle
0 oy
(4,229 puan) tarafından
Siz cocugunuzun yemek yerse ona odul vereceginizi ogretmossiniz sanirim ama odulu alsada yapmiyo heralde, yani yemegini yemedigi halde yine de isteklerini yapiyo musunuz cikolata seker veriyo musunuz 

Bi de sartli konusmamak lazimmis 

Yemegini yersen cikolata verecegim degil de 

Yemegini ye cikolata verecegim seklinde cumleler kurmak lazimmis 

Bi de yemegi yiyene kadar ac birakmak lazimmis ama anne yuregi dayanir mi :)
(2,097 puan) tarafından
Aslında ödül değil de o yemekten önce tatlı bir şeyler istiyor ben de yemeğini bitirince verebilirim diyorum
0 oy
(292 puan) tarafından
yanlış ama bnm oğlum da çok zayıf ben de yemesi için mecbur her akşam tv ile yediriyorum çünkü birtek mantıyı kendi yiyor onun dışında hep böyle
0 oy
(2,565 puan) tarafından
Bence ödülle yemek yedirmek doğru bişey değil canım bu seferde sürekli senden karşılığında bişey isteyecek canım benım oğlum da bazen yemek istemez ben de acıktığın zaman kendin ye diyorum bakıyorum 5 dk sonra kaşığı eline alıp yemeye başlıyor 
(2,097 puan) tarafından
Aslında ödül değil de o yemekten önce tatlı bir şeyler istiyor ben de yemeğini bitirince verebilirim diyorum
0 oy
(3,151 puan) tarafından
İllalllah ettim artık bu muhabbetten. Benim kızım 4 buçuk yaşında fix her akşam aynı muhabbet annecim hadi sofraya yemek saati diyorum ben aç değilim ben bunu sevmedim beğenmedim vs vs vs. Zaten yediği üç beş şey var pilav çorba makarna başka biseyi ağzına sürmez et balik sebze meyve vs bakmıyor bile. Ama nafile. Günlerdir mesela kahvaltı için patates mi kizartayim pankek mi istersin diye seçenek de sunuyorum ona soruyorum ama yok istemem yemicem diyor yada birini söylüyor yapıyorum mutfağa bile girmiyor bırak masaya oturmayı yani. 1 yaşını geçti geceli böyle çözüm bulamıyoruz.
(2,097 puan) tarafından
O kadar bizim evi anlattınız ki....
(3,151 puan) tarafından
Allah yardımcımız olsun ben artık sinirimden ağlıyorum tabak çanak vura kıra topluyorum yaptıklarıma el değmeden çöpe gitmesi ayrı bı zoruma gidiyor. Artık saldım canım mutfağa girip bişey yapmak bile istemiyor. Kaç sene oldu düzelmiyor nerdeyse 5 yaşında olacak 15 kilo çubuk gibi aynı. Sizi de çok iyi anlıyorum ne desem boş kelin ilacı olsa kendi başına sürer derler o hesap.
0 oy
(7,717 puan) tarafından
Yalnız bu disiplin değil, pasta ile bir şeyler yaptırmaya çalışıyorsunuz. Yemiyprsa yemesin. Bir süre sonra zaten acıkacak ve mecbur yiyecek. Ben şahsen kızımda böyle yapıyorum. Mesela çok yediğinde de teşekkür ederim diyip bir de sana sürprizim var diyorum. Küçük bir çikolata ile ödüllendiriyorum
(2,097 puan) tarafından
Aslında ödül değil de o yemekten önce tatlı bir şeyler istiyor ben de yemeğini bitirince verebilirim diyorum.
(7,717 puan) tarafından
Tabi ki ama işte sizinki çocuğa şart koymak oluyor. O yüzden yanlış. Ben o bilmeden çok nadiren ödül olarak veriyorum. Tatlı niyetine veriyorum hatta ödülden ziyade
0 oy
(1,736 puan) tarafından
Seçenek denediniz mi? Oğlum genelde her yemekte başka bi süper kahraman olacağını düşünerek yiyor ama o işe yaramayınca "ya pilav ya çorba hangisi" diyorum. İkiside olmaz derse, diretiyorum. O da olmadı itiraz ettikçe daha çok koyarım tabağına diyorum. Öyle ikna oluyor. 
(4,889 puan) tarafından
Ikna olmuyor bence siz alttan baskı uyguluyorsunuz çocuk kendine sıkışmış hissedip mecbur kabul ediyor. Çocuğunuzu zorlamayın
(1,736 puan) tarafından
Zorlamazsam hiç yemiyor. Bizim ki ilk kaşığı alana kadar zorluyor. Sonra kendi yiyor zaten. Mesela ilk kaşığı vermek
0 oy
(3,147 puan) tarafından
Zorlanıyorum isterse yer meme de vermiyorum ölmez ya açlıktan iyice acıkınca kedi gibi dolanıyor mutfakta epeke epeke diye o zamanda basıyorum ağzına ahahahab

İlgili sorular

0 oy
3 cevap 117 göst.
26 Mart 2023 Diğer kategorisinde Mrvgul (3,083 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 186 göst.
6 Eylül 2022 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 95 göst.
3 Ocak 2022 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Mavi-beyaz (1,682 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 124 göst.
25 Kasım 2021 Diğer kategorisinde Banu.28 (110 puan) tarafından soruldu

379,890 soru

11,372,214 cevap

34,855 kullanıcı

...