0 oy
173 göst.
Diğer kategorisinde (1,334 puan) tarafından
Ben kızım olmadan önce bebeğimin olması için bir adak dilemistim ama şu şekilde bebeğim olduğunda ihtiyaç sahiplerine dağıtmak ve onun için okutucagim Kuran'da dağıtmak için yani dileğim böyleydi yanlız kuran 40 mevlidu değil onun dışında yani ayriyetten kuran okutmayi da dilemistim ama kaynanam dağıtamazsin kabul olmaz diyor gerçekten olmaz mı ben yanlış mı diledim adagimi acaba 

8 Cevaplar

0 oy
tarafından
Ayrıntısıni bilmiyorum ama adagini yapmayı sakın ihmal etme ve geciktirme. 
(1,334 puan) tarafından
Yok ramazandan sonra hemen yapicam
-Reklam-
0 oy
(681 puan) tarafından
Adak kurbanini dagitamazsin mevlutte ondan siz yiyemezsiniz ben böyle biliyorum
(1,334 puan) tarafından
Ya ev halkı yemicek ki gelenler gelenlerde hep akraba olmucak aslında tam olarak evimizin önüne kurcaz millete dağıtmak istiyorum pişmiş bir şekilde hayır gibi
(681 puan) tarafından
Ben olmuyor diye biliyorum canım. Ama sana fetva veremem tabiki diyaneti ara garanti olsun ilmihal de olabilir
(1,334 puan) tarafından
Olabilir teşekkür ederim
0 oy
(3,858 puan) tarafından
Hassas bir konu canım. Bir ilim sahibine sor derim ayrintilariyle ki aklinda soru işareti  kalmasın.
(1,334 puan) tarafından
Kaynanam sorcak birine bakalım
0 oy
(217 puan) tarafından
Adak kurbanı mevlutte dagıtılmaz dıye bılıyorum ben
(1,334 puan) tarafından
Allah Allah ya
0 oy
(9,626 puan) tarafından
Mevlüt yazmiyo ama toplu yerlerde dağıtılmasının uygun olmadığı yaziyo 

Adak kurbanının etinden, adağı yapan kişinin yemesi caiz olmadığı gibi; bu kişinin eşi, usûl ve fürûu (yani annesi, babası, nineleri, dedeleri, çocukları, torunları) ve dinen zengin sayılan kimseler de yiyemezler. (Zeylaî, Tebyîn, VI, 8). Adak kurbanının etini bu sayılanlar dışında kalan ve dinen fakir olan kimseler yiyebilirler.

Düğün vb. toplantılarda fakirlerin yanı sıra zenginler de bulunabileceğinden, adak kurbanının bu gibi yerlerde ikram edilmesi caiz olmaz. Eğer böyle bir durumda, adakta bulunan kişinin kendisi, usûl veya fürûundan birisi ya da zengin biri yemiş bulunursa, yenilen miktarın bedeli fakirlere tasadduk edilmelidir (İbn Nüceym, el-Bahr, VIII, 199-203).
(1,334 puan) tarafından
Çok teşekkür ederim ozaman sadece fakirlere dağıtılır
0 oy
(3,721 puan) tarafından
Adak sadece kurban demek değil canım ne dersen o adak olur yani gönlünden ne geçirdiysen mesela kızım olsun 40 yetim giydircem desen de adaktır 
(1,334 puan) tarafından
Aynen öyle
0 oy
(4,061 puan) tarafından
Ben olmuyor diye biliyorum canım tabi Bi hocaya sorarsan dah iyi bilgi verir 
(1,334 puan) tarafından
Kaynanam sorcak bakalım ne dicek
0 oy
(67 puan) tarafından
Canım bende adak adamiştım hem mevlütte verdim. Adağı ayrı kesip dağıttık ihtiyaç sahiplerine biz yemedik. Mevlütte yemeği ayrı yaptık imam var tanıdığımız ona sormustuk o bize böyle yapmamız gerektiğini söyledi. Tabi sende bir imama bilen birisine sor canım
(1,334 puan) tarafından
Ya bende kendimiz yemeyiz diye düşündüm kaynanam sorcak ama bakalım ne dicek

İlgili sorular

0 oy
20 cevap 275 göst.
3 Ocak 2024 Diğer kategorisinde 2516 (425 puan) tarafından soruldu
0 oy
9 cevap 594 göst.
31 Ekim 2019 Diğer kategorisinde Fatmanur yıldız (283 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 680 göst.
31 Ağustos 2019 Alışveriş-Hediye kategorisinde ❤Öykümİlkem❤ (3,151 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 98 göst.
30 Aralık 2023 Diğer kategorisinde Ikraybukem.23 (78 puan) tarafından soruldu

378,134 soru

11,317,574 cevap

34,763 kullanıcı

...