0 oy
1,449 göst.
Aile kategorisinde (2,117 puan) tarafından
Sorum yukarıda arkadaşlar. Cevaplarsanız çok sevinirim:)

22 Cevaplar

+2 oy
(1,948 puan) tarafından
Tek çocuğum, eşimin geleni gideni oluyor kardeşleri geliyor, yeğenleri var, ablası var. Bazen bir araya geliyorlar, yada iki kişi yan yana ise diğerlerini arıyorlar. Öyle kıskanıyorum ki. Hep bir iletişim içindeler .  Bu hayatta başıma gelen en kötü şey. Çocukluğum bir başıma şimdiki hayatım bir başıma. Milletin evine giderdik cümbür cemaat oturuyorlar, eve gelirdik odama girerdim tek başına balkonda otururdum, hayalimde kurduğum kardeşlerimle konuşurdum. 26 yaşındayım hala bazen hayal kurarım. Bana yapılmış en büyük haksızlık bu. Ağlıyorum ağlıyorum çözüm yok. 
(1,948 puan) tarafından
Yani sonuç olarak olarak hiç bir güç bana tek çocuk olmayı övdüremez. Annem rahmetli oldu, öküz öldü ortaklık bitti oldu onun tarafıyla. E herkes artık kendini düşünüyor baba taraftan bir kişi yok beni sevip sayacak. Doğum yapıyorum bir başıma hasta oluyorum bir başıma. Kim gelirse gelsin hep eşim tarafı. Yeğen yok kuzen yok kardeş yok. Arkadaş gelse evimde kalamaz, bu devirde kim kimde kalıyor. Ot gibiyim ya, ha yok mu kardeşi olup kötü olan illaki vardır. Bir tane ya bir tane olsa ben ona o bana dağ olurdu. Bir telefon yeterdi uzakta olsa. Tek çocuk olmaktansa doğmamayı tercih ederdim. Anne olmak için çocuk yaptım, ama ikinciyi de isteyerek. Tek çocuk yapmaktansa da anne olmamayı bile göze alırdım.
(1,948 puan) tarafından
Düğünde sunucu fotoğraf çekimi için ''gelinin kız kardeşleri '' diye anons etti. Gelen olmayınca erkek de olur diye güldü kimse gelmedi. Ne kuzenlerim ne arkadaşlarım o an düşünüp gelip o fotoğrafa girmedi. Ağlama krizine girdim zor sakinleştim. Tabiki mesele bir fotoğraf değildi. Ama o an içime dert oldu yıllar geçti hala burnumun direği sızlar :(
(2,117 puan) tarafından
Kolay seyler degil tabi. Biz kalabalikta büyüdük. Insan hiç bir zaman elindekinin kiymetini bilmez. Bir çoğunluk  tek çocuk olsalar daha imkânlı büyüyeceğini düşünür. Bu acidan hic düşünmedim. Hayirlisi inşallah
(0 puan) tarafından
herkese merhabaaa
sanirim bu sorunun cevabi bende tek cocuk olarak buyudum sanirim
bu hayatta basima gelen en muhtesem sey.. Annemin bobrek rahatsizligi oldugundan baska bir cocugu olamadi bana da dogum yaparken neredeyse kendi hayatindan oluyordu o yuzden kardes isteyemedim bile. Eksikligini hic hissetmedim. Annemin hayati her seyden onemli bizim icin en degerlimdir
benim. Cocuklugum muhtesemdi maddi imkanlarim son derece yeterliydi cok sukur kuzenlerim hep yanimdaydi ki onlar olmasaydi da kendi basima varolabilirdim yine kendi sosyal becerilerim gelismis oldugu icin cok da guzel arkadasliklar kurdum cok sukur. Benim de bir cocugum var bir yasinda kizim var o da tek baska cocuk yapmayi dusunmuyoruz hem maddi olarak cok zor hem
de tum ilgimi kizima vermek istiyorum:) He sunu
da soyleyeyim.. Teyzem de var dayim da amcam da halam da.. Hepsini cok severim aralarinda en cok teyzemi severim onun yeri cok ayridir ama dayimin mesela bir hayrini faydasini gormedim gormedigim gibi zararini gorduk bol bol:)) O yuzden yok efendim cocugumun dayisi vs olamicak diye uzulmeyin bazen faydadan cok zarar getirebiliyo:)) Yani su da bir gercek insanin hayatta once kendi basina varolabilmesi gerekiyor bence birinin arkasina yaslanmadan tek cocuk olmak bunu sagliyor. Benim akrabam cok ama ben hicbir zaman bir is ararken vs onlardan destek istemedim onlar da bana sormadilar zaten tum is basvurularimi kendim yaptim kendim buldum kendi is cevremi de kendim olusturdum. Tabiki akrabalarimizi seviyoruz ozel gunlerde yanimizdalar gulup egleniyoruz ama benim akrabadan ote dostlarim var cok sukur.. O yuzden korkmayin hic cocugunuzun tek olmasindan belki de onun icin hayirlisi budur bilemezsiniz. Bunlar sadece benim deneyimimdi bu arada bir baskasi tek cocuk olmaktan nefret edebilir. Cok kardesi
olsun isteyebilir oyle de tanidiklarim cok acikcasi ben sadece kendi deneyimimi anlattim. Mesela bana da kucukken ayy yazik sana vs diyolardi
ama ben hic uzulup etkilenmiyordum. Baskalarinin dusuncelerine onem veren biri degilim. Dunyaya bir kere geliyoruz ozguven kazanmak cok onemli bu dunyada
(2,117 puan) tarafından
Guzel yorumunuz için teşekkürler bir supriz olmazsa hala tek çocuk istiyoruz nasip bakalım hayırlısı olsun
-Reklam-
0 oy
(3,805 puan) tarafından
esim tek cocuk , halinden memnun :) kucukken istemis bir ara  kardesi olsun ama simdi halinden memnun
(2,117 puan) tarafından
Ne güzel. Benim etrafimda tek çocuk yok. Bizde ikinci düşünmüyoruz. Etrafımdakiler hep olumsuz seneryolar yazıyor. Cevapladiginiz için teşekkürler
0 oy
(118,978 puan) tarafından
1 kardesim var tek olmak istemezdim zor kuzenim tek cocuk hep neden der lac yasina geldi neden yaa neden bi kardesim yok der halen
(2,117 puan) tarafından
:( biz tek cocuk düşünüyoruz. Etrafimdakilerde zor diyor. Fikir almak istedim bende. Cevapladiginiz için teşekkürler
0 oy
(1,610 puan) tarafından
Kuzenim tek çocuk pişman diyor keşke Bi tane daha kardeşim olsa. Tek çocuk olmak hiç hoş bişey değil
0 oy
(110 puan) tarafından
Tek olması çok zor çocuğum 3 yaşında tek basinaydi evde sürekli bı çocuk isterdi yada kuzenlerine arkadaşlarına gitmek isterdi kardeşi oldu simdi onunla oynuyo . Sırf yanlız kalmasin diye bı çocuk daha yaptm erkendi ama kardeş şart 
(2,117 puan) tarafından
Esimde bende ikinci istemiyoruz. Ama cocugumun hakkinada girmek istemem. Belki benim kizim tek olmayi sever:)
0 oy
(373 puan) tarafından
Beş kardeşiz aşırı güzel tek olmak istemezdim 
(2,117 puan) tarafından
Ya aslinda tek cocuk daha iyi gibi cumleler bekliyordum ama cogunluk siz gibi düşünüyor
0 oy
(409 puan) tarafından
Ben de eşimde tek çocuk. Halimizden gayet memnunuz :) 
(2,117 puan) tarafından
Masallah ya yanlizlik duygusu cok ceker diye korkutuyor çevrem. Böyle cevaplara ihtuyacim var
(409 puan) tarafından
Hayatım boyunca çevremde kardeşten öte dostlarım oldu, o yüzden herhangi bir yalnızlık yaşamadım. Sadece sürekli ebeveynlere haber vermek meraklarını gidermek zorunda kalmak üniversite döneminde beni boğmuştu :D başka uğraşları olmadığı akılları hep bendeydi :D
(2,117 puan) tarafından
Bende kızımı arayıp dururum bak şimdi:)
0 oy
(485 puan) tarafından

tek çocuk:

annesi babası zenginse, halinden son derece memnundur.

fakir çocuğuysa, asla memnun değildir.

istisnalar kaideyi bozmaz. :)

(2,117 puan) tarafından
Bende oyle düşünüyorum. Fakir degiliz orta halliyiz ama esimle ortak kararimiz. Genelleme ne cevap vericek merak ettim
0 oy
(5,954 puan) tarafından
Tek oğlum var 2 düşünmuyorum canim 

Abimin tek kızı var memnun yigenim halinden 8 yaşında

Dayimin oğlum tek çocuk cok memnun halinden suan üniversitede doktora heo sorarim memnunum tek cocuk olusumdan diyo  :)
(2,117 puan) tarafından
Işte ya bu yorumlara ihtiyacim var:) insallah kizimda öyle büyür
tarafından
Bende ikinciyi düşünmüyorum hem hamilelik riskliydi hem doğum sonrası çok zordu. Bebeğimde zor bir bebek. Ama ilerde pişman olur muyum bize birşey olursa yalnız kalma ihtimalini düşünüp onun için vicdan yapıyorum. Ama bir yandan da ona elimizden gelen tüm imkanları sağlamak için böylesi daha iyi diyorum bilmiyor kafam çok karışık. Yaşta geçiyor daha 9 aylık bebeğim. Allah hakkımızda hayırlısını nasip etsin .
0 oy
(2,119 puan) tarafından

Tek çocuk olmak, çocuğa yapılacak en büyük haksızlık bence. Tamamen kendi düşüncem..

Arkadaş, kuzen o bu, hiç biri kardeşin yerini tutamaz. 2 tane abim var onlar gibi 4,5 tane daha isterdim :D Abi - kardeş candır can.
(2,117 puan) tarafından
Cevremdekilerde öyle söylüyor ama maddi manevi bir cocuk yetiyor bana. Olursa ikinciye haksizlik olur bu sefer
0 oy
(217 puan) tarafından

Bende tek cocugum eşimde tek cocuk o yuzden asla kızımı kardessız bırakmayalım dıyoruz cunku cok zor, mesela duan kzıımın halası amcası teyzesı dayısı hıcbırseyı yok kuzenı yok biz ölsek kımsesı yok, en azından kardesı olsun :) 

(2,117 puan) tarafından
Kizimin kuzenlerininde hep kardesi var acaba dislanir mı diye dusunmuyor degilim
0 oy
(810 puan) tarafından
İyi yonleride var kötü yonlerıde iyi yönü hersey tamamen sana ait sana odaklı oluyo çekişmeler olmuyo kıymetli oluyosun vs kötü yanı yalnız kaldıgında anne babaya söyleyemedıgını aile icinden seni en iyi tanıyan bılen kardeş oluyo dost oluyo sırdaş oluyo kanki bile oluyo:)paylaşımcı oluyosun vs. Ama mesela benım gördüğüm tek cocuk arkadaslar paylaşmayı bılmıyordu hep bana hep bana olayı oluyo malesef benım eşimde tek ama oda kıymeti yok anasıyle iyi degil:(aileye göre degişiyo canm yaa valla yaşamına tarzına ortama herseye göre degişir bu sen ıkıncı bebegı düşünüyosan benım fıkrım yapma:)) bu devırde bıtane bıle cok anam valla ama mıllet hep garantıcı birine bişi oşrsa digerinden destek alırsın yok bırı hayırlı evlat olamazsa digerinden medet umarsın gibi seyler duyarsın
(2,117 puan) tarafından
Haklisiniz zaten kendimde ikinciyi kaldiramam gibi geliyor:) anne olunca kendimizi tanidik. Cok zormuş bu devirde evlat büyütmek
(810 puan) tarafından
Valla alla zormuş eskıler bız nasl buyıtük havası atıyor ama bosuna atıyor saldım çayıra mevlam gayıra buyüdük öyle bende sıraya dizerim:) şimdi fizik önemlı tipimiz bozuluyor iyice bakım özel ilgi masraflar valla yetişilmez maddı manevı yıpranıyoruz
0 oy
(1,580 puan) tarafından
En yakın arkadaşlarım hep tek çocuk, hepsi halinden çok memnun. Arkadaşlık ilişkileri daha kuvvetli oluyor onların genelde. 
(2,117 puan) tarafından
Insallah ya. Gerek kalmaz. Zaten ne bilyim ilk cocuk istiyor diye kardeşi olsun mantığı ters geliyor bana
(1,580 puan) tarafından
Aynen bana da.
0 oy
(7,317 puan) tarafından
bence 2 kardes olması ıyıdır her derdıne kosar 
(2,117 puan) tarafından
Kardeş gibi kardeş olursa eşim bazı kardesleriyle hic konusmaz bile anlasamiyorlar. Birde 9 kardesler:))
(7,317 puan) tarafından
benım annemın oğlan kardesı sıkıntı ama kız kardesıyle ıyı anlasır bıkere tartıstıklarını gormedım
0 oy
(2,014 puan) tarafından
Eşim tek çocuk gayet mutlu, kardeş gibi yakın arkadaşı var bi tane. Kardeş aradın mı hiç diyorum yoo kardeş gibi o arkadaşım zaten hiç kardeş yokluğunu hissetmedim diyor 
(2,117 puan) tarafından
Evet var oyle guzel dostluklar. Karşımıza hayirli insanlar ciksin
0 oy
(54 puan) tarafından
Eşim tek ve keşke kardeşim olsaydı der. Biz 5 kardeşiz ve çok çok güzel bişey. Allah korusun anne baba öldüğünde tek kalacak en azından bir dayanağı olsun kendini yalnız hissetmesin. Büyürken bile okadar gerekli ki bir kardeş
(2,117 puan) tarafından
Bir yorum geliyor tekkende iyi diye birde sizin gibi kardeşleriyle bağı kuvvetli guzel yorumlar geliyor. Demekki bu işin tek dogrusu yok. Degisiyor şartlara gore. Zamanla karar vericez gibi gorunuyor
0 oy
(940 puan) tarafından
30 yasindayim tek cocugum onceden  hep bi kardesim olsun isterdim ve asla tek cocuk yapmam derdim  ama buyudukce arkadaslarim akrabalarim esim saolsunlar aratmadilar eksikligini  hic.. suan bi oglum var hayat sartlari falan zor bu devirde cocuk sahibi olmak sorumlulugu bakimi   tek cocuk dusunuyorum ama bi tarafimda  yalniz kalir mi  diye endise ediyor ama  bazi kardeslerde birbiriyle konusmuyor bile hayirlisini versin diyorum allah ben ne kadar plan yapsam da bos:)  diyorum isin icinden cikiyorum esim 2 kardes olmasada olur diyo  kardesiyle iyi anlasiyorlar var yok farketmez diyo belli bi yasdan sonra  sanirim kucukken  lazim
(2,117 puan) tarafından
Haklisiniz bende boyle dusunuyorum hayirlisi
0 oy
(1,567 puan) tarafından
Eşim ve kardeşi erken yaşta annelerini daha sonra babalarını kaybetmişler şimdi eşim iyiki kardeşim var da dertlesebilcegim sarilacagim arkamda duracak bir kardeşim var diyor ki görumcemde iyiki abim.var der birbirlerine inanılmaz düşkünler ve hep destekler 
(2,117 puan) tarafından
Bu birazda kişiye gore degisiyor kardesin iyi olmasi. Babamla amcam nerdeyse düşman. Herseyin hayirlisi
(1,567 puan) tarafından
Aynen aile ilişkileri de önemli hayırlısı olsun hakkınızda kararınız hangi yönde olursa
(2,117 puan) tarafından
Sagol canim. Evlatlarimiz mutlu sağlıkla büyüsün hepimizin gayesi bu
0 oy
(489 puan) tarafından
Çocuğunz kaç yaşında merak ettim biz de kzım küçükken hep tek çocuk isterdk ama sonra kız biraz büyüyp okula başlaynca o çok istedi biz de daha sıcak bakmaya başladık aslında haklısn çocuğun istemsi değil ebeveyn olarak sizin hazır olmanız önemli 
(2,117 puan) tarafından
Kizim daha küçük onun istemesi degilde sizin gibi tecrubeli kisilerin tek çocukla  nasil büyüdüğünü merak ettim nasil etki ediyor diye. Tabi buyuk konusmamak lazim hayirlisi olsun
0 oy
(3,162 puan) tarafından
Bence annenin babanın çocuğuna verebileceği en güzel hediye bir kardeştir, yoldaştır Allah ın izniyle 

İlgili sorular

0 oy
10 cevap 544 göst.
5 Ekim 2022 Diğer kategorisinde Portakallltohumum (123 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 117 göst.
14 Kasım 2023 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
12 cevap 179 göst.
2 Mart 2023 Diğer kategorisinde Prensannesizey (522 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 68 göst.
1 Şubat 2023 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Neslihankce (1,946 puan) tarafından soruldu

377,144 soru

11,286,980 cevap

34,694 kullanıcı

...