0 oy
449 göst.
Diğer kategorisinde (506 puan) tarafından
Günaydın arkadaşlar. Benim kızım 18 Mart'ta doğdu şuan 9.ayina girecek 6 aya kadar anne sütü ve mama. Sonrasında sadece mama ile beslenemeye başladı hiç dişi yok emekleme yok. Kilosu 7 kilo kız çocuğu. Arkadaşımın ise oğlu var mama hiç almadı ve onun 3 dışı var emekliyor sürekli oğlunu benim kızımla kiyasliyor onun kilosu 10 tek o değil çevremdeki herkes kızımın zayıf olduğunu söylüyor elimden geleni yapıyorum ama olmuyor kilo almıyor ek gıda çok yemiyor mamayı seviyor ama iştahlı değil. Sma optipro 2 kullanıyoruz sağlığı yerinde ama kilosu az doktorumuzda öyle dedi. Kendimi yetersiz bı anne olarak görüyorum çok üzgünüm :(

23 Cevaplar

0 oy
(1,569 puan) tarafından
Ya lütfen bebeğini başka bebeklerle kıyaslama .seni sürekli başka kadınlarla kıyaslasalar o şunu giyiyor şunu yapıyor sen yapamıyorsun falan deseler ne düşüneceksin .çok üzücü bence .her bebeğin gelişimi kendine özel .bırak zayıf olsun sağlığı yerinde mi sen ona bak .mutlu mu yüzü gülüyor mu bunlara önem ver .napacan başkasının bebesinin ne yaptığını. Benim kızımda zayıf .ek gıda yemiyor 7 aylık .sadece emziriyorum tek meme emiyor çoğu zaman süt yetmiyor .mama alamıyorum ama hiç birini dert etmemeye çalışıyorum .her bebek özel her anne özel . kendine haksızlık etme .herkes her şeyi söylüyor ben artık duymuyorum bile 
-Reklam-
0 oy
(124 puan) tarafından
Bu sizinle alakalı değil niye üzülüyorsunuz her bebeğin gelişimi farklıdır benim oğlum 1 yaşına kadar emekledidde yürümedi de 1,5 yaşında yürüdü ve dediğiniz gibi yemekte yemiyor mama içiyor hala 2 ay anne sütü aldı gerisi hep mama
0 oy
tarafından

Canm bunları neden kafana takıyosn her çocuğun gelişimi farklıdır 

Kızım doğduğundan beri anne sütüm yoktu hep mama içti 

Kızım 23 aylık 18. Ayında yürüdü hiç emeklemedi 

Kızım 23 aylık hala konuşmuyo 

Dişleride 9. Aydan sonra çıktı 
0 oy
tarafından
Canım her anne kendini yetersiz hisseder, sanırım annelik duygusunun bir parçası bu.  Sanirim çocuklarımız için en iyisini istedigimizden. Benim oğlum da 16 aylik hala yürümüyor, suçlusu ben miyim? Senin kızın da minyon yapıdadır, ilerde alır, bir de kilo gerekli bir şey degil zaten. Sen görevlerini yapıyorsun, ve çok iyi bir annesin..
0 oy
tarafından
Sağlığı yerindeyse bu kilo merakı neden ya. 

Benim kızımda zayıf ama kadar çok ateşli hastalık geçirdik ki sağlığı yerinde olsun da kilo kusur kalsın diye dua edip şükür ediyorum. Benim kızım 13 aylık 8-600 kg. 

Lütfen sağlık için dua edin. Ve her bebek farklıdır benden bir hafta arayla doğum yapan arkadaşımın kızı 12 kg tombik tombik evet insan istiyor ama sağlıktan önemli değil kilo da çok iyi bişey değil. 
0 oy
(433 puan) tarafından
Tüm çorbalara unlu pişir ekmek koyma damağı alışıncada ekmeğin ortasını azar azar koy ver
0 oy
tarafından

Kıyastan vazgeç. Doktor gelişimine ne diyor? Önemli olan bu. Kızım çok geç emekledi. 12 aylık oldu daha ayağa kalkmıyordu. 1 haftada yürüdü hayret ettim. Ayağa kalktığı gibi. Ki dönmesi kendi başına oturması falan hep geçti yani. Şuan koşuyor bakıp kalıyorum. Dişi çok geç çıktı 2 haftada 6 tane birden geldi. Bazen doyunca bakıyorum kemikleri görünüyor :D ama benden çok yiyor mesela. Çok şükür sağlık iyiyse sıkıntı yok. 1 ayda yarım cm uzamış 300 gr zor almış. Ama hiç önemli değil. 

0 oy
(11,377 puan) tarafından
Eminim ki sen bebeğine için elinden gelenin en güzelini yapiyorsundur bebeğini başkalarının bebekleriyle kıyaslama hepsinin kendine has gelişimi vardır sağlıklı olduğu sürece varsın yazif olsun ne olacak ki kim ne derse desin anneligini başka kendin sorgulama ve kimseye de sorgulatma
0 oy
(13,272 puan) tarafından
Büyüyünce obez olsun gibi bir derdin yoksa bırak zayıf kalsın kendin söylüyorsun doktorun demişki sağlığı yerinde ayrıca dış ve emekleme zamanları her bebekte farklıdır bir sabah uyanacaksın kızın yanında emeklemek için debeleniyor olacak veya dış çıkarmış olacak ayrıca hiç emeklemeden direkt kalkıp yürüyen bebekler de var ha bu arada bütün bunların olması seni kötü veya yetersiz anne yapmaz bilgin olsun 
0 oy
(14,428 puan) tarafından
Sadece bebeği mide olarak düşünüyosun heralde 

İyi bi anne çocuğun ruhuna da dokunur 

Onu sev değer ver, kimse açlıktan ölmüyo 

Başka çocuklarla kıyas yapman hata canım
0 oy
(744 puan) tarafından
Öncelikle enn ilgili,en zengin,en dikkakli anneye sor dunyanin her yerinde yetersiz bir anne oldugunh soyler kendi için,hic bir anne kendini yeterlk hissetmez.Onun disinda ben hayatim boyunca 49 kg bir insandim cok da sagliiydim yiyip yiyip kilo almayanalrdanim.Okul da herkes 30 kg sa ben 20 dim her zaman ama daima saglikli ve dinctim cocukluk ergenlik vs vs.Bu yapi meselesi bebek diye hasta ve bakimsiz diye algilanmamali demek mi yetiskinliginde bunyesi boyle olacak keza ne sansli.Doktorlar her zaman olanı soylemek zorunda zayifsa zayif der elbet bunu sagliksiz anlaminda demiyor,bizler gibi bir sey olmaz yaaaaa yapisi bu diyemez meslegi geregi.Siz yeterli beslemeler yapiyor ve cocuk saglikli buyuyorsa sorun yok bitmistir.Ayrica arkadasimin oglu da boyleydi su an 2.sinifa gidiyor tosuncuk oldu  
0 oy
(13,887 puan) tarafından
Ben bebeğim doğdu doğali hiçbir zaman kilosunu kafama takmadım 

Benim oğlum hiç emeklemedi poposunun üstünde kendini sürte sürte giderdi 2 yaşında anca yürüdü yani bunlar her bebekte farklılık gösterir 
0 oy
(403 puan) tarafından
Benim kizim 14 aylık 8 kilo canım doktor gelişimi gayet güzel takma dedi artık takmıyorum napiyim
0 oy
(313 puan) tarafından
Canım her bebek o kadar farklı ki. Benim oğlan 12 aylikti emeklemeye başladı 17 aylık yürüdü. Anne sütü aldı ama ek gıdayı hep reddetti yemiyor diye ağladığım günler oldu. 1 sene boyunca hiç kilo almadığı oldu. Şimdi 2.5 yaşına yaklaştı yemesi de düzeldi çok şükür. Sağlık olsun yeter ki hiç üzülme. 
(313 puan) tarafından
Bi de oğlumun dişleri 11 aylıkken çıktı.
Yeğenim hem anne sütü alıyor hem ek gıda yiyor ama 12 aylık olcak daha dişi çıkmadı. Her çocuk farklı yani.
0 oy
(1,070 puan) tarafından
Benim kızımda 22 martta doğdu sütüm vardı ama kızım almadı emmedi hastaneden eve geldik emzirmeye çalıştım herkes başımda bir şey söyledi ertesi gün kızımı kucağıma aldım uyuyordu uyandıramadım hareket bile etmiyordu hemen hastaneye gittik meğer sarılık olmuş kan şekeri düşmüş doktor böyle giderse yatış yaparız dedi çok ağladım korktum sütümü sağıp verdim tekrar emzirmeye deneyemedim bile herkes bir şey söyledi üzdü beni bebeğimi anne sütünden mahrum bırakmakla suçladılar sonra mecburen mamaya başladık bugüne kadar geldik benim bebeğim de birazcık zayıf eşimin ailesi yemek yedirmediğim için zayıf kaldığını söylüyor hala ama ben umursamıyorum sağlıklı olsun da bak görümcem bebeğini hep emzirdi 4 aylık 8 kilo hemşire çok kilolu olduğunu söylüyor buna rağmen pasta bile yediriyorlar benim bebeğim için bu hasta olur onun için ise anne sütü alıyor hasta olmaz dediler benim bebeğim hasta oldu hemen atlattı onun bebeği hastanede yattı 1 hafta tabi rabbim evlatlarımızı korusun hasta olmasınlar ama kendine haksızlık etme sakın zayıf olsun ne farkeder manken gibi kız olacak de geç önemli olan sağlıklı olması sen şu dünyadaki en kıymetli varlıksın annesin evladını da en iyi sen düşünürsün uzun yazdım kusura bakma hakkını helal et 
0 oy
(2,705 puan) tarafından
Sen en basta kıyası bırak kıyaslayanlarlada muhattap olma onların bebesı süper zeka farklı bı ozellıklerı mı var anlayamıyorm senın kızın zayıfsa zayıf saglıgı yerınde aklı bası yerınde gerısını dusunme alr benım kızım 8aydan berı 8kılo bır bucuk yasında ama butun tahlıllerı temız cıkıyor yemeyen alerjen bı cocuk ama saglıklı dıger arkadaslarındanda gerıde oldugunu düşünmüyorum kız benım kızım 11ıdı dıs cıkardıgında:))suanda bır bucuk yasında 6tane anca var bunun yasıtları azı dıslere gectı hıcte takmam benım bebegım benım özelım kıyaslama sakın
0 oy
(1,504 puan) tarafından
Emziremedigin boyle düşünüyorsun bende oyleydim hasta oldugunda bile bagisikligi zayif emzirmeyi beceremedim deyip ağlıyordum ama inan sevgin ilgin ona yeter. Bag sadece emzirmekle kurulmaz. Zayif yada sisman olmasininda seninle bir alakasi yok. Kimi cocuk yer yer kilo almaz kimisi istahsuz kimi disi erken cikarir gec yürür kimi yürür disleri gec çıkar. Kimsenin bebeğiyle kiyaslama guzel anne... Senim vicdanin rahatsa bebegini uyuttugunda ben onunla yeterince oynadim karnini doyurdum ustu basi alti temizledim deyip derinnnn bir nefes all. Onun varlığına şükret suan ayagimda uyutuyirum 18 aylik bebisimi..Varligina kirpiginin her teline şükret ediyirum. Sağlığına sihhatine ayaklarına turnaklarina şükrediyorum.. Sende oyle yap guzel anne çabuk büyüyorlar tadini çıkar. :) 
(506 puan) tarafından
Evet emzirmedigim için çok üzgünüm. Göğüs ucum yoktu hiç kızım ememedi ve bundan dolayı eşim kızımı alıp gorumceme verdi emzirdi sütümde hemen gelmedi bende bilmiyorum benide emer sandım orasi da ayrı bi hikaye zaten burda post olarak açmıştım. İsteğim dışında oldu .ama ona alışmıştı makine sagip verdim silikonla emzirdim ama sütüm stresten azaldı 6 ay zar zor emdi çok uğraştım ayakta emziriyordum sagip veriyordum hep kendimi sucluyorum çocuk hasta olursa anne sütü almadı iyilesemezse diyip duruyorum heo onun da üzüntüsünü halen yaşıyorum:(
0 oy
(12,494 puan) tarafından
Sağlıklı olsun yeter çok da takmayın çevreyi 
0 oy
(15,286 puan) tarafından
Senle alakalı bir durum değil bu dostum. Yedi de sen mi yedirmedin. Bazı çocuklar aşırı iştahsız oluyor. Oğlum da iştahsız bir bebekti. Sütten kestikten sonra bir nebze yemesi düzeldi. Boy kilo olarak yaşının bir tık altı hala. Ama ben elimden geleni yapıyorum. Onun bünyesiyle.alakali bir durum bu. Kendimi hiç yetersiz hissetmedim. Çünkü bu çocuğun fitratiyla alakalı birşey. Bazı çocuk hapur hupur yer bazı çocuk da yemez. Yediren anneler boşuna ben şunu şunu yaptım da yedi falan diye düşünmesin. Kendinden değil çocuğun iştahlı olmasından o
0 oy
(440 puan) tarafından
Öyle söyleme neden yetersiz olasın. Her bebek farklıdır. Mamaya gelince ben de 4 ay hem mama hem anne sütü verdim kızıma ,5 ci aydan ek gıda mama veriyorum. Şubat 23 doğumlu. Mamayla alakası yok dişi de çikti kilosu da 10 kilo. Senin bebeğinin de çıkıcak hiç kendini strese sokma kilo da alıcak. Her bebek farklı büyüyor. Sen bebeğin için en iyisini yapıyorsundur önemli olan sağlığı.

İlgili sorular

0 oy
10 cevap 281 göst.
16 Ocak 2023 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
9 cevap 568 göst.
0 oy
8 cevap 153 göst.
25 Mart 2024 Diğer kategorisinde Sedadz (650 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 164 göst.
30 Temmuz 2022 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu