0 oy
1,091 göst.
Diğer kategorisinde tarafından

image

Duru 18 aylık belkı tanıyanlar olur burda buyuttum cocugu zaten :) sabahları uyanırız kahvaltı hazırlarken cızgı fılm acarım yarım saat sadece cunku durmuyor asla durmuyor hazırlayamıyorum cızgı fılmı de oturup ızlemez bakmaz bıle döne döne yerde ızler, 6 kelimesı var anne(eenneee), baba, dede, mama,meme, pisi, kopege bavbav, bısıklete( dütdüt) dıyor, anneyı bıle 1 haftadıe soylemeye basladı, kıtap desenız koca kıtaplık kurarım okudugumuz kıtaplarla, etkınlık yaparız, legolr oynarız herseyın ısmını soylerım ama kelıme yok baska, butun derdını anlatıyor cok sıkur ne getır desem getırır, butun organlarının yerını gosterır ama konusmuyor sızce pedagoga bır gotursem mi ben cok kafaya takıyorum 

49 Cevaplar

0 oy
(1,572 puan) tarafından

Benim cocugumu tarif etmişsin:D anneanne deyip anne demezdi. Kitaplar oyunlar aynı şekilde. 2 ay sonra bi çenesi açıldı ekim 2019 doğumlu. Şimdi hiç susmuyo. Dert etme. Birden başlayıp hızlı ilerliyolar

tarafından
Bunda da bır baslasa kafayı yedırtcek cene var gıbı sureklı babıldıyo evın ıcınde ama anlamıyoruz :D
-Reklam-
0 oy
tarafından
Benim kızımda aynı 18 aylik çocukların içine girdikçe alışır ancak kendimiz ya başında durup baya bir öğretmeniz lazım ama işte n güçten vakit kalmıyor ben oyzuden çocukların içine götürmeye çalışıyorum canjm tek çocuk öyle ilerleyen zamanda ikinci olursa daha çabuk ogrenir ikincisi Allah sağlık versin şuan tek çocuk olduğu için çok normal kelimelerinin az olması
tarafından
Ben cok vakıt gecırıyorum aslında onunla ama cocuk yok tabı tek evde o da etkılıyor bencede
tarafından
Aynen cnm benim kızımda öyle ilgisini çekmiyorum ben onun ama çocuk görünce çok ilgisini çekiyor ne yaparsa yapmaya çalışıyor benim kızımda babacim ,gel buraya , hayır diyor bu ara parmağıyla yapıyor hayiri,dede,nene,Mehmet diyor babasına ,baba diyor,gurtcik diyor Kürtçe ciğer demek ben öğrettim babasının dilinde :Dabi abla diyor amin diyor öpücük atıyor el sallıyor böyle bizimkide işte dün baktım bizim odada aynanın karşına geçmiş parmağıyla gözünün içine bakıyor sifona basıyor tuvalete gidip yeni yeni huyu çıkıyor hergun :D
tarafından
Aaa opucuk bızde de var amın dıyınce elıyle yuzunu amın yapar, Allah kac dıyınce 1 yapar, yasın kac dıyınce 1 der, benı korkutmaaa dıyınce gozlerını şaşı yapar korkutmaya çalısır :D ama bunlar hep eylem hıc konusma degıl ya ondan korktumm
tarafından
Çok normal canım valla şuan zaten yeni yeni anlamaya başladıkları için çok konuşmazlar anca kelimeleri söylerler birşeyler bu ara anlatmaya çalışıyor ama ne konuştuğu belli değil benim kızım çenesi çok düşük bakma her çocukta çok konuşkan olmaz :D
0 oy
tarafından
Benim marul kafanin ikizi sac kardeşleri :) maşallah

Kiz gözde her bebişin gelişimi farkli zaten 18 ayda başliyo cümle kurma kelimeleri tam söyleme bence 20 aylik olana kadar bekle. Ki zaten umduğun gibi birsey cikmaz emin ol sadece sabır..
tarafından
Kii ek olarak benim en kucuk kardesim 3 yasinda konusmaya basladi :)
tarafından
Beklıyorum kuzum buna muddet verdım 2 aya kadar 5 kelıme ettı ettı etmedı valla gotururum :S
tarafından
Valla senden hic boyle bi endise beklemezdim bu tur postlarda yorumlarini hep artilardim. Ama anneyiz işte icimize kurt dusuyo :)

Pedagoglar cocuk gelisimcilerde bi garip benim marul kafaya dediler ki tiz sesleri duymuyo olabilir isitme testine goturun sonra bi tanesi 6 aylikken dönmediğini soyledim nörolojiye gidin beyinsel olabilir dedi. Cok sukur 8 gun sonra 1 yasina girecek herseyini tam yapabiliyo,o yüzden pedagogunu çok iyi arastir ve git
0 oy
(880 puan) tarafından

Ben geldim seni rahatlatacak olan :)) oğlum 21 aylık o kadar çok endiseleniyordum ki doktora götürdüm bu nasıl 21 aylık çocuk yaptığı hareketler bildikleri daha büyük ayda yapabileceği şeyler demişti. Oyle kulak burun gözü gostermeyı bırak bobrek kalp akciger yani ic organlarini bile sordugumda gosteriyor butun renkleri lila turkuaz dahil soyledigimde getirir. Ancak bizim de 10 15 kelimemiz vardı Alici dili cok iyi ifade edici dili zayıftı sürekli düşünürdüm ne zaman çoğalacak kelimeler vs bizim de kitaplığı bi görsen muhtemelen 70 80 civarı kitabımız 5 6 set dil gelişim zeka gelişim setlerimiz var artık konuşmaktan kitap okumaktan kısma raddesine geliyorum hala da öyle 1 haftadır hiç susmuyor tabi anlamlı şeyler değil ama bildiğin bana biseyler anlatıyor uzun uzun anne asla demezdi 2 gündür annem annem diyor :) yani evet biz anneler olarak herşey ayına göre olsun istiyoruz bazen yaşıtlarının ondan daha fazla kelimeye sahip olduğunu görünce de çok endiseleniyoruz bence biraz akışına bırakmak gerekiyor bende 2 yaşına kadar dillenmezse sırayla her yere götürecektim ama bir anda diyorlar ya gerçekten bir anda dilleniyorlar. Hadi sohbet edelim ediyorum neler söylüyor neler bi duysan (tabi anlamsiz). Özetle bekle en azından 2 yaşa kadar 

tarafından
Benımkı de aynı sekılde babıldıyor anlamsız o kadar cok konusuyor kı evın ıcınde konusurak gezer, bende 2 yasını beklıyorum aılemızden uzaktayız burda yasıtımız hıc kımse yok e bırde pandemı bebegı olunca ınsandan bebekten cok ayrı buyydu yenı yenı etkınlıkkere gıtmeye basladık umarım benımde butun korkularım yersız cıkar, cok tesekkur ederım ♥️
(880 puan) tarafından
Aynı canım bizde öyle şimdi bahar geldi de hergun 2 3 saat parkta zaman geçiriyoruz ve bu çok etkili oluyor tamam kitap okumak vs ama kendi akranlarıyla ve biraz büyüklerle bir araya geldiğinde o kadar çok fark ediliyor ki konuşma olayı sık sık parka götür pişman olmazsın
0 oy
(10,985 puan) tarafından
Yok kuzum daha cok kucuk. Bence bunları demesi yapması bile harika
(10,985 puan) tarafından
Evet ya. Acıık oyle. 12 aylık kontrolünde 15 kiloydu. Simdi rahat bir 17 18 ivar. Bu gidişle diyet dedi Dr. Şimdi bir ayaklanıp kendi halinde vermesini bekliyoruz vermezse diyet yapacak
tarafından
Allaaaah masaAllaaaah olsunnn cok severım tombıı bebek ben bencede kılodandır hıc takma o zaman yuruyunce verıcek zatennn
(10,985 puan) tarafından
İnşallah ugrasıyor o da bende. Ama beyimiz iki adım atınca yorulup atıyor kendini yere. Su bir kac gundur koltuk kenarında gidip geliyor yengeç gibi. Arada da dik tutunmadan durmaya calısıyor.
tarafından
Dur dur olurrr sıraladı mı en gec 1 aya yurur ınsaAllah
(10,985 puan) tarafından
İnşallah.
0 oy
tarafından
Benimkide 17 aylık ama baba anne memme emme den başka bisey demiyor dediğimizi anlıyor şunu yap mira diyorum yapıyor ama benim kızım da az konuşuyor 
tarafından
Benımkı de herseyı anlıyor ama herkes 2 yasını bekle demıs bır anda acılıyormus cocuklr
0 oy
tarafından

3 yaşına giricek 1 ayı var ve 1 buçuk ay oldu abi abla gel git gitti bitti dustu( uttu ) dede gitti anneme gitti anne gitti ama hep tekrarlıyor) anne mama ve bu dediğim aydan itiberen hiç konuşmuyordu.. 

18 aylıkken sadece dede mama meme okadar. :D

He baba hala diyemiyoruz herşeyi anlıyor yapıyor temizlik bile yapıyor ama Yook yani ...

Allah kaç tane diyorum elini gösteriyor 1 tane demek istiyor.. 

Amin diyerek 2 3 gün oldu öğrendi elini yüzüne koyuyor oda yeni yeni aslında işlerine gelmiyor inan bak. 

He bak şu da var hani yarim.saat yazmışsın ama o yarim saat bile onun için etki ediyor bende şey diyordum aman emziği veriyorum ama sadece uyurken diyordum nerede çocuğu emziği bıraktı içindeki cevher çıktı ne telefon ne birşey almıyordu şimdi biraz aldırmaya gene başladım ***** gibi ama durmadığı zaman eline veriyorum ajsjdkdkkfkf:D

tarafından
Bende de amin var yuzunu surer opucuk atar, parmak sallar kızınca, kaşlarını çatar kotu bakar, Allah kac dıyınce 1 yapar, ezan okununca amiiii der, ama kelıme degıl ya bunlar ondan dusunuyordum hep yaaa o kadar telefonda verelım artık ölelim miii :D
0 oy
(7,747 puan) tarafından

Kız rahat birak bebeyi ne zaman isterse konuşur :D benim oğlan 2.5 yaşında konuşmaya basladi ama hic konusmuyo filan diye takmadim simdi bıcır bıcır masallahh

tarafından
Ay bırakıyorım tamam cok ustume geldılerrr zaten :D
0 oy
(1,154 puan) tarafından
Valla bende 2 yaşımda konuşmaya başlamışım annem dıyor herkws dıyordu bu cocuk lal konuşmaz falan ama şimdi de tutabilene aşk olsun. Bence zamanla yavaş yavaş konuşur hem bak dediği kelimeler varmış ☺️
tarafından
Bende bekleyeyım canım 2 yasını ınsaAllah bır anda acılırrr
(1,154 puan) tarafından
Inşallah canım genetik de olabiliyor bence sen veya eşin eger geç konuşmaya başladıysanız ondan da olabilir 2 yaşını bekle sknt yapma
tarafından
Eşim 3 yaında konusmus dilsiz demısler hatta :D bende ondna sıphelendım
(1,154 puan) tarafından
Ahahahah :d olabilir valla yaa
0 oy
(310 puan) tarafından

Ya niye konuşmuyor benimki 16 aylık bülbül gibi şakıo :ermm:

Kiz ne beklion valla oglum 21 aylık daha kelime kelime masallla kuzuma konusur<3 sal gitsin üzerinde durma kendi konusuru:)

tarafından
Kız bu analık cok zor bısey baskası boyle sorsa turku mu soylesın sana derım ama ben kızdıgım konuma dustum ya
(310 puan) tarafından
Burayıda okuyoruz ya valla her şeyi bende takıyordum çocuğun her hareket-i gözüme batiodu bıraktım gerçekten gözlemledim hiç bsy yok gayet normal sen de durma üzerinde ama dediğin gibi analık zor her ihtimali düşünürsün inşallah konuşacak oda susmak bilmeyecegi zamanlariniz olsun inşallah:)))))
tarafından
InsaAllahh tesekkur ederız teyzesı♥️
0 oy
(847 puan) tarafından
evran 21 aylık ve toplasan 15 20 kelimesi var Bence duru ya fazla yüklenme daha ufak annesi elbet konusacak . Bu aralar neyy kelimesine takmış oğlum ve herşeyi soruyor yıldım artık
0 oy
(1,097 puan) tarafından
Maşallah çok tatlıymış. Zamanla açılır. Benim kızın adı da Duru olacak inşallah mayısta
(1,097 puan) tarafından
Ay herkes aynısını söylüyoooo :D
tarafından
Aklın varsa koyma dıyorum bak ısımlerın karakterı var ınan yanı inci koy yaaaa
(1,097 puan) tarafından
Ya çok istedik amaa
tarafından
Kız ben cok pısman oldum ıkı ısmı var duru meryem hoş keske meryem koysaydım dedım, bır suru ısım vardı aklımızda kagıda yazdık kucuk kedımızın onune attık hangısını agzına alırsa o olsun dedık duruyu agzına aldı :D ıkıncı kızım olursa ıncı koyucam ama
(1,097 puan) tarafından
Ahahahhaa kedi seçmiş :) biz evlendiğimizden beri Duru diyoduk oğlumuz oldu koymadık şimdiki kız. Duru Janset olucak adı kısmetse ❤️ inşallah durur benimki
0 oy
(2,055 puan) tarafından
Benimkide  aynı  gel sarılalım  bende bu durumdan muzdaribim bizde  bu pazar 19 aylık olacağız Benimkinin  dili  var  ama  anlaşılmıyor  birde  herşeyi  işaret  ederek  anlatıyor 
tarafından
Benımkı de herseyı anlatıyor cok sukur kendınce ısımler takmıs 2 yasını beklıyorum vala
(2,055 puan) tarafından
Benimkide öyle  ama böyle  belirgin  değil  anne baba dede  gel  git  al  ver  hıhı  vs var ilgileniyorumda  konuşaması için  ama  kendi  istediği  gibi  yine herşeyi  gösterip  anlatıyorum ama yok bnde 2 yaşına  gelmesini bekliyorum  belki  o zamana kadar  daha  çok  açılır
0 oy
(7,376 puan) tarafından
Daha küçük tatlim ya biz anneler acele ediyoz zamanı geldin konuşur çokta sıkma ama konuşmaya devam et benim kızımda 18 aylık 
tarafından
InsaAllah canım ya bende beklıyorum 2 yasını
0 oy
(47 puan) tarafından
Canım güzel Durucum anneciğine söyle gelişimin gayet yerinde maşallah sana 
tarafından
Tesekkur ederız teyzesiii, soyledımm cok mutlu olduu
0 oy
tarafından
20 aylık kızım 30 yakın kelimesi var 17 aylık iken su ver dedi 20 aylık olduk hâlâ öyle kaldı bu 3 ay içerisinde sadece 7 8 Kelime öğrendi ama iki kelime olarak öyle kaldı ya geçenlerde bebeğine bebiş kalk dedi bugün Sabah sa anne kalk dedi ama işte nadir söylüyor bunları
tarafından
InsaAllah bır anda dillenir duru da herkes genel olarak boyle soyledı 2 yaaında acılıyormus
tarafından
İnşaallah vallahi anne olmak çok zormuş ya günlerim hep endişe korku ile geçiyor acaba ne olacak ne diyecek ')
0 oy
(909 puan) tarafından
1 hafta önce doktor gittik noroloji bölümüne. Çocuk gelişimi test yaptı. Henüz kelime kuramıyor dedim 23 aylık olacak bu arada. Henüz erken konuşur dedi. O yüzden sıkma canını. Bende çocuk gelişimi mezunuyum kitap eğitici kartlar sayılar renkler öğrettim erken mi öğrettim diye düşünüyorum fazla yormamak gerek. Diye düşünmeye başladım. 
tarafından
Evet ebbde egıtım olarak abarttım cocugun kafasını mı karıstırdım dıye dusunuyorum ama normalmiş dedıgın gıbı genel olarak boyle bebişker
0 oy
tarafından
Benim yiğenlerim de böyleydi sonra birden açılıyolar ve herşeyi az buçuk anladığı yaşta ben olsam doktora gidip de konuşamıyor filan demem o onu anlıcak orda konuşmak onun üstünde Baskı olur 
0 oy
(14,045 puan) tarafından
Oğlum 2 yaşında kelime haznesi genişledi daha 2 aydır falan baya baya konuşuyor. 1 aydır cümle kurmaya başladı 2 3 kelimelik basit cümleler. 18 ay çok normal ben mesela oğluma cümle kurmayı şöyle öğrettim belki işine yarar. Oyuncak hayvanları var önlerine oyuncak sebze koyuyoruz mama yiyor diyorum ben böyle söyledikçe baktım oğlumda söylemeye başladı sonra gerisi geldi anne gel baba gel dede mama ye gibi gibi. Yani 18 ay bence çok normal bir anda açılıyor merak etme bir kaç aya iyice açılmış olur
tarafından
Kuzum o kadar konusuyorum kı hıkayeler masallar oyuncaklar legolar belkıde cocugun ustune gıttıgım ıcın zorlanıyor ınsaAllah 2 yasında duru da acıkır
(14,045 puan) tarafından
Relakssssss 2 3 aya açılır merak etme
0 oy
(1,414 puan) tarafından
Ohoo sen bile doktora götürüm dersen bnm çoktan gitmem lazımdı.. 

Bnmki hiç kelime söylemiyor 1 ay sonra 2 yaşayacak şuan ağzından çıkan tek şey anne herkese herşeye anne diyor :)  baba demeyi tamamen bıraktı önceden söylerdi şmdi söylemek istemiyor işine gelirse de binde bir dede mama abiş diyor memet der ağlarken :) köpeğe mah mah der miyav demeye çalışır ama değişik ben telaffuz edemiyorum bunlar çok nadir söylediği şeyler anne demek daha kolay gelir herşeye anne der.. Ha bi de bıcı bıcı yapalım mı dersen parmağını sallar ayıy ayıy der :)  Hayır demeye çalışır :) senin 18 aylık beben bnm 23 aylıktan iyi konuşuyor..

Ben acele etmiyorum büyük oğlandan tecrübeliyim sonrasında düğmesi yokmu basıp kapasamda kafamı dinlesem diyeceğim çünkü :)))
tarafından
Kız bu post nerden hortladııı ben 2 gyn once actım Allah razı oslun herkes rahatlattı ıcımı valla sen tecrubeslısın kuzum bılıyosun konuscagını benım tecrhbe yok kafada kurup duruyorum :D

İlgili sorular

0 oy
18 cevap 553 göst.
2 Mart 2021 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
33 cevap 488 göst.
0 oy
7 cevap 320 göst.
10 Mart 2020 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 296 göst.
14 Temmuz 2023 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Sevgi344 (235 puan) tarafından soruldu

383,206 soru

11,469,272 cevap

35,071 kullanıcı

...