0 oy
1,202 göst.
Aile kategorisinde tarafından
düzenlendi
Kız kardeşim 14 yaşına yeni girdi ,bizim eve cok yakın bi proje lisesini kazandı dersleri çok iyi 443 puan almıştı sınavdan. Ben 29 yaşındayım bu arada. Yas farkimiz var yani.

3 aydır bizde kalıyor. Okulun ilk döneminde de bizde kalacak.Sonra annem ilçeden buraya taşınacak yani o zamana kadar bizimle. Babam her ay düzenli harçlığını yolluyor maddi hic yüklüğü yok zaten olsada başım üstüne 

Annem ders çalışıyor diye hiçbir sey ogretmemiş. Bana sen bi seyler öğret seni dinler diyo. 

Düzenli olarak telefonunu kontrol ediyorum zaten o konularda sıkıntı yok. Sosyal medya kullanmıyor. Dersleri cok iyi ama ne temizlik ne düzen hiçbir sey bilmez.

Çamaşır ser dediğimde surat yapiyo ve cok kötü seriyo çünkü bilmiyo bu böyle olmaz diyorum bana yaptirma abla o zaman diyo. Süpürge cektiriyorum eve baştan savma yapiyo. 

Süpürgeyle ilk defa tanışıyor gibi. Makineye bulasik dizmeyi bile bilmiyor yani napcam ben bu kızla? Banyoya giriyor her yer saç temizlemiyo. Bornozunu asmiyo yatagina atıyor ben kaldirmasam ellemez. Çocuklarla cok guzel ilgileniyor bu arada o konuda da sıkıntı yok. 

Enistesiyle de cok iyi anlaşıyo cok sayılıdir insan ilişkileri iyi. Markete bakkala filan gidiyo hic oflamaz. Ama ev işi konusunda napcam bilmiyorum? 

İş bölümü yapmak işe yarar mi? Yakinda okul acilcak dersler baslicak onu bahane edecek bunun önüne geçmem lazım.

48 Cevaplar

+1 oy
(4,430 puan) tarafından
seçilmiş

En İyi Cevap
Annenin egitmesi lazımdı şu zamanda tam ters tepkiler vereceği zamanlar hangimiz yapmak istiyorduk hepimiz of puf ama yapardık gene küçücukken anneannem her işi yaotirdi bana abartmadan tabi simdikileri nazlaya nazlaya bı.kaliyoruz biz bizde de var iki tane lise ikiye geçmiş daha yemeğini önüne koyup önünden alıyor nenesi öbürü orta okulda kapıdan tek servise binemiyor tamam evlenince de ogrenebilir problem değil hatta belki hepimizden iyi yapar ama bu kadar salık yetiştirilmesi gerekiyor dersin işle alakasi yok ki öyle olsaydı sınav birincileri çobanlık tarla su bu işi yapıp calisanlar olamazdı biz her imkanı sunuyoruz çocuklara bı calismak kalıyor onu da yapmıyor çünkü niye rahatı yerinde onun icin bı kıymeti yok
tarafından
Ayy imzami atarim dediklerine kuzum.
(4,430 puan) tarafından
Öyle ama canım hayat öyle birşey degil hiç birşey öyle sırayla gelmiyor biz çocuklara hep sirali tek hedefler koyuyoruz önce okul bitsin sonra öğren sonra mezun oluyorlar evleneck çağda gelip evleniyor afalliyor neden çünkü heo tek hedef vardı ders çalışmak ama evlenince yemek var temizlik var iş var eş var bide hemen hamile kalirsa karman corman oluyor kavgalar dövüşler eyvallahsizliklar hop adliye
-Reklam-
+4 oy
(1,448 puan) tarafından
Yapmasın canım sen yaptın da noldu oda öğrenir zamanla.
(1,448 puan) tarafından
Valla ikiz bebek yaparken kardeşine sormadın iş yaparken de sorma nsnsn
(449 puan) tarafından
Banada sanki sen öğrensin diye değilde senin iş yükün hafiflesin diye istiyormussun gibi geldi. Cocuklarla anlaşıyor diyosun.o cocuklarla oynasın aktiviteler yapsin sen yap. Bence çok sanslisin.kardesin basariliymis üstelik cocuklarina çok yardımı dokunur. Bide her insan herseyi dort dörtlük yapamaz. Demekki oda kariyer odaklı biri olcak.
(195 puan) tarafından
Larem yorumunu çok beğendim
+1 oy
tarafından
Telefonunu kontrol etmen çok yanlış bence. Madem onun kendi işini gören, eve yardım eden bir BİREY olmasını istiyorsun. O zaman önce ona çocukmuş gibi değil bireymiş gibi davranmaya başlayarak adım atabilirsin.
tarafından
Yanlışa saparsa, ablasına ihtiyacı olduğunu düşündüğünde gelip ona anlatır zaten. Öyle olmalı. O güveni vermeli kardeşine. Ama hata yapmasına da izin vermeniz lazım. Tecrübe hata ile kazanılır. Ben de bir ablayım. Kendimi kız kardeşimin telefonunu kurcalarken düşünemiyorum asla. İnanın ona güvendiğinizi gösterirseniz, o da bu güvene uygun davranacaktır. Ev işini de üniversitede öğrenir. Takılmayın bu kadar.
tarafından
Sen yazdığımı okumadin galiba kurcalamiyorum telefonu bende uygulama yüklü.
tarafından
Ya arkadaşım sen de dediğimi anlamıyorsun heralde. Telefonu eline alıp bakmayınca kurcalamamış mı oluyorsun
tarafından
Vallahi benim kocam da avukat bacım. O çocukları savunmak için onu çağırıyorlar. Biz de haberdarız yani. Çocuğum olmak üzere son haftalarımdayım. Ama ben de ablayım. Allah'a şükür 12 yıl oldu kocamla birlikteliğim, bir kere telefonunu elime alıp herhangi birşeyine bakmışlığım yok. Eşimin evde kendi odası vardır. Benim de aynı şekilde. Oraya girmem, temizliğini ben yapmam. O odadayken gideceksen kapıyı çalarım gel demesini beklerim kaldı ki girip rahatsız etmek de istemem. Belden aşağı vurmaya çalışmana gerek yok yani. Evlilik de kardeşlik de tasma değil. Sen nasıl eğitebilirim diye sormuşsun. Ben de kendi fikrimi söyledim. Yani işine gelmeyen, kafana yatmayan düşünceye böyle kabaca bak işine gücüne demek ayıp. Sen bilirsin.
(1,381 puan) tarafından
Ecelidunya goruslerinize saygi duyarim ama sunuda ifade etmeden gecemeyecem tam yanlis yapma zamanlari arkadas ortamina ozenipte farkli karakterlere bürünmek isteme caglari kontrol etmenin neyi kötü onu anlamadim haberi yok iken kontrol ediyor ki kiz kardesi olsa bile ona emanet etmis annesi 14 yasindaki bir cocuk (diyorum cunku daha 18 yasina bile girmemis ) neyin dogru neyin yanlış oldugunu bilmiyor k ne tarafa cekerse o tarafa yönelecek durumda bi beyin algisina sahip o yuzden karsi tarafin cok hatarina mudahale edilmediği sürece kontrol edilmesinde ben zarar görmüyorum..
+1 oy
tarafından
Ya ders çalışacak yaştaki çocuğa ne temizliği ne işi öğretmesi ya alan temizlikçi tutsun  okul açılınca da iş bölümü diyorsun yazık ya ben 25 yaşında kazık kadar kıza üniversiteye gidiyor diye kıyamıyorum tek okusun başarılı olsun bırak iş temizlik ne ya  
tarafından
Cok şükür bi şey çekmedim ben. Babama yemek yapıp hazirlamak cekmek değil. Her yaptığım yemekte beni överdi kızımin elinden yemek yiyorum diye her yerde anlatirdi cok hoşuma giderdi. Kendi okul formami kendim utulerdim bunlar beni hayata hazırladı rezillik cekmek olarak bakmadim ütüyü cok iyi öğrendim şimdi esime ütü yaptığımda jilet gibi olmuş nasıl böyle öğrendin diyo. Kiz kardeşime de baktım altini degistim parka götürdüm dersini çalıştırdim. Iyi ki yaptim öğrendim ikiz bakiyorum hic bilmesem ne kadar zorlanirdim. Annem çalışıyordu hepsi yine benm içindi belki o calismasa üniversitede rahat rahat para harcayip yurtdisi turu yapamazdım. Yani bi çocuğu kullanmak var sizi kullanmış aileniz. Bide cocuga bi seyler öğretmek var. Ben ogretmek istiyorum kullanmak istesem buraya sormadan bagir cagir tüm isleri yaptırırdim.
tarafından
Benim annem terk etti o yüzden yapmak zorunda kaldım ....neyse
tarafından
Cok zor gerçekten ama hayat size daha güçlü olmayi öğretmiştir eminim.
tarafından
Çok şükür  kardeşlerimin bana bağımlılığı herşeye yeter ..... Belki biraz sert dille dedim ama ben benden bir yaş bile küçük kız çocuklarına ve erkek çocuklarına kıyamıyorum  hiç uzulmesinler yorulmasinlar istiyorum senin kararında saygım var ama hayat eninde sonunda bir yerde onu  yaptıracak temizlikte yemekte yapacak şimdi küçük ergen hayatının tadını çıkarsın ❤️❤️❤️❤️ ...
(48,671 puan) tarafından
annem cocukken cok çekmiş ev isi kardes bakımı kızım olsun bir iş yaptırmicam demis evlenene kadarda yaptırmadı is buyurmadi kendim istersem yapıyodum şimdide her isi mecbur yapıyorum
0 oy
tarafından

Öğrenir ya zamanla daha küçükmüş.

Temizlik konusunda haklısın en azından banyoyu tuvaleti çıkarken temiz bırakmalı.
tarafından
Temizliği öğrenmesi lazım evet
0 oy
(1,371 puan) tarafından
Okuyormuş hemde daha 14 yaşında. Evlenince çok yapacak zaten bu işleri ben olsam yaptırmam o yaştaki kardeşime zaten göre göre öğrenecek zamanla. 20 yaşında falan olsa tamam ama şuan ergen daha
tarafından
Orasi öyle ama ağaç yaşken eğilir.
(1,371 puan) tarafından
25 yaşıma kadar çöp bile atmadım. Evlendim şuan herseyide yapıyorum. İş başa düşünce yapıyor insan
(11,505 puan) tarafından
Ben diyecektim oku diye annem iş yaptirmazdi bende evlenince yaptim bir problem de olmuyor yani ama temizlik konusunda haklisin
tarafından
Valla bn hem okudum hem yaptim öğretmenim 14 yaşında babama yemek yapardim. Bizim kız kirli çoraplarını bazanin altina atiyo :D
0 oy
tarafından
Ev işini sonrada öğrenir önceliği derslerine vermeli çok kişi gördüm dört dörtlük ev işi yapıyordu ama iyi bir okul okuyamadı kaç kişi gördüm ev işi bilmeyip okulunu bitirdi sonrads en güzel işi yemeği yapar oldu kendi evinde 
tarafından
Maşallah diyiyim dersleri cok iyi proje okulunu kazandı zaten
0 oy
tarafından
Benim kiz kardeşimde öyle oldum olası böyleydi şu an 20 yaşında evlenmeden önce çok kavga ederdik annem de bana kızardı simdj annem bana dert yanıyor bisey yapmıyor diye bende artık bıraktım evlenince kendi evlerinin işini yaparlar inşallah yok el oğlunun sağı solu belli olmuyo 
tarafından
Eşimden yana sorun yok cok şükür babam kiz kardeşimin harçlığını yolluyo.
tarafından
Kizz ben onu demedim ki yani hani burada okuyoruz kocası ev işi yapmadı diye ev dağınık falan diye sinirleniyor ya kendi esi olacak kişiden bahsediyorum
tarafından
Ayy artik onuda kendi düşünsün: D
tarafından
İş başa düşünce yaparlar merak etme :)
0 oy
(4,961 puan) tarafından
İs buyurma sen yaparken yardım iste ve begenmemezlk ypma arkasından da düzeltme, sonuçta ergen herseyleri mükemmel olamaz bırak zamanla 
tarafından
Evet doğru söylüyorsun canim.
0 oy
(9,589 puan) tarafından
Canım bu bilmemek değil içinden gelmyior yapmak. Benim görmcem de liseye geçti bu sene kaynanam hiç iş yaptırmaz tabağını bile kaldırmaz çocuk derler ama kendi içinden gelince yapınca öyle güzel yapıyorki bence daha hevesi yok öncelikle yemekkerden başla sevdiği tatlıları hamurişlerini merak etsin kendi yapsın 
tarafından
Cok haklisin canim. Istese bizden daha iyo yapar aslinda.
0 oy
(7,602 puan) tarafından
Benim kızım da ocakta 14 olacak o da aynı bende hep el bebek gül bebek muamelesi yaptım hata ettim şimdi de öğrensin diye çabalıyorum ama zor geliyor.
tarafından
Yani en azından kendi odasını temizlemeli bulaşık yikamicaksim alttarafi makineye dizecek bulaşıkları. Ağır iş değil.
0 oy
(2,196 puan) tarafından
Bizimki 21 yaşında hala aynı 
tarafından
İşte bizde o yaşlarda da böyle olur diye korkuyoruz
0 oy
tarafından
amann okusun da onlari da yapani tutacak gucu olur.. muhtemelen annen herseyini toplamis etmis o da haliyle toplayan var die toplamiyor.. bence bu konuda cok da ustune gitmeye gerek yok cocuk olarak yapmasi gereken derslerini calismak suan tek sorumlulugu o
tarafından
Evet annem hic yaptirmamis simdi bana yaptir diyo iş bölümü yapcam bnde öğrensin. Dersleri gayet iyi
0 oy
(231 puan) tarafından
Yaptığı şeyleri düzeltmeyerek başlayın, yanınızda sizi izlemesini sağlayın "yemek yaparken yanımda dur sohbet edelim" gibi, ufak ufak bir şeyler istersiniz. Ama o öyle olmaz bu böyle olmaz diye yaptığını düzeltmeyin, çocuklara bile öyle yapmamak gerekiyor. Ama ona iş öğretmek ya da yapmadığı da onda bir eksiklik var gibi hissetmek sorumluluğunu içinizden atmanızı tavsiye ederim. Daha küçücük çocuk, okulu önemli, ufak tefek sorumlulukları alsın yeter. Banyo tuvalet temizliği, kişisel temizlik gibi. 
tarafından
Teşekkür ederim tavsiye icin. Denicegim kesinlikle. Zaten bende basit şeyleri yapsın istiyorum.
0 oy
(2,287 puan) tarafından
Ablam ben 13 yaşında iken evlendi, okuldan eve gelip yemek hazırlayıp. Bulaşık yapıp ev temizlediğimi biliyorum. Ama çok hoş bir şey mi hayır? Sadece kullandığı yerleri temiz bırakmasına söylemeniz yeterli. Herkes kendi evinde yapsa daha iyi olur. Ömrümüz boyunca yapacağız zaten. Bırakınca hayatın tadını çıkarsın. Annem kendi rahatlığı için bize bıraktı hep. Ama sadece öğrenmemiz için diyip geçiştirdi:)
(2,287 puan) tarafından
Buda bir yükümlülük, en fazla yatağını toplar. Bornozunu yerine asar, saçlarını yerden alır. O çocuğun ders çalışması lazım. Arkadaş ortamı olması lazım, evde yardımcı olması yükümlülük..
tarafından
Yani haftada bi kere süpürge çekmek onun geri kalan okul hayatini veya arkadaş ortamini etkilemez bence dersleri maşallah iyi süpürge cekti veya toz aldi diye biyolojiden 30 almaz :) . Yükümlülükleri olmali zaten sadece kendinden yükümlü değil biz bi aileyiz ve birlikte yaşıyoruz yardım etmeli.
(2,287 puan) tarafından
14 yaşında bir çocuktan bahsediyoruz, 30 yaşında ki bir kadından değil. Kendim bizzat yaşadığım için söylüyorum, nefret ettim artık bir süre sonra. Sizde 1 kez evi çektirip, toz alınca ona kötülük yapmış olmazsınız. Kendinize yardımcı almadınız eve:) 1 tabak fazla koydunuz diye evde yardım etmek zorunda bırakmak çok kötü:)
tarafından
Kendin ne yaşadın bilemem ama seni kendi ailen evde kullanmış demekki. Farkındaysan ben ona bi şeyler öğretmekten bahsederek postumu açtım derdim evimde kaliyor diye kullanmak olsa post acmazdim yaptiririm işi keyfime bakarim ben diyince zaten yapıyor. Benm istedigim ben demeden yapmayi düşünmesi. Benim evim veya babamizin evi farkeden hicbi sey yok burda.
(2,287 puan) tarafından
Belli oluyor yorumlardan, inşallah anneniz çabuk taşınır da kız hayatına devam eder.
0 oy
(3,552 puan) tarafından
Yani senin evinde geçici bir süre kalıyor neden genel temizliği yaptırmaya çalışıyorsun ki ? Sadece kendi kişisel bakımı ve kendi alanının temizliğinden sorumlu olsa, onlari öğrense yeter bence.
tarafından
Yani hicbi sey yapmasa da olur ben eskiden nasil idare diyosam ederim ama onun öğrenmesi açısından istiyorum. Annem cok salmış şimdi de pişman.
0 oy
(10,357 puan) tarafından
Zamanla öğrenir sen yanında tut işi yaparken çocuk derse adapte demek ki şimdiye kadar böyle devam etmiş. 
tarafından
Dersleri çok çok iyi ama hep bunun arkasina sığınıyo.
0 oy
(3,830 puan) tarafından
Valla o yaşlarda ben yediğim yemeği bile kaldırmazdım ama şimdi evin altından girip üstünden çıkıyorum 3 ablam var 2 yengem var yemek olsun temizlik olsun bir şey olduğunda bana sorarlar ve beni nerdeyse büyüten ablam sorar  bunu nasıl yapıyorsun diye bence karışma yaşı daha küçük zamanla öğrenir sadece onun arkasını toplama onu öğrensin yeter bence 
tarafından
Senin demekki elin hamaratmış acaba oda senn gibi olur mu ilerde ya olmazsa :)
(3,830 puan) tarafından
Olur canım niye olmasın şu an yaşı küçük normal böyle olması
0 oy
(1,569 puan) tarafından
Daha 14 yasinda is bilse ne olacaj canim zaten unv falan kazansa kendi başının çaresine bakacak sende  bi kac ay dayan annenin yanina giderse annen öğretsin 
tarafından
Bnm icin sorun yok annem ogret biraz diyo
0 oy
(1,634 puan) tarafından
Kuzum sen ona şöyle öğretmen lazim yarın öbür gün başka şehire üniversite okumaya gidince yurtta veya öğrenci evinde kalırsan bunları yapman gerekecek ordan vur onu
tarafından
Evet haklisin canım oylr soylemek lazim
(1,634 puan) tarafından
Evlenince zaten illa yapcakta şimdi okuyan küçük Bi kızı eğitimiyle yonlendirebilirsin

İlgili sorular

0 oy
8 cevap 348 göst.
7 Mart 2021 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
18 cevap 901 göst.
20 Ekim 2023 Aile kategorisinde Yoruldum bu hayatan (444 puan) tarafından soruldu
0 oy
26 cevap 1,050 göst.
1 Eylül 2021 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
37 cevap 944 göst.
14 Ağustos 2021 Aile kategorisinde Habis57 (2,350 puan) tarafından soruldu

379,750 soru

11,368,262 cevap

34,850 kullanıcı

...