0 oy
462 göst.
Diğer kategorisinde tarafından

Nerden aklıma geldi bilmiyorum kızlar .

Ama tarih bilgisi diye başlık attığıma bakmayın başlık bulamadim post kapanmasın diye bu geldi aklıma :D yoksa benimde tarihim çok iyi değildir. 

Merak ettiğim konu şu kii bilgimiz tam olmasada dizilerini izlemissinizdir diye düşünüyorum.

Sizce Hürrem Sultan mı ?

Kösem Sultan mı? 

Hurremi pek izlemedim ama denk geldiğim de goz ucuyla izlediğimde hep sultan sülüman diyip duruyordu . Tek derdi adamın halvet meseleri :D gorumceler, kaynanalar... Herkes birbirini zehirleme öldürme derdinde. Gördüğüm buydu. Sizin düşünceleriniz ne bilemem. 

Ama Kösem çok farklı. Çok güçlü ve bütün sevdikleri , çocukları gözlerinin önünde öldü. Acilarla kendini büyüttü. Devlet işlerine karıştı. Ölümü çok acıydı . Haremdeki herkes gelip ziynet eşyalarını çalmıştı kadın orda olmuş ve bogmuslar. İllaki ondada halvet kıskançlıkları olmuştur ama sonradan tam bir Sultan olmuştur benim gözümde. Herkes benimle aynı hisleri paylaşmak zorunda değil. 

Hürrem Sultan mı Kösem Sultan mı ?? 

Favoriniz kim kızlar ?? :happy:

19 Cevaplar

0 oy
(2,512 puan) tarafından
seçilmiş

En İyi Cevap
Ben izlemedim ikisinide :) favorim sensin 
-Reklam-
0 oy
(12,492 puan) tarafından

Öyle uzağım öyle uzağım ki bu konulara 

Hadi senin için kösem sultan diyeyim :D

tarafından
Teşekkür ederim canimm bnm ❤️❤️☺️☺️
(812 puan) tarafından
Canım Tek değilmişim bir bölümlerine bakmadigim diziler
0 oy
(87 puan) tarafından
Kösem sultan tabii ki
tarafından
Aynı fikirdeyiz canım .
(87 puan) tarafından
Hürrem de evet güçlü bi kadındı ama işini alttan halletti hep cocugu da karnına koyunca sultan oldu
tarafından
Aynen öyle 5 çocuk doğurdu :D koseminde mi 5 çocuktu hatirlayamadim ama yinede Kösemin bir ağırlığı vardı. Hürrem bazen Sultan gibi davranmiyordu. Ne zaman izlesem hep o ne demiş bu ne yapmış şunu zehirleyelim bunu öldürelim . Ben köle değilim diye bağırıyordu. Aşk dizisi gibiydi benim için.
tarafından
Şey o dediğin Hürremin halleri ilk zamanlarda öyle sonradan çok başka biri oluyor.
tarafından
Aşk disizi gibiydi demişsin zaten dizinin ana konusu Süleyman Hürrem aşkı dizinin tam adı da muhteşem yüzyıl aşkı derun  yani öyle olması çok normal
0 oy
(803 puan) tarafından
Kız Hürrem diyince aklıma direk ben gebeyim  lafı geliyor
tarafından
Hahahhh evet benimde aklıma ben köle degilim diye bagirmalari geliyor :D
0 oy
tarafından
Valla ben Hürremciyim, Cunku o koca ımparatorlukta devrım yaptı haremi kapattırdı ♥️ Zaten suleymanla olan şiirlerinş de okumussundur, çok aşk var bir padışahın olamayacagı kdar aşk, bakma dızılerde suleymanın o harem senın bu kadın benım gezıdıgıne omrunun 6 senesi sadece sarayda geçirmiş bır adam 
tarafından
Haremi kapattirdigini bilmiyorum canım. Osmanli döneminde hep harem vardı. Süleyman'a kapatmıştır bir tek haremi . Ama oda güçlü kadın Sultan olabilmek zor iş birde koleyken saraya intikam için gitmişti . Kadin kölelikten çıktı. İllaki başardığı çok şey vardır. Ama sadece sarayda.
tarafından
Sana artı ben Hürremciyim 3 kere izlemiş bitirmiş biri olarak söylüyorum ki harem karı kız başka diziyi gerçekten izlemek olayları anlamak lazım ve adam o savaştan buna gitmiş Hürreme olan aşkı çok başka. O şiirler hele ahh
tarafından
Herşey şiir değil kii canım. Benim fikrim bu ne zaman izlesem hep aynı senaryolar dönüyordu. Sarayın dışına pek çıkamamış bir kadın benim gözümde. Sen siirlerden etkilenmissin belli kii :D
tarafından
Her dönem farklı olur her gelen farklı. Sonuçta tüm sultanlar aynı olmazan saray dışına çıkmış çıkmamış bunlar değişebilir. Farkları olamazdı yoksa ikisi de kendi çapında iyi kötü yönleri vardır mutlaka. Benim değindiğim nokta Süleyman'la olan aşkı.

Ve diziye göre yorum yapıyorum. Sen baştaki Hürremi izlemişsin oda değişti olmaz denilen herşeyi yaptı.
İki dizi arasında çok fark var Kösem de çok eksiklik var bu dünyayi yöneten Süleyman ve iktidarı ile asla karşılaştırılamaz Ahmet sultan ve o dönemde ki kişilerde iş olmadığı için tabi ki akıllı olan Kösem aklını kullanacak.
Diziye göre yazdım...
0 oy
(2,493 puan) tarafından
Favoriden ziyade bakma Hürrem de aslında çok güçlüydü. Dizi için konuşmuyorum. İktidar hırsı neler yaptırmadı ki ona? O da çok acılar çekmiş.
tarafından
Evet illaki çekmiştir. Diziler tam olanida yansıtmıyor illaki . Kendilerine göre senaryo uyduruyorlar reyting için. Ama Kösem gözümde bambaşka. Hırslı olmasaydı daha iyiydi ama o hırsı olmasa belki şimdi adını bile bilmezdik
(2,493 puan) tarafından
Tabii ki. Tarihte öyle kadınlar var ki ellerine şu dokemeyiz gerçekten
0 oy
tarafından

Muhteşem yüzyıl kösemi bitirip Muhteşem yüzyıla başlamış biri olarak söylüyorum (şuan 74. Bölümdeyim) bence açık ara farkla Hürrem kalbimin sahibi:D

tarafından
İkiside hırslı kadın. Hürrem köle olup Sultan oldu o yüzden basarisini göz ardı edemem. Ama kosemin yeri ayrı bende çok hırslı olması kotuydu. Taht savaşı için bile oğlunu (murad) gözden çıkartmışligi var bu yüzden kosemin bu tarafını sevmiyorum. İllaki her ikisindede iyi ve kötü yanları var.
tarafından
Sana da arti.
0 oy
tarafından
İkisini de izledim (dizi olarak) 

Kesinlikle HÜRREMMMM
0 oy
(133,632 puan) tarafından
Hatice Turhan Sultan
tarafından
Daha önce hiç duymadım utandım şuan. Dizisi çıkmadı ondandır :(((
(133,632 puan) tarafından
Boşuna nefesinizi yormayın.
(10,411 puan) tarafından
Vayyy Adminde gelmiş  nasılsıniz Admine hanım
(119,319 puan) tarafından
gunaydin tuba hanim
0 oy
(15,984 puan) tarafından
Muhteşem yüzyılı hürrem icin 2 kere izledim. Köşemi 2 3 bölüm izledim ama hürremden sonra kesmedi beni gerisini getirmedim. Hurremciyim ben
0 oy
(4,430 puan) tarafından
Tabiki de Hürrem canım Hürrem olmasaydı Kösem de olamazdı bence çünkü Hürrem den sonraki tüm sultanlar onu örnek aldı bı kere kadın tek başına herkesi alt edip ayakta kaldı ve her ne kadar devlet işlerinden uzak gibi görünse de suleymani etkileyip istedi sonucu her yerde aldı e herkese rağmen padişahın nikahlı karısı olmayı başardı ve hareminkapattirdi ben hurremciyim valla
0 oy
(3,136 puan) tarafından
Kösem Sultan tabiki de dizisini de kaçırmadan izlerdim 
0 oy
(10,411 puan) tarafından
Bu konuda hiç Bi fikrim yok canimm yaa
0 oy
(97 puan) tarafından
Ben muhteşem yüzyıl ilk defa izliyorum TV de yayınladıgi dönem okulum derslerim vardı bakamadım ilgimi hiç çekmedi ama şuan spoiler okudukça meraktan oldum ve başladım düzeye 76.bolumdeyim firuzeye bay bay edecez bu bölüm :)) ben şuan Hürrem aşırı oldum gitti onun zekası onun yürüyüşü heybeti korkusuzca zehirler içmeye kalkması beni benden aldı aşırı bağlandım günde 2 bölüm izliyorum. Diğer Kösem dediğiniz diziyede bakmadım onada bu bitince başlayacağım hayırlısı ise.
(267 puan) tarafından
Bende sizin arkanızdan geliyorum 17. Bölümdeyim  :) hürremciyim bende
(97 puan) tarafından
Gel cnm gel ilerleyen bölümler Cook güzel gel :)
(97 puan) tarafından
Ahahahha firuzeye katlanabildinmi cnm ben savaş sahnelerini ve Firuze li sahneleri geçiyordum sinirlerim bozuluyordu honkorim :)))
tarafından
Savaş sahneleriyle aşna fişne sahnelerini atlıyorum ben de şimdi şehzadeler de büyüdü her bölüm bi halvet oliyi :D valla isabella lı bölümler daha sıkıcıydı neysek firuzeye de az kaldı gidiyor:))
(97 puan) tarafından
Bende öyle içinde Süleyman'ın olmadığı savaş sahnesini  ruh emici haticenin sahnesini atlaya atlaya gidiyorum tek baktığım yer harem :)) ve hurremimm
0 oy
(119,319 puan) tarafından
gunaydin funda
0 oy
tarafından
Hürrem hiç zorluk çekmedi Köseme göre. Tek farkı Süleyman dı. Süleymanmı Kösemmi desen Süleyman.

Hürremmi Kösemmi desen Tabiki Kösem.
0 oy
(912 puan) tarafından
Dizilere göre karar vermek yanlış olur çünkü hiç biri gerçek de olduğu gibi anlatmıyor aslında arartirirsaniz olay Cook bambaşka evet Hürrem gerçek anlamda güçlü olabilir ama gercketn en güçlüsü değil Süleyman da güzelliğine aşık değil zekasına hayran ama mahi devran Osmanlı tarihinin gelmiş geçmiş en güzel kadını olarak bilinir oyle ki tarih kitaplarında onun gibisinin sadce masallarda olabileceğinden bahsediliyor yani zeka güzelliği yenmiş gjbi düşünelim dizide ise en güzel Hürrem gibi gösterilir bu en basit örnek 
0 oy
tarafından

Buda sorumu tabiki Hürrem:D

(Dünyanın bütün hatunları bir araya gelip haykirırsa benim fisiltimi bile bastiramazlar):D

0 oy
(1,964 puan) tarafından
Bence Hüma hatun öyle bir evlat doğurmuş ki peygamberin müjdesi olmuş bir devrin kapanıp yeni bir devrin açılmasına sebep olmuş. Muhteşem yüzyıl veya Kösem Sultanı izlemedim canım diğer tarihi dizilere bakarım ama onlar tarihten çok yalanla Osmanlıyı karalamaya çalışıyorlar yaklaşık 8 milyon kilometre yeni toprak alan Süleyman ne hikmetse saraydan bir türlü karıların arasından çıkmadı. Kosemi hiç izlemedim onun hakkında yorum yapmicam ama oda sanki muhtesemin bir diğer versiyonu. Tarihi çok severim muhabbetinin yapmaya bayılırım ama arastirarak. 

İlgili sorular

0 oy
15 cevap 650 göst.
26 Haziran 2022 Aile kategorisinde Melek anne (230 puan) tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 273 göst.
1 Aralık 2021 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 79 göst.
10 Aralık 2023 Diğer kategorisinde Hwuain90 (455 puan) tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 218 göst.