+21 oy
3,256 göst.
Diğer kategorisinde (1,126 puan) tarafından
tarafından düzenlendi

Ballikolar merhaba. Yeni hesabım bu 

Bildiğiniz üzere oğluma atipik otizim teşhisi koyuldu. Temmuzda üç yaşına girecek

Burada bir çok annenin merak ettiği ve sıkça sorulan bir soru bu postu bilgilendirme amacı ile açıyorum umarım faydalı olabilirim.

Öncelikle ATİPİK OTİZİM NEDİR?

Atipik otizim uzmanların tipik otizim tanısı koyamadığı lakin hafif otistik davranışlarda bulunan çocuklara koyduğu tehşis. Normal çocuklardan ayırt edilemeyen.
(yalancı otizim silik otizim diye adlandırılıyor)

ŞİMDİ BİRAZ OĞLUMUN DAVRANIŞLARINDAN BAHSEDECEĞİM.

* Tekli tüm kelimeleri söyler
*ha yvan sesleri ve isimlerini bilir.
*tüm renkleri şekilleri çok net şekilde söyler
*kuvvetli bir hafızası var.
*13 aydan sonra tekli olarak konuşmaya başladı
*çevresindeki herkesin isimlerini ve vasıflarını bilir
*10 a kadar hem ingilizce hem türkçe sayar.
*türkçe 29 harf biliyor ve parmakla gösterdiğimiz zaman hangi harf olduğunu söylüyor
*tüm araba ve market markalarını biliyor.
*komut algılıyor getir götür gel git vs kıyafetlerini getir ayakkabılarını giy herşeyi çok net bir şekilde algılıyor ve uyguluyor
*göz teması var lakin KISITLI
*dönen nesnelere ilgisi YOK
*seslendiğimiz zaman bakıyor (KISITLI)
*Tuvalet eğitimini 24 ayda aldı
*kendini ifade ediyor parmakla gösterilen yere bakıyor
*şarkı ezberliyor ve söylüyor
*üçgen beşgen kare oval elips vs tüm şekilleri biliyor
*sarılıyor öpüyor söz dinliyor
*çocuklarla oynuyor (kısıtlı)
* mesela t harfi ile bir ülke söyle deyince Türkiye diyor kısaca hangi harfi sorar iseniz o harfle ilgili bir ülke mutlaka söylüyor.
*aynı zamanda hangi harfi söylerseniz o harf ile başlayan hay vanları da söylüyor.

Herkes oğluma bu çocuk üstün zekalı dedi.
Bu çocuk bunları yaptığı halde nasıl otistik? Dediğinizi duyar gibiyim şimdi bizdeki belirtileri anlatacağım

ATİPİK OTİZİM BELİRTİLERİMİZ

*İsmine bakma (kısıtlı)
*göz teması var lakin (kısıtlı)
*tekrarlayan davranışlar. (10 15 kere düğmelere basma asansör teknolojik aletler vs)
*ısrarla kapıları açıp kapatma (10 dan fazla)
*dişerini sıkma
*iki eli ile kulaklarını kapatma
*oyuncakları düz hizada dizme ve bozulunca öfke nöbeti ağlama krizi
*bir nesneye takıntı derecesinde bağlanma
*hayır denilen şeyde bile sürekli aynı davranışta bulunma
*ısrarla araba araba araba araba kuş kuş kuş deme
*bir kelimeyi ısrarla söyleme ve ekolali yapma.(her söyleneni tekrar etme)
Mesela oğlum su ver de dediğimiz zaman. (oğlum su ver de diyor)
*su ya bir kez süt dediğim için asla artık onun su olduğunu kabul ettiremiyoruz.
*ısrarla bir video ya bir çizgi filme takma ve ısrarla 7 8 kere aynı şeyi tekrar izleme.
*sürekli haraket halinde gün içinde yemek yerken dahil asla oturmaz.
*günde toplam 8 saat uyur sık uyanır 3 yaşında.
*alt dudağını uzun süreli takıntı derecesinde emer
*el çırpma yok lakin koridarda birden bir ileri bir geri sürekli koşar aniden.
*CÜMLE KURMAZ KISITLI
*mesela senin adın ne dediğinde cevap vermez ama adını bilir iyiki doğdun diye kendi adına şarkı söyler.
*nasılsın dediğim de iyiyim demez
*nasılsın iyimisin der ezbere konuşur ama ona sorulduğunda cevap vermez
*yaşını biliyor lakin sorunca söylemez
Kısaca iletişimimiz kısıtlı.
*değişen düzene tahammülü yok
*heyecan ve panik ile çığlık atar (çok değil)
*merhaba der herşeyi aynı şeyi birden fazla söyler
*ağlama nöbetleri kendini yere atma kendini yere vurarak ağlama zor zakinleşme
*ağlayınca öğürme ve kusma.
*bazı yumuşak veya sert nesnelere dokununca mide bulantısı mide hassasiyeti öğürme

Biz bu durumu bir buçuk ay önce öğrendik.
Hemen özel eğitime başladıkücreti ile rapor çıkmasını beklemeden. Ve çok fark görüyoruz oğlumda.

TEHŞİS NE ZAMAN KOYULUR KİM TEHŞİS KOYAR YANLIŞ TEHŞİS. Nasıl öğrendik.

oğlum temmuzda üç yaşına girecek
Kendi çocuk doktorumuz birşeyler yolunda değil gibi pedegoga götürün dedi.

Özel bir pedegoga gittik. DEHB dedi (dikkat dağınıklığı ve hiperktivite bozukluğu)

Zaten konduramamıştık otizim i doktorunuza kızdık bize ısrarla pisskiyatriye götürün bir de dedi.

Ertesi günü psikiyatri den randevu aldık oğlumu izledi inceledi 20 dakika içinde ATİPİK OTİZİM DEDİ tehşisi koydu ağlamaya başladık eşim ile. Kemdimizde değildik. Yeri geldi isyan ettim tövbe haşa neden benim çocuğum? Diye sordum günlerce sigara ile besledim oğluma bakıp hep ağladımm. Bu duruma kabullenme süreci deniyor muş. Kabullendik bu süreci geçtik ve eğitimine odaklandık

Rapor için bizi devlet psikiyatri sine yönlendirdi gittiğimiz özel psikiyatri.

tehşis net bir şekilde 24 ay 36 ay arası koyuluyor.

TAVSİYELER.

Çevreye kulaklarınızı kapatın.

Çocuğunuzdan birazcık bile şüpheniz olsa
Minicik bir kuşku bile olsa içinizde hemen bir psikiyatri den randevu alın. Maksat içiniz rahat etsin. Acaba otizimli mi diye düşünmek sormak ve düşünmek inanın insanı yıpratıyor.

Göz teması var ise otizim değildir diye bir şey yok!
Göz teması yok bu çocuk otizimli diye de bir şey yok! BUNU EN İYİ BİR UZMAN ANLAR

Biz hep özel psikiyatri lere gittik lakin rapor için muhakkak devlet psikiyatri sine gidin. Özeller ğara tuzağı.. Çok oara döktük helal olsun ama iş devlet psikiyatri sinde bitiyor.

OTİZİM RENK TABLOSU GİBİ BİR ÇOK ÇEŞİTİ VAR

Atipik ten tipik otizime doğru vir tablo
En hafifi atipik
Hafif silik orta ve ağır şeklinde ilerliyor.

HER ÇOCUK AYNI BELİRTİYİ VERMİYOR.

Biz atipik olduğu için ayırt edemedik tek keşkem keşke daha önce götüreydim.

Umarım faydalı olabilmişim dir hepinizi çok seviyorum ♥️♥️♥️

BU ARADA DEVLETTE TEHŞİS KOYULDUKTAN SONRA ÇOCUĞUNUZ HEYETE ÇIKIYOR İŞİTME TESTİ YAPILIYOR 3 AYRI DEVLET PİSKİYATRİSİ GÖRÜYOR İNCELİYOR EN SON İSE HEYET KARŞINDA 4 DOKTOR TARAFINDAN TEKRAR İNCELENEREK RAPOR VERİLİYOR BUNUN HAKKINDA TEKRAR BİR POST AÇARIM

55 Cevaplar

+13 oy
tarafından
Sendeki bu baskalarini bilginlendirmek icin ugras verme azmine hayranim rabbim seninpe olsun guclu anne ❤️
(1,126 puan) tarafından
Aminnn mihrişim benim güzel ablam en güzel destekçim çok teşekkür ederim ♥️♥️♥️♥️
tarafından
Canim benim herzaman yanindayim ☺️❤️
-Reklam-
+3 oy
tarafından
Ne kadar uzun ve tane tane yazmışsınız, elinize sağlık. 

Anasınıfı ogretmeniyim, okula başlayana kadar çocuğunun farkında olmayan aileler oluyor.
(1,126 puan) tarafından
Çok teşekkür ederim canım benim umarım annelerin soru işaretlerine biraz da olsum yardımcı olabildiysem ne mutlu bana
(800 puan) tarafından
Bilmesek ne olur bir şey mi olur
(1,126 puan) tarafından
Olmaz mı kuzum sence.

Eğitime geç kaldığı için ağır otizime dönül raporu yüzde yüz engelli ye dönen cocuklar tanıyorum malesef.

Çocuğun yaşı ilerliyor egitimin en güzel zamanları kaçırılıyor
+1 oy
tarafından

Yağmur sen misin aşkım ? Şimdi okuyacağım postunu.

(1,126 puan) tarafından
Sen iyiki varsın seni çok ama çok seviyorum o kadar mutlu ettin ki beni anlatamam çok teşekkür ederim bitanemm♥️♥️
(223 puan) tarafından
Yağmur mu yagmur çetin olan misin? Shshs
(1,126 puan) tarafından
Emir yağmur ben
(223 puan) tarafından
Askim beni hatirladin mi durumun nasıl canım benim ❤️
tarafından
Bebeğim benim oğlum hasta günlerdir hastanelerden evin yolunu bulamadık. İlk girdim senin postu gördüm yazmadan geçmek istemedim sonra bir daha giremedim affet.
Sende iyi ki varsın bebeğim buranın bana kattığı sayılı güzel insanların başındasın ve çok iyisin. Güzel kalbinden öpüyorum ♥️♥️♥️
+1 oy
(230 puan) tarafından
Bilgilendirme için teşekkür ederim cnsim..burda sürekli görüyoruz.sesine bakmiyo otizm dönen şeye bakiyo otizm diye mi acaba mi şimdi diye...en azından bilgi sahibi olmuşlardır..
(1,126 puan) tarafından
Umarım birazda olsun faydalı olabillmişimdir kuzum çok teşekkür ederim
0 oy
tarafından
Tek tek hepsini okudum böyle durumda ne yazılır bilmiyorum Rabbim yardımcınız olsun inşallah ❤❤ 
(1,126 puan) tarafından
Aminnn büşram aminn ♥️♥️
0 oy
(6,164 puan) tarafından
her çocuk aynı belirtiyi vermiyorun altını çiziyorum bende ağzınıza sağlık ❤️
(1,126 puan) tarafından
Teşekkür ederim canım benim
tarafından
Bende linc yemiştim asko hatirladin mi :) belirtiye baksana yumuşak şeylere dokunamama diyo kadin iyi ki marul kafayi goturmusum
(1,126 puan) tarafından
Ne dedi doktor canımın içi
(6,164 puan) tarafından
Hatırladım kuzum o yüzden her çocuk aynı belirtiyi vermiyorun altını çiziyorum dedim herkes çok biliyo ya çünkü
0 oy
(17,659 puan) tarafından
Senin kalbin çok güzel yağmur ❣️
(1,126 puan) tarafından
Senin kadar değil bitanem,♥️♥️♥️
0 oy
(3,155 puan) tarafından
Ya canım ne dediniz bilmiyorum ama bu hareketler bı çocuğa göre normal davranışlar degilmi benim kziimda böyle bazi davranışlarından fazlası bile aynı diyebikirim
(1,126 puan) tarafından
Malesef değil bitanem araştırıp baktıktan sonra inan fark etmeye başlıyoruz aslında
0 oy
tarafından
Allah  sizden razı olsun benim çocuğum bana normal gelmiyor gibi diğer çocuklardan farklı gibi hatta bir ara psikolojim bozuldu size özel msj atıp konuşmak istedim ama hesabınızı bulamadım bende goturucem psikiyatri normlmal devlette cocuk psikiyatrisi var mı birde benim oğlumda sizinkine biraz benziyor 
(1,126 puan) tarafından
Normal piskiyatris ilgilenmiyor kuzum geri çevirirler boşuna gitmiş olursun :(
tarafından
Tamam kuzum olsun boşuna gitmiş olmiyim en azından dalı gunu götürecem herşeyde bir hayır vardır insalalh bişey çıkmaz ama aklımdaki soru işaretleri şüpheler gider en azından
(1,126 puan) tarafından
İçini ferah tut sen kuzum Allahın izni ile bişey çıkmaz maksat için rahatlasın
tarafından
Aynen canım benim inşallah çok sağol yardımcı olduğun için Rabbim sizede bütün çocuklarda yardim etsin peki doktor ne diyor bu ilerki hayatını etkliler mi okulua gidecek evlenecek ilerde normal bir birey gibi olacak dimi
tarafından
Y T isimli bayan acaba senin belirtin neydi
0 oy
(1,464 puan) tarafından
Herkes görmeli bu postu çok faydalı olmuş teşekkürler geçmiş olsun sizede
(1,126 puan) tarafından
Çok teşekkür ederim bitanem
0 oy
(46 puan) tarafından
Teşekkürler bilgilendirici yazin icin♥️ peki bebekken fark edebiliyo muyun 1 yasinda falan
(1,126 puan) tarafından
Ağır otizimlerde fark edilebiliyor bitanem ama atipik se 5 6 yaşında farkedildiği bile oluyor malesef rica ederim kuzum ♥️
0 oy
tarafından
Ne güzel yazmissiniz rabbim safi ismi hurmetine sifa versin yavrunuza insallah bu gunler gecer
(1,126 puan) tarafından
Aminnn canım benim aminnn
0 oy
(5,283 puan) tarafından
Çok bilgilendirici olmuş sagol canım 20 dk doktor izledi demişsin çocuk ne yapıyor odada neyini izliyor onu merak ettim
(1,126 puan) tarafından
Özel piskiyatris yaklaşık 50 dakika izledi ama tehşisi 20 dakika da koydu kuzum oyun oynarken izliyor oyun odasında haraketler nasıl oynadığı vs sonrasında da işetişim kuruyor çocukla kuzum
(5,283 puan) tarafından
Tmam canım çok sagol
0 oy
tarafından
Canm bende goturcem ozel egitimden randevuda aldim biz egitim vericez falan dediler dogrumu rapor ilerki hayatini etkilermi oeki
(1,126 puan) tarafından
Bitanem önce bir piskiyatrise gittin mi?
Özel eğitim merkezleri tanı koyamaz ücret ister biz şu an raporumuz olmadığı için haftanın 2 günü gidiyoruz ayda 1.600 veriyoruz rapor çıkınca 2 gün ücretsiz gidecek 2 gün yine biz ödicez. Özel eğitim merkezine değil piskiyatrise gitmen gerek
Hayır hayatını etkilemiyor kuzum
tarafından
İhtiyaç kalmadığı zaman raporlar kaldırılıyor, hiç endişeniz olmasın.
tarafından
Saolun kizlar bizim durumumuz yok o yuzden devletinkine gitmeliyiz
0 oy
tarafından
Cnm çok güzel anlatmissin. Özel eğitimle her şey normale binecektir.masallah çok zekiymis. 29 harfi nasıl öğrettin. Ülke isimlerini falan
(1,126 puan) tarafından
Bitanem öğrenmesi için bir kere duyması yeter.
Otistik çocukların ezberi kuvvetli olur mesela alfabeye taktığı için takıntılı davrandığı için sürekli tekrar ettiği için ezberliyor ve öğreniyor kuzum
tarafından
Anladım cnm benimki 4 yaşında bu dediklerini hiç bilmiyor malesef
0 oy
(102 puan) tarafından
Benim kardeşim de asperger otizmin bir dalı. Belirtiler benzer şuan 19 yaşında
(1,126 puan) tarafından
Asperger olması aslında sizin için çok büyük bir şans muhtemelen şu an ya tıp ya farklı iyi bir bölüm kazanmıştır bizim doktorumuz asperger için ile yarar otizim yararlı otizim demişti
3 yaşından sonra gelin asperger olabilir demişti anima bilmiyorum kuzum
Peki şimdi nasıl kardeşin davranışları insanlarla arası nasıl dışardan bakılınca belli oluyor mu? ♥️
(102 puan) tarafından
Sosyalliği çok zayıf kuzum. Malesef aşırı bilgisayar bağımlısı olduğu için o da cabası oldu.Şimdi biraz daha iyi büyüdükçe sosyalleşmesi gerektiğini farketti çabalıyor. Ama göz teması ve konuşmaları çok kısıtlı. Mesela günlük hayatta kullandığımız şeyleri asla kullanmaz ona saçma geliyor günaydın,nasılsın,iyi geceler gibi. Empati kuramıyor asla. Yalan söyleyemez. Bu gibi şeyler. Aşırı iyi İngilizce konuşuyor. Üniversiteye gidecek daha iyi olur diye umut ediyoruz
0 oy
(2,241 puan) tarafından
Allah yardımcın olsun inşaAllah teşekkür ederim 

Benimde kızım takip yapılıyor haftaya Perşembe günü iki yaş testine girecek cok korkuyorum inşaAllah geçer testi dua edin inşaAllah 
(1,126 puan) tarafından
Dualarım seninle bitanem hiç korkma inan kendimi parçaladım ağlamaktan ama değmiyor otizim bir hastalık değil farklılıktır iyi yanlarından bakmaya başlıyor insan bu duruma zaman ile.
Ben geçecek inanıyorum hiç canını sıkma güzel haberlerle gel inşallah
(2,241 puan) tarafından
Amin Allah razı olsun yeğenim var otizm ve yüzde 80 raporlu ondan biliyorum ve korkularım daha artıyor
(2,241 puan) tarafından
Merhaba canım kızımın testi iyi geçti çok şükür otizm değil dedi doktor iki ay sonra tekrar kontrole gideceğiz kontrol amaçlı olarak dua ettiğin için
Allah razı olsun ❤️
(44 puan) tarafından
Siz ne gibi rahatsizlklarindan şüphelendiniz acaba gittiniz
(2,241 puan) tarafından
İsmine bakmıyor diye şüphelendik
0 oy
(1,733 puan) tarafından
Çok teşekkür ederız canım yavrunuz buran önce gönlünüzdeki gıbı olsun 
(1,126 puan) tarafından
Aminnn kuzum aminnn
0 oy
(7,376 puan) tarafından
Teşekürler bilgilendirme için Allah yardımcın olsun özel eğitimle daha iyi olacaktır inşallah benimde eltimin  down sendromlu bir çocuğu var şimdi onlarda özel eğitime başlayacak inşallah 
(1,126 puan) tarafından
Çok teşekkür ederim canım benim
0 oy
tarafından
Yağmuur teşekkür ederiz canım rabbim sana sabır versin oğluna da şifa versin. Sen çok mükkemmel bi annesin ❤️ 

Atipik otizim belirtisi olarak senin oğlun gibi benim oğlumda yumuşak şeylere (kedi kopek çimen) dokununca mide bulandirip huylaniyodu hatta post acmistim yazmiştin sende. Dediğini yapip hemen doktora goturdum cok sukur otizim değil bide pzartesi günü uyaran eksikliği testi yapilacak doktor korkma sadece tedbir amaçli yapacam dedi. 

Ben marul kafanın bu yumaşak seylere dokunamamsini otizim olabilir mi diye soylediğim de burda post açtiğimda nasıl linç yemiştim anlatamam sana ama iyi ki kendimi dinlemişim ve götürmüşüm oğlumu. 
(1,126 puan) tarafından
Aşkım mm rica ederim bebeğim sadece tek bir belirti olmaz kiiii çok şükür rabbime inan uyaran eksikliği de çıkmayacak inan bana ♥️

İlgili sorular

0 oy
8 cevap 345 göst.
3 Nisan 2024 Aile kategorisinde Yenianneadayi1 (220 puan) tarafından soruldu
0 oy
14 cevap 1,905 göst.
30 Ekim 2022 Aile kategorisinde Semastz (98 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 184 göst.
20 Haziran 2022 Diğer kategorisinde KEBELEK (1,733 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 398 göst.