0 oy
471 göst.
Diğer kategorisinde tarafından
düzenlendi
Mesela sırf bakalım diye oyun amaçlı TV'ye vuruyor. Kizacağimizi bile bile telefon ısırıyor. Bilerek koltuğun telpesine çıkıyor. Bilerek prizle oynuyor. Bunları yaparken gözümüzün içine bakıp sırıtıyor.. nasıl terbiye verecez veya nasıl ceza verecez.Yani vurulmaz, bağırılmaz diyoruz da peki neyapilir?

24 Cevaplar

+2 oy
tarafından
düzenlendi
Ceza verilmez .ceza vererek cocuk egitilmez .

Bebeklerin merak duygusu vardir .Merak ederler yaparlar ve sonra sizin tepkinize gore bu davranisi tekrarlarlar .

Bir bucuk yasindaki bebege hayir dersen yapmaya devam eder .Hatta daha da cok yapar .2 yas sendromuna girmeye baslamistir cunku .

Dikkatini dagitabilirsin , baska bir seyle dikkatini cekebilirsin.Ama ceza asla olmaz .ceza sadece o an icin yapmamasini engeller . davranisin yanlis oldugunu cocuğa ogretmez .Siz varken yapmaz ama siz ortamdan ciktginizda bu davranisi yapmaya devam eder ve keyif alir .

Ve daha cok kucuk bu donemde merak duygusunu tatmin edebilirsin , gun icinde bolca ilgilenebilirsin .

Baska , ilgisini ceken seyler verebilirsin ama ceza asla olmaz kuzu.
(2,978 puan) tarafından
++ cok haklisinn kuzum. Adem güneşin cezasiz egitim kitabinida oneririm arkadaşa.  Baska bir bakis açısı getirir belki.
(4,040 puan) tarafından
Burda ceza lafıni çok duyuyorum. Keşke birz da sevgi lafı edilse. Oğlum 2 buçuk yaşında henüz ceza alacak birşeyi olmadi
(2,978 puan) tarafından
Katiliyorum sana enes2020. Şunu yapiyor ne yapayim diyorlar hemen al elinden verme vs.vs.gibi sacma seyler söyleniyor. Biri de çıkıp demiyor ki cocuk merak ediyordur veya senden ilgi bekliyordur demiyorlar.
tarafından
Ben de bu duruma cok uzuluyorum dilaram cidden. Biz birey yetistiriyoruz ,insan yetistiriyoruz .
(2,978 puan) tarafından
Allah hakkiyla yetiştirmeyi nasip etsin herkese kuzum.
-Reklam-
+1 oy
(3,491 puan) tarafından

Trt Diyanette Sorun Değil diye bi program var, salı perşembe canlı yayında, akşama doğru. Bu tarz konular için uzmanlar konuk ediyor, sunucu da psikolog. Sosyal medya üzerinden soru da sorulabiliyor. Takip etmenizi tavsiye ederim, ben çok faydalanıyorum. Geçmiş programlar da youtubeda vardır sanırım. 

13.Bölüm size yardımcı olabilir, başlıktan yola çıkarak söylüyorum. 
tarafından
Hangi saatlerde nezamn. Bir bakayım.  Ette bu soruyu tam olarak nasıl arayacağım oda biormiyorum. Hem yaş kriteri hem yalnız cekirdek bir aileyiz bu tarz ayrıntıları bilip cevaplankrsa çok iyi olacak
(3,491 puan) tarafından
Saati net bilmiyorum web sitesinde yayın akışı yazıyodur, ya da instangramda takip edin isterseniz. Ordan yorumlarda soru soruyolar programın sonunda cevaplıyor uzman kişi. 13.Bölümü bi izleyin isterseniz
0 oy
tarafından
Olmaz diyince anlıyormu;;?
0 oy
(2,719 puan) tarafından
Ben de beklim aynı durumdayız. 
0 oy
(119,568 puan) tarafından
evet surda yerimi aliyim
0 oy
(1,944 puan) tarafından
En iyi yöntem taviz vermemek,anne-babanin sözü bir olmasi ve öyle yaptığinda hemen ilgisini dağıtacak başka yöne çevirmek.Benim ki daha küçuk ama 6 tane yeğenim var onlardan edindiğim izlenimler bunlar
tarafından
Koltuğa bazen izin veriyoruz. Deneyip düşüp anlaması için. Fakat diğerlerine izin vermiyoruz ikimizde. Çok söyledim yapma oğlum etme oğlum.
(1,944 puan) tarafından
Soyut dönemde daha yapma demekten cok anlamaz ama alt yapi oluşur tabii direk ilgisini başka yöne çek baktin ağliyor izin ver ağlasın Çabuk unutuyorlar minnoşlar:)
0 oy
(1,403 puan) tarafından
Bir buçuk yaşında anlamaz diye düşünüyoruz ama gayette hayır o tehlikeli denildiğinde anlayacak yaşta. Yanına gidip izin vermeyeceksin hayır onu öyle yaparsan böyle olur gibi güzelce anlatacaksın ordan uzaklaştırcaksın tekrarladikca sende aynı uyarıyı vericeksin izin vermiceksin. Eğer ki bir kere izin verdiysen o zaten pek sallamaz devamını getirir. Sende bu yüzden tutarlı ve kararlı olucaksin yasaksa o hep yasak olmalı 
tarafından
Asla böyle tehlikeli şeylere izin vermedim. Gidip söyledim olmaz diyip yanıma getirdim. Fakat halen devam ediyor.
(1,403 puan) tarafından
İlgi istiyor olabilir dikkatini dağıtıp oyun kurup oynayabilirsiniz.
0 oy
(480 puan) tarafından

Demekki sadece yaramazlık yaptığında ilgileniyorsunuz, ona olan ilginizi arttırın. Güzel şeyler yaptığında görün onu , kendi kendine oynarken takdir edin yanına gidin oynayın ilgilenin. Çocuk ilgi bekliyorsa böyle şeyler yapar, bana kızsa bile yeterli benimle ilgilensin diye. Böyle şeyler yaptığında görmezden gelin, ona bolca vakit ayırıp ilgilenin :)

tarafından
Bende öyle düşünüyorum fakat öyle olduğunda oek sanmıyorum. Kim çocuğuyla sürekli ilgilenebilir ki. Ne kardeşi var ne bir tek eş.dost akraba
 Ben yinede iyibyettigimi düşünüyorum. Hem evden de çalışıyorum.
(480 puan) tarafından
Aslında yapmamız gereken tam olarak bu tabi hayat telaşı bizi biraz alı koyuyor ama elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışalım inşallah :) sizinle her oynamak istediğinde az da olsa işinizi bırakıp oynamaya çalışın , Allah kolaylık versin inşallah:)
(7,791 puan) tarafından
Katılıyorum kizim yere uzandığında hep guder oper gidiklarim sirf bunun icin ilgi isteyince yere yatar kendi kendine konuşur ve bana bakar bende gider mincirirum onu oyy kuzum :)
(480 puan) tarafından
Maşallah :) Rabbim aranızdaki sevgiyi muhabbeti daim etsin :)
(7,791 puan) tarafından
Amin canim bizde bu ilgi cekme yere yatarak oluyo  onlard yraamazlik yapinca olmus iste cocuk diyip gecme her şeyi anlıyorlar.
0 oy
(103 puan) tarafından
Hiç bir şekilde izin vermeyeceksin ağlarsa ağlasın bir yerden sonra pes ediyor prizin önüne oturup izin vermeyeceksin kararlı oldugunuzu anlayınca vazgeçiyor birde bazı şeyleri hikaye anlatarak aktarabilirsiniz mesela oğlum benim hikaye anlatımımdan çok faydalandı hem çok güzel konuşuyor 3 yaşında ama "Ne dersin" kelimesini kullanıyor. Konuşmak çok önemli 2 yaşında anlattığım hikayelerden öyle güzel çekmiş ki kelimeleri.

Kanepenin üstünde oynarken birden kızarak değilde AA biliyor musun (onun en sevdiği çizgifilm karakterini ele alarak) pepe bir kere böyle oynarken düşmüş ve annesi çok üzülmüş Peki sen düşersen ben üzülürmüyüm ? Gibi sorular sorarak dikkatini dağıtmak gibi yaklaşabilirsiniz. Konuşmak çok işe yarıyor. Tabiki bende kızıyor sinirleniyor bagırıyorum ama özür diliyor ve izah ediyorum sen beni üzdüğün için bu oldu diyorum öyle gidiyoruz bakalım :D
0 oy
tarafından
Mola paspasini denesen cnm  belki işe yarar 
(480 puan) tarafından
Asla mola paspası falan kullanmanızı tavsiye etmem. Çocukla iletişim kurmanız gerek. Bir başına paspasta bıraktığınızda kendi kendine sorununu çözemez küçücük çocuk. Hem neden cezalandırıldığını anlamaz hemde davranışını düzeştemez. Küçük demeden iletişim kurmalıyız
tarafından
Cnm mola paspasi bu şekilde değil o paspasa götürüp sakinlesene kadar birlikte bekliyorsun daha sonra o pasapasin üstünde sorunu çözmeye anlaşmaya calisiyosun
(480 puan) tarafından
Anladım canım, bazı anneler sadece çocuğu oraya bi başına bırakıp kendi kendine sakinleşmesini bekliyor ondan bahsediyorsunuz sandım , birlikte beklemek sonrasında iletişim kurmak mantıklı tabiki :)
0 oy
(548 puan) tarafından
Yapma demek en büyük yanlış neden yapmaması gerektiğini anlatmak gerek 
tarafından
Anlatsam da anlamaz ki. Nasıl TV ye vurma vurursan kırılır diyecem. Kırık TV mi gördü yok. Veya elektrikle oynama ölürsün mu diyevem ne bilecek ölüm
0 oy
tarafından
Bizimki de öyle yapma deyince inadına sırıtarak daha cik yapıyor
tarafından
Nasıl olcak böyle. Korkuyorum.
0 oy
tarafından
Hayir olmazzz.diyorum kasimi catip parmağım da hayir diyooo sonra yanima gelip sarilca alkisss affrein sanaaa diyorum ses tonumda ona gore sekil aliyooo 
tarafından
İse yariyormu. Ertesi gün aynı şeyi yapmiyormj
tarafından
Yapiyo yine söylüyorum anlayana kadar devam zaten bir sure sonra birakiyooo
0 oy
(572 puan) tarafından
Ben çocuk gelişimi okudum yani bildiğim şeyleri diyecem yanlışta yonlerdikmek istemem yaşına göre ceza yeri belirlemen lazım mesela 1.5 diyorsun köşede 1.5 dk beklesin fazla zaten beklemez kesinle konuşmayacaksin onu yaptığı jcin ceza aldığını söylemen lazım ve mesela oyun mu oynayacak ya da parka mi gidecek o gün yapmayacağını kesin ve net dille söylemen lazim
(4,040 puan) tarafından
Tamamen tümüyle söylediklerinin hepsi yanlış
(572 puan) tarafından
Birde sen söyle doğruyu öğrenelim
(4,040 puan) tarafından
Çocuk yaptığının hata olduğunu doğal yollardan görmeli bunu görecek yaşta değilse onu ordan uzaklastirmali ve usulca hayır yasak demeli. Bunu her seferinde tekrarlayın abi bunu anlayacaktır.  Emile ve eğitim üzerine Jan Jack oku
0 oy
(1,154 puan) tarafından
2 buçuk yaşına geldi daha yeni bıraktı o huyunu öyle yapınca dikkatini dağıtmak lazım kızınca yada hayır yapma diyince daha çok yapıyorlar 
0 oy
(15,322 puan) tarafından
Tekrar tekrar uyararak. Her dediğimizi yapmıyorlar malesef. Uyardiginda devam ederse başka oyunla dikkatini dagit. Ben aniden koşturup beni yakalayamazsin deyip saklaniyorum. Bir kaç kere oynayınca unutuyor tamamrn önceki yaptigini
0 oy
tarafından
Ceza bir işe yaramaz 
0 oy
(632 puan) tarafından
Ben sadece psikoterapist kitaolari okuyorum canm bu aile uzmani adi altinda klinik egitimj olmayan yazarlari dinlemiyorum ve okumuyorum acikcasi. Ulasabilirsen sana harika bikac yazar onereyim: Haim Ginott, Stanley Trucki, Dogan cuceloglu ve Sigmund Frued u inceleyebilirsin beni cok gelistirdi bu yazarlari okumak.
tarafından
Onlar böyle şartlarda ne diyor. Açıklıyorlar mi bu şekilde ayrıntili
(632 puan) tarafından
Tabi ki bak ozellikle Haim Ginott un cocugnuz ve siz diye bir kitabi var orjinal adi Between you and child diye zaten cocuk kliniginde basyapit kabul ediliyor bir de Dogan Cuceloglunun Gelistiren Anne babayi mutlaka okumalisin
(632 puan) tarafından
Ornek diyaloglar vererek cok detauli acikliyor
0 oy
(3,552 puan) tarafından
Benim kızım 2 yasini geçti. Hiçbir zaman yapma dediğim şeyi ısrarla yaptığı bir dönem yaşamadık. Ama ben ceza vermem bağırmam. Yapmasını istemediğim şeyi neden istemediğimi güzelce onun seviyesine inerek anlatırım. Televizyona vurursan kırılabilir bir daha hiç izleyemeyiz vs gibi. Bu söylediklerimi unutursa tekrar hatırlatır ve dikkatini dağıtırım. Kurallarımiz belli hepsi onu korumak için. Taviz verilmediği için o tarz tehlikeli hareketlerde bulunmuyor 
0 oy
(966 puan) tarafından
Tehlikeli durumlar için önlemler alin.prizlere koruyucu takın.koltuklraa çıkmaması için yastıklar koyun.bn onlemlerimi aldım kafam rahat tek sorunumuz başka çocukları cimciklemesi saçını yolmasi.

İlgili sorular

0 oy
2 cevap 64 göst.
4 Mayıs 2023 Diğer kategorisinde Huzunlu_poncik (126 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 182 göst.
25 Mart 2022 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
10 cevap 168 göst.
7 Temmuz 2023 Diğer kategorisinde Linammmm (166 puan) tarafından soruldu
0 oy
21 cevap 275 göst.