0 oy
870 göst.
Diğer kategorisinde (163 puan) tarafından

Oğlum 18 aylık dönen şeylere çok ilgisi var arabalarını sürüp tekerleğini izliyor yolda yürürken durup geçen arabaları izliyor bisikletleri izliyor parkta dönme dolap tarzı şeyler gördümü onlara binip dönmek istiyor topun peşinden koşuyor asla vazgeçmiyor TV ye çok ama çok maruz kaldı tek tesellim göz temasınjn olması seslenince de çoğunlukla bakar yani yalnızken ikimiz tekken hep bakar kalabalıkta dışarda pek bakmaz ama göz teması iyi işaret etmeyi bilmiyordu son 3 4 gündür sürekli elini birşeylere uzatıyor artık şükür ben bir yere elimi uzatınca bakıyor onu ver şunu ver deyince veriyor bunu al deyince alıyor kelimesi yok sadece 2 haftadır dede demeye başladı ama ortaya diyor dedesine demiyor dede dede dede tekrar ediyor Gülses sesle arada nene diyor önceden demezdi yüksek seste kulaklarını kapatarak avuç içiyle vurur sessiz zamanlarda da vurur bazen kulaklarını kapatıp dedede falan der bu aralar kendi etrafında dönmeye başladı ve bugün 2 3 adım parmak ucunda yürüdüğünü gördüm çok ağladım 1 ay önce doktora götürdüm riskli bebek dedi 2 ay sonra tekrar getir yemek yedirirken bile TV izletme dedi olumlu olan yönleri de var olmayan yonleride var dedi doktor kontrolünden sonra Kendi etrafında dönme başlayınca ve bugünki parmak ucunda birkaç adım atmayı görünce çok kötü oldum çocuğu otizm olan veya çevresinde otizmli birine şahit olan var mı bilgilerinizi paylasir misiniz benimle :'(

22 Cevaplar

0 oy
(14,032 puan) tarafından
Hiç bilgim yok canım doktorun dediklerini harfi harfine yap Allah korusun yaa 
(163 puan) tarafından
Ay bilmiyorum hiç iyi değilim :(
-Reklam-
0 oy
(163 puan) tarafından
İllaki birazda olsun bilgisi tecrübesi olan vardır bu görenler arasında ????
(566 puan) tarafından
Bence cocuğun ilgiye ihtiyacı var
Tv izletme telefon verme bol bol aktivite yapın oyunlar  oynayin kitap okuyun dışari cıkın parka gidin yaşıtlarıyla ayni ortamlarda bulundurun senin oğlun yine iyi umut veriyo
Akrabamın ogluda otizim o hic konuşmuyo sürekli biyerlere dürtüyo bana 1 kere geldiler pek bilmiyorum ama annesi uzuluyo konuşmuyo diye mesela corabındaki ipleri söküp söküp camdan atmak istiyodu bana geldiginde ben yaramaz saniyodum ama annesi aylar sonra otizim dedi
(163 puan) tarafından
Nasıl bir yerlere dürtüyo derken ? Herkes yaramaz diyor ama bende bilemedim acaba ne gibi belirtileri vardı öğrenme ihtimalin var mı canım :( TV hiç izletmiyorum
(566 puan) tarafından
Kız hic duemuyo hiperaktif mutfaga gidip balkondan egilerek yola bakmak istiyo mutfaği kitliyoz etrafa bakiyo geri geliyo bukez salonda cami aciyo ama onunde koltuk oldugundan açamadı bukez iğne buldu eşimin basina batırmaya calistı masada oturmadı sürekli kacti benim oglum 4 aylikti mesela o yerdeydi ama ona hic zarar vermedi yaklaşmadi
0 oy
(4,889 puan) tarafından
Şuan tv ve telefon  izletiyor musun? Sorunun cevabı burda aslında 
(163 puan) tarafından
Asla izletmiyorum canım ya şuan inanın berbat durumdayım misafirlikteyim paak ucunda yürüdüğünü görünce başımdan aşağı kaynar su döküldü sanki
(4,889 puan) tarafından
Sakin ol ve sürekli oyun oyna onunla konuş komik hikayeler anlat parka çıkar. Sadece 2 hafta uğraş lutfen işini gücünü misafiri herşeyi bi kenara bırak. Inan etkisini goreceksin sadece daha fazla ilgi.
(163 puan) tarafından
Emin ol ilgileniyorum bu sayede işaret ettiğim yerlere bakmaya başladı ve bir kaç gündür işaret etmeyi öğrendi ama aynı zamanda kendi etrafında dönmeye başladı parmak ucuyla yürüme falan çok kötüyüm ya
(566 puan) tarafından
Bak demekki ilerleme var insAllah atlatırsinız üzülme
(163 puan) tarafından
İnşallah canım nolur dua edin ki
0 oy
tarafından
İnşallah değildir . 

Adıyla seslenince bakiyor mu ? 

Göz teması var mı ? Yani bunları başkası dahi seslense bakıp temas kurması lazım birtek seninle değil.

Bir de işaret parmağına biryeri işaret edince oraya bakıyor mu ? Bu üçü önemli 
tarafından
İyide parmak ucuyla öyle bir iki adım yürümesi değil sürekli öyle yürüyor onlar Allah seni iyi etsin çocuğun hiç birşeyi yok zaten bu yeni doktorlar her çocugi otizim etti ya kafayı yediler
(163 puan) tarafından
Yeni yeni başladı zaten eminim devamı gelecek oğlumu tanıyorum :(
tarafından
Sende benim gibi kendini verem etmişsin belli bende kızımdan şüpheleniyorum çok üzgünüm Rabbim yardımcımız olsun
(163 puan) tarafından
Sen hangi hareketlerinden suphelendin ki canım
tarafından
Göz teması yakından çok az bakıyor canım
0 oy
(7,193 puan) tarafından
İnşallah yoktur öyle bir rahatsızlık... Tek merak ettiğim el kadar bebeği neden  bu kadar TV ye maruz bıraktığınız... Evlattan öte önemli işimiz mi var :/ 
(163 puan) tarafından
Bilseydim böyle etkilenecek bırakır mıydım ahh ahh çok vicdan azabı çekiyorum üzülüyorum :(
(7,193 puan) tarafından
Artık bundan sonra çocuğun için en iyisini yapacağına eminim üzme kendini
0 oy
(159 puan) tarafından
Cnm doktora goturdunmu hiç gorumcemin cocugu otizmli 12 13 yasinda  korkutmak istemem ama cogu var ondada ama eline telefon tablet televizyon vsyre vermemeye calis cunki ilerletiyor ve cok iyi egitim aldiklarinda normal insandan farki olmuyor hatta cok daha zeki oluyorlar birde sunu sormak istiyorum beslenmesi nasil ne yiyor böyle cocuklar tek tip beslenmeyi severlermis cok fazla yemek ayirtederlermis insallah yoktur oyle bisey 
(163 puan) tarafından
Ortak yönleri neler canım ayrım şu şekilde yapıyor tatlı olmayan şeyleri yemez kahvaltıda her sabah yumurta veriyorum et tavuk yemez çiğner çiğner atar ağzından veya yemeğin içinde küçük domates kabuğu bile girse ağzına çıkarır başka hangi belirtiler vardı gorumcenin çocuğunda
(159 puan) tarafından
Donen seylere cok bakar camaşırmakinesinin onune oturup saatlerce izler goz temasi kuruyor birsey sorar mesela gozlerinin icine icine bakar cevap veresiye gozlerini ayirmaz gozlerinden kulaklarini kapatip mırıldanir seslerden cok fazla etkilenir cok yuksek ses geldigi zaman kulaklarini tıkar makarnada salcayi sevmez asla agzina koymaz yediremessin yani elmanin kabugunu hep soydurur kirmizilik gorsun onuda yemez vs vs
(163 puan) tarafından
Başka ne gibi belirtiler var şimdi büyük ama 2 yaşında ne gibi belirtileri vardı acaba ismine bakar mı göz temasımiz bizim ne kitlenme gibi bakma var nede hiç bakmama var normal konuşurken bakar kitlenmez yani
(159 puan) tarafından
Inan onu bilmiyorum canim bende 5 senelik evliyim konusmadim hic kucukken nasildi
0 oy
tarafından
Bunu ancak doktora götürerek anlarsın balım ... Bide  çocuklara şunu ver demeyin kelime turetemes bitanem kalemi ver de göster onun kalem olduğunu bilir yastık falan hep adını şöyle su bu deme kelime turetemez o zmaan 
(163 puan) tarafından
Kelime olarak isim olarak diyorum ama değişen birşey pek yok götürdüm doktora riskli bebek dedi 2 ay sonra tekrar getir ilerleme varsa egittime baslicaz dedi:(
tarafından
Üzülme ya inşallah bişey çıkmaz cikarsada eğitim alır sen çok iyi bakarsın ona eğitimini çok güzel verirsin
0 oy
(197 puan) tarafından
Abimin oğluna yeni teşhis kondu. 3 ay sonra 3 yasina girecek.Asla göz teması kurmuyor. Adıyla seslenince bakmıyor,temas etmeyi sevmiyor,düzen takıntısı var oyuncakları hep sırayla dizer,şiddete meyilli ,asla akranlarıyla oynamaz,kalabalık ortamlarda çığlık çığlığa ağlar, işaret etmeyi bilmiyor,küçük kardeşi var görmezden gelir annesinin kucağındayken bebek yok gibi gidip annesinin kucağına çıkar, çok ağlar istediği olmayınca kendini yerden yere atar. 1 yaşına kadar herşey normaldi hatta bir buçuk yaşına kadar anne baba dede hala abla gibi şeyler söyleyebiliyordu ve zaman geçtikçe bunları demeyi bıraktı. Sizin bebeğinizde inşallah yoktur.oglunuz biraz küçük zaten 18 aydan sonra belirtiler belirginleşiyor. Güçlü durun dua edin.
(195 puan) tarafından
1 yaşına kadar ismi söylendiğinde bakıyor muydu. Göz teması var mıydı o zamanlar. Anne dışında biri seslendiıinde bakıp dinliyor muydu
(197 puan) tarafından
Evet baya bakıyordu guluyordu hiç bir problem gorunmuyordu
(163 puan) tarafından
Göz temasımiz çok iyi maşallah seslenince de bakar şiddete meyilli aynen temas seviyor yani sürekli kucağa alınmak ister oyuncakları sıraya dizmez tekerleklerini izler yaşıtlarıyla pek ilgili değil ondan 3 4 yaş büyüklerle ilgili daha çok işaret etmeyi yeni yeni öğrendi inanın sabaha kadar uyumadım hep ruyamdaydi oğlum çok üzülüyorum nolur dua edin
(197 puan) tarafından
Siz bu kadar huzursuzsaniz vardır bir sebebi. Anneler hisseder ihmal etmeyin hastane işini.
(163 puan) tarafından
İnşallah bir şey yoktur mutlaka gidecem doktora
0 oy
tarafından
Umarım değildir ama bu süreçte sakin kalıp çocuğunla daha eğitici zaman geçirmeni tavsiye ederim. Elbette insan çok şaşkın olur ama otizm erken tanıyla yok denecek seviyelerde kalabiliyor. 
(163 puan) tarafından
Çok korkuyorum üzülüyorum nolur dua edin sürekli birşeyler öğretmeye çalışıyorum kelime olarak ama olmuyor kelime olarak konuşmuyor şükür işaret etmeyi öğrendi
0 oy
(7,972 puan) tarafından
Uyaran eksikligi olabilir otizm oldugunu dusunmuyorum
(163 puan) tarafından
İkiside aynı şeymiş öyle diyorlar :(
0 oy
(6,181 puan) tarafından
İnşallah bi şeyi yoktur cnm ama tek doktorla kalma istersen
(163 puan) tarafından
Öyle yapacam içime sinmedi zaten başka bir doktora randevu aldık
0 oy
(1,166 puan) tarafından
Bana otizm gibi gelmedi instagram da dr Pervin ay ın sayfası var detox beslenme vb şeyler ile otizm in ortadan kalkabileceğini yazıyor 
(163 puan) tarafından
Öyle ki bakarım inşallah değildir ama şüphelerim var korkuyorum nolur dua edin
(1,166 puan) tarafından
İnşallah hiçbir sıkıntısı yoktur Rabbim evlatlarımızla imtihan etmesin ama çözülebilecek bi durum sakın üzmeyin kendinizi her ne çıkarsa da
0 oy
(367 puan) tarafından
Benim teyzemin torunu cnm. TV izlerdi sürekli telefon verirlerdi eline .günde 3 kere telefon şarjı bitirirdi.  2 yaşında yürüdü. Tam olarak 6 yaşında konuştu.Onun dışında hala  anne ben acıktım deme.nehir açıktı falan diyor. Çok takintiliydi. İstemediği bişey yapılınca kendini parcalardi .kapıları carpardi. Mesala sabah kahvaltısını yaptığı yer ayrıydı. Asla başka yerde yemezdi.aksam. Yemeğinde öyle .  Annesi benim çocuğumun biseyi yok  diye götürmedi doktora tam 5 yaşında götürdü özel egitimle falan şimdi ikinci sınıfa gidecek.
(163 puan) tarafından
Ne gibi takıntıları vardı acaba şimdi 2 yaşında gösterdiği belirtilerle 6 yaşında gösterdiği belirtiler aynı olmaz acaba küçük yaşta ne gibi belirtileri vardı öğrenme ihtimaliniz var mı :/
(367 puan) tarafından
Mesala hep aynı şarkıyı dinlerdi diğerlerini açınca bagirirdi. Akşamları hep aynı çorbayı içerdi. Yüksek sesli hiç birşeye tahammül edemezdi .konuşamıyordu. başka telefon verseler almazdı sadece annesinin iPhone telefonu vardı onu alırdı.kendine ait bir dünyası vardı hiç iletismi yoktu dış dünyayla. Mesala Kinder çikolatanın. 5 li paketi var ya kendi açmadan yemezdi .eksik olsa kıyamet koparirdi.meyve suyu alırlardı pempe olanlar var ve başka renkte olanlar pembe olmasa icmezdi
(367 puan) tarafından
Ben yanındaydım  hep her anının bilirim adını bilmzdi seslenince bakmazdi. Farklıydı diğer çocuklarda n
0 oy
(1,737 puan) tarafından
Benim 2 arkadasiminda otizmli cocuklari var gayet iyiler ozel ilgi gerekiyo guzel bi okula gitmesi gerekiyo suan cok iyiler gecte olsa konusmayi cozduler 
(163 puan) tarafından
Ne gibi belirtileri vardı öğrenme ihtimaliniz var mı acaba çevremde otizmli yok ilk defa burda duydum zaten hemen doktora gittim
0 oy
(2,475 puan) tarafından
İnsanların psikolojisini bozdular dönen şeylere bütün çocuklar ilgi duyar bir merak eder burda kilit nokta şu sanırım tabi uzman değilim dönen şeylere takılı kaldığında diğer bütün uyaranlara kendini kapatması ve dakikalarca sürdürmesi ayıran özellik olabilir 

İkincisi her çocuğun gelişimi farklıdır uyaran eksikliği olabilir oda ilgiyle asilmayacak durum degil başka doktora daha goturin içiniz rahat değilse 
(163 puan) tarafından
Ama bu fazla fazla ilgili bence hiçbir çocuk bu kadar ilgili değildir :/ çok üzülüyorum nolur dua edin başka doktora randevu aldım gidecem
(2,475 puan) tarafından
Rabbim kimseyi korktuğuna uğratmasin hayırlı sonucla donersiniz
0 oy
(3,259 puan) tarafından
Bacım anlattığın bence uyaran eksikliği benim oğlumda da söylediğin şeyler biraz var gelişimi geri ama otizm değil ilgi ile eğitimle düzelecek şeyler bende çok takıyorum artık takmıyorum. Otistik çocukların en ortak  yönü sarılmayı öpmeyi sevmezler göz teması kesinlikle kurmazlar. Birsey yaparken dönüp sana bakıyor musun diye bakmaz. Ortak dikkati yoktur yanında düşsen bile dönüp sana bakmaz. Nesneleri kendileri çevirip izlerler eğer Dönme olmazsa krize bile girerler. Nesnelere bağımlılık derecesinde takıntılıdırlar. Kendi adına dönüp bakmaz ama sevdiği müziğe dönüp bakar. İçeriden sgel diye swslendihinde duymaz gibi gibi. Bende bi zMan çok şüphelendim oğlumdan çok araştırdım 
(163 puan) tarafından
Göz temasımiz çok iyi maşallah seslenince de bakıyor işaret etmeyi yeni öğrendi ama dönen şeylere çok ilgisi var konuşma yok yani anlamlı kelime yok kendi etrafında dönmeye başladı parmak ucunda yürümeye başladı iyice korktum sen neden suphelendin oğlundan canım suaj kaç yaşında ne durumda ilerleme var mı
(3,259 puan) tarafından
Ben 13 aylikti götürdüm ayında yapması gerekenleri yapmıyordu. Birde arabaların tekerlekleri ile oynuyordu onun dışında dönen şeylerle işi yoktu birde kablo hortum gibi şeyleri çok sever. Şuan 29 ayına yeni girdi anlamlı tek kelime yok ama sürekli parmakla işaret edip soruyor. Otistik değil ama gelişim geriliği var biraz yasitlarindan geride eğitim almalı ama şuan mümkün değil. İlgileniyorum öğretiyorum sürekli dışarı çıkarıyorum kalabalığa karışsın diye uğraşıyorum. İnsanlarla da güzel iletişimi de var yok değil. Şuan tek eksiğimiz konuşma. Birde benim Bi hocam var işitme engelliler okulunun müdürü kocası. Kendisi de çok haşır neşir olmuş farklılığı olan çocuklarla. Daha bugün yanındaydım konuşmuyor dedim. Tembel dedi. Benim oğlumda öyle idi dedi. Biseyi yok çocuğun dedi yanında saatlerce duruyoruz eşinin yanına da gittiğimiz oldu eşi de RAM sorumlusu.
0 oy
(863 puan) tarafından
Benim oğlum 2 yaşında halen dogru düzgün konuşmuyor baba diyor ayı görünce ay dede diyor acıkınca mama diyor geri kalan herseyi işaretle anlatıyor. Kalabalıktan.korkuyor anneler.hep pandemi çocuğu diye öyle hiç getirmedin çıkarmadın diye öyle.diyorlar ama doktora gideceğim içime sinmiyor benimde inan ki. Sürekli TV izledi bir dönem 2 ay kadar doktor o zaman kesinlikle izletme dedi ondan sonra yurudu 13 aylik falandı galiba sonra kelime çıkardı işte. Bence seninde ondan olabilir kitap oku bol bol öyle yaptığı zaman dikkatini dağıt ama kesinlikle doktor görmeli benim eşim 28 yaşında parmak uçlarında yürüyor korkma içini ferah tut 
(163 puan) tarafından
Kız eşinle küçük çocuk bir mi :) çoktandır kestim TV yi birçok yönden gelişme var ama konuşma kelime olarak yok halen 5 ay olacak TV yi keseli kalabalıktan korkardı dışarı cikara çıkara korkmuyor artık şükür
0 oy
(15,212 puan) tarafından
Doktor daha iyi bilir ama TV yüzünden olmuş gibi geldi bana. Uyaran eksikligi olmuş olabilir. Her gün 5 6 kitap okuyun en az. Büyük sorular kitabım diye bir kitap var. 2 tane hayvanlar kitabıyla birlikte onu alın. Orda bir sürü hayvanlar resimler falan var. Onların üzerine konuşarak sohbet edin. Bol bol şarkı söyleyin. Parka gidin. Kalabalık aile.ortamlarina girin. Her yaptığınızı anlatın. Yemekleri nasıl yaptığınızı çamaşırı nasıl yikadiginizi ne olursa artık. Doğada gördüğünüz şeyler üzerine sohbet edin. İlgiyle düzelecek gibi geldi sanki bana. Ama doktor ne derse onları uygulayın
(15,212 puan) tarafından
Bı de parmak ucunda yürümeyi benim oğlum da yapıyor bazen. Ve otizm adına hicbirsey yok. Bence çok sık yapıyorsa sıkıntı olabilir belki . Bir kaç seferden bişey olmaz bence
(163 puan) tarafından
Otizmle uyaran eksikliği aynı diyorlar:( TV yüzünden oldu çünkü daha 6 aylıktı konuşmaya başladı ama unuttu hepsini TV'den sonra :( oğlun kaç yaşında ne sıklıkla parmak ucunda yürüyor . Benim oğlumda diğer belirtilerde olduğu için şüpheleniyorum ya
(15,212 puan) tarafından
Oğlum 2 yaşına girecek. Ara ara yürüyor. Ama otizm olmadığına eminim. Uyaran eksikliğiyle otizm belirtileri benzer zaten. Ama uyaran eksikligi sanırım ilgiyle ilerleme kaydediyor. Doktorunuza sorarsınız ama bol bol konuşun çocuğunuzla
(163 puan) tarafından
Başka belirti var mıydı canım varsa neydi
(15,212 puan) tarafından
Dostum benim çocuğumda otizm yok. Sana demek istediğim parmaklarının ucunda yürümek her zaman otizm belirtisi olmaz. Senin içini rahatlatmaya calisiyorum
0 oy
tarafından
İnşallah yoktur ya 
(163 puan) tarafından
İnşallah canım:(
0 oy
(12,856 puan) tarafından
Canım benim oğlum da yürümeye ilk başladığı zamanlar da parmak ucu ile yürüdü uzun zaman bu illa otizimli demek değil ki doktor tam olarak ne dedi sana 
(163 puan) tarafından
Yürümeye başlamadan önce yapılması normal zaten önemli olan yürüdükten sonra başlaması :/

İlgili sorular

0 oy
0 cevap 33 göst.
18 Kasım 2023 Aile kategorisinde Aras2304 (11 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 244 göst.
18 Kasım 2023 Aile kategorisinde Aras2304 (11 puan) tarafından soruldu
0 oy
12 cevap 454 göst.
21 Mayıs 2022 Diğer kategorisinde ilayda4646 (854 puan) tarafından soruldu
0 oy
23 cevap 668 göst.
6 Nisan 2022 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Ygurbet (163 puan) tarafından soruldu

379,893 soru

11,372,386 cevap

34,855 kullanıcı

...