0 oy
469 göst.
Diğer kategorisinde (174 puan) tarafından
Merhaba kızlar kızım 3 yaşında kreşe yazdırdık . 6 aylık hamileyim doğumum kısa geliyor bu sene parka dışarıya çok alışmıştı şimdi kardeşiyle hiç bir yere götüremem evde bunalmasin kıskançlık da başlarsa psikolojisi bozulmasın diye kreşe verdik. Bir hafta geçti çok ağlıyor gitmek istemiyor. Beni arıyormuş sürekli okulun içinde eve gelince de hep bir ağlamaklı konuşuyor. Beni özledin mi beni seviyor musun nolur beni bırakma o zaman falan diyor. Öğretmen bir ay bu şekilde olması normal ili defa ayrıldığı için evden diyor ama benim de psikolojim bozuldu resmen sürekli mutsuz çocuğum ve neşe doluydu bir anda olgunlaştı sanki çok durgun sakin. İçim içimi yiyor. Bu süreç geçici mi yaşayan anneler tavsiyeniz varsa canı gönülden dinlerim , sağolun şimdiden ♥️

12 Cevaplar

0 oy
tarafından
Bende göndermeyi düşünüyorum. Yanında birkaç gün gidip alıştıririm diye düşünüyorum 
(174 puan) tarafından
Bu yöntemi Instagram'da görmüştüm terleyen çocukla bile konuşuluyormus çok şaşırmıştım. Acaba kreş içinde konuşsam orada çok eğlenceli vakit geçireceksin vs vs diye ise yararmi
tarafından
Dene canım. Ne kaybedersin. Üst üste dene ben faydalı olacağına inanıyorum.  Arkadaş edineceksin,  boya yapacaksın, öğretmenin heyecanla bekliyor ,bende sana çok değer veriyorum evde benimle sıkılmanı istemiyorum vs vs ne istersen
(174 puan) tarafından
Gidiyorum konuşmaya ağlaya ağlaya şuan.... :(
tarafından
Ağlama pozitif enerji ver canım kolay gelsin . Birkaç gün deneyip bana d yazar mısın faydalı olup olmadiginu
(174 puan) tarafından
Tamam eğer unutursam yazmayı bu yoruma yorum yap muhakkak görürüm :)
-Reklam-
0 oy
(1,437 puan) tarafından
3 yasinda krese verdim kızımı o zaman içeri alıyorlardı herkes ağlıyordu benim kız hadi anne git sen dediği daha ilk günden hic zorluk çıkartmadı canım 
(174 puan) tarafından
Ne kadar şanslısın maşallah
0 oy
(850 puan) tarafından
En az 10 gün oryantasyon yapılması gerekir. Eğer süreci uzatır diyen bir yerse ve ağlata ağlata alıştırıyorlarsa sakın göndermeyin oraya. Bu iş öyle yapılmaz. 
(174 puan) tarafından
Peki nasıl alışma sürecini hızlandırırız ? Mesela okula giderken çoğu çocuk ağlıyor ama kahvaltı saati herkes mutlu normale dönmüş oluyor. Benim kızım köşede ya ağlıyor ya peceteyle gözünü siliyor yemek de yemiyor. Fotoğraf atıldığı için görüyorum hep. Uyurken ağlıyor şarkı söyleyip dans ediyorlar biraz katılıyor onlara ama hep bir burukluk var yüzünde.
(2 puan) tarafından
Bir saat oryantasyon için yeterli bir zaman aralığı değil. İlk hafta ilk gün  2 saat diğer gün 3 saat sonra 4 saat şeklinde kademeli saatler ayarlandı. Yarım gün oryantasyon sürecinde ise yapılan aktiveteler oyunlar çocukları monotonluktan, eylemsizlikten çıkarıyorsa - ki genelde o şekilde program yapılır- o da yeterli bir oryantasyon süreci olur
(2,097 puan) tarafından
Siz öyle düşünüyor olabilirsiniz evet alanınız saygı duyarım ama sadece sizin söylediğiniz doğru diyemeyiz. Bahsettiğim kurumdakiler de okul öncesi öğretmeniydi zira.
(850 puan) tarafından
Ağlaya ağlaya alışsın o halde, sizin çocuğunuz siz bilirsiniz.
(174 puan) tarafından
Anneden ayrılırken ağlamazsa bence bir sorun vardır zaten. Tabiki ağlayacak üzülecek ama bu süreci en hafif en çabuk şekilde atlatmak önemli olan
0 oy
(2,097 puan) tarafından
3 yaş çok erken bence bazı çocuklar için. Ben de aynı durumdaydim hamileydim ve 3 yaşında kreşe verdik doğumdan sonra vermek zor olur diye. Ama kapıda bekliyordum birkaç saat sonra alıyordum. Alıştıra alıştıra yani. Ona rağmen tam gün bırakınca çok ağladı dayanamadım aldım eve geldim. İyi ki de gelmişim. Daha sonra 4 yaşında kreşe başladı o kadar kolay alıştı ki ilk günden kendi gitmek istedi çünkü artık gerçekten hazırdı. Her evin, ailenin, çocuğun özellikleri farklı. Çocuğunu en iyi sen tanırsın. Kalbinin sesini dinle bence 
(174 puan) tarafından
Kalbim tabiki ağlamasını kesinlikle istemiyor. Ama ya bu süreç geçici ise ve alışıp severek gitmeye başlarsa diye alamıyorum. Evde kardeşi olunca psikolojisi bozulabilir çünkü tek çocuktu şimdiye kadar ve sürekli onunla ilgilendim ev okulu yaptım hergun etkinlik park gezmeler vs şimdi hiç birini yapamayacağım .. Çok kararsızım
(2,097 puan) tarafından
Biz de çok zorlandık ki gebeliğim de korkunç geçti ama ben böyle bir tercih yaptım. Bebek 4 aylıkken de artık kreşe verdim çünkü çok kiskanmaya başlamıştı. Belki seninki alışacak bilemeyiz en doğru kararı sen verirsin ama yukarda da yazdım oryantasyon kısmı biraz fazla olmuş bence ilk haftadan yarım gün.
0 oy
(530 puan) tarafından
Bnm kızım 32 aylık bir haftadır gidiyor biz öyle sorun yaşamadık severek gidiyor sanırım kardeşi olacak diye böyle yapıyordur 
(174 puan) tarafından
Zannetmiyorum . Dediği şeyler hep annemi istiyorum , annemi özledim , anne seni çok seviyorum beni bırakma. Yani benden kopmak istemiyor aşırı bağlı
(530 puan) tarafından
Ben yarım gün gönderiyorum tüm gün onun için zor olacağını biliyrm bizede ilk başta dediler ilk bir ay zor geçebilir alışma süresi dediler ben ilk gün beraber gittik yarım saat ortama baktık gelmek ister misin diye sordum evet dedi bir daha sorun yaşamadık
0 oy
(2,016 puan) tarafından
Alistirma surecinde boyle oluyor 3 haftadan sonra duzelmezse o zaman alisamamis demektir
(174 puan) tarafından
Bende bir ay geçsin hala alismamis olursa alıyım diye düşünmüştüm bakalım inşallah alışır
0 oy
(3,162 puan) tarafından
Çok normal canım hiç endişelenme. Zamanla alışacak kendisi gitmek isteyecek 
(174 puan) tarafından
Tecrübeniz var galiba ne kadar zaman acaba :( belli bir süreden sonra alisamadigini anlayıp çok da ısrarcı olmak istemiyorum açıkçası
0 oy
(25,224 puan) tarafından
Çık normal geri adım atma 21 gün kuralına dayan. 1 ay sonra tamamen alıştı oğlum şimdi bayılarak gidiyo. Hafta sonu bile çantasını alıp okul okul diyo gitmek istiyo. Biraz sabır:) 
(25,224 puan) tarafından
Tabi öğretmenler için devede kulak bu durum o kadar alışkınlar:) Benimde eşim aşırı pimpirikli onu zor alıştırdım çocuktan daha zordu alışması, oğlum başka yerde uyuyo evinde uyumuyo diye triplere girmişti :D ne yemiş kaç kaşık yemiş bol su içmişmi bezini sıkı bağlamasınlar, sor hepsini diyip duruyordu ben bidaha kafayı yiyordum:D neyseki çocugunu mutlu gördüde oda alıştı artık.
(174 puan) tarafından
Yaa darısı bize inşallah gerçekten insan canından kiymetlisini emanet ediyor çok zor bir şey aslında veliler için siz tecrübe etmişsiniz :)
(25,224 puan) tarafından
Evet öğretmen olmak zordu, veli olmak daha zormuş :D
(174 puan) tarafından
Yaa çok tatlısınız :)
(25,224 puan) tarafından
:)) ❤️ ❤️
0 oy
(13,944 puan) tarafından
Canim benim kizimda 3.5 yaşinda ve doğumum kişa geliyor. Bende normalde kreşe verecektim ama çocuk kendini terkedilmiş hisseder dedi herkes. Yani kardeş geliyor beni başindan atti annem diye düşünmesine sebep olurmuş. Çok zorlanmama rağmen kreş mevzusunu önümüzdeki seneye ertelemek zorunda kaldim. Inşallah siz kolay alişirsiniz bu sürece. 
(174 puan) tarafından
Bende böyle düşünmesin diye kardeşi dogmadan yazdırdım. Ve kreşte bir veli ile görüştüm üç buçuk yaşında çocuğunu yazdırmış diğeri de kucağında beş aylıktı . Beş ayımı mahvettim ikisine de yetemedim psikolojim bozuldu falan dedi ve çok pismandi hamile iken yazdirmadigina bence siz de bir kez daha düşünün hangisi daha iyi olur
(13,944 puan) tarafından
Benimki şuan sürekli kardeşine odakli yaşiyor. Ne zaman gelecek kardeşim diye sorup duruyor. Okul konusunu konuşuyoruz anne ben  sensiz gitmeyeceğim diyor. Bende rahatlamak istiyorum aslinda ama daha kötü olur diyorlar o yüzden göndermeyi erteliyorum.
0 oy
(383 puan) tarafından
canım benim oğlumun ikinci senesi hala ağlıyor. Her gün sabah ayrılırken ağlar akşam da yatmadan önce bir posta ağlar istisnasız. tatile kaç gün kaldı hasta olsam okula gitmez miyim gibi de sorular soruyor. Ben artık umursamıyorum ağlamasını çünkü beni etkilediğini görünce daha da artırıyor 
(174 puan) tarafından
Yaaa iki sene de alisamadiysa almayı dusunmediniz mi peki
(383 puan) tarafından
yok canım almayı hiç aklıma getirmiyorum. çümkü mecburen alışması gerekecek ki direkt 1.sınıftan başlar ve ders ortamına girerse daha da sıkıntı olur benim için. ağladığım için okuldan alınıyorsam hep ağlayayım mantığını da oturtabilir. çünkü hasta olduğunda gitmediği için bazen hasta numarası yapıyor. hatta bir arkadaşından parmak atıp kusmayı öğrenmişti geçen sene. ikincisi de çalışıyorum ben mecburum artık anne anne nereye kadar. kardeşi de var
(174 puan) tarafından
Anlıyorum haklısınız çok güçlü birisiniz bunları yazdığınıza göre ben hiç böyle güçlü görmüyorum kendimi hala onu alıp pamuklara sarasim var . Rabbim bana da güç versin inşallah
(383 puan) tarafından
canım inan ben de çok zorlandım başlarda ama onun gibi ben de alıştım. Hem onun sosyal zekası akademik başarısı için de gerekli. evde olsa anneanne ile nereye kadar olacak ki. TV seyredip yemek yiyecek sadece. yaşıtları ile yeni etkinlikler yeni şeyler öğrendikçe aslında ne kadar da gerekli olduğunu anladım. onun iyiliği için aslında öyle düşün
(174 puan) tarafından
Biliyorum tabiki onun için en iyisi bu olacak . İnşallah çabuk alışırız bizde
0 oy
(979 puan) tarafından
Anaokulu öğretmeni bir anne olarak anlatıyorum canım bu süreç geçici sen ona anlat yeni arkadaslarin olacak aglamadigi zaman ona küçük suprizler yapın dışarı cikarabilirsin yada istediği birşey alabilirsin okulu için alışveriş yapabilirsiniz minik çantası kalemi resim defteri alabilirsin böyle süslü felan benim kızım abla oldu ne güzel defterleri var gibi sözler ile okulu sevdirmeye destek olabilirsin canım benim 2 yaşında ogrencim bile vardı alisiyorlar merak etme zor oluyor süreç ama alisiyorlar
(174 puan) tarafından
Yaa benim ki dışa dönük bir çocuktu böyle tepkiler verse yine bu kadar uzulmezdim ama bir anda içine kapandı içine içine ağlıyor sürekli gözleri morardı şiş bir haftadır . Geliyor ben uyuyum en iyisi falan diyor hiç bizimle vakit geçirmek bile istemiyor sadece sarılıp ağlıyor nolur beni bırakma diye :( bu normal mi yani bana normal gelmiyor hiç
(979 puan) tarafından
Seni halen ikna edebileceğini düşünüyor onu söylüyor ki annem beni alsın onlarla ilgilenmedigimi görsün maşallah kızın çok akıllı ya :))
(174 puan) tarafından
Yani bu normal mi hocam :) nasıl beni ikna edemeyeceğini anlatacağım ona çalışmıyorum ki çalışsam annem işte diye düşünür belki evdeyim oda benle evde durmak istiyor haklı kendince de :)
(979 puan) tarafından
Şunu bile düşünür annem evde ben niye okula gidiyorum o da benimle okula gelsin normal canım benim normal küçük olduğu için annesine bu denli bağlı olması misal 5 6 yaşında olsa onlar bile ne kadar ağlıyor ediyor bu yaş için gayet normal :)
(174 puan) tarafından
Evet canım haklı ama alışması da lazım sonuçta okula Rabbim yardım etsin bu süreçte ki herkese

İlgili sorular

+1 oy
4 cevap 159 göst.
22 Ağustos 2023 Diğer kategorisinde Hatice061987 (1,341 puan) tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 205 göst.
3 Nisan 2024 Aile kategorisinde denizinmavisi (9 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 115 göst.
15 Ocak 2024 Diğer kategorisinde Nisosumm (173 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 189 göst.
3 Ekim 2023 Diğer kategorisinde eylul_ (1,373 puan) tarafından soruldu

381,691 soru

11,426,259 cevap

34,985 kullanıcı