+1 oy
604 göst.
Aile kategorisinde tarafından
tarafından kapalı
Arkadaşlar 1 yıllık evliyim 2 aylık kızım var. Direk konuya giriyorum uzun olabilir ama yorum yapmanızı istiyirum çünkü beynim bunaldı bunları düşünmekten artık.Ben 21 yasındayım severek evlendim ama herseyimiz kavga dövüş babam istmedi ben istedim evlendim .Başka şehire geldim .Evliliğimizin ikinci haftası kaynanam bana anne de dedi bende gülerek içimden gelmiyo dilime diyemiyorm zamanla belki dedim oda güldü evine gitti altlı üstluyuz.Arkadsim bize geldi çarşıya çıktık ben eşim arkadadsim eve geldiğimizde eşim geldi beni köşeye çekti annemi niye üzdün senin yüzünden ağlıyor bilmem ne dedim ben gülerek dedim oda güldü falan. sonra eşim boşver bundan sonra anne de dedi (eşim için söyledim).Sonra hamile olduğumu öğrendim.3 aylık oldu cinsiyet öğrendik .İsim arayışına düştük neyse ben eşime herekse begendigim isimleri söylüyorum.esim bir anda dedi annemin ismi olsun  annesi gilin yanında ses etmedim eve geldik tekrar söyledi çok büyük kavga ettik boşanmak istedim .(ismi çok çok eski doktolrar bile sasriyor dönüp bakıyor).Neyse sonra eşim geldi güzelce konuştu benle uzun zamandır eşimle isim için tartisuyolarmis annesnin  ismini koy diye eşimde bana soyliyemiyormus.Dedi sen yanına istedigin bir ismide koy sen kendi ismini kullan onlarda annemin tamam dedim.Ve hamileliğim zehir gibi geçti.Kaynanqm annemle yaşıt ama hep benden iş bekler .(para konusunda hep yardımcı olur ,cahil bir insan da değil herşeyin farkında olan biri) kahvaltı hazirlar bizi cagirdidi falan giderkdik eşimle ama normal 10 dakikada hazırlanabilecek bir kahavlti.Her yaptığı şeyi kavgalarda yüzüme soylerfi .Hep bana diyor evlendiginden beri 5 kere tek merdiven sildin bilmem ne .Hep iş yapar durur .Evinde kimse yok tek başına yaşar .Bana diyor sen neden iş yapmiyosun bana .Kızının evine gidince de her işini yapar . Ama bana daha çok değer verdiğini söyler her zaman. mesela aramızda konuşalım sakalasalim bunu çok cdiidiye alır o an söylemez eşime söyler .Bir iki kere arkamdan söylemiş tartıştık bundan sonra eşimin yaninda söylemeye başladı.Esimde sende herşeyi bana şöyle dedi bende ona söylemeye başladım artık ne zoruma giderse.Neyse çok çok uzun oldu en son konuya gelim .Bebeğim doğdu ben kendi koyduğum ismi söylüyorum diğer herkes kaynanamın . Bu arada adet burda kaynana ismi koymak ama herkes genelde annenin koyduğu ismi söyler .kisme benimkini soylmedi .(görümcem de kaynanasını ismini koymuş kimse kullanamaz .Annesi çok istemiş kendi ismini koysun oda eski diye koymamış).Neyse ben kizmin ismini paylastim kayinpederim eşime saydirmis kimliği değiş hakkımı helal etmem falan diye .Bende dayanamadım kaynamamq dedim siz kızınızın kaynanqsini ismini kullanmıyorsunuz .Ve daha çok kavga ettik eşim iş yerinde bayılmış artık .Ben daha çok bagirdip çağırdım çocuğmu babasız bıraktınız diye.Haksizliga gelemeyen bir insanım.Daha o kadar şey var ki yazmadığım yazsam şok olrusinuz .Kimseye içimi dokemiyorim eşim bile artık anlamıyor beni .Bazen kendimi öldürmek istiyorum ama günah ve çocuğum var .piskoljim bozuldu.Sizce ne suçum var nerde halsizim yazinda bende yanlışımi goreyim
notu ile kapatıldı: Soru başlığı sorunuzu kısaca özetleyecek şekilde belirlenmelidir. Bu tarz soru başlıkları platform kullanışlılığını azalttığı için soru kapatılmıştır.

19 Cevaplar

+1 oy
(707 puan) tarafından
Yapacagin en güzel şey ordan taşınmak arana mesafe koymak diğer türlüsü senin ve eşin için çok zor olacak.esin eger ki farkında ve dayanamıyorsa bunu esinle konuşup kararlastirin.

Birde cok gençsiniz ve keşke çocuk için 3 sene bekleseydiniz 

Ben 40 yaşındayım 32 yaşında evlendim 35 yaşında anne oldum bu yaşımda bile düşündüm eşimi ailesini yaşadığım çevreyi tanımak için bekledim.

Herkese genç evlenen bunu tavsiye ediyorum çevremde eşini tani yni evde yasa ailesini tani bunlar çok önemli
tarafından
Çok haklısınız .Esimi ve kızımı çok seviyirum durumumuz yok şuan kiraya çıkalım yeni gelin gelecek eşim onu bekle gözlerini senden alırlar diyor.Ama hep laf sokma canıma tak etti satlerce agliyasim var .Ben hayat doluydum enerjiktim. Aşka yenidlim baba sözü de dinlemedim babam hep derdi kızım içindd bir his var
(707 puan) tarafından
Evet ailelerin içine doğuyor ama artık evlisiniz bundan sonrası için Rabbım evinize huzur versin..yapacagin en iyi şey kendine vesvese verme..
Umursama onlari biliyorum bir arada zor gelebilir ama çocuğun uyuduğu zaman kendine hobi edin kendini onlari düşünmekten uzak tutacak.
Kendine kaliteli zaman ayır .
Birde eşinin dediği yeni gelin gelecek seni bırakırlar sözüne de güvenme sen esine ordan ayrılma konusunda işlemeye çalış.
Cunku hic belli olmaz sana inat onunla iyi olabilir insanoğlu şaşar beşer.
tarafından
Doğru diyorsunuz eşim zaten ayrilmaj istiyor .Ama eve alacak durumumuz yok aynı şekil kira da veremeyiz yoksa hemen çıkarız.
-Reklam-
+1 oy
(7,865 puan) tarafından
Yani kimse kusura bakmasın da neden kaynanamin ismini koyucam ki? Ne alaka yani neden tamam dedin ki? Çok saçma.
tarafından
Valla ya bide güzel olsa içim yanmaz hekres şaşırıp kaldı bende bu kadar sessiz bir insan değilim .Ama eşim arada kalmasın diye koydum keşke bosansaydim da koymasaydim
+1 oy
(7,935 puan) tarafından
Canım yanlış anlama seni yargılamak , suçlamak istemiyorum .

Ailem bu  evliliği istemiyordu demişsin , bazı şeyler ailelerin içine doğuyor , keşke eşini ve ailesini biraz daha tanımaya çalışsaydın.

Kaynanayla aynı evde oturulmaması gerektiği gibi altlı üstlü  de oturmamak gerekiyor.Altlı üstlü oturmanız evinize çok müdahale etmesine sebep oluyor .

Eşinin net bi işi varsa farklı bir yere oturun , kaynananla biraz mesafe koy .Eşin ailesini evliliğinize çok dahil ediyor.Eşinle konuş bazı kararları sadece ikinizin vermeniz gerektiğini anlat .
tarafından
Çok haklısınız anlamiyolar kaç kere tartıştık .Eşimin evlilik yıldönümünde aldığı hediye bile laf oluyor
0 oy
(11,153 puan) tarafından
Keşke evliliğini oturtmadan cocuk yapmasaymissin

Bu isim koymak çoğu yerde öyledir erkek anne veya babasnin ismini koymak ister bunu çocuğunuz olmadan en başında konuşmanız gerekirdi diye düşünüyorum 

Kaynananla polemiklere girme tatlılıkla eşine anlat birlik oturduğunuz için bütün işi senden bekliyor olabilir o konuda bisi diyemem 
tarafından
Derya canım eskiler malesef biraz farklı görmüşler. Nasıl gordulerse öyle uyguluyorlar. Kuşak çatışması bütün bunlar. Ne diyim Allah merhametlilerle karsilastirsin.
(11,153 puan) tarafından
Kesinlikle onlar için bir eliz doğum yapmadan diyorum şu iş yapılacak bu iş yapılacak ne eşime dedi yardım et ne dedi geleyim yapalım yapsın istediğimden değil ama çok bekledim benim kendi annem derken onun teklif etmemesi çok zoruma gitti annem enayi mi gelip yapacak yaptirmadim kendim yaptım her işimi doğum yaptım gene öyle yemek yapamıyorum eve bakamıyorum annem gelir yemeğimi yapar evimi işler ordan ise giderdi ya da işten gelip yapardı düşün en son dedim anneme yapma diye her gün oğlu uğruyor yanına dese ye oğlum al şu yemeği götür de yiyin bana pazar harcı yolluyor serkana yapiverirsin diye yapabilsem zaten sana danışmam
Bir gün eşimden ötürü bana böyle böyle söylüyor gücüme gidiyor dedim de bana kalkmış alışıyorsun kızım napcan diyor onu diyene kadar ben konuşayım desene çok gücüme gitmişti ve kızım olursa adını kodurmicam dedim kavga ettim eşimle sırf bu yüzden eşyamı topladım gidiyordum dişini göstermek lazım öyle hora geçiyorsun
Simdi dibine taşımak istiyor ev var orda tadilat olacak eşime daha orda inek var sat yaptır diyorlar biliyorlar satmayacagini madem öyle kendin satıp versene parayı eline yaptırsın adam kara kara düşünüyor nasıl yaparız diye her şey lafta valla ama er ya da geç anlayacak eşim inşallah o zaman geç olmaz ben evliliği oturtana kadar ne kavgalar ettim eşimle sırf bu yüzden 3 sene cocuk yapmadik
tarafından
Ben başka şehirdeyim.birde tek başıma herşeyimi yaptım doğum temizliğimi bile sadece bir kere yardım etti oda çamaşır suyu kullanacak diye hamile iken kızının evine temizliğe bile gittim ben.Ama hep merdiven silmiyor bana yardım etmiyor yanıma gelmiyor bilmem ne çok.benciller ya .Herşeyimi karisiyilar bende karistirtmiyorum o yüzden zorlarina gidiyor
(11,153 puan) tarafından
Duy duyma gör görme eşinle kötü olma gerisi mühim degil
tarafından
Aynen de delirtiyilar yoksa takmıyorum sınıra geliyorum
0 oy
(2,537 puan) tarafından
Bizde adette değildir ama kaynanamın adını koydum ben de eşimlr ortak kararımız. Yani bunca ay huzursuz olmaya değmez . Koyulacak bi isimde koyarsın yoksa koyma gitsin ama eşinle de aranı bozma bunun içln. Kaynanan gille de çok yüzgöz olma 
tarafından
Ya sırf kaynanamın ismi diye değil çok eski ve ağır bir isim cocugima yakıştıramıyorum ha yinede siz kullanın diyroum ben kendi istediğimi kullaninca zorlarina gidiyor.Aynen bende evimde oturmak istiyorum .Sürekli bir arada olmak istemiyorum.Ama illa yannyana olacaz
tarafından
Ve ben koymak istmedim bosanacaktim ailesi eşimi çok zorlamış eşim de evliliğimiz için koy dedi
0 oy
(437 puan) tarafından
Bence bi sure asagi inme kaynana na tavrını belli et elini ayagini ceksin yemeğe cagirirsa gitme gelirse soguk yap eşinde boyle yapiyormuşsun derse de halsizim konuşcak mecalim yok yorgunum vs bahaneler uret 
tarafından
Konuşmuyorum 2 gündür zaten .Çokta mutluyum
0 oy
(2,097 puan) tarafından
Canım ben de ilk çocuğuma çok istemeden koydum ismini üstelik bizi zorlayan kimse de yoktu eşimle bir türlü ortak karar alamadığımız için böyle oldu. Yani demem o ki o isim onun kaderinde varsa bi şekilde olacaktı artık boşver. Yuvayı yıkamaya sebep olacak bir şey değil inan ki. Kaynananla ilgili anlattıklarında da ben çok büyük bir sorun göremedim her insanın hatası kusuru var. Bi gözünü bi kulağını kapat huzurun için. Kocana, yuvana ama en çok da çocuğuna zarar verme. Evet sınırların her zaman olsun kendini ezdirme ama evliliğin en zor zamanlarında ilk yıllar olduğunu unutma şeytan çok uğraşıyor iyi olursunuz inşallah, bol bol dua et.
tarafından
Ya yazmadım çoğunu bana küfür etti .Kaynipederim sürekli laf sokar herşeye karışır bebeğimi emziris sekilime bile ( kaynammaa söylüyor) .Kendi kızları da aynısını yapıyor ben yapınca suçlu oluyorum .Telefonla oynuyormusum  evimi *** goturyomus.Evet oynarım ama evimde temizdur gelen misafire on çeşit te hemek yaparım tatali yaparım herkes benim marifetlerini misafir perverligimi konuşur.
0 oy
(10,220 puan) tarafından
Haksızlığa iyi ki gelemiyorsun. En büyük haksızlığı çocuğa yapmışsınız. Annesisin her şeye ok deyince böyle olur. Olmaz diyecektin yesinler birbirlerini. Bana çok saçma geliyor ben taşıycam başkasının gönlü olsun diye kel alaka bi isim koycam
tarafından
Cok haklısınız çocuğuma üzülüyorum ilerde anlar oda ama herkes biliyor zaten zorla konuslugunu.Birazda ailem için yaptım kızım koy dediler yuvani bozma eşimi çok severler çünkü
0 oy
(3,543 puan) tarafından
Dün kayinvalidemle iki dakika görüştüm sinir oldum anladım ki iki dakika bile fazla ona insanlar sizi üzüyor mu uzaklaşın fazla yakınlık samimiyet iyi değil benim annemde eşime karşı kötüyse oda uzaklaşın yani karışıkli kimse kimseyi üzmek yipratmak zorunda değil yani demek istiyorum ki kaç kurtar kendini ordan yoksa ömrun hep böyle kaynanam bunu yaptı ben bunu dedim eşim şunu dedi bana kızdı beni haksız buldu falan filan la geçer 
tarafından
Cok haklısınız genç yasmda perişan oldum
0 oy
(402 puan) tarafından
Şu isim konusunda neden herkes kendini söz hakkı zannediyor anlamıyorum. Bana da tutturdular rahmetli annenin ismini koy. Annemin ismi güzel ama söyleyememki ben zaten aklımdan çıkmıyor üzülüyorum birde adını koyup nasıl dayanıyım. Yok annemi hatırlıcakmışım dedim ki zaten aklımdan çıkmıyor. Birde annemin cenazesinde millet çayına limon isterken o acıyla herkese tabak hazırlarken hiç biri bırakın annesi öldü acısını yaşasın demedi. Tek başına acımı yaşarken kimse yanımda olmadı ama çocuğumun ismine herkes karışıyor. Siz insanlık edip koymuşsunuz bir de insanlar çok değişik gerçekten. Bazı erkekler malesef annelerinden ayrılamıyor hatta şöyleki bekarken umrunda olmayan annneleri evlenince kıymete biniyor. Annesinden ayrılamayanlar evlenmese keşke. Herkesin evinde problem çıkaran biri kesin oluyor.
tarafından
Ay keşke valla sanki onlar doğurdu
0 oy
(870 puan) tarafından

Yapman gereken tek şey eşinle aranı iyi tutmak emin ol tek çözüm yolu bu bende 1 aydır annesine gidmiyorum hakkında birşey de demiyorum bahsetmiyorum bile ama eşimle aramın bozulmasına izin vermiyorum yaşın küçük hayata 1 kere geliyorsun al eşine dışarıya cık gez dolaş emin ol herkes mutlu olduğu yerde olmak ister eminim eşinde annesinin sürekli sorun cıkarmasından mutsuzdur sorun cıkaran insanın yanında kim olmak ister ki 

tarafından
Haklısınız teskur ederim
0 oy
(1,386 puan) tarafından
Buradaki tek suçlu eşin. Annesinin cahil cahil davranışlarını görmezden gelerek seni ezdiren kişi de eşin. Eşin onlara nerde durması gerektiğini bildirse tek laf tek hareket dahi edemezler sana karşı ama maalesef ki eşin annesine fazlasıyla düşkün olduğu için eşini bile görmüyor gözü. Cahil insanların en belirgin özelliği ota boka alınarak çocukça şeyler için kavga edip eşlerin arasını bozmak. Aynısı benim eşim ve ailesi de öyle ben eskiden hep arardm hediyeler alır anne baba diye baş tacı ederdim ama maalesef ki onlar bana etmedik haksızlık hakaret bırakmadı o yüzden aramıyorum sormuyorum siz biz ötesi yok. Sende benim gibi ailesinden gözü eşini dahi görmeyen biri ile evlisin Allah yardımcın olsun ne denir ki
tarafından
Eşim çok konuşuyor aslında onlarla ama anlamiyolar çok cahiller ya
(1,386 puan) tarafından
Cahile laf anlatma deveye hendek at
0 oy
(2,241 puan) tarafından
16 yıllık evli olarak bu saydiklarinin milyondan fazlasını yaşadım hemde üç çocukla ama tecrübe ettiğim tek şey mesafe koymak oldu başka türlü hiç bir şey bunun önüne geçemez daha çok mutsuz olursun

Allah yardımcın olsun inşaAllah 
tarafından
Mesafe korummak çok güzel ama eşim hep beraber olalım istiyor aynı binada olduğumuz için
(2,241 puan) tarafından
Aynı binada çok zor Allah kolaylık versin inşaAllah
tarafından
Amin amin
0 oy
(590 puan) tarafından
canim anladigim kadariyla esinle aslinda bi sorununuz yok bence kaynanandan cookkkkkk uzak bi yere gidin arana cok mesafa koy sizin icin tek çare bu baska turlu olmaz
tarafından
Ah keşke keşke
0 oy
(6,441 puan) tarafından
Çok yeni evlisin bebeğin küçük bu böyle devam etmez canım isim konusunda evet hepsi aynı benimkide oğlan olursa kayınpederimin adı olacak ama bu kadar yüz göz olmak hiç iyi değil eşine günah iş yerinde bayılacak kadar ne yansıttınız ki ne böyle mutlu evliliğin olur nede sağlıklı kafayla hayatına devam edemezsin 

Yapacağın şey taşınmak taşınamıyorsan kavgalardan sonra bişey olmamış gibi yapamzsın sus evinde otur muhatap olma konuşma eşine yorgunum yalanını söylemene gerek yok ben böylr istiyorum senide arada bırakmak istemiyorum de kaç yıl daha böyle devam edeceksin
tarafından
Tek üzüldüğüm eşim bazen çocuğumu bile bırakıp gidesim var arada kalmasın diye ama sonra çocuğunda kendilerine benzetecekler diye kiyamiyorim
(6,441 puan) tarafından
Sakın evladını bırakma günah bak biri bırakmış gitmiş esraya çıkmıştı görmek için meğerse çocuk annesi gittikten sonra ölmüş babası amcaları nenesi hep dövmüş komşular ihbar etti annesi gitti diye
tarafından
Güzel bakarlar ama düşünceleri güzel değil ben doğurdum niye vereyim hem benim mutlu olmadığım yerde onları mutlu etmen zaten
0 oy
(3,235 puan) tarafından
Restini çek, kararından dönme. Eşin sana uysun
tarafından
Eşim diyo ne yapayım anam babam atamam
0 oy
(504 puan) tarafından
Canım sınırlarınızı bastan çizseniz bunlar yaşanmaz eşiylede bir sınırı olmalı insanın kavga bir gür evlilik ilişkisini lastik gibi yapıyor 
tarafından
Kendilerini kocama gibi giriyorlar diyorum bitane kocam yok 10 tane kocam var
0 oy
(346 puan) tarafından
Doğmamış erkek sendromu... ne diyebilriim ki
tarafından
İgrebcler
0 oy
(6,237 puan) tarafından
O ne saçma şey öyle ya. Bunun nesi adetmis. Kaynana kayınpeder ismi koydurmak ve buna diretmek ne kadar yanlış. Yani asla kesinlikle evliliğim bunun için bitecekse bile bitsin koymam birinin istediği ismi. Bu ne saçmalık ya. Ya lütfen böyle şeylere taviz vermeyin. 
tarafından
Mal gibi kabul ettim zaten kavga etmişim uzatsana

İlgili sorular

0 oy
14 cevap 607 göst.
+1 oy
11 cevap 923 göst.
+1 oy
50 cevap 2,411 göst.
0 oy
3 cevap 182 göst.
25 Eylül 2022 Aile kategorisinde Mrvprlk (9 puan) tarafından soruldu