0 oy
511 göst.
Aile kategorisinde (2,355 puan) tarafından
Kafam cok karışık kızım sohbet etmiyor 3 yaş sordugugm sorulara cvp vermiyor öyle bakıyor sadece ama kendisi ihtiyacında herşeyi dile getiriyor ilk önce bizi psikaytrste yönlendirdiler oda gelişim testi istedi otizm olduğunu düşünmüyorum dedi benm anlattiklarima göre kendi odasında çok bişey yapmadı çekiniyor bu güzel bsey dedi biliyor o duyguyu dedi agte gelişim testi istedi sonra oyun alanında görsünler dedi ileri tarihe randevu verdi bende gelişim testi için yer arıyorum hiç kimse bilmiyor yada sil baştan psikaytrs randevusu diyolar .. ilk başta özel eğitime gitmiştik onlar bizi psikaytrste yonlendirmisti şimdide özel eğitimdeki öğretmen diyorki çok şaşırdım gatada bişey yok demesine bende dedim kreş önerdi ve sosyal iletişim bozukluğu uyaran eksikliği olabilir dedi dedim tmm işte otizm bunlarda zaten uyaran eksikliği de otizm e yakın bişey dedi aslında eğitim alsa çok yol kateder dedi bende isyerindeydim çok ağladım birden umut okusup sonra tekrar başa dönmek ya ben zaten kızım hızlı ilerlesin die sosyal becerinin gelişmesini istiyorum konuşmasına etki etsin algısı açılsın sohbet etsin die bı kaç ay eğitim okulna göndermek istiyordum ama böyle de duyunca ne biliym sizde mi hoca gibi dusunuyorsunuz siz benim yerimde olsanız napardiniz herşey şuan otizme benzetiliyor kızımın bseyi varmı yok mu blmiyorum caresisizim aslında var biseyi sohbet etmeyip sohbet tarzındaki sorulara cvp vermemesi üzüyor beni 

11 Cevaplar

+1 oy
(67 puan) tarafından
Bence tam teşhis konulsun ona göre hareket edin. Benim kuzenim otizm zor bı hastalık takıntıları var mesela çiçeklere elbiselere hayvanlara .seslensen bazen bakar bazen bakmaz çamaşır makinesinin önünde bitene kadar izler. 16 yaşında öğrendikleri günden beride özel okuluna gidiyor . En azından böyle bir durum varsa bile sizde ona göre hareket edersiniz. İnşallah yoktur dua edeceğim size . 
-Reklam-
0 oy
(1,535 puan) tarafından
Sen işten ayrıl postlarını biliyorum çocuğunla kendin bizzat ilgilen gerekiyorsa kuru ekmek ye canım beni yanlış anlama sakın sanki ilgisizlikten öyle davranıyor çocuğun bana öyle geldi 
(2,355 puan) tarafından
Gerçekten mi sinirden ağladım çok cnm skkn çok böyle giderse ücretsiz alırım işe giderken çok tepki veriyor yok niye yanlış anlayim yemek para en son düşüneceğim şey ama parada lazm bu devirde ama
(1,535 puan) tarafından
Senin annen sorunlu nasıl bakıyor bilmiyorum ama eğer iyi davranmıyorsa çocuk içine atmış olabilir seninle daha fazla zaman geçirmek istiyor özlüyor olabilir 1 ay kendin zaman geçir farkı gözlemle iyiye gidecek emin ol
0 oy
(7,376 puan) tarafından
Canım otizm le dikkat eksikliği başka birşey doktor yok dediyse yoktur ki benim eltimin de 5 yaşında bir kızı var gayet sağlıklı ama konuşmuyor hiç bir şekilde hastaneye götürdüler doktor tv ye çok maruz kalmış  sosyal iletişimi kesmiş dedi hayla konuşmuyor ama otizm değil sadece dikkat eksikliği var tv yi azalınca biraz biraz konuştu bence doktor otizm değil dediyse de otizm değildir hem otizmin çok belirtisi var tek konuşmamak değil adını söyleyince bakmıyorsa sürekli dönen şeylerle canlı varlıklar yerine cansız varlıklarla oynuyorsa birini görünce sarılmaz annesine babasına sarılmaz sadece ihtiyacı duyunca yardım ister bide göz teması kuruyorsada sıkıntı yoktur zaten öğretmenler çok abartıyor ve kızın da daha küçük senin ilgilenmen isteyebilir 
0 oy
(2,355 puan) tarafından
...,............
0 oy
(9,247 puan) tarafından
Kuzenımın oglu otuzım li yeni konuldu teshiş. Cocuk asla konusmuyor. Birşnin elinde tel görünce ses cıkartarak onu istiiyor alıp bşr yer gidiyor acıkınca ses cıkartıyor yemek istiyor alıp baska bir yerde yiyor  

Ama parkta akranlarıyla oynuyor  bilmem kac cesidi varmıs bu rahatsızlığın bu arada 4 yasında
0 oy
(5,268 puan) tarafından
Eşim bi arkadaşının çocuğuda öyleymiş. Çocuğa babanne bakmış aktivite sohbet hiçbişey yapmamış hep tv izlemiş annesi çslışıyormuş. Doktora götürmüşler doktor sohbet edin kitap okuyun evde birlikte aktivite yapın mesela birlikte kek yapın içine koyduğunuz şeyleri anlatın  sürekli ilgi gerekiyor bide kreşe gönderin sosyalleşsin demiş. Acaba seninkide öyle olabilir mi bide o çocuğun bikaç  kelimesi varmış sadece başka konuşmuyormuş
0 oy
(3,828 puan) tarafından
kreşe ver canim , acilir konusmasi bence
0 oy
(82 puan) tarafından
Tek problem konuşmasında mı? Eğer öyleyse " mutizm" araştırın. Otizm olması için sadece konuşmuyor olması yeterli tanı değil eşlik eden başka davranışlarda olur. Takıntılı bir hareket olabilir, göz teması kuramama ya da  kendisine dokunulmasından hoşlanmama gibi  başka belirti var mı ? 
0 oy
tarafından
Ne zaman çalışmaya başladın canım çocuğunu kime birakmistin ve o nasıl baktı? Bunları göz önüne al ve bence işten ayrilip kendin ilgilen.Hic bisey evlat kadar değerli değil böyle hassas Bi süreç sizin için kırılma noktası bence Bi yol ayrımı. Çocuğunu gözünün önünde tut ve sürekli sen ilgilen yine destek lazımsa yaparsiniz
0 oy
(1,948 puan) tarafından
Anladığım şeyi özetle örnek vermek istiyorum. Teyzemin iki oğlu var birine kendi baktı diğerine kaynanası. Kaynanasının baktığı çocuk acayip sosyal konuşkan ve girişken. Teyzemin baktığı 6 yaşına kadar konuşamadı. Kaynanasi yedirir içirir nereye giderse götürür her ortama sokardı. İş verirdi, ortamı kalabalıktı. Bu süre zarfında teyzem çalışıyordu. 

İkinci çocuğa teyzem baktı evde tek yaptığı yemek temizlik. Oyun yok, sohbet yok akşama kadar çocuk elinde telefon önünde televizyon. 6 yaşına geldi çocuk  su bile diyemezdi. Ağzından tek çıkan '' tıh tıh ,hi ii'' gibi anlamsız tek hece kelimeler. 

Yani demem o ki, çocuğa kimin nasıl baktığı çok önemli. Kreşde olur ilgili bir ebeveyn de olur. Otizm varsa bile en aza indirilebilir. Yoksa da ilgisiz bir oda içinde bir başına büyüyen ileri zeka bir çocuk bile hayattan kopar.
0 oy
(913 puan) tarafından
Bay bay yapıyormu 

Öp deyince öper mi

Sarılır mı

Sever mi sizi 

Otizmli çocuklar anne babaya sevgisini gösteremez 

Sizi taklit ediyor mu? 

İsmine dönüp bakıyor mu? 

Bunlar hep belirti arkadaşım üzülme Allah'ın izniyle Dr yok diyorsa yoktur.

İlgili sorular

0 oy
2 cevap 164 göst.
20 Kasım 2022 Aile kategorisinde Neyleyim (341 puan) tarafından soruldu
0 oy
12 cevap 263 göst.
23 Eylül 2022 Diğer kategorisinde Hilalkz (267 puan) tarafından soruldu
0 oy
22 cevap 742 göst.
0 oy
20 cevap 1,433 göst.
7 Ağustos 2018 Aile kategorisinde Zynp (11 puan) tarafından soruldu