0 oy
485 göst.
Diğer kategorisinde (1,552 puan) tarafından
Şimdi nerden başlasam bilemedim ama benim dokuzuncu ayından gün alan bi kızım var, yani sekiz aylık.. Sekiz aylık bebeklerin gelişim özelliklerine baktığımda, anne-babasını ayırt eder ve diğer insanları yabancı olarak görerek ağlar diyor.. Bir de ayrılık korkusu yaşadığı için sürekli annesini ister, annesinin paçasından ayrılmaz diyor.. 

Daha önce aylarca süren kabızlığı olmuştu, gazı da çoktu, bu yüzden durmadan çok fena ağlıyordu.. Şimdilerde de diş dönemi, atak haftası, ayrılık korkusu, yabancılama hepsi bir araya geldi sanırım kızım çok huysuz.. Yani kısaca doğduğundan beri ağlayan bi bebek konumunda..

Öyle evinde insan eksik olmayan, sürekli misafiri gelip giden bi aile değiliz.. Ama yine de arada misafirimiz geliyor, ben kızımı sürekli parka çıkarmaya çalışıyorum, anneme, abime, eşimin ailesi tarafına gidip geliyoruz.. Tamamen insanlardan izole bi hayatımız da yok.. Ama kızımı doğduğundan beri ağlayan bir bebek olarak gören herkes, insan içine çıkarmıyorsun onun için böyle oluyor diyor.. (Kaynanamın deme amacı farklı, ona gidip işlerine yardım etmiyorum diye diyor onu biliyorum).. Bugün evde huysuzlandığı için dışarı çıkarayım dedim, ağladığını gören komşu teyze yine insan içine çıkmaya alışık olmadığı için mi ağlıyor dedi, uyu.z oldum.. İnsan içine çıkmaya alışık olmadığı için ağlasa evde sadece benleyken ağlamaması lazımdı.. Bir de nazlı alıştırmışsın diyorlar, ben sekiz aylık bebeğe nasıl alışkanlık kazandırayım, bi alışkanlık kazandırma imkanım olsa yiyip içip sesini çıkarmadan uyuma alışkanlığı kazandırırım.. 

Şimdi sorum şu, onlar mı haklı, ben mi haklıyım.. Sekiz aylık bebeğin yabancılardan korkması anormal mi, ben mi yanlış bişey yapıyorum.. 

(Çok uzun oldu, kusura bakmayın)

20 Cevaplar

0 oy
(3,608 puan) tarafından
Onlar ezberden konuşuyor çok bilmişler ama bebek sürekli ağlıyorsa ağlama tonundan anlarsın bir yerimi ağrıyor ağlaması yoksa öylesine can sıkıntısından dolayımi ağlıyor 
(1,552 puan) tarafından
Kabızlık ve gaz varken aşırı şiddetli ağlıyordu, akşama kadar bi bardak suyu bile alamadığım oluyordu nerdeyse.. Şimdilerde genelde mızırdama şeklinde, çok sık yapıyor ama şiddetli ağlaması yok.. İlgilenince ya da dikkatini dağıtınca hemen gülüyor.. Sadece yabancılarda biraz ağlıyor
(3,608 puan) tarafından
Her bebegin yabancılara ağladığı bir dönem oluyor sen kimseyi takma kafana bunlar olacak şeyler canm herkes çok bildiğini kanıtlamak isteyecek bebeginle ilgilen salla gitsin
(1,552 puan) tarafından
Çok teşekkür ederim.. Her kafadan bi ses çıkınca insan bildiği doğrudan şüphe ediyor
-Reklam-
0 oy
(9,247 puan) tarafından
Neresi anarmol bakkala gidemezdim o ayda ben.10 aylık oldu ben harıc herkese gider oldu ..cok konusmasınşar agızlarına kürekle vurmak lazım.

Cpcugumda bosey yok bacım gayette ıyı ayına gore dawranıyor ben hiç çıkartamazdım bulundugum bölgede kopekler vardı saldırıyordu eşim gelecekte cıkartacaktım oda sadece hafta sonu ewde oluyordu . Gel sımdı bak cocuga 
(1,552 puan) tarafından
Bayramda kaynanamgilde bi bayanla tanıştım, o da böyle dedi.. Bir yaşını geçti daha yeni biraz düzeldi, o aylarda benimki de böyleydi dedi.. Onun dışında herkes insan görmediği için diyor, deli oluyorum
(9,247 puan) tarafından
He he de sen her cocuk bı ewresınde Aglar yapısırdı bana resmen.şimdi banaa gelmiyor
(1,552 puan) tarafından
Teşekkür ederim.. Aman ben çocuğuma yanlış bi şekilde davranıyor olmayayım da, onlar konuşsun dursun napim :)
(9,247 puan) tarafından
Yo hiçte bile bal benimki on ay 5 günlük dün gece resmen yatakta taklalar atıyordu.zırzır aglamalar  kadının biri ay ne huysuz cocuk dedi kimseye gitmedi kimi görse agladı .bugun uysal karısı komsuya gitti annem onla oturmus sessızce kimseyide yadırgamamıs cocuk bu işte napcagını sasırır.senınkide zamanla alısıcak bizimki alısıyor arada gene yapıyo işte
(1,552 puan) tarafından
Allah bağışlasın sizinkini de.. İnşallah benim cadı da alışır zamanla
0 oy
(3,274 puan) tarafından
Ağlayan çocuk ağlar kuzum ben aynı durumu yaşadım dışarı çıkmıyor ondan diyolar abi çocuk durmuyor beni mahvediyor karı koca çıkalım desek kavga edip geri geliyoruz gelen geçen bize bakıyor çocuk ağlıyor diye aglamak ta ağlamak değil afedersin resmen anırıyor eeee şimdi ben bu çocuğu nasıl çıkarayım dışarıya sonra alistirmadin oluyor. 
(1,552 puan) tarafından
Yaa aynen öyle.. Eve misafir gelince bi ağlamaya başlıyor, misafir biz geldik diye mi ağlıyor, biz gidelim olmazsa demeye başlıyor.. Napim yani ben bu çocuğu.. Parkta da çocukların ve sokağın gürültüsüne rağmen uyuyakalıyor, bütün kalabalığı izliyor ama kendisinin yüzüne bakan olsa ağlıyor, ben napim.. Herkes öyle deyince de deli oluyorum, kendi annem bile nazlı alıştırmışsın en ufak seste uyanıyor, en ufak şeyde ağlıyor falan diyor.. Ben sinirlenince şaka yaptım diyor
0 oy
(12,494 puan) tarafından
Sana şöyle söyleyeyim kızım 2.5 yaşında anne baba ayırt etmeye başladığından beri hatta daha öncesi sürekli ortamlara girdik yazın neredeyse hergün parktayz kaynanamlarda 2 annemde 1 ay kaldım hala insa sevmez çevresinde nadir dir yani biri dokunsa çığlığı basar kimseyle oynamaz bizden başka

Yani demem o ki kalabalık ortamla yok nazlı yetiştirmekle bunun hiç bir ilgisi yok tamamen çocuğun kendi huyu hem zaten daha 8 aylık ileriki aylarda çok sosyal Bi çocuk da olabilir

Çevreye kulaklarını tıka hiç bir çocuğun huyu aynı değil çocuğunu en iyi sen bilirsin 
(1,552 puan) tarafından
Ben de senin kız gibiyim :) Herkese mesafeli davranırım, daha sonra samimi olunca biz seni soğuk biri zannediyorduk derler hep.. Belki benimki de bana çekmiştir.. Ama insanlara anlatamıyorum, niye karışıyorlar onu da anlamıyorum
0 oy
(312 puan) tarafından
Ay o aylarda neler cektim neler yabanci gordumi nefessiz kalirdi aglamaktan 1 yaştan sonra duzeldi şimdi 2 ýaşında artik aglamiyor ama yabancilarada yuz vermiyor.
(1,552 puan) tarafından
Aman vermesin zaten, az yüz bulunca tepene çıkıyorlar :) Bize gelen misafirler de biz gidelim olmazsa demeye başlıyorlar, inşallah bir an önce geçer bu süreç de
(312 puan) tarafından
Zaten bu bebekler bi huyu geçince bi başkasını buluyorlar en iyisi kimseyi dinlemeyip buyumelerini bekleyecegiz :))
(1,552 puan) tarafından
Orası da öyle, bebeklerin huy bulması, milletin laf söylemesi bitmiyor.. Rabbim hayırlı uzun ömürler versin de hepsine :) Teşekkür ederim cevabın için de
0 oy
(25,224 puan) tarafından
Bebekler 2 aydan itibaren alışkanlık kazanmaya hazırlardır. 8 aylık bebek çoktan alışkanlık kazanırdı. Huyu öyle demekli ağlayan bi çocuk bunu söuleyebilirsin millete öyle diyince madem
(1,552 puan) tarafından
Anlamıyorlar ki.. Kaynanam zaten gidip ona hizmet etmiyorum diye, oraya gitmeyince kızım başka insan görmüyormuş gibi konuşuyor.. Onun derdi farklı.. Ama diğerleri ne istiyor onu anlamadım
0 oy
(14,032 puan) tarafından
Canım benim oğlum 1bucuk yaşına kadar insanlarla göz göze gelince bile ağlardı. Sabırlı ol bu süreç biraz zor ama geçecek insanları takma dicem ama anlıyorum seni 
(1,552 puan) tarafından
İnşallah.. Çocukla uğraşmak ayrı dert, insanlara laf anlatmak ayrı dert
0 oy
tarafından
8. Ay en bana yapışık gezdiği aydı. Normalde yabancıların yanında çok uslu beni aramayan bir bebek olmasına rağmen 8. Aydan sonra sürekli ağlayan yabancı biri varken huzur vermeyen bir bebek oldu ağzına bir lokma ek gıda sokmak için savaş veriyordum ter içinde kalıyordum her konuda huysuzdu. bende çıkarıyorum insan içine bu onla alakalı değil o aylarda bebekler kaybetme korkusu yaşıyor ve annesini görmediği her an terk edildiğini sanıyor diş çıkarıyor büyüme atağı yaşıyor 
(1,552 puan) tarafından
Teşekkür ederim.. Ben de böyle biliyorum ama başka birinden daha duymak iyi geldi.. Atağa da baktım atak hesaplamadan, atak haftasında gözüküyor.. Daha hiç dişi çıkmadı, diş durumu da var
0 oy
tarafından
Benim oğlan 4 yaşına girecek hala huysuz banada hep aynı şeyleri diyolar bizde sizin gibiyiz takmıyorum artk
(1,552 puan) tarafından
Ben de takmayayım diyorum ama olmuyor.. Ağlayan çocuğun stresi bi yana, bi de insanların sözleri var.. Az kaldı, insan olarak ilk seni gördü diyecem birgün birine.. O kadar deli oluyorum
tarafından
Söyle gitsin:) sana dert olacağına onlara olsun
(1,552 puan) tarafından
Demi ama :) Teşekkür ederim cevabın için bu arada
tarafından
Ne demek canım rica ederim:)
0 oy
tarafından

Kızım 3 yaşına girecek bende hala aynı şeyleri duyuyorum ağzı olan konuşuyor işte :angry:

(1,552 puan) tarafından
Ağızlarına kürekle vuracan :) Rabbim hayırlı uzun ömürler versin senin miniğe de.. Allah yardımcımız olsun
tarafından
Gerçekten hak ediyorlar :)) teşekkür ederim cümlemizinkine inşallah canm. Amiiiin
(1,552 puan) tarafından
Ben de teşekkür ederim cevabın için :) Amin, inşallah
0 oy
(1,733 puan) tarafından
8. Ay atağındasın muhtemelen canım bu ay baya zorlar senı 
(1,552 puan) tarafından
Evet atak haftası hesaplamaya baktım, atak haftasında diyor.. Henüz hiç dişi yok, diş çıkarma huzursuzluğu da var sanırım, eli ağzında sürekli.. Bi de ayrılma korkusu falan varmış, hepten zorluyor beni.. Bi de bütün bunlarla kalabalığa gidip bayram yapmaya çalıştık
(1,733 puan) tarafından
Çok zorlamayın bebişi canım su ıkı ay gecsın sonra normale döner
(1,552 puan) tarafından
Bebeği zorlamak için değil de, gitmeyince kaynanam laf ediyor, eşim de aramızda kalıyor  diye gitmek zorunda kaldım.. Onların orası da çok kalabalık oluyor, kurbanlık satışı ve kesimi yapıyorlar, millet sıra bekliyor ailecek gelip
0 oy
(2,945 puan) tarafından
Herkesin bir mizacı olduğu gibi bebeklerin de var seninki ağlayan bir bebek demekki. 8 aylık bebeği nasıl neye alıştırabilirsin ki.
(1,552 puan) tarafından
Aynen.. Üç aylık olduktan sonra alışkanlık kazanabilir diyorlar ama nasıl kazandırılıyor onu ben de anlamadım.. Alıştırabilsem beşiğine koyunca şıp diye uyuyan, altı kuru ve karnı toksa ağlamayan bi bebek haline getirirdim zaten.. Kim ister nazlı, mızmız alıştırayım da sürekli ağlasın, yakamdan paçamdan ayrılmasın
(2,945 puan) tarafından
Dedikleri gibi olsa cocuk bakmada bir sorun kalmayacak zaten ama nerdeee
(1,552 puan) tarafından
Valla yaa.. Doktorun biri 20.30'da yatıp 07.30'da kalkmalı diyor.. Ben en erken 21.30'da uyutabilirsem uyutuyorum.. Sabah da 05.30-06.30'da ayakta.. Gece uykusunun bölünmemesi gerekir diyor, kaç defa kalkdığımızı Allah bilir
0 oy
(388 puan) tarafından
Ya hadi ordan. Boş konuşmak için işte.

Kızım 10 aylık olmak üzere. Bayramda köye gittik. Normalde annemle saatlerce kalir onunla büyüttük. Bir dakika gitmedi anneme. Ben tuvalete zor girdim. Eşimde bile güç bela ağlaya ağlaya duruyor. Tam 1 aydır böyle. Paçama yapişiyor. Bırak göz hizasından ayrılmayı teması kestiğimiz an başliyor ağlamaya.

Gelenlerde dedi eee senden başkasını görmüyor kendine cok alıştırmışsın. Evet malım ya ben. Gün boyu kucağımda dursun diye alıştırdım. Haftanın en az 5 günü dışarı cıkarıyorum.ama onunla alakalı değil işte durum. Tamamen kaygı. Şuan babaya bile gitmiyor benim kucağımdan.yapışıyor resmen bana. 
(1,552 puan) tarafından
Birebir aynı şeyleri yaşıyoruz.. Millet de kolumuzun kopmasından keyif alıyoruz zannediyor herhalde
(388 puan) tarafından
Ay hiç umursama bile. Bak sabah uyandı hala kucağımda inmez inmiyor ben büyü mü yaptım cocuğa :D insanlar herşeyi konuşur
(1,552 puan) tarafından
Allah bağışlasın, hayırlı uzun ömürler versin :) İnşallah büyüyecekler, birgün oturup karşılıklı kahve içip dertleşeceğiz :) O günleri hayal edip dayanmaya çalışıyorum
(388 puan) tarafından
Amin canım benim hepimizinkini insallah :)) aynen öyle. Zor ama güzel sabır :)
(1,552 puan) tarafından
İnşallah :)
0 oy
(504 puan) tarafından
Ya banada diyorlardı benim çocuğum da çok huysuzdu kaynanam diyordu insan içine çıkar bende aldım bebeyi birgün evde durmadım avmye oyun parkına götürdüm kum havuzuna götürdüm eşimin avmde mağazası var her kafam estiğinde babasına gidiyoz dedim avmye gitmedim anneme gittim avmye gitmedim arkadaşlarımla buluştum ama eşinin seninle iş birliği yapması çok önemli keyfime göre gezdim dedim çocuk durmuyor babası için ağlıyor yanına gidiyorum e haliyle hiç bişey dönemediler keyfine gezdim azıcık uyanık olun ve kaynananızın her dediğini takmayın sadece enerjinizi emmek için söylüyorlar ya emin olun her çocuk aynı benim oğlum 3 yaşına girdi yeni akli başına geldi çok huysuzdu gece çok kalkıyordu emiyordu çünkü memeyi kesince uykusuz düzene girdi şimdi top patlasa uyanmıyor yemeside düzene girdi memeyi kastıyım için artık her seyi yediği için kabızlıkta çekmiyor şimdi tuvalet alışkanlığını halletmeye çalışıyoruz vallahi etraftaki insanların enerjinizi emmesine izin vermeyin ya bebeği verseniz bir saat bakamıyorlar ancak konuşmaktan anlıyorlar ben biliyorum ben uykusuz kalıyorum ateşli olduğunda gece ben basını bekliyorum siz horul horul uyurken bunları aklınızdan çıkarmayın ve kan emicilere fırsat vermeyin çocuğu dışarı çıkara çıkara çocuk şimdi yabancılıkta çekmiyor emin olun herşey zamanla düzeliyor kendinize ve bebeginize biraz zaman verin onunda bu dünyayı tanımaya ihtiyacı var ve dışarıdan gelen her sese duvar olun 
(1,552 puan) tarafından
Ayy Allah korusun, kendine bıraksam nasıl bakacağı belli.. Biz çocuklara kendimiz ne yersek ondan verirdik diyor, direk tuzlu falan ne bulursa verecek.. Çocuk dört aylıkken kabız oldu, ballı ılık su içir diyor, bal yasak diyoruz, bizimki doğal bal bişey olmaz diyor.. 5 aylıkken çocuğun ağzına limon sürmeye kalktı falan
(504 puan) tarafından
Boşver seeen ne diyosa duyma bitek sen yaşamıyosun vallahi kaynanaların hepsi aynı
(1,552 puan) tarafından
Maalesef yaa.. İyilik yapan kaynana görünce şaşırıyoruz artık
(504 puan) tarafından
Onları takmayıp kudurtcaksın he takma derken saygısızlık yap demiyorum
(1,552 puan) tarafından
Öyle yapmaya çalışacağım artık, teşekkür ederim :)
0 oy
(13,090 puan) tarafından
Herbokolog olmuş herkes bol keseden konusuyor 
(1,552 puan) tarafından
Aynen valla, işin özeti bu
0 oy
(61 puan) tarafından
Benim oğlum doğduğunda eşimin köyündeydik ve pandemi doğum izni vs derken 5 6 ay ordaydık. Evin içi 13 kişiydi bizle beraber. Ayrıca köy yeri her gün minimum gelen sayısı 10 15 kişi. Oğlum 1 buçuk yaşında ve hala insanlara karşı çok uzak duruyor. Kalabalık görmesiyle dışarı çok çıkmasıyla alakası yok. Ben de iki kardeş büyüdüm mesela ve evimize yılda bir anca misafir gelirmiş ama annem diyor ki kucaklardan inmezdin. Yani sonuç olarak tabii ki sen haklısın canım. İnsanların ne dediğini de boşver. Onlar hep konuşuyorlar zaten :) 
(1,552 puan) tarafından
Hey maşallah, 13 kişiyle sosyalleşmediyse demek ki gayet normal :) Çok teşekkür ederim
0 oy
(48,690 puan) tarafından
insan sevmiyodur huysuzdur illa her bebek gülecek her insana gidecek diye bişey yokki 

sadece sana zor oluyodur onunda yapisi oyle demekki 
(1,552 puan) tarafından
Çok teşekkür ederim.. Çocuk zor oluyor da, üstüne bi de insanların lafı hiç çekilmiyor.. Kendi bildiğim doğrudan şüphe ettim herkes öyle deyince, bi de burda sorayım dedim
(48,690 puan) tarafından
degisiyo çocuktan cocuga canim bazi cocuklar anneci oluyo gecen gun anenme misafir geldi on aylık bebek annesinden uzaklastirinca agladi hep onun ablasida ayniydi benim kizimda aglamazdi beni aramazdi
(1,552 puan) tarafından
Anladım, çok teşekkür ederim tekrardan
0 oy
(2,801 puan) tarafından
Sen haklısın canım benim bebeğim 10. ayına girdi ilk defa birini görünce ağlamaya başlıyor bebeğinin ağlaması çok normal 
(1,552 puan) tarafından
Çok teşekkür ederim.. Sizin de Allah yardımcınız olsun
0 oy
tarafından
Benim kızım 2 yaşında ve halen senin dediğin gibi banada öyle diyorlar evet benimkinde haklılar çünkü kimse yok gurbetteyiz akraba yok komşu yok ama sürekli çıkarıyorum kimseyi tanımadığımız için kimseyle oyun da oynamasını bilmiyor paylaşımcı değil dövüyor sürekli ağlıyor biri bizim eve gelse o gün huysuz olur kalabalığa alışkın değil tek başına olmayı çok seviyor kaynanamlardayız günlerdir yemek yemiyor doğru düzgün kupkuru kaldı baktim.olmuyor sofraya oturmadim ayrı yedirdim bu da doğru değil ama ne yapayım çocuk sevmiyor kalabalığı yani seninki de çok küçük istediğin kadar götür insan içine büyüdü mü belki kendi halen istemeyecek ne yapacan
(1,552 puan) tarafından
Sizin de Allah yardımcınız olsun.. Çok teşekkür ederim
0 oy
tarafından
Benimkide 7. Aydan itibaren böyle oldu oandemi çocuğu zaten pek dışarı çıkarmadım korkumdan. Birtek 1 sokak arkamda benim ailem var onlarla görüşürdm onlar gelir biz giderdik ama 7.aydan sonra ben ve babası dışında kimseye gitmemeye başladı gitmediği yetmez gibi eve biri geldiğinde de ağlıyor 15 aylık hala durum aynı artık dışarı çıkarıyorum 10 dk da olsa çıkarıyorum. Ama  bı değişme yok. Belki yapısal biseydir eşimde çocukken kızım gibiymis yabani derlernis ona da
(1,552 puan) tarafından
Çok teşekkür ederim.. Demek ki normal bi süreç, ben de normal diye biliyordum ama herkes öyle deyince acaba yanlış bişey mi yapıyorum diye düşünmeye başladım
tarafından
Ağzı olan konuşuyor hiç takılma canım :)
(1,552 puan) tarafından
Öyle yapacağım artık :)

İlgili sorular

0 oy
9 cevap 434 göst.
26 Temmuz 2023 Diğer kategorisinde Meriyadairem& (1,403 puan) tarafından soruldu
0 oy
17 cevap 522 göst.
3 Mayıs 2022 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
18 cevap 217 göst.
27 Şubat 2022 Diğer kategorisinde - YaZ - (8 puan) tarafından soruldu
0 oy
0 cevap 68 göst.
27 Şubat 2022 Diğer kategorisinde - YaZ - (8 puan) tarafından soruldu

380,043 soru

11,376,759 cevap

34,862 kullanıcı