+21 oy
3,274 göst.
Diğer kategorisinde (1,154 puan) tarafından
tarafından düzenlendi

Ballikolar merhaba. Yeni hesabım bu 

Bildiğiniz üzere oğluma atipik otizim teşhisi koyuldu. Temmuzda üç yaşına girecek

Burada bir çok annenin merak ettiği ve sıkça sorulan bir soru bu postu bilgilendirme amacı ile açıyorum umarım faydalı olabilirim.

Öncelikle ATİPİK OTİZİM NEDİR?

Atipik otizim uzmanların tipik otizim tanısı koyamadığı lakin hafif otistik davranışlarda bulunan çocuklara koyduğu tehşis. Normal çocuklardan ayırt edilemeyen.
(yalancı otizim silik otizim diye adlandırılıyor)

ŞİMDİ BİRAZ OĞLUMUN DAVRANIŞLARINDAN BAHSEDECEĞİM.

* Tekli tüm kelimeleri söyler
*ha yvan sesleri ve isimlerini bilir.
*tüm renkleri şekilleri çok net şekilde söyler
*kuvvetli bir hafızası var.
*13 aydan sonra tekli olarak konuşmaya başladı
*çevresindeki herkesin isimlerini ve vasıflarını bilir
*10 a kadar hem ingilizce hem türkçe sayar.
*türkçe 29 harf biliyor ve parmakla gösterdiğimiz zaman hangi harf olduğunu söylüyor
*tüm araba ve market markalarını biliyor.
*komut algılıyor getir götür gel git vs kıyafetlerini getir ayakkabılarını giy herşeyi çok net bir şekilde algılıyor ve uyguluyor
*göz teması var lakin KISITLI
*dönen nesnelere ilgisi YOK
*seslendiğimiz zaman bakıyor (KISITLI)
*Tuvalet eğitimini 24 ayda aldı
*kendini ifade ediyor parmakla gösterilen yere bakıyor
*şarkı ezberliyor ve söylüyor
*üçgen beşgen kare oval elips vs tüm şekilleri biliyor
*sarılıyor öpüyor söz dinliyor
*çocuklarla oynuyor (kısıtlı)
* mesela t harfi ile bir ülke söyle deyince Türkiye diyor kısaca hangi harfi sorar iseniz o harfle ilgili bir ülke mutlaka söylüyor.
*aynı zamanda hangi harfi söylerseniz o harf ile başlayan hay vanları da söylüyor.

Herkes oğluma bu çocuk üstün zekalı dedi.
Bu çocuk bunları yaptığı halde nasıl otistik? Dediğinizi duyar gibiyim şimdi bizdeki belirtileri anlatacağım

ATİPİK OTİZİM BELİRTİLERİMİZ

*İsmine bakma (kısıtlı)
*göz teması var lakin (kısıtlı)
*tekrarlayan davranışlar. (10 15 kere düğmelere basma asansör teknolojik aletler vs)
*ısrarla kapıları açıp kapatma (10 dan fazla)
*dişerini sıkma
*iki eli ile kulaklarını kapatma
*oyuncakları düz hizada dizme ve bozulunca öfke nöbeti ağlama krizi
*bir nesneye takıntı derecesinde bağlanma
*hayır denilen şeyde bile sürekli aynı davranışta bulunma
*ısrarla araba araba araba araba kuş kuş kuş deme
*bir kelimeyi ısrarla söyleme ve ekolali yapma.(her söyleneni tekrar etme)
Mesela oğlum su ver de dediğimiz zaman. (oğlum su ver de diyor)
*su ya bir kez süt dediğim için asla artık onun su olduğunu kabul ettiremiyoruz.
*ısrarla bir video ya bir çizgi filme takma ve ısrarla 7 8 kere aynı şeyi tekrar izleme.
*sürekli haraket halinde gün içinde yemek yerken dahil asla oturmaz.
*günde toplam 8 saat uyur sık uyanır 3 yaşında.
*alt dudağını uzun süreli takıntı derecesinde emer
*el çırpma yok lakin koridarda birden bir ileri bir geri sürekli koşar aniden.
*CÜMLE KURMAZ KISITLI
*mesela senin adın ne dediğinde cevap vermez ama adını bilir iyiki doğdun diye kendi adına şarkı söyler.
*nasılsın dediğim de iyiyim demez
*nasılsın iyimisin der ezbere konuşur ama ona sorulduğunda cevap vermez
*yaşını biliyor lakin sorunca söylemez
Kısaca iletişimimiz kısıtlı.
*değişen düzene tahammülü yok
*heyecan ve panik ile çığlık atar (çok değil)
*merhaba der herşeyi aynı şeyi birden fazla söyler
*ağlama nöbetleri kendini yere atma kendini yere vurarak ağlama zor zakinleşme
*ağlayınca öğürme ve kusma.
*bazı yumuşak veya sert nesnelere dokununca mide bulantısı mide hassasiyeti öğürme

Biz bu durumu bir buçuk ay önce öğrendik.
Hemen özel eğitime başladıkücreti ile rapor çıkmasını beklemeden. Ve çok fark görüyoruz oğlumda.

TEHŞİS NE ZAMAN KOYULUR KİM TEHŞİS KOYAR YANLIŞ TEHŞİS. Nasıl öğrendik.

oğlum temmuzda üç yaşına girecek
Kendi çocuk doktorumuz birşeyler yolunda değil gibi pedegoga götürün dedi.

Özel bir pedegoga gittik. DEHB dedi (dikkat dağınıklığı ve hiperktivite bozukluğu)

Zaten konduramamıştık otizim i doktorunuza kızdık bize ısrarla pisskiyatriye götürün bir de dedi.

Ertesi günü psikiyatri den randevu aldık oğlumu izledi inceledi 20 dakika içinde ATİPİK OTİZİM DEDİ tehşisi koydu ağlamaya başladık eşim ile. Kemdimizde değildik. Yeri geldi isyan ettim tövbe haşa neden benim çocuğum? Diye sordum günlerce sigara ile besledim oğluma bakıp hep ağladımm. Bu duruma kabullenme süreci deniyor muş. Kabullendik bu süreci geçtik ve eğitimine odaklandık

Rapor için bizi devlet psikiyatri sine yönlendirdi gittiğimiz özel psikiyatri.

tehşis net bir şekilde 24 ay 36 ay arası koyuluyor.

TAVSİYELER.

Çevreye kulaklarınızı kapatın.

Çocuğunuzdan birazcık bile şüpheniz olsa
Minicik bir kuşku bile olsa içinizde hemen bir psikiyatri den randevu alın. Maksat içiniz rahat etsin. Acaba otizimli mi diye düşünmek sormak ve düşünmek inanın insanı yıpratıyor.

Göz teması var ise otizim değildir diye bir şey yok!
Göz teması yok bu çocuk otizimli diye de bir şey yok! BUNU EN İYİ BİR UZMAN ANLAR

Biz hep özel psikiyatri lere gittik lakin rapor için muhakkak devlet psikiyatri sine gidin. Özeller ğara tuzağı.. Çok oara döktük helal olsun ama iş devlet psikiyatri sinde bitiyor.

OTİZİM RENK TABLOSU GİBİ BİR ÇOK ÇEŞİTİ VAR

Atipik ten tipik otizime doğru vir tablo
En hafifi atipik
Hafif silik orta ve ağır şeklinde ilerliyor.

HER ÇOCUK AYNI BELİRTİYİ VERMİYOR.

Biz atipik olduğu için ayırt edemedik tek keşkem keşke daha önce götüreydim.

Umarım faydalı olabilmişim dir hepinizi çok seviyorum ♥️♥️♥️

BU ARADA DEVLETTE TEHŞİS KOYULDUKTAN SONRA ÇOCUĞUNUZ HEYETE ÇIKIYOR İŞİTME TESTİ YAPILIYOR 3 AYRI DEVLET PİSKİYATRİSİ GÖRÜYOR İNCELİYOR EN SON İSE HEYET KARŞINDA 4 DOKTOR TARAFINDAN TEKRAR İNCELENEREK RAPOR VERİLİYOR BUNUN HAKKINDA TEKRAR BİR POST AÇARIM

55 Cevaplar

0 oy
(396 puan) tarafından
Canım Allah razı olsun senden Allah yardımcınız olsun inşallah 
(1,154 puan) tarafından
Aminnn canım benim
-Reklam-
0 oy
(2,838 puan) tarafından
Oy canım benim ya teşekkür ederiz ne kadar güzel ve detaylı anlatmışsın harikasın❣️
(1,154 puan) tarafından
Rica ederim bitanem ♥️
0 oy
(7,959 puan) tarafından
Lütfen benim postlarima bak oğlumla ilgili beninde bana akıl verirsin belki 
(1,154 puan) tarafından
Kuzum çözger raporu demişsin dil terapisi alıcak oğlun kuzum zaten anlatmışlardır sana bu rapor siliniyor dil terapisine gidip bir yıl içinde takır takır konuşan ve eğitimi biten öğrenciler gördüm okulda konuştum anneleri ile sadece nu durum değil hiç bir rapor fiziksel engeli yok ise hiç bir zaman önüne çıkmıyor sen rahat ol bir kadın vardı oğlu dil terapisine geliyordu aynı zamanda hiperaktivite de varmış gayet normal bir çocuk sadece kendini ifade edemiyor net şekilde bu kadar
(7,959 puan) tarafından
Benim oğlumun herşeyi normal ama konuşamıyor cozger raporu alacaktık çocuk psikiyatrisi yoktu o gün dahada gitmedim sadece sinirli sinirliense eline ne geçse fırlatır dediği dedik inatçı bir çocuk
(1,154 puan) tarafından
Siniri ve fırlatması gayet normal kuzum şimdi sen kendi ağzını kapat bişeyler anlatmak iste ama anlatma nasıl sinir olursun bu sinir kendini ifade edememesinden kaynaklı gayet normal bir durum kuzum
(7,959 puan) tarafından
Çok teşekkürler cnm Rabbim yardımcın olsun güç versin bian önce herşey istediğin gibi olsun
0 oy
(119,355 puan) tarafından
cok guzel bi post
(1,154 puan) tarafından
Sağol sevdoş
0 oy
(13,047 puan) tarafından
Bursa da özel gittigini Dr kimdir Bende iyi bir Dr arıyorum güzel ilgilenen 
(1,154 puan) tarafından
Piskiyatris olarak mı çocuk doktoru olarak mı çocuk doktorumuz 3 yıldır aynı oğlumdaki değişikliği fark eden Osmangazi aritmi hastanesi ümit er oğlu uzman dr aynı zamanda iyiki tanımışız kuzum
(1,154 puan) tarafından
Psikolog olarak pedmer hastanesi çiğdem hanıma gittik yanlış tehşis koyan pisikolog o kadın dı psikiyatri ise mahmur denir sur yapının orada doğru tehşisi koyan piskiyatris Allah razı olsun çok ilgili sonra devlete yönlendirdi zaten
(13,047 puan) tarafından
Çocuk doktoru olatak teşekkür ederim
0 oy
(351 puan) tarafından
Allah yar ve yardımcınız olsun inşallah oğlunda bir an önce tedaviye yanıt verir ve atlatırsınız canım :*
(1,154 puan) tarafından
Çok teşekkür ederim canım benim aminnnn
0 oy
(1,559 puan) tarafından
Oģlun çok şanslı senin gibi bir annesi olduģu için 
(1,154 puan) tarafından
Oyyyy canım benim çok teşekkür ederim ♥️
0 oy
(242 puan) tarafından
Bu postu açtığınız için çok çok teşekkür ederim

benim çocuklarımla olmasada çok bilgilendim 

çaresizlik duygusunu çok iyi biliyorum 

Oğluma cp teşhisi konulduğunda dumura döndüm çok şükür atlattım 

Bir tek kişinin tecrübesi bilgisini her yerden aradım 

Fakat nerdeyse kimseden yanıt alamadım 

Çok geçmiş olsun Rabbim yardımcımız olsun:)
(1,154 puan) tarafından
Ah canım benim size de çok geçmiş olsun
İnsan o kadar ihtiyac duyuyor ki yaşamış bireylerin tecrübelerine anlatamam o kadar aradım ki belirti vs yazan postalar bulamadım en sonunda ben açayım bari dedim çok teşekkür ederim canım benim ♥️
0 oy
(632 puan) tarafından
Ders gibi anlatmissin canim cok guzel bir sekilde. Oglusun sende bu azim ilgi varken mukemmel bir sekilde gelisim saglar zaten biiznillah musmutlu bir omurleri olsun. Aslinda hersey bunda bitiyor herseyi mukemmel insanlar sanki cok mu mutlu cocuklarimiz mutlu olsun iyi olsun yeter bize
(1,154 puan) tarafından
Canım benim bitanem o kadar mutlu etti ki beni yorumun anlatamam terapi gibi geldi çok teşekkür ederim allah razı olsun aminnn kuzum inşallah aminnn
(632 puan) tarafından
Allahim senden de razi olsun tum musluman annelerden cocugum herseyi dogru tam yapsin herseyi soyle olsun boykr olsun derken hem kendimizi hem cocuklarimizi gerdik ya amaaan bosver cennette herkesin herseyi tam olacakmis zaten Rabbim nasio etsin bu dunyada hepimiz aciziz eksigiz kusurluyuz ama obemli olan mutlu huzurlu olmak iyi insan olmak senin cocugun evinde mutlu yiyip iciyor mu esinle cocugunla iyi misin bitmistir. Gerisi bos laf... keyfinize bakip hayatinizi yasayin ailecek
0 oy
tarafından
Şimdi okudum. İns sizin ve çocuğunuz için en güzel sekilde olur herşey. 

Dr  20 dkda nasıl teşhis koydu. Bilemiyorum okuyunca oğlun bana da çok zeki geldi. Hangi çocuk ülkeleri, hayvanları biliyor ve söylüyor ki o yaşta. Kendi çocuk Dr neden şüphelenip pedagoga yönlendirirdi. 
(1,154 puan) tarafından
Bitanem belirtileri yazdım
Bunları bilme sebebi takıntılı olması yani ezber
Mesela alfabeye taktı ve saatlerce aynı şey ile ilgilendi otizimli çocukların takıntılı davranışları bu tarz şeyleri kolay öğrenmesini sağlıyor.
Ben devlet hastanesinde 3 doktor görmeden inanmadım ardından heyet karşına çıktık 4 piskiyatri doktor daha onaylayınca o şekilde kabul ettim anca
Atipik otizim in özelliği de çocukların çok zeki olup sadece kendi ilgi alanlarına yönelerek dış dğnya ile bağlantıyı kısıtlı kurması :(
0 oy
tarafından
Geçen bı arkadaş post açmıştı herkes tepki vermişti kadın pinpirikli davranıyor diye umarım tepki verenler görür ve utanır 
(1,154 puan) tarafından
Çok teşekkür ederim canım benim
0 oy
(13,825 puan) tarafından

Emir pasa❣Sen ne güzel kalpli bir insansin sen ne guzel de bir annesin<3bu yuzden oglun cok sansli her sey cok daha guzel olacak degisim var demissin cok sevindim okurken op kuzyu yerime☺

(1,154 puan) tarafından
Ah benim bitanem canım çok teşekkür ederim çok mutlu oldum inan öperim bitanem öpmemmi hiç ♥️♥️♥️
0 oy
(1,015 puan) tarafından
Sen çok çok güzel bir annesin ve hiç üşenmeden merakla okudum ve bence çok kişiye de küpe olur mutlaka bu post ara ara yukarı çıkarmak gerek herkes okusun teşekkür ederiz 
(1,154 puan) tarafından
Oyyy kuzum benim çok teşekkür ederim çok mutlu oldum inan ♥️♥️
0 oy
(515 puan) tarafından

Çok faydalı bir post ve çok teşekkür ederim canım ❤️ 

İnşallah oglunda herşeyi güzelce zorlanmadan öğrenir iyi bir yaşam diliyorum kuzuma <3

(1,154 puan) tarafından
Aminnn bitanem çok teşekkür ederim kuzum♥️
0 oy
(2,671 puan) tarafından
Ne güzel faydalı bilgiler vermiş canım Allah razı olsun senden 24/--aydan önce insan farkedebiliyor mu peki
(1,154 puan) tarafından
Tipik yani ağır otizimler bebeklik çağında erken de fark ediliyor lakin atipik otizim 5 6 yaşında bile fark edildiği oluyor kuzum
(2,671 puan) tarafından
Çok tşk ederim canım yani oylr bir durum olsa bile o yaşlarda farkederz
0 oy
tarafından
Cok cok yakinimda bu belirtiler var ama annesini kirmadan nasil.soylerim.bilmiyorum cocuk 4 yasinda ama ayni belortilerin cogu var nasil.soylerim ya kirilirsa ya yanlis anlarsa beni
tarafından
Basa sabitlermisiniz
(1,154 puan) tarafından
Kuzum postumu oku bende doktoruma çok kızmıştım bizi pisikolog a gönderdi diye ama şimdi nasıl dua ediceğimi şaşırıyorum inan
0 oy
(6,364 puan) tarafından
Canımm benimmm sen cok güclü bi annesin maşallah sana peki tedaviyle düzeliyomuymus. Rabbim sana sabır güç kuvvet vesin inşallah eymeninde öp yerime ❤️❤️❤️❤️❤️❤️
(1,154 puan) tarafından
Aminnnn canımın içi bitanem tabiki öperim kuzummm çok teşekkür ederim bal böcüğüm aminnnn♥️♥️
0 oy
(44,718 puan) tarafından
Ahh yagmurum su azmine guclulugune bayılıyorum maşallah oglusun çok zeki bı cocuk erken teşhis çok önemli çok iyi olucak annesi sen hep güçlü ol ❤️
(1,154 puan) tarafından
Oy benim destekçimmmm
Bu arada 24 aylıkken tuvalet eğitimini pes etmeden tamamlamamızın sebebi senin verdiğin tavsiyeler sayesinde oldu pes etmeden devam etmemin sebebi de sensin biliyorsun değil mi? ♥️♥️♥️
(44,718 puan) tarafından
Sebebi benim ama ben  kendim oğlumda basaramiyorum:(
0 oy
(571 puan) tarafından
Her otizim fatklidir soylediginiz bir cok kural abimin oglunda var 7 yasinda ama konusamiyor nedeni bilmiyoruz o hep camasir makinasina bakiyit 
(1,154 puan) tarafından
Kuzum 7 yaşına kadar hiç piskiyatris e gitmediler mi
(571 puan) tarafından
Gitiler ya hem sadecw bir tanede degil orta otizim teshisi konulmus biz onu anlamiyoruz okullarida var oraha da gidiyir
0 oy
(1,015 puan) tarafından
Post yukarı çıksın 

İlgili sorular

0 oy
8 cevap 348 göst.
3 Nisan 2024 Aile kategorisinde Yenianneadayi1 (220 puan) tarafından soruldu
0 oy
14 cevap 1,912 göst.
30 Ekim 2022 Aile kategorisinde Semastz (98 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 185 göst.