0 oy
1,808 göst.
Diğer kategorisinde tarafından

Kızlar marul kafa'da allah korusun otizimden şüpheleniyorum herkes boş kuruntu diyo 2 tane doktora söyledim ama işin açiği pek tatmin olmadim sabah bi doktora daha gidicez ondan önce tecrübeli annelerden bilgi almak istedim. 

Çok şükür buğra kuşum gayet sosyal bi cocuk tepkileri gayet iyi yürümesi arkadaş edinmesi iyi ufak ufak cümle kurabiliyo 

Anne gel anne git 
Baba gel baba git 
Ben geldim diye biliyo 

Kelime darağacı gayet gelismiş durumda her türlü kelimeyi söyleye biliyo 

Otizimli yavrularimizin sorunlarindan hiç biri yok göz kontaği vs lâkin bi sorunumuz var.. 

Çimenlere kediye köpeğe yani o tür materyallere dokunamiyo hemen elini çekiyo çimenlerde yürüyo ama emeklerken tedirgin oluyo ve ağliyo :( 

Parkta bi kadinla konuśtum kizi otizimliymiş "benim kizimda böyleydi" diyince icime bi kurt düştü sizce sadece bu tür davranişlar otizim belirtisi olabilir mi ? 

2 doktorda huylandigini garip geldiğini otizimle alakasi olmadiğini söyledi bu arada

57 Cevaplar

+2 oy
tarafından
seçilmiş

En İyi Cevap
Öncelikle TEPKİ VERENLERİ ANLAMİYORUM HER ANNE EVLADİ SOZ KONUSU OLUNCA PİNPİRİKLİ OLUYOR NORMAL BİSEY...Otizimli çocuklar öyle olmuyor onlara ogretmenlik yapan biri olarak söylüyorum göz kontağı kurmuyorlardi hiç bazı seslere bazı şeylere takıntılı oluyorlardı dahası her bebekte vardır biseye dokunamama mesela benim kızımda peluş şeylere dokunamiyordu irkiliyordu zamanla bunu yendi içini ferah tut eğer öyle olsa bu kadar çok konuşamaz ve illaki biseye takıntılı kalır örnek veriyorm çok TV izliyorsa TV de dikkatini çeken sesler sürekli onları çıkarır ve anne gel git demez gbi basım okadar çok ağrıyor ki inşallah toparlaya bilmisimdir 
tarafından
Olur mu cahilliğim kalmişti bi tek oda oldu :D yok o anlattiğin belirtilerin hiç biri yok şükürler olsun sadece bu çimen kedi kopekk mevzusu var o kadar
tarafından
Ya herkes herseyi biliyor sen otizmi sordun diye cahilsin nasıl bilmezsin :D
Korkma Allah in izniyle biseyok her çocukta genelde bişeyden korkma oluyo :)
tarafından
Süper yorum +<3
(2,710 puan) tarafından
Canım çocuğun kaç yaşında bilmiyorum ama 1 yaşımdayken benim oğlumda öyleydi çimene kuma falan basmıyordu. Şimdi 23 aylık çimene artık tepki göstermiyor kuma henüz gitmedik ne olur bilmiyorum. Ama geçen yaz bşr yaşımdayken ayağında sandalet varken bile çimen de yürümüyordu.
(875 puan) tarafından
Aynen öyle benim oğlumda ilk peluş oyuncağından korkuyordu ellemiyordu yavaş yavaş alıştı şimdi çok seviyor çimlere ağaçlara ellemiyordu hala tam elleyemiyor ama yavaş yavaş sabırla alıştırmaya çalışıyorum yani çok normal bende çok korkuyordum ellemiyor neden falan diye sonda kendi kendime dedim ya o neyin ne olduğunu bilmiyor başka bir dokuya elleyince korkuyor bilmediği için normal dedim öyle alıştırmakta çalışıyorum
-Reklam-
+13 oy
tarafından

Otizimn ne olduğunu tam olarak biliyo msnz ki 

Otizme baģlyosnz 

Once siz kendinz doktora gorunun

(2,092 puan) tarafından
+ alanlara odulmu var
(46 puan) tarafından
Ayy sa na ne acaba muhaletgillerden bi uzak durun o nefretinizi baska yerde kusun
(875 puan) tarafından
Keşke milleti o kadar eleştireceğine bir yazmayı öğrense
(333 puan) tarafından
Millet soru da sormasın yaa bu nasıl bir yorum
(1,578 puan) tarafından
Bnce çocuğunun rahatsızlıklarında hemen çocuğunu bı doktora göstermeyen hastaneye gitsin kendine baktırsin . Çocuk bunlar her hastalıklarını soyleyemiyolar bizimle bir değil bunlar . Bnim oğlumda böbrek büyümesi vardı mesela ben pinpirikli olmasaydım belki çocuğumun böbreği kaybetcektik bir anne çocuğu için pinpirikli olmuyosa sorun vardır . Bunu aklınıza sokun aksini iddia edenler
+12 oy
(1,371 puan) tarafından
Doktor otizimle alakası yok demiş canım neden herşeyi otizime bağlıyorsunuz valla herkes takmış otizime 
+4 oy
tarafından
Şu sıralar bu uygulamayı ne kadar boş insanlar dahil olmuş ya ulan kadın mantıklı bı soru sormuş ne bu fevrilik bilmiyo olabilir pinpirikli olabilir doktor parasını sizmi veriyorsunuz ki kadının doktora gidişini sorguluyosunuz
tarafından
Cahilim ben kiz :D onlar dikkat çekip ++ alacak ya ondan gocunuyo
tarafından
Kız artı almak için tanimafiklari herkese laf sokma çabasına giriyolar artı verenlerinde bunlar gibi insanlar ne beklersin boskoy
tarafından
Benim anneliğimi sorgulamak yerine kendi anneliklerine baksinlar cocuklari için endişelenmiyolarsa o onlarin sorunu :)
+3 oy
(1,094 puan) tarafından
Doktor yok demiş işte ne diye hala kötüyü çağırıyorsun
tarafından
Sen niye fevrileşiyosun ?
(1,094 puan) tarafından
Kötüyü çağırma diyorum sen gerginsin sanırım
+2 oy
(25,224 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Otizmin ne oldugunu önce annelere babalara öğretmek lazım bence. Çocuk ne yapsa otizme bağlıyo herkes biraz araştırın lütfen 
tarafından
Arastirdim zaten bazi makaleler de bu tür seylerin apitik otizim olduğu söyleniyo
(25,224 puan) tarafından
Bu tür şeyler dediğin bişeye dokunamama. Ben bu yaşımda bile dokunamadıgım şeyler var. Oğlumda dokunmaz herşeye ıslak şeylere özellikle. Bu asla tek başına otizm belirtisi olamaz. O yazılanlara göre malesef hepimiz otizmliyiz.
(4,152 puan) tarafından
anaaam bende de mi otizm var acabaa bende hayvanlaraa aslaaa dokunamam yumasak dokulu birseyede dokunamam

herkesin bir HUYUUU vardir yani otizm ne alaka su sira cogu anne bole post aciyo sunu yapamiyo otozm mi die
0 oy
(4,290 puan) tarafından
Bence normal cocugun
tarafından
Parkta ki kadin öyle diyince icime kurt düştü
(4,290 puan) tarafından
Bence kuruntu yapiyorsun masallah herseyi yerinde çocuğunun
tarafından
İnşallah kuruntudur
0 oy
(622 puan) tarafından
Gayet normal ki doktorda demiş otizmi böyle büyütüp kendinizi de darlamayin huylananilir sevmeyebilir bunlar doğal şeyler
tarafından
Parkta ki kadin öyle diyince kurt düştü icime ya doktorda öyle soyledi ama yarin son bi doktora götürcem
(622 puan) tarafından
Bence yorma kendini için rahat etcekse git ama sonuç aynı olacaktır anlattıklarında hiç anormallik yok çünkü
0 oy
(3,860 puan) tarafından
internette duyusal oyunlari arastir   , cim korkusunu atlatirsiniz oyle, otizmle baglanti kuramadim
tarafından
Tesekkürler canim
0 oy
tarafından

Oğlumda plaj kumuna aslaaa basmaz. Denize Sokariz denizden aldığımız gibi şezlonga. Yani çocuklar nefes alsa otizm den şüphe ediyorsunuz. 

tarafından
Bunu aklima sokan kadina ileticem dankee
tarafından
Kesinlikle ilet. Yani herkeste her durum her sağlık sorunu aynı belirtileri vermez.
Örnek veriyorum. Allah evlerden ırak etsin bir kadın kanser olduğunu gittiği estetik operasyonu sırasında istenen tahllilerle öğreniyor , başka biri agzindan kan kusarak. Bakarsan ikisi de kanserdir ama her insanda tepkime farklıdır.

Çocuğun gayet sağlıklı duruyor. Ayrıca bir kadının lafına sen 2 doktoru saymamis 3. Ye gidiyorsun. Kadının teşhisine koşulsuz inanmissin
tarafından
Bazi intarnet makalelerin de apitik otizimde bu tür belirtiler var yaziyodu oda aklimi cok karistirdi
0 oy
tarafından
Benim oglum kusuyodu cimwn elleyince tüylü oyuncak 20 yaşında simdi gayet sağlıklı huylaniyodu ne alaka kizz dr yok demis bırak çocuğu uğraşma 
tarafından
İnsallah oyledir abla saol
tarafından
Öyledir canim canını sikma bencee
0 oy
(1,736 puan) tarafından
Otizmle alakalı değil bunlar. Yiğenimde çimenlere oturamaz basamaz. Dokudan hoşlanmıyorlar, normal bence 
tarafından
İnsallah canim tesekkurler
0 oy
(1,733 puan) tarafından

Ay kız ne alaka bununla ılgılı çok komik vıdeolar var bebeklerı çimlere oturtmaya çalışıyorlar şekilden şekle gırıyor yavrucuklar Allah seni :)

tarafından
Canim bazi intarnet makalalerinde doktorlar apitik otizim de boyle seyler var diyo
(1,733 puan) tarafından
İçini ferah tut çocuğun gayet ıyı ama senın içine bı kurt düşmüş iyi bir uzmana götür ama şunu unutma evrene kötü enerji veriyorsun geri dönüşü olur yasa atalarımızın dediği gibi iyi düşün iyi olsun kötüyü çağırma falan fıstık
0 oy
(501 puan) tarafından
Otizm çok daha farklı hani sosyal göz kontağı var konuşuyor bellki bahsettğn de onun huyu aşması gereken duyusal bi durum otizmle ilgisnn olmadğı çok belli 
tarafından
İnsallah canim tesekkurler
0 oy
(7,300 puan) tarafından
Aşkım kaç aylık marul kafa 
tarafından
14 aylik olacak aşkim
(7,300 puan) tarafından
Oy paşama küçük daha annesi ama senin aklında kalmasın götür başka bı Dr a için rahatlar ama normal bnm oğlumda 29 aylık bı ara bnde supelendim doğru düzgün kelimesi yoktu ama inan çocuklar çabuk öğreniyor bir hafta içinde ikili üçlü kelime söylemeye başladı marul kafa hibiyken bnm oglanda motordan çok korkakrdi deli gibi ağlardı sesini duysa bile ama şimdi motor delisi canımız onlar bizim en ufak şey bile korkutuyor insanı için rahat etmese götür başka Dr a bide burda yazilanlarda çok etkiliyor bizim piskolojimizi takma fazla balım benim daha minnak o çimler batiyo diye korkuyorum annesi ☺️
0 oy
(2,616 puan) tarafından
Tatlım kendine köyü enerji verme lütfen bi tek bunlarla otizm teşhisi konmaz ya için rahat olsun 
tarafından
Tesekkur ederim inşallah öyledir
0 oy
(1,147 puan) tarafından
Aşkım emir yağmur ben yeni hesabım bu

1 ay oldu oğluma atipik otizim teşhisi koyuldu (yalancı otizim silik otizim)

Özel eğitime başladık.

Yarın akşam çok uzunca bir post açacağım çünkü çok soruluyor

Göz kontağı vs herşeyi var oğlumun adına bakar komut algılar vs yarın okursun için rahat eder. 

Senin için rahat etmiyorsa bir psikiyatri ye git en azından acaba otizim mi korkusu yaşamassın
tarafından
Ay valla gozum seni aradi canim. İntarnet makalelerinde atipik otizim de boyle belirtiler var diyo senin yavruna konulan teshiş
0 oy
(1,541 puan) tarafından
Kaç yaşında canim
tarafından
14 aylik olacak canim
(1,541 puan) tarafından
Canım yeğenim 3 yaşında anca konuştu şimdi çenesi durmuyor olumlu düşün canım allahın izniyle birsey olmaz olursada allahdan canım
0 oy
(930 puan) tarafından
Canım bence alakası yok benim ikizlerim de Cimenden korkuyirlardi ağlayıp bagriyorlardi  zamanla alıştılar çocukların geneli öyle bence 
tarafından
Tesekkur ederim canim
0 oy
(851 puan) tarafından
Eminim çocuğuna böyle bi düşünce yakistirman bile seni uzuyordur ama biseyi yoktur insallah
tarafından
Olur mu cahilim ben :D tesrkku ederim canim allah razi olsun

İlgili sorular

+2 oy
8 cevap 497 göst.
9 Haziran 2022 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 207 göst.
28 Haziran 2022 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
+1 oy
19 cevap 546 göst.
15 Haziran 2022 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu