0 oy
725 göst.
Diğer kategorisinde (144 puan) tarafından
Kızlar dertleşmek günah mı ? Giybete girermi hani derdinu anlatıyorsun olanlari anlatıyorsun ya hani 

23 Cevaplar

+1 oy
(2,062 puan) tarafından
tarafından seçilmiş

En İyi Cevap
Aşırı mantıklı bir soru 
(144 puan) tarafından
Tisikkirler canimm
-Reklam-
+1 oy
tarafından
Eğer o kişiyi karşıdaki tanimiosa sıkıntı yok taniosa tabi gıybet burda anlatıolar tanımıyoruz giybet olmuyor:)
tarafından
İsim vermeden, isim vermeye gerek bırakmayacak bir işaret de belirtmeden yapılan konuşma gıybet sayılmaz. Dinleyenlerin de o kimseyi tanımaması gerekir.

Nitekim, Resulüllah aleyhissalatü vesselam, insanların yanlış davranışlarından dolayı onları uyarmak için zaman zaman "Ne oluyor ki bazı kimseler şöyle şöyle diyor..." (Buharı, Nikah 2; Ebu Davud, Edeb, 5) şeklinde isim vermeden, bazı insanların söyledikleri sözlerden dolayı onları kınamış ve yanlış olduğunu belirtmiştir.

İsim belirtilmese de eğer konuşulan kişinin kim olduğu anlaşılıyorsa, yine gıybet olur. Zira önemli olan gıybeti yapılanın incinip incinmediğidir. Çünkü Allah, insanın kişiliğine, izzetine önem verilmesini istiyor. Tahkir edilmesini istemiyor

Canim Kuran'da herşey detayı ile geçmez çoğu şeyi hadislerde de öğreniriz
(144 puan) tarafından
Canm ama anlatan kişi biliyor o konuşuyor nasıl gıybet olmuyo
tarafından
Ben bunu çok araştırdım zamanında konuşurken karşı taraf o kişiyi tanimiosa öyle değil diye söylüyordu ustte yazdığım gibi siz netten bı fetvalara bakın kuzum
tarafından
Anlatan kişi tanıyor ve burada senin verdiğin örnek le kisinin sorduğu çok farklı.
tarafından
Tamamda karşı taraf anlatan kisinin anlattığı insani tanımıyor. O yüzden giybet durumu olmuyor neticede bir sıkıntı paylaşılıyor ve karşıdaki insani kimse tanımıyor

İnsanlara zulmeden bir zalimin zulmünü anlatmak gıybet sayılmaz. Zalimin zulmü konuşulur.

b. Evlilik, ortaklık ve benzeri ilişkileri oluşturmak için istişare ederken geçen doğru sözlerden de gıybet oluşmaz.

c. Dini anlatan insanların aleni yanlışlarını doğru olarak anlatmak da gıybet olmaz. Bu bir dini koruma eylemi olur. Ancak neyin nasıl söyleneceği yani teşhirin şekli ayrı bir konudur.

d. Büyük günahlardan birini alenileştirerek işleyen ve fasık durumuna düşenin hâlini konuşmak da gıybet olmaz.

e. Meçhul birinin arkasından konuşulan şey gıybet değildir. Konuşulan şeyden kimin etkilendiği anlaşılmıyorsa o gıybet değildir.

f. Aldatan birinin aldatmasını açıklamak gıybet değildir. Mesela bir ticari ilişkide aldatma üzerine kurulu bir alışverişin gerçeğini bilen biri “seni aldatıyor” diye kardeşini uyarsa, bu gıybet olmaz.

g. Tanıtım ve bilgilendirmeyi aşmayan bir söz gıybet değildir. Mesela “Topal İdris” sözü, herkesin topal olarak bildiği biri olduğu ve başka türlü de tanıtılamayacağı bir ortamda gıybet oluşturmaz.

h. Müftüye fetva sorarken konuşulmak zorunda kalınması gıybet değildir.

i. Yardıma muhtaç birinin yardım gerekçesini başka türlü izah edemeyecekse konuştuğu gıybet olmaz.

j. Dine ilaveler sokan bid’atçi birinin yaptığı işin konuşulması da gıybet olmaz.

Bakın burda meçhul kimse deniyor

Siz bir hocaya sorun sizi daha net aydinlaticaktir
0 oy
tarafından
Gıybet oluyor tabı günah 
(144 puan) tarafından
Bende öyle düşünüyodum saol cnm
0 oy
tarafından
Birinin hakkında konuşuyorsan evet günah 
(144 puan) tarafından
Anadim saol canim doğru biliyomusum
0 oy
(501 puan) tarafından
Malesef giriyormus Allaha havale etmek lazım Tevekkül etmek lazım ama insan çatlıyor anlatamadığı zaman ..  
(144 puan) tarafından
Kimside içine ata ata hasta oluyor ona ne diyosun
(501 puan) tarafından
Takmamaya caliscaz ben de içime atmaktan tiroit hastası oldum ama bıraktım artik, çünkü eminim Allahin hesap soracagindan. Ve ben ne zaman bıraktım benimle uğraşanların tek tek gözüme görünüyor artık sadece sabır. Bana ne yasattilarsa bir değiştiğini yaşıyorlar. Bosaymis stres etmişim boşa. Kendime yazık etmişim Allahı unutmuşum acimin verdiği şeyle..
(144 puan) tarafından
Oy anladım canım çok geçmiş olsun Rabbim bir yerden cikartiyo
(501 puan) tarafından
Tabi ki artık onun verdiği rahatlık var . Sadece zaman ..
0 oy
tarafından

O zaman burdakilerin vay haline :P

(144 puan) tarafından
Burdan esinlendim:;) ,zaten
0 oy
tarafından
Tabikide günah 
(144 puan) tarafından
Demek ki senide kırmışlar zamanin da
tarafından
Hemde çok o yüzden aklım başıma geldi baya baya hemde
(144 puan) tarafından
Bebiş ne zman dogcak
tarafından
Aralık sonu ocak başı gibi gözüküyor
(144 puan) tarafından
Anladım hayırlısı sağ salim doğsun inşallah;)
0 oy
(5,491 puan) tarafından
Canım derdine bağlı, sen birilerini çekiştirirsen evet günah. Ama derdin normalse evin işi bitmiyo, çocuk durmuyo şeklinde ise sorun olmaz
(144 puan) tarafından
Anadim kuzum saol
0 oy
(10,877 puan) tarafından
Ben bunu hocaya sodum. Dedim ki em son aileme herseyi anlattım. Ama en ince ayrıntısına kadar dedim. Bana cozum bulaöaöışssın ve cozum bulmak için en son anlatmışssın kızım gunahndegil dedi
0 oy
(2,097 puan) tarafından
Gıybet dediğin birinin arkasından duyduğunda hoşnut olmayacağı şekilde konuşmak demek adına ister dertleşmek de ister dedikodu ister içini dökmek, ölçü bu...
0 oy
(1,307 puan) tarafından
Valla bilemedm ki sormam lazım kurstaki hocalarıma
(1,307 puan) tarafından
Ha o ayrı görmcesnden eltisnden konşlsr ya o zaman hakkına giriyo günah oşr tabi ki en iyisi ne bilçyormsn abdestni. Alp kıble ye dön içini rabbine dök sen unutsan o unutmaz illa dua için abdest şart değil de oldu ki çok daraldn gece tehheccüde kalk 2 rekat kıl rabbine anlat Rabbim büyük dr Rabbim ne diyor sen unutsan da ben umutmam kanadını kıranı Rabbime havale et ennde sonnda senn gözyaşnn hesabı sorulur
(144 puan) tarafından
Ayy öyle güzel yazdinki gerçekten utanıyorum kendimden önceden öyleydim neden nasıl böyle oldum inan bilmiyorum çok uzaklasmisim huşu dan benim bir an önce kendimi silkelemem lazım aklımı başıma getirdin of offff
(1,307 puan) tarafından
Faydalı olabilirsem ne mutlu bana insan olarak hepimiz bi gaflete düşüyoruz asıl güzellkden mahrumuz
Bi olay var tam olarak hatırlamıyorum ama kadnn kocası çok kötüymş kadını insan yerine koymazmş  kadnda ağlarmş ne yapcanı bilemezmş  en sonunda  her gece kalkıp ağlayarak konşrmş rabbiyle adam ahlaksız düşncek ya karsnı aldatıyor diye düşnp yakalicakmş sözde gece kadın kalkana kadar beklemiş sonra tekrar dua ederkn bulmş kadnı ellerini açp dua ediyomş Rabbime şikayet edermiş adam sonra tabi. Yaptğnı anlıyor düzeliyor da önemli olan kimden isticemizi bilelim
(144 puan) tarafından
Çok güzelmiş cnm çok saol Allah razı olsun
(1,307 puan) tarafından
Sende de canım benim ❤️
0 oy
(888 puan) tarafından
Eğer dertlesirken birilerinin arkasından konuşuluyor sa bu gıybete girer 
(144 puan) tarafından
Aynn öyle cnm
0 oy
tarafından
Evet canım ama insanız oluyor yani
(144 puan) tarafından
Aynn öyle illak ki oluyor helede sinirliysek
0 oy
tarafından
Girer tabiki. 
(144 puan) tarafından
Deilmi kimine göre giriyo kimine göre girmiyo yorumlara bakılırsa
0 oy
(626 puan) tarafından
bu konuyu inan bende merak ediyorum başıma çok iş geliyo anlatıp rahatlıyo sanki insan ama ister istemez kötü anısı olan kişininde arkasından konuşmuş oluyo eğer günahsa kimseye bişey anlatmam bir daha bilen beni de aydınlatsın
(144 puan) tarafından
Bende araftayim cnm
(626 puan) tarafından
bi tarafta yaşanmış olayı anlatıyorsun kimseyi kötülemiyor yada yalan konuşmuyorsun günah olacağını sanmıyorum ama diğer taraftan iyide olsa kötü de olsa o kişinin arkasından konuşup yaptığı kötülüğü anlatıyorsun günahmış gibi geliyo
(144 puan) tarafından
Çok mantıklı canm haklısın
(626 puan) tarafından
günahsada Allah affetsin günah olduğunu bilmiyordum
0 oy
(1,733 puan) tarafından

İsim vermeden konuşursan günah değil diye biliyorum ama o da nasıl olacak onu bilmiyorum:)

(144 puan) tarafından
Sessiz sinema gibi
(1,733 puan) tarafından
Hayır mesela kocanı anlatacaksın e illaki anlaşılır yani bilemedim valla :))
(144 puan) tarafından
Anlar ki eşine dostuna anlatsan
(1,733 puan) tarafından
Aynen canım ya o zaman psikolğa gıdıp derdımızı de anlatıyoruz mesela o da mı gıybet oluyor ya bence bısey olmaz ıcıne atma anlat gıtsın ya
(144 puan) tarafından
Ne zor işler ya
0 oy
(4,101 puan) tarafından
Keşke günah olmassa :)
(144 puan) tarafından
:-))) demi
0 oy
tarafından
Mesela eşinle özel yatak odası sorunlarını anlatmak günah. Çünki karşı taraf senin yatak odanda onları yaptığını hayal ediyor o zaman.
(144 puan) tarafından
O kadarda anlatılmaz kız zaten ayıp ben kimseye anlatamam öyle şeyleri soramam da
0 oy
(1,918 puan) tarafından
Ay gıybetmi oluyomuş işin şakası tabide dinimiz gerçekten çok ince hepsini yapmaya kalkarsak helal olsun bize de olmuyor işte 
(144 puan) tarafından
Aynn canim işte hepsine dikkat edemiyoruz
(1,918 puan) tarafından
Aynenn valla
0 oy
(448 puan) tarafından
Girer birinin hakkinda kötü  dusunmek bile suizan dir kul hakkidir helallik almak lazim , ornek veriyorum yanından  biri gecti tuhafina gitti giyinisi veya parfumu   icinden dedin ki bu nedir boyle yaa , iste bu suizandir ve kul hakkidir .... öyle  ince birsey ki bu
(144 puan) tarafından
Ayyy çok ince düşünmek lazım aslında

İlgili sorular

0 oy
4 cevap 116 göst.
26 Ocak 2024 Diğer kategorisinde Sedadz (579 puan) tarafından soruldu
0 oy
15 cevap 805 göst.
29 Ağustos 2020 Aile kategorisinde Zeliş fatoş (542 puan) tarafından soruldu
0 oy
10 cevap 373 göst.
7 Aralık 2023 Diğer kategorisinde Busraaa1 (35 puan) tarafından soruldu