+1 oy
452 göst.
Diğer kategorisinde tarafından
Merhaba hanımlar, bir süredir burayı takip ediyordum. Dün aldığım yeni bir gebelik haberi sebebiyle bugün hesap açmak istedim. Ne yapacağım konusunda hiçbir fikrim yok. Otuz yaşındayım. 2,5 yaşında ve bir yasinda iki çocuğum. Öğretmenim. İlk çocuğumu doğurduktan sonra izne ayrıldım. O gün bugündür izindeyim. Yani iki buçuk yıldır evde çocuklarımı büyütmeye çalışıyorum tek başıma. İkinci çocuğu ben istedim. Hemen olsun. Belki olmaz, diye düşündüm. Çünkü çocuklarımdan once üç tane düşük yaptım üst üste. O süreçte çok yıprandım. Bir daha çocuğum olmaz. Yine düşük yaparsam korkusuyla ikinci çocuğum için erken davrandım. Çok şükür bir kızım, bir oglum var. Ama tek başıma bakıyorum ve ikinci çocuktan sonra çok yıprandım. Her gün evde hapis hayatı yaşıyoruz çocuklarımla. İki çocukla dışarı çıkamıyor, zapt edemiyorum. Büyük olan yola çıkıyor. Çok korkuyorum. Hep evdeyiz. Gurbetteyiz. Kimsem yok. Öyle bunaldım ki ağlamaktan gözümde yaş kalmadı. Her gören bundan sonra rahatlarsın. İkisini de büyüttün, diyordu. Ben de seneye tekrar işe başlayacağım, diye dişimi sıkıyordum. İçten içe seviniyordum. Özgürlüğüme kavuşacağım. Zor günler ardımda kaliyor, diyordum. Cocuk defterini artık kapattım, derken dün sürpriz bir hamilelik haberi aldım. Üstelik korunuyorduk. Hiç şüpheye düşeceğim bir durum olmadı. Öğrendiğimden beri durup durup ağlıyorum. Nasıl olacak? Nasıl bakacağım? Nasıl geçireceğiz? En az bir yıl daha çocuk bakmaya tahammülüm var mı? Hep bunları düşünüyorum.  Elbette Allah verdi. Bundan geri dönüş yok ama hep başa sarmaktan yoruldum. Tam büyüdü, dedikçe bir kez daha başa dönüyoruz. Çok korkuyorum. İki doğum da sezaryen oldu. Bu da öyle olacak. Bir de kan sulandırıcı iğne kullanmak zorundayım. Pıhtılaşmam var. Günde iki kez iğne yapıyorum hamileliklerimde. Ne yapacağımı bilmiyorum. Benim gibi olanların deneyimlerinden yararlanmak istiyorum. Fikriniz benim için önemli. Rabb'im isteyen herkesin kucağını doldursun inşallah. Hayırlı günler hepinize!

18 Cevaplar

+1 oy
tarafından
Bende 24 yaşındayım. Bir oğlum 4.5 yaşında biri 3 biride şuan 6 aylık. İlk ikisi isteyerek oldu birlikte büyüsünler istedik. 3.sü ise korunuyoduk sanıyoduk geri çekilme ile meğersem öyle değilmiş. Bi baktım hamileyim. Kaç gün ağladım dedim nasıl edecem 3 cocuklu evim kömür sobası.vs. Evet elbetteki zorluğu çok ama. O zorluk bebek yeni doğduğu zamanlar oluyor. Her gittikçe alışıyosun o hayata. Bi düzenin olursa kolaylaşıyor. Yavaş yavaş. İlk aylar bebeğin sana ihtiyacı oluyo. Yanından ayrılamıyorsun. Sürekli emziriyosun emzirmek bazen saatler sürüyor. Ama büyüdükçe beş dk ezmirip bırakıyorsun doyuyor. Eline oynayacağı birşey veriyosun dalıyo. Hemen işe koşuyorum o ara. Yemek şu bu. Ama inanıyorum bi gün bunlara büyüyecek ve onların o bebekliklerini çok özleyeceğiz. O yüzden elinden geleni yap çocukların için. yapabilildiğin kadar işini yap bırak kalsın bazen. çünkü senin önceliğin çocukların olacak... benim küçik şuan 6 aylık ilk doğduğu aylar çok zordu. Ama şuan Allah bi kolaylık verdi hamdolsun. İşimin hepside olmasada çoğunluğunu yetiştirebiliyorum. Yemeğimi yapabiliyorum. Büyük oğlumun elini tutuyorum diğer ikisinide bebek arabasına koyuyorum. Parkada çıkarıyorum bimede. Marketede. Zor ama mecburuz artık bu halimizle mutlu olmaya... Hayırlı olsun sağ salim bebeğini kucağına alman temennisiyle. 
tarafından
Amin canım. Allah kolaylık versin sana da.
(6,454 puan) tarafından
Seni tebrik ediyorum canım. Bu yaşta 3 çocuk helal olsun :)
tarafından
Sağol canım. Allah kolaylık veriyor. Yeterki gönlünü ferah tut. Bnm pişmanlığım neydi biliyomusun. İş güç için evime misafir vs gelecek diye çocuklarımı aksattım. :( Bir gün bu günlerde geçecek. Ama unutma geçmiş bi daha gelmeyecek. Çocukların için elinden geleni yap. Aksatma. Sonra bnm gibi pişman olma.
-Reklam-
0 oy
(7,774 puan) tarafından
Hayırlı olsun inşallah 
tarafından
Amin, inşallah.❣️
(7,774 puan) tarafından
Benim de 3 çocuğum var küçüğü 1 ortanca 4 büyüğü 6 yaşında
tarafından
Ahh, ben de o yaşları görür muyum acaba?
0 oy
(2,922 puan) tarafından
Allah yardımcın olsun bu zor süreç ve galip olan sen olacaksın hemde 3 çocuklu olarak :)
tarafından
Bilmiyorum. O güç bende var mı? Yorgunum. Ama hayırlısı böyleymiş diyorum ben de.
0 oy
(1,849 puan) tarafından
Canım öğretmenmişsin ne güzel işte. Doğuma kadar cocukların biraz büyür doğumdan sonra da yeni doğanı 6 ay büyütüp işe başlarsın bi yardımcı tutarsın eve de. Her şeyin bi yolu var. Doğumda da doktoruna söylersin tüplerini bağlasınlar. Kesin çözüm 4ü riske atma :) hayırlı olsun allah analı babalı büyütsün inşallah 
tarafından
Çocuklarıma bugüne kadar hep ben baktım. Kimseye emanet edemiyorum. Onları bırakıp dışarı hava almaya bile çıkamıyorum. Ama evde onlarla da çok bunaliyorum. O yüzden çok yıpranıyorum. Yenidogani altı aylıkken bakıcıya verirsem ona haksızlık olur diyorum. Diğerlerini kendim büyüttüm. Ona da bakmak zorunda gibi hissediyorum. Eşim de sizin gibi diyor. Bir yıl daha çocuk bakarsan kafayı yersin evde, diyor. Bilmiyorum ne olacak?
(1,849 puan) tarafından
Kafayı yemezsin allah sabrını verir elbet. Ne güzel ki ssni üçüncü kez bu duyguyla taçlandırıyor. Bnce haksızlk falan etmiş olmazsın neticede hem onlar için çalışmış olacaksın sen iyi olmazsan bunalırsan bebeklerine yeterince ilgi de göstermezsin. Hem öğretmenlik gün boyu mu? Neticede süt iznin olacak gün boyu ayrı kalmayacaksın ki
0 oy
tarafından
Rabbim yardımcın olsun
tarafından
Teşekkür ederim.
0 oy
tarafından
Allah yardımcın olsun, çok zor bir durum ve psikoloji. Madem olan oldu, doğumda tüplerini bağlatmayı düşünebilirsin. Tabiki kesinlikle çocuk istemiyorsan tekrar. 
tarafından
İstemiyorum ama tüpleri baglatmak günah diye duymuştum.
tarafından
E o zaman yapılacak birşey yok. Günah deniliyor diye kendi psikolojini bitirmeyi göze alıyorsan ona birşey diyemem. Ya da 4. bir çocuk olursa o bitik psikolojiyle çocuklarına gerekli ilgi ve şevkati verememek de büyük günah bence tabi. Hayat senin elbette.
0 oy
tarafından

Hayırlı olsun 3 çocuklu anne olarak selam :D

Benimkilerin arasında tam 4 yıl var seninkiler daha küçük ama olsun beraber büyürler ilerde çok rahat edersin ☺️ sağlıkla gelsin inşallah yavrucak ❤️

tarafından
Teşekkür ederim. İki çocuğum varken herkes sonradan rahat edersin, diyordu. Şimdi bir tane daha geliyor. Ne zaman rahat ederim, eder miyim? Bilemiyorum.☺️
tarafından
Edersin canım Allah sabrını da veriyor  sağlıkla kucağına alacağın günü düşün ☺️
0 oy
tarafından
Hayırlı olsun yarısından sonrasını okuyamadım:)) benim de 2 ve 1 yaşında iki bebeğim var canım dışarı çıkıyorum kızım önce yola atliyordu bilmiyordu şimdi alıştı iyice çık sende ikisini de bebek arabasına oturtup heryere götürüyorum market pazar vs. Tabi alışverişe eşim oluyor mutlaka ana bizde evde durmuyoruz 
tarafından
Bizim bebek arabasi tek kişilik. İkisi birden sığmaz. O yüzden cikaramiyorum çocukları. Oğlum yolda kafasina göre istedigi yere gidiyor. Laf dinlemiyor. Zor oluyor o yüzden benim için.
tarafından
Kuzum bizimki de tek kisilik. Bebek arabasını acıyorum yatırır halde kullandığım gibi öne küçüğü arkaya büyüğü:)) ellerine de atistirmalik
0 oy
(5,013 puan) tarafından
Evet başa sarıp sanki yol katedemiyormus gibi görünüyor degil mi? Büyüğü 3.5 olur kardesi dogana kadar onu bir krese yazdirmani tavsiye ederim. Kucugu de 2 yasinda olacak insaallah. Sana fazla yükü olmaz. Vardir Mevlanin bir bildigi korunurken hemde hic aklinda yokken olmus. 

Biraz ailenden birilerinden destek alsan olmaz mi

Sana yardima gelecek kimse yok mu

Ya da komsularindan ucret karsiliginda cocuklara bakip sen calissan 

Bu arada nasil korunuyordunuz
tarafından
Büyüğü kreşe verecegiz mecbur. Küçük için de bir yardimci almayı düşünüyorum şimdilik. Hem bana da yoldaş olur.
0 oy
(123 puan) tarafından
Yardımcı  filan tutun üstünüzdeki yük de kalkar 
tarafından
Öyle yapmayı planladik biz de canım. Yoksa altından kalkamam bu sefer.
0 oy
(4,426 puan) tarafından
Benimkilerin de arası yakın ilk le ortanca nin arası 3 yaş ortanca ile küçük arası da iki yaş şimdi ilk kizim 1. Sınıfa başladı ortancam kolunu kırdı oğlumda azı dişlerini tamamlıyor nasıl bir kaosun içindeyim az çok tahmin edersin ") ama ben alışmışım resmen telaş ve kaosla besleniyor ruhum bazen bu konuda kendimi kötü hissediyorum ama ne bileyim beni diri tutan bu telaş mis gibi geliyor küçük kizim kolunu kırmadan evvel kendi kendime dedim ki allahım ne kadar zor ben ne yapacağım ne olur bana acı çok yoruldum dilim kopaydi da deneseydim yavrumun başına hâl geldi öyle ağladım öyle üzüldüm günlerce tövbe isrifar ettim rabbim affet beni gaflete düşürme diye bebim hayatımda iyi ki evlatlarim var iyi ki beni böyle koşulsuz şartsız seven minicik yürekleri var anne diyen dillerine kurban olayım öyle güzel bir şey ki evlat ah hele o kokuları yokmu ömrümü veririm her biri için ") endişeni korkunu ve tükenmiş ruhunu çoook iyi anlıyorum çocuğun fiziksel ihtiyaçlarını gidermek anneyi yormuyor yıpratmıyor zaten yetiştirme kaygısı iyi bir birey düzgün bir karakter kazandırma çabası bizi yoran ama güven bana sen doğrularından vazgeçme ok gibi doğru ol zaten çocukların seni birebir kopyalıyor gereken ham maddeyi aldıktan sonrada hayatları boyunca onun üzerine iyisiyle kotusuyle kötüsü olduğunda da iyiye dönmeyi bilmesiyle yetişip gidiyorlar ") allah yar ve yardımcın olsun yüreğini ferah tut ❤⚘
tarafından
Canım, çok teşekkür ederim. Allah razı olsun. Gönlünce olsun her şey.☺️
(4,426 puan) tarafından
Amin cümlemizin inşallah canım benim ")
0 oy
(362 puan) tarafından
Ne mutlu sana sırf kendi düzeni keyfi için ekonomik sebep diye bahaneler üretip kendi çocuklarını bu devirde kimseye guvenilmezken başka ellere emanet edenler var şehrimde olsan hiç düşünmem yardıma gelirdim biliyorum ki çocuklar ister istemez bunaltiyor insanı inan haftalar sonra dün arkadasim geldi gün boyu onunla gezdik çocuklara yardımcı oldu ama o bile zor dayandi iyiki çocuğum yok diyor zor ama işte bu yüzden mukafatimiz büyük bu doğumunda tuplerini baglat çocukların çok küçük insan alışık olduğu düzeni bir anda tepetaklak olması ile bunalıma giriyor esin yardımcı oluyor mu
tarafından
Allah razı olsun. Teşekkür ederim yorumun için. Eşim yardımcı olur. O da çalışıyor. İşten gelince yorgun oluyor ama yine de anlayışlidir sağ olsun.
(2,719 puan) tarafından
Ekonomik sebebin bahane olduğunu nerden biliyorsunuz?
Bu zamanda tek maaşla kirada oturup çocuk bakmak kolay mı? Ama sizin için kolay demek ki böyle konuşabiliyorsunuz.
(362 puan) tarafından
Ekonomik dengeyi sağlayacak tek kişi eşiniz benim eşim izinsiz çalışıyor durumumuzda iyi değil kimseden tek destek yok istemeyiz de zaten  ayağımızı yorganimiza göre uzatıyoruz ben çocuklarım için mesleğimi rafa kaldirdim gecinemiyoruz diye anneden mahrum olan vakti kim sağlayacak evlatlara yabancı eller mi bu devirde kimseye güvenmem haberlerde neler görüyoruz insan kendi yavrusuna yeri geliyor dayanamyip bağırıyor el neler yapmaz çocuklar sürekli düşüyor vursa nasıl anlicaz birde konuşamayan bir cocuksa ben en ince ayrıntıya dikkat ederim anne kuzusu yavrumu kimseye emanet etmem
0 oy
(6,454 puan) tarafından
Bende senin durumdayım üstelik benim sadece 3 aylık bir kızım var. İkinciyi düşünmüyorum çok sıkı korunuyorum buna rağmen olursa aldırırım yani o derece ikinciyi istemiyorum. Psikolojikmen çöktüm.

DAHA 3 AYDA ÇÖKTÜM.
tarafından
Rabb'im korktuguna ugratmasin. Hakkında hayırlısını versin.
0 oy
(9,247 puan) tarafından
Allah hayırlı etsin konuyla alakasız ama cümle kuruşun ve noktalama işaretlerini kullanımına bayıldım
tarafından
Teşekkür ederim canım. Edebiyat öğretmeniyim. Oradan gelen bir alışkanlık.☺️
(9,247 puan) tarafından
Tahmin etmiştim
0 oy
(7,636 puan) tarafından
Ayyy içim şişti nerden okudum.
tarafından
Neden böyle yorum yaptınız? Anlamadım. Derdimi paylastim.
0 oy
(17,891 puan) tarafından
Hayırlı güzel günler canım bende 30 yaşımda 3 çocuk annesiyim oğlum var 3 tane bende zorlanmıştım ilkte ikincide üçüncüde ama sonra sonra alışıp tecrübe ediyosun zamanla düzelcekler olsun canı sağolsun hepsinin Allah sağlık versin ağlama canım ağlayacak bişey yok Allah layık görmüş düşünme bi şekilde halledilir herşey benim biri Birinci sınıf biri 3 yaş biri 7 Aylık dersi ödevi erken kalkması birinin sendromu birinin diş çıkarması ama bi kahve bi papatya çayı ile kurtarıyorum ;)))) büyüdükçe parka giderken sözünü dinliyolar benimkilerle başta anlaşma yapıp öyle gidiyorum napıyım bi bebek 2 çocuk anayolda oturuyoz her yer yol ama eşimde çok destek oluyo eşin destk olmuyomu canım sağlıkla alırsın inşallah kucağına üzülme olurmu
tarafından
Rabb'im senin de işini kolaylastirsin inşallah. Elbette zamanla bu yeni hamilelige ve en başa sarmaya alışacağım. Ama daha önce yaşadığım için başıma gelecekleri çok iyi biliyorum ve bu beni korkutuyor. Özellikle ilk aylarda çok bunaliyorum. Allah hayırlısı versin. Ne diyeyim?
0 oy
(2,016 puan) tarafından
Masallah oncelikle sana tavsiyem  bebek dogduktan sonra ise baslamalisin 6 aylik olunca maas aliyorsun nede olsa bir bakici tutmani tavsiye ederim okul saatlerinide muhakkak ayarliyorlar cocugun oldugu icin boylelikle hem kendine hem cocuklara vakit ayirmis olursun ev hayatindan biraz olsun uzaklasirsin. Buyuk olanda krese baslar bu zamanda
(2,016 puan) tarafından
Ayrica kendini zorunlu hissetme ona da bakip buyutecem takintisi yapma zaten kimse buyutmuyor sen buyutuyorsun gece  yine senin koynunda olacak. Cocuklarina daha sevkatli olabilmen adina bunu yapmalisin bak hersey cok guzel olacak bebekler daha cabuk buyuyecek sen okula gittikce
tarafından
Büyüğü kreşe vermeyi planlıyoruz ama bir yaşında bir cocugum daha var. Bakıcı hem ona hem yeni doğmuş bebeğe nasıl bakabilir ki? Ben de yanıma yardımcı almaya karar verdim o yüzden.
(2,016 puan) tarafından
Yardimci demek istedim sen okula baslayana kadar alabilirsin hem gelen kisiyi tanimis olursun okula baslayinca okul mudurunuz bebegine gore sana mahakkak ders programi ayarlar benim ablamda ogretmen sabahtan oglene kadar ayarlamisti derslerini ogleden sonra evde oluyordu

İlgili sorular

0 oy
17 cevap 313 göst.
2 Kasım 2021 Diğer kategorisinde -Emell- (636 puan) tarafından soruldu
0 oy
11 cevap 407 göst.
9 Eylül 2020 Diğer kategorisinde Ahsen (2,020 puan) tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 191 göst.
0 oy
14 cevap 199 göst.
20 Nisan 2024 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Eeebbrrrruuuuuu (687 puan) tarafından soruldu

381,450 soru

11,420,038 cevap

34,975 kullanıcı

...