0 oy
446 göst.
Diğer kategorisinde (10,963 puan) tarafından
Kizlar şöyle bir durum var.ben zamanında çok büyük bir kaza geçirdim.baya hastahanede yattım.o kazada benim kan kaybından dolayı kalbim durmus.bir ambulanstan indirildiğimi hatırlıyorum sonra yogunbakimda açtım gözümü.dr lar kalp durmasına bağlı illa bir problem olacqk demişler zaten aileme.bende de ezber yapmama problemi kaldı.numarami bile ezberliyemiyorum.o dönemden önceki sureleri ezberimde hatırlıyorum ama başka sure ezberliyemiyorum.namazda bazı sureler okunmalı ya yok ezberliyemiyorum.kqc defa namaza başladım .duyan herkes kabul olmaz dedi.ben nasıl namaz kılabiliim?birde hangi rekattayim unutuyorum bazen.ne yapacağımı şaşırdım.kilmak istiyorum ama böyle oluyor

28 Cevaplar

0 oy
(513 puan) tarafından
Yok kabul olmaz diyenler neye göre diyor acaba sen bilerek yapmıyorsun canım Allah içini biliyor hiç namaz kılmayı bilmeyen ayet sure bilmeyen tanıdıklarım var ezber yapamıyor ne yapsın sadece Sübhaneke ile her namazı kılani biliyorum sonuçta uğraşıyor yapıyor hiç kilmamaktan iyi tanıdığım dediğim büyük biri genç değil babaannem de mesela kuran bilmez ama her sayfaya 3 kulhu bir Elhan okur sonuçta uğraşıyor 
(10,963 puan) tarafından
Bana kabul olmaz o sureleri okuman şart şarlatan gibi yatıp kalkmakla namaz olmaz dediler.bende sınırlı sure biliyorum.
(513 puan) tarafından
Sarlatan gibi kalk yat mi tövbe estağfurullah bırak ya duyma sonuçta sen o işle mesgulsun kıl canım boşver Allah'im kalbini biliyor
(1,371 puan) tarafından
Şarlatan mı . Tövbe haşa. Önemli olan niyet.
-Reklam-
0 oy
(2,153 puan) tarafından
Tövbe tövbe kabul olmaz diyen neye dayanarak söylüyor bunu ya sen hangi dua ve sureleri biliyorsun mesela ettehiyatü okumak farz ama salli barik rabbena bunlar sünnet biliyosan oku bilmiyosan öğrenemiyosan sorumlu tutulmazsın hiç kılmamak daha kötü en azından çabaladım Allah'ım huzuruna geldim her seferinde ya eksik ya yanlış ama kapından ayrılmadım dersin. 
(10,963 puan) tarafından
Hem mesela bacım ettehiyatuyu ezberliyemiyorum çok çabaladım.duyan bunu olmaz diyor
(2,153 puan) tarafından
Olmıcak bişey yok canım Allah senin çabanı görse yetmez mi sen gene ezberlemeye gayret et hepten boşverme ki Rabbim çabanı görsün. İbrahim aleyhisselam ateşte yanarken kuşlar ağzında su taşıyomuş ne yapıyorsun bu su o ateşi söndürür mü dediklerinde Allah çabamı görse oda yeter demiş dmi. Belki her sureyi bile bile kılandan daha çok sevabın olcak bunu nereden bilebiliriz ki sen çabala Allah çabanı görsün dha çok mutlu olur
(10,963 puan) tarafından
Dalga bile geçen oldu
(2,153 puan) tarafından
Cahil sofi insanı dinden çıkarır sen gerkese sorma herkese inanma hiç bişey bilemiyorsan fetva hattını ara sor canım
0 oy
(232 puan) tarafından
Orasını Allah bilir niyet önemli diye düşünüyorum ben 

Ama tabi en net bilen birine sormak en eniyisi bı hocaya falan sor
(10,963 puan) tarafından
Bir kere danıştım hocada şunu söyledi yatıp kalksan bile Allah sevap yazar dedi.birde en son rabbim s n benim eksiklerimi meleklerinle tamamla diye dua edersin dedi.ama bir tek o hoca böyle dedi .gerisi asla olmaz diyor
(232 puan) tarafından
Yaaa anladım canım ama senin elinde olan bir şey değil sen namazını kıl duanı et ama içten et bunu Allah kabul eder inşallah
0 oy
(3,794 puan) tarafından
herkes imkani dahilinde halis niyetle yaptigi ibadet farkli olur. kiminin kolu kiminin gozu herkesin sorunu farkli. Kabul olmaz diyenler yanlis yapiyor . hem Allahin isine karisip hem senin canini sıkıp vazgecmene sebeb oluyorlardir.  kusursuz kilip kabul edilmeyende vardir binbir turlu kusurla kilip kabul olanida . Onu Allah bilir biz bilemeyiz. sen onlara bakma
(10,963 puan) tarafından
Çok hevesimi kaciriyorlar .hatta dalga geçen bile oldu
(3,794 puan) tarafından
iste bu yanlis bi durum . fetva hattini ara danis sen icin rahatlar hem . ama dedigim gibi Allah bilir kimse bilmez onlarin demesiyle olmuyo
0 oy
(313 puan) tarafından
 Sonuçta senin elinde olan bisey değil bu ezberleyememek. Bildiğin kadarıyla kilarsin namazını hiç kilmamaktan iyidir. Rabbım kabul eder inşallah. Sure açıp sürekli dinle belki öyle aşina olup ezberleyebilirsin.
(10,963 puan) tarafından
Ah çok denedim .sürekli açıp okudum dinledim.basliyorum ilk kelimesini söylüyorum gerisi yok
0 oy
(116 puan) tarafından
Bi hikaye okumuştum bi yerde bi zengin adam namaz kılıyormuş ve bi çoban gelmiş ağam sen bilgilisin namaz kılmayı bilirsin bana da öğretsene diye..

Zengin adam hava atıp kendini yüksek gorerek gülmüş 

Ve çobana 

Sen Ak koyun kara koyun diyerek kıl diye dalga geçmiş 

Çoban o şekilde kılmış 

Bi zaman sonra Zengin adam ölmüş  ve çoban adamın namazına durmuş.

Zengin adamın öğretiyii gibi ak koyun kara koyun  diyerek kılmaya başlamış hoca bunu görmüş ve

ne yapıyorsun bu şekil namaz kılınmaz sen neden böyle kılıyorsun demiş 

Çoban agam böyle öğretti bana demiş

Hoca adamı gömdükten sonra kuran okurken yer gök  sallanmış ve adamın mezarından koyun sesleri gelmeye başlamış. Kıldığı namazları kabul olmayıp çobanın namazları ona onun namazları çobana yazılmış. Hoca ordan korkup gelip olanı biteni çobana anlatmış. 

Yani demem oki bildiğin süreler ile kıl namazını bilipte kılmayalar yada öğrenme çabasına girmeyenler düşünsün. Allah kabul etsin rabbim müslüman bo şekilde canımızı almayı nasip etsin inşallah.
(10,963 puan) tarafından
Amin bacım rabbim cabamizi karşılıksız birakmasin
0 oy
(1,634 puan) tarafından
Kabul olup olmucAgini Allah bilir canım sonuçta Bi sağlık problemi bu elinden geleni yapmışsın bence niyet onemli
(10,963 puan) tarafından
Öyle denilince hevesimi kiriyorlar
(1,634 puan) tarafından
Canım sorup sorusturuyosun yapmaya çalışmışsın ama olmamış napcan ezber yapamıyorsun die vazmigeciyosun Rabbım herseyin kolaylığını sağlıyor sen dinleme o kisileri
0 oy
(2,358 puan) tarafından
Bence niyet önemli.
(10,963 puan) tarafından
Bence de gel anlat işte bazilarina
(2,358 puan) tarafından
Boşver herşeyi herkese anlatmak zorunda değilsin. Okuyorum de geç.
0 oy
tarafından

image

Sen bakma onu diyenlere bildiklerinle kılmaya devam et biberiye çayı ve yağı hafızayı güçlendiriyor unutkanlığa iyi geliyor canım cenabi Allah herşeyden haberdar sen yinede kıl namazini rabbim kabul eder 

Bak sana birde dua atacağım bunuda oku şifa cenabı Allah'tan canım 
(10,963 puan) tarafından
Tabiki canım yer gök dua ile.kalp durupta beyin bir müddet oksijensiz kalınca illaki bir problem olurmuş bendede bu oldu
0 oy
(1,165 puan) tarafından
Durumun belli Allah goruyo biliyor kimseyi takma ne kadar biliyorsan o kadarla namaz kılınır. O söyleyenler bunu söyledikleri için acaba namazları kabul mu onu düşünsünler. Özel bir durum söz konusu tabiki Allah kabul edecektir. Sen kalpten inan. 
(10,963 puan) tarafından
Ağzı olan konuşuyor ama demiyor ki ben bunu neyden sogutuyorum
(1,165 puan) tarafından
Seni daha da namaza bağlasın canım hiç soğutmasın. Asıl ibadetten bir insanı uzaklastirdiklari için Allah nezdinde büyük hata yapıyorlar. Fatihayi okuyabiliyorsan çok iyi en kısa süreyi arkasından okursan yeter. Zaten namazın farzları vardır bunları yapman yeterli. Allah sana yardım eder sen yeterli temiz niyetle Allah'a dua ve secdede bulun.
0 oy
(3,713 puan) tarafından

Allah için kılınan namaza onlar mı hüküm veriyorlar. Senin bir mazeretin var rabbimim merhametinden sual olmaz kalbini niyetini bağla kıl kabul olur. 

(10,963 puan) tarafından
Amin rabbim hepimizinkini kabul etsin inşallah
0 oy
(1,024 puan) tarafından
Şu boş konuşan insanlar yüzünden millet artık ne yapacağını şaşırdı başın açık olur namaz kilarsin namazın kabul olmaz derler dua bilmezsin namaz kilarsin kabul olmaz derler bunun yerine daha ılımlı konussalar keşke yada sonsuza kadar sussasalar ya bıktık artık böyle cahil konuşmalardan sen onları dinleme yavaş yavaş olur inşallah Allah'ın izniyle 
(10,963 puan) tarafından
Hemen illa konuşacaklar iste
0 oy
(163 puan) tarafından
Babam(imam kendisi) fatihasız namaz olmaz der hep, komşumuzun biri sadece tahiyyat süphaneke ve fatiha biliyor bunlarla kılıyordu namazı bbm kabul olur diğerlerini öğrenince onları da okursun demişti , 
(10,963 puan) tarafından
Fatihayi şükür biliyorum ta onu çocukken ezberlemistim ondan
0 oy
(3,677 puan) tarafından
Bol bol yazarak ezberlemeye çalış canım ilk kısa dualardan başla ezbere 
(10,963 puan) tarafından
Denedim bacım çok .şöyle diyim numaramı yaklasik 10 senedir kullanıyorum hala daha biri sorduğunda kayıtlı yerden bakip soyluyorum
0 oy
(601 puan) tarafından
Cani  sen vazgeçme en güzeli alo diyanet hattını ara bilir bilmez her kes olmaz der sen niyetine almışsın maşallah bi yolu vardır 
(10,963 puan) tarafından
Doyanetteki hoca işte birtek niyet önemli diyen .oburkuleri dalga geciyor
0 oy
tarafından
Kabul olmaz diye bişey yok saçmalığa bakk yaa 

İstersen.surekli aynı süreler ile oku kabul olmaz diye bişey yok .
(10,963 puan) tarafından
Boşuna yatıp kalkıyorsun diyen oldu
0 oy
(4,259 puan) tarafından
Kabul olmaz diyenler tovbe hasa huzurdan Allah'tan vahiymi almışlar  niyet onemli yani ben hepsini biliyorum cocukluktan ta herkes maalesef ezber edemiyor bu konuda bir coban hikayesi var YouTube den dinle derim
(10,963 puan) tarafından
Dinledim canım onu.dunya derdine düşüp ezber etmedik gencken
0 oy
(1,569 puan) tarafından
Çok geçmiş olsun .canım kağıda yazıp duaları sureleri öyle okuyabilirsin .ilk namazı öğrenmeye çalışırken önğmde kitapla kılıyordum . Her secdeye gidişinde parmağınla say o parmağı aklında tutmaya çalış .bide kabul olmaz diyenlere kulak asma senin niyetin belli yeter ki kılmak iste Rabbim kabul eder inşallah 
(10,963 puan) tarafından
Onu hocaya sordum.oyle olmaz sürekli kağıda bakarak huşu içinde kilmalisin kağıdı mi okucaksin ibadet mi edeceksin ezberliceksin dedi
0 oy
(4,651 puan) tarafından
Olmaz kabul olmaz diye bişi yok. Ezberleyemesdiğin sureleri saeccadenin üstüne yapıştır. 
(10,963 puan) tarafından
O öyle olmuyormuş sordum onu bacim.illq ezberlicen aklın gözün başka yerde olmayacakmis
0 oy
(48,693 puan) tarafından
namazdan niye soğutuyorlar ki 
(10,963 puan) tarafından
İşte sonra da kılmıyor diye konusurlar

İlgili sorular

0 oy
10 cevap 244 göst.
20 Mart 2023 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde &Minikpanda& (875 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 93 göst.
22 Ocak 2024 Diğer kategorisinde El-Fa-Mi (769 puan) tarafından soruldu
0 oy
12 cevap 187 göst.
25 Mayıs 2022 Diğer kategorisinde Kuzucuklarin annesi (2,618 puan) tarafından soruldu
0 oy
12 cevap 530 göst.
4 Haziran 2020 Diğer kategorisinde Kübra Ö. (813 puan) tarafından soruldu

380,150 soru

11,380,327 cevap

34,869 kullanıcı

...