0 oy
242 göst.
Diğer kategorisinde (8,343 puan) tarafından
Kızlar selamın aleyküm hayırlı cumalar.Sizlere birsey danısmak istiyorum yine.Ben bi kursa başladım ben kurstayken kızıma oranın kreşinde bakıyolar.2 gün oldu başlayalı konusma geriliği mevcut işaret diliyle bi kaç kelimesi var diğer çocuklardan geri biraz haliyle.Öğretmeni vurma davranışı var dedi şiddet gösteriyor dedi çok üzüldüm. Bizde ona vuran insanlar degılız.sizin cocuklarınızda da oldu mu bu durum olduysa nasıl çözdünüz ?Kızım 3 yasında bu arada 38 aylık

14 Cevaplar

+2 oy
tarafından
Özel egitim öğretmeni olarak öncelikle şunları cevaplarsanız daha net yardımcı olabilirim

1.si zihinsel ve fiziksel Bi engeli mevcut mu

2.si konuşma geriliği ne vakittir var ve geriliği ne derece

3.su çocuğun tablet bilgisayar telefon oynuyor mu

4.su Kresten önce arkadaşları var miydi
(863 puan) tarafından
Merhaba ben post sahibi değilim ama benim oglumunda konuşması geri geliyor bana doktora götürdüm 3 yaşını bekleyelim dedi. Benim oğlum bana vuruyor sadece başka kimseye vurmuyor ben kendisine zarar vereceği biseyi yaptığı zaman sesimi yükselterek kızıyorum ve bunu yaptığım için beni sevmediğini anlatıyor kendince ben anlıyorum bunun için napmam gerekiyor ben açıklıyorum neden kizdigimi özür diliyorum sarılıyorum ama ya gerçekten sevmezse yada sevmiyorsa diye çok üzülüyorum
tarafından
Doktor bekleyin dediyse acele etmeyin her çocugun gelişimi farklıdır bazıları geç konuşabilir bu hemen engel demek değildir.. vurma eylemini sadece sana yapıp başkasına yapmiyorsa önce sebebini bu davranışın nedenini çocuğunuzdan ogrenmelisin nedenine göre ancak net bisey söyleyebilirim
(863 puan) tarafından
Onu yüksek sesle uyardığım icin. Kızıyorsun bağırıyorsun bu yüzden sevmiyorum diyor. Mesela anne diyor kaşlarını çatıyor beni gösteriyor böyle yapıyorsun diyor bende ona neden kizdigimi yapmaması gerektiğini anlatıyorum ama sevmiyorum diyor. Ben sana vurmuyorum vurmak güzel bisey değil diyorum anneye vurulmaz diyorum bana kaşlarını çatıyor sen böyle yapıyorsun demek istiyor
tarafından
Kızıp bağırmak yerine önce uyarin bu davranışlarının devamı halinde kendisini sevmeye devam edeceğini ama kendisiyle konuşmayacağni çünkü bu davranışının beni çok üzüp zarar vereceğini anlatın ilk vurmada biz ne konuştuk vs diye kızıp bağırmadan tepki verin 2.defa olması halinde 1 saat süreyle kendisiyle konusmayin ağlayıp bağırıp çağırsa kendini yere atsa bile tepki vermeyin o sirada pes ederseniz cocuk bu durumu mutlaka kullanir ama sadece 1 saat tepki koyun 1 saatin sonunda kendisine sarılarak onu çok sevdiğinizi ama bu davranisin zarar verdiği için bu şekil tepki verdiğinizi anlatın merak etmeyin çocuklar anne babayı sevmemezlik yapmaz eğer fiziksel şiddet yoksa sadece sevmiyorum seni vs demesi kullanma şeklidir yani seni sevmiyorum diyerek anne babayi korkutarak aslında kendi istediğini yaptiriyor
(863 puan) tarafından
Çok teşekkür ederim. İyi ki varsınız
-Reklam-
0 oy
tarafından
Aile icinde şiddet var mi
(8,343 puan) tarafından
Kesinlikle yok.
tarafından
Tv'de görmüş olabilir mi acaba
(8,343 puan) tarafından
Bu ihtimal var ama önemli olan bunun nasıl düzeltilebileceği :( ben elimden geldiğince uyarıyorum ama anlamıyo mu başkasını mı bilmiyo bilemiyorum
0 oy
tarafından
Konuşmadıgı için hırçın olabilir evde gelince sor neden vuruyorsun filan anlat çocuklar herşeyi anlıyor oğlum bana da vuruyordu bı ara mola paspası yöntemi var vurduğu an oraya götürüyodum 2 kere filan yaptım açıkladm neden olduğunu 1 dk filan anca oturdu sonra yapmayı kesti daha vurmuyor bı dene istersen belki de dalga filan geciyo olabilirler ondan sinirlenip yapıyodur
(863 puan) tarafından
Nasıl bi yöntem benim oğlumda bana vuruyor 29 aylik
tarafından
Bı ara süper dadı vardı TRT de çıkıyordu onu izle daha güzel anlatıyor bı pas pas belirledim evin bı kosesine koydum bana vurunca elinden tutup götürüyordum bana vurduğun için burda oturucaksın annelere vurulmaz diyorum bağırıyodu tabi o kalktıkca ben oturttum hiç konuşmadım o ara sonra 2 dk geçince kalktı böyle böyle unuttu daha da vurmuyor
0 oy
(6,441 puan) tarafından
Anlatamadığı için vuruyor bağırıyor bence benim kızımda 32 aylık o da öyle ama bize karşı başkasına asla yapmaz başkası ona vursada bana anlatmaya çalışıo yani yine vurmuo
(8,343 puan) tarafından
Bizimki de vurmasa iyi olacak ama vuruyo :( anlatamıyor kendini belkide sınıfta da değilim ki göremiyorum.
(6,441 puan) tarafından
Bence anlatamıyo diye biz şimdi ne desek anlıyoruz konuşmasada el nasıl anlasın bu sefer vuruyor galiba benim kızım tvde bişey aç diyo anlamadım demin geldi bana vurdu oturdu anlamıyorum diye :)
(8,343 puan) tarafından
Ya evet ben ne istediğini biliyorum hocası bilmiyo bilmeye de cok istekli değil maalesef halledicez bi sekılde insallah dua edin cuma vakti :(
0 oy
(15,286 puan) tarafından
Bu aile içinde şiddetle alakali bı durum değil bence. Bu yaşlarda bı çok çocukta vurma eğilimi dönem dönem oluyor. Ama sizinki kendini rahat ifade edemedikce agresiflesiyordur. Ondan şiddete daha çok basvuruyordur. 
(8,343 puan) tarafından
Ya o da muhtemel konusma terapistine gideceğiz sanırım bol kıtap okuyorum oyun oynuyorum konusuyorum daha napıcam bilemiyorum :( cok üzülüyorum hocası ekşi ekşi konuşunca.
(15,286 puan) tarafından
Konusma terapisti özel eğitim pedagog ne tavsiye ettiyse hepsini yapın dostum. Bazı uzmanlar kreşe verin düzelir diyor ama çocuğun işini kolaylastirmak lazım. Bence konuşma terapisine de gidin
(8,343 puan) tarafından
Konusma terapıstı aslında göndermeyin dedi ama psıkıyatr gönderin dedi faydası olur dedi ama burası tam kres diyemeyız ogretmenını de pek sevmedım ugrasmak ıstemıyo belliki biraz o da sevkst gösterebilse bişeyler öğrenebilir.Gercek anlamda kreşe göndereceğim şu 3 aylık süreç bi bitsin de
(15,286 puan) tarafından
Allah kolaylık versin inşallah çabucak hallolur
(8,343 puan) tarafından
İnşallah kardeşim sağol
0 oy
(894 puan) tarafından
Yanlış anlamazsanız birşey sormak istiyorum hamileliginizde sigara kullanıyor muydunuz 
(8,343 puan) tarafından
Estağfurullah hayır sigara 17 yasımdan beri içmiyorum ortalama 15 yıldır
(894 puan) tarafından
Maşallah diyelim o zaman gebelikte sigara içen annelerin çocukları şiddete meyilli oluyorlarmış diye bir araştırma yazısı okumuştum. Bizim komsumuzun ogluda aynı şekilde okulda ki çocukları dövmeye teşebbüs ediyormuş kadın oğlum sen onlara vurursan kötü davranirsan onlarında anne babaları bana kötü davranırlar okula gelmemi istemezler okulda yalniz kalmani istemem baska cocuklar yapmiyor benim üzülmemi ister misin diye telkinde bulunmuştu biraz düzelmişti konuşarak yaptığının doğru olmadığının dışında birde sizin zarar gördüğünüzden bahsedin
0 oy
(3,869 puan) tarafından
tvde parkta her yerde gormus olabilir canim ,konusarak cozmek lazim . de ki biri sana vursa hosuna gider mi diye . hayir diyecektir , o zaman sen de kimseye vurmamalisin de 
(8,343 puan) tarafından
Konuşsa belkı anlar beni konusamadıgından anlıyomu anlamıyo mu bılemıyorum bazen duvara konusuyorum gibi oluyor :(
(3,869 puan) tarafından
anliyordur canim ,  oyuncak bebekleri konustur , vurmak kotu bir sey kimseye vurmamaliyiz falan diye oyunlar yap
(8,343 puan) tarafından
Onu bende dusundum oyuncak bebeklerle cozmeye calısıcam insallah
0 oy
(13,923 puan) tarafından
Kendini ifade etmekte zorlaninca maalesef şiddete yöneliyor çocuklar. Karşisindakine göstermezse kendine karşi şiddet uyguluyor. Kafasina vuruyor genelde. Benim kizimda konuşma ile ilgili sorun yok ama bizim kendisini anlamadiğimizi düşündüğü zaman kafasina vuruyor. Konuşabilse yapmaz bence seninki. 
(8,343 puan) tarafından
Konusması içinde cok telkın ediyorum ama israrla konusmuyor :( hrp aynı kelimeler yenisini ekleyince deli gibi seviniyorum
0 oy
(3,279 puan) tarafından
Çocuklar konuşamayıp kendini rahat ifade edemedikleri için bazıların da bağırma ağlama veya vurma eğilimleri oluyor. Bunu sürekli uyararak yapabilirsin bak böyle yaparsan arkadaşın canını acıtırsın seninle oynamazlar ağlarlar üzülürler biz sana vurmuyoruz vurmak kötü bişey ben sana vursam güzel olur mu canın acır vs diyerek. Ev de oyun oynarken bunu oyun kurarakta anlatabilirsiniz
(8,343 puan) tarafından
Deneyecegım canım bunu da inşallah
0 oy
(262 puan) tarafından
Cnm kendini ifade edemediği için hircinlasiyor  benim önerim pisikatriye bir danış bende oğlumu yenice götürdüm en azından yol gösterir birde benim oğlum 2 yaş bazen yüzüme bir anda vuruyor ben elini öpüyorum ve anlatıyorum annecim vurma yok  bak uf oldu yüzüm  cici yapıyoruz tamammi diyorum yapmıyor birdaha bence biraz ilggiyi artırın göz hizasinda
(8,343 puan) tarafından
Psıkıyatrıye danıstım ama konusma geriliği ile ilgili bu konuyu danısmamıstım konusma terapıstıne gidecegız inşallah oyun terapısı dr deneyebilirim
0 oy
(7,981 puan) tarafından
Benimde 36 aylık erkek.3 yaşında cumleleri kısa kısa hep aynı ve ikili kelimeleri baya var benim oğlumda kim olsa döver bu ailede şiddet var demek değil ki derdini anlatamiyo konuşamıyor sinirlenip vuruyo masAllah oğlum sinirlense ondan büyükte olsa dövüyor çok üzülüyorum bu duruma 
(8,343 puan) tarafından
Olmadı terapıste devam edicem canım napıyım gec konusma esımın aılesınde de var maalesef
(7,981 puan) tarafından
Aynı benimde eşimin ailesinde var pelteklik geç konuşma kekeme kızım peltek oğlumda geç konuşma var
(8,343 puan) tarafından
Yaa Allah kolaylık versin canım :(
(7,981 puan) tarafından
İn inşallah teşekkürler cnm
0 oy
tarafından
Konuşamadığı için hırçındır canım ne olursa olsun sakin davran elbet düzelir 
(8,343 puan) tarafından
Hocası da oyle idare eden bi tip değil gibi, cocuklara bişey öğretmek için değilde vakit geçirmek için bakıyo öyle olunca ögretmiyo ben öğretirim insallah
0 oy
(1,577 puan) tarafından
Benim kızın 18 aylik. Benim ki de aynı şekilde vurma, ısırma ,sac yolma gibi durumları var. Evimizde şiddet yok ama kaynanamla bir oturuyoruz  eltimin çocuklarından gördüklerini yapıyor malesef. 
(8,343 puan) tarafından
Kötü olmuş canım ya :(
0 oy
(598 puan) tarafından
Bizim de aynı oğlum kreşe başladı ve arkadaşlarına vuruyormuş bizde de vuran falan yok çok şaşırdık sonra alıştı zamanla artık vurmuyor eskisi gibi dedi öğretmeni 
(8,343 puan) tarafından
İnşallah benim kızımda alışır ya :(

İlgili sorular

0 oy
4 cevap 139 göst.
15 Eylül 2022 Diğer kategorisinde Ymckrm (364 puan) tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 331 göst.
25 Aralık 2022 Diğer kategorisinde Huzurumm (1,175 puan) tarafından soruldu
0 oy
10 cevap 476 göst.
18 Haziran 2022 Diğer kategorisinde Mertin annesi (616 puan) tarafından soruldu