0 oy
612 göst.
Diğer kategorisinde (838 puan) tarafından
tarafından düzenlendi

Çocukları ozguvensiz olan var mi. Biri birşey sorduğunda ya da marketten falan birşey almak istediğinde parka gittiğinde çekinen utanan korkan yani böyle bi çocuğu olan var mi. Bugün parka gittik kızımla. Kaydiraktan kayacaktı o sırada başka biri cocuhinj kaydrakta kaydırıyordu kızım çekindi utandı kaymak istemedi geri indi onlar var diye. Halbuki kızımın kayacağını görseler zaten çocuklarına çarpmasın diye ordan alacaklardı cocugumu. Yarim saat uzaktan izledim hiç bir park aletlerine binemedi oynayamadı geri geldik eve sinirimden delleniyorum. Var mı bunun bi çözümü?

Bu arada kızım 7 yaşında 2. Sınıfa geçti.. okulda bile öğretmenden çekinir korkar halbuki pamuk şeker gibi öğretmenimiz var o konuda da kafam çok rahat.

27 Cevaplar

0 oy
(502 puan) tarafından
Kaç yaşında 
(838 puan) tarafından
7 yaşında canım  ikinci sınıfa geçti
-Reklam-
0 oy
(2,945 puan) tarafından
Kac aylık yada kaç yaşında
(838 puan) tarafından
7 yaşında canim
0 oy
(3,101 puan) tarafından
Adanalimisin kiz
(3,101 puan) tarafından
Delleniyorum u gorunce:) bi ampul yandi

Buarada benm kizda oyle.yani brak zamanla acilir.biri birsry sorar cekinir.baslarda kimseyle oynamazdi smdi oynuyor .ozellikle buyukler bebek muamelesi yapinca uzak duruyor
(838 puan) tarafından
Benimle bi anlaşmazlığa düştüğünde hakkını sonuna kadar savunur ama dışarıya gelince sus pus oluyor. Ben onu boyle yetistirmedim
(3,101 puan) tarafından
Senin yestistirmen biyere kadar etki ediyor bazi seyler dogaclama gelisiyor.kendi haline brak.direk cocugu sıkarak uyarmak yerine alttan mesajlar ver.eminim duzel3cek
(8,328 puan) tarafından
Adanada mı yasıyosun peki
(20 puan) tarafından
Kız aynı benimkiler de öyle
0 oy
(6,827 puan) tarafından
evett oglum 3 yasinda ve bugun buna benzer cok olay yasadim ve 2 saattir sinirmden agliyorjm
(838 puan) tarafından
Seninki daha küçükmüş inşallah erken yaşta özgüvenini kazanmaya başlar
(6,827 puan) tarafından
insallah cnim
0 oy
(909 puan) tarafından
Canım bebeklik döneminde sen yapamazsın edemezsin diye hiç söylemde bulundun mu. Örnek vermek gerekirse çocuklara kaşık vermez bazı anneler ya gözüne yada yeri kirletir döker diye! Oysa ki çocuk yeri kirletecek öyle öğrenecek. Sen öyle yaptın demiyorum yanlış anlama sadece örnek verdim. Öz güvenli olması için hep teşvikte bulunun başardığı birşey oldumu övün çocuğunuzu. DOĞAN CÜCELOĞLU KİTAPLARI OKUYUP YARDIM ALABİLİRSİN CANIM 
(838 puan) tarafından
Asla baskıcı bi aile olmadık. Yeri geldi kırdı döktü parçaladi her şeyin geri yerine gelebildiğini onun bizim için ne kadar önemli olduğunu hep dile getirdik.. yaramaz bir cocuk değil gayet mantıklı hareket eden zeki akıllı bir cocuk ama işte tek sikayetim özgüveni olmaması buna anlam veremiyorum
0 oy
(134 puan) tarafından
Kusura bakmayin ama bunda delleneceginiz birsey yok cocugunuzun karakteride bu olabilir. Ama dediginiz gibi cekingen ozguvensiz bir cocuksa bunun sebebi cocugunuz degil ebeveynleri olarak sizlersinizdir. Siz cocugunuza ne kadar guveniyorsunuz? Kendi kendine yetebilmesine ne kadar musaade ediyorsunuz?. Sakin olun oncelikle okuldaki hal ve hareketlerinide sorun ogretmenine okulda da mi ayni yoksa sadece disarda mi bu sekilde? Belki yabancilara karsi bu sekildedir. Ve son olarak cocugunuza ozguvenini kazandiracak olan sizsiniz unutmayin. 
(838 puan) tarafından
Emin olun bir anne baba olarak kızımızın her zaman her anında yanında ve destekçisiyiz. Yanlış da yapsa hata da yapsa asla kızmadan üzmeden şiddet göstermeden güzelce ve saatlerce sabırla konuşur hallederiz. O detayı yazmayı da unutmusum. Hani böyle çaba göstermemize rağmen bu şekilde olması moralimi bozuyor..
(134 puan) tarafından
Takip edin okuldaki davranislarinida ogretmeniyle daha sık iletisime gecin. Okulda nasil derslere katilimi nasul ogretmenide sizinle ayni fikirdeyse profesyonel yardim alarak ustesinden gelirsiniz. Bunlar asilabilecek seyler kendinizide strese sokmayin siz degil ama diger cevresel faktorlerde boyle olmasina sebep olabilir. O yuzden her zamankinden daha cok takip edin. Acikca sormak yerine bugun neden oynamak istemedin hastamisin gibi sorular sormaya baslayarak sorunun merkezine inin belki okulda arkadaslari tarafindan dislaniyordur bilemeyiz.
(838 puan) tarafından
Okulda arkadaş çevresinde derslerinde hiç bir sıkıntı yok canım  sadece öğretmeni görünce uzak duruyor çekiniyor birşey sormaya korkuyor. Kaç kere aldım karşıma konuştum kii her gün bir saat bizim sohbet vaktimiz olur. Kendime kahve ona da meyve suyu veya ne içecekse onu yaparım tlf tv yi kapatır konuşur dertleşir muhabbet ederiz. Ama gel gelelim dışarıya çıkınca değişiyor. Sorduğumda ise konuşmak istemiyorum konusasim gelmiyor diyor
(134 puan) tarafından
Profesyonel yardim alin canim.  Pedegogla gorusebilirsiniz.
0 oy
(4,276 puan) tarafından
Aslında benim oğlumda çekinir bugün ilk defa hemn yan binamizda pastane var oğlum 2 ekmek alda gel dedim elinde parasını verdim ben sana balkondan bakıyorum dedim gitti aldı geldi bu arada eylül 15 te 5 yaş olacak parktata eğer kaydiragin  ucunda kimse varsa oraya çıkmak istiyor geri dönüyor çık oğlum ben kayicam de diyorum diyemiyor utancından ben dedikten sonra gidip kayıyor yani zamanla atlatabilir canım siz onu güvendiğinizi becerebildigini anlatın eminim oda meraka gelip yapacaktır 
(838 puan) tarafından
Şu sinirim geçsin birazdan yine konuşacam yoksa bu gidişle iyice içine kapanık cocuk olup cikacak
(4,276 puan) tarafından
Üstüne hiç gitme canım belki yapısı öyledir büyüdükçe açılır
(838 puan) tarafından
Üzüldüğümü sinirlendigimi anladı bu saatte asla uyumayan çocuğun şu an uykusu geldi
(4,276 puan) tarafından
Ahh kuzu yaa yavaş yavaş alışır inşallah canim allah sabır versin sana
0 oy
(632 puan) tarafından
Canim ben seni anliyorum ve emin ol hersey anne babadan kaynaklanir aileden gelir diye birsey yok. Bazi seyler karakter fitrat meselesi bu yuzden kendini suclayip vicdan yapma. Ben oglumda 2 bucuk yasinda farkettim dedigin durumu cok kibar ve hassas duygusal bir cocuktu ciglik bile atamazdi inanir misin neyle basladim ise..ciglik atmayla. Evde hoa oglum bagir cagir coglik at oglum dedim kendim yaptim deli givi oynadim cocugum ciglik atmayi ogrendi sacma gelebilir bazi insanlara ama parkta sokakta ciglik atanlari gorunce korkuyordu o korkusu gecti simdi kendi de bagiriyor. Cok zor anne olmak cocuk yetistirmej bazi seyleri degistirmek de cok zor ama sen hic korkma ne kendini ne kizini uzme neseyle sakayla acarsin onu zamanla. Imkanin varsa cok kafana takiyorsan uzmandan yardim al
(838 puan) tarafından
Öyle yapacam da iki hafta sonra doğum yapacam ikinci bebeğime. O zaman ister istemez az da olsa boşlamak zorunda kalacam  :((
0 oy
tarafından
Kardeşi varmı ona göre kendimden örnek vericem
(838 puan) tarafından
Iki hafta sonra olacak inşallah canım
0 oy
tarafından
Valla ucbucuk yaşında şimdiden ortamlara koyuyotum fırına bakkala gittimizde o alıyor çocuklarla oynuyor ben hep hadi birazda sen yap diyorum ne bilim
(838 puan) tarafından
Her cocuk bir olmuyor işte malesef
tarafından
işte buyunce de umarım böle olur bilemiyorum
0 oy
(996 puan) tarafından
Kızım 2.5 yaşında hiç öyle sorunu yok çok şükür aksine çok fazla girişken ama ben öyleydim ne yazık ki aşırı içine kapanık büyüdüm üstüne 9 yaşın da babamı kaybettim kendi öz dayımla bile konuşamazdim şimdi bile hala sessiz Bi insanım girişken değilim önerim Bi pedegogtan yardım isteyin sizi yönlendirsin gerçekten böyle olmak çok zor şu yaşım da hala Bi şeylerden çekinir konuşamam 
0 oy
(1,461 puan) tarafından
Bnmki aşırı özgüvenli. 4 yaşında. Geçen kreşe girdiğinde. Kreşin müdürünün yanına gidip. Okula bı prenses geldiijjj. Demiş.  Sınıfa giderken önce şarkı söyleyip sonra herkese günaydın deyip giriyormuş. Çok özgüvenli olmasının sebebinin bnden kaynaklandigini düşünüyorum. Ogretmenim. Her gittiğimiz yerde parkta yemekte hep öğrencilerimi görüyorum. Onlarda hemen alır onu oynatirlardi. İndirmezlerdi kucaklarından. Sanırım ondan çok ozeguvenli oldu. Her ortama girer konuşur. Şarkılar söyler. Bıcır bıcirdir
0 oy
(3,259 puan) tarafından
Bu biraz pedagogtan yardım alınabilecek bir konu gibi duruyor
0 oy
(355 puan) tarafından
bence sınıfta zorbalık görüyor olabilir ?
0 oy
(1,072 puan) tarafından
Kızının kişiliği bu demekki. İatesende değiştiremezsin. Her çocuk bir karakterle doğar sen sadece şekillendirmeye çalışırsın çocuğun almak istediğini alır. Ben ne kadar şiddet baskı gorupde özgüveni çocuklar gördüm. Baskıya vs bağlamayın. Hayatı ogrendikce açılmak istediği kadar açılacaktır. Kendinizi boşuna yıpratmaya. Derim
0 oy
(488 puan) tarafından
2 yasinda oglum yapiodu bunu sonra baktim ogrencek gbi değil oyun kurdum anlattim oyunlarlaa sizde arkadas ortamina sokablrsiniz onu etkinliklere katin doga yuruyuslerine cikartin ovun bolca..kendi haklarini savunsunlar istiyoruz iste baskasi satassada susar anlatamaz oglum o korkutuyo beni
0 oy
tarafından
İnsan içine karışmadığı için öyle oluyor oğlum da öyleydi 4-5 aydır her gün düzenli dışarı çıkarıyorum kendine arkadaş edindi şimdi kendini çok iyi koruyor parkta biri önüne geçince bağırıyor mesela ilk ben kayicam diye kendini kollaya biliyor mesela parka gidin siz oturun onu izleyin önüne geçince sende kay o senden küçük de cesaretlendir ben hep oğluma yemeyenin malını yerler diyorum yemeğini elinden almasınlar diye bizim mahallenin çocukları aç çünkü oğlum küçük diye kandırmaya çalışıyorlar bide evde bazı şeylerden çocuk etkilene biliyor eşinizle kavga filan ederseniz gözünün onun de etmeyin oda çok etkiler
0 oy
(48,690 puan) tarafından
benimkide kendinden sonra gelenlere sira veriyo ben bekliyorum kaysin diye seninki kadar icine kapanik degil ama cok cekiniyo
0 oy
tarafından
canim yapisi oyle, bnmki de 6 yasinda.. 2 yasinda kdr aman itme sira bekle oyle yapma vs die cok cok duzgun yetistirdim, sonra bir baktim parkta itenler arkasindan daha cocuk inmeden bam diye kayanlar cocuk soka girdi ve o zamandan bu zamana tam tersini yapmaya calisiyorum, iteni ** vurana vur falan. bu yanlis olsa da ne yazik ki cevre cok bozuk kimse duzgun cocuk yetistirmiyo aman kimi itmis kime ne yapmis yerlerinden kalkip bakmiyorlar bile. bende her parka gittigimde sinirle donuyorum. bunu biraz biraz ilerletmeye calisiyoruz. psikologa goturebilirsin okulun psikologuyla gorusturebilirsin. ayrica anlat boyle yap vs die bazen ustune de gitmek gerekiyor
0 oy
(6 puan) tarafından
Fıtratı böyle olabilir. Bir de Adem Güneş ben Dili çocuğu edilgen yapar diyor. Yani üzülürüm ama, küserim gibi soylemlerde bulunmayın diyor. Ben de çok cekingen bir çocuktum. Annem de sevgisini çok gösteren ama çok kırılgan küsen alıngan bir anneydi. Belki fitratimdandi da bilemiyorum. 

İlgili sorular

0 oy
9 cevap 202 göst.
1 Ağustos 2023 Diğer kategorisinde F.a.t.m.a. (20 puan) tarafından soruldu
0 oy
9 cevap 669 göst.
27 Ekim 2020 Aile kategorisinde ozgecangursoybursa (10,957 puan) tarafından soruldu

380,082 soru

11,378,209 cevap

34,863 kullanıcı

...