0 oy
549 göst.
Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde (872 puan) tarafından
Kızlar selam. Belki hatırlayan olur. Kızımın dişleriyle ilgili sorular sormuştum. Genel anesteziyle dişlerini tedavi ettirmek istiyoruz. Haftaya randevu aldık. Neyse çok kararlıydım, çürük dişlerini şimdiden tedavi ettirelim, ilerleyince daha kötü olur, ağrı yapar ve enfeksyon olur apse olur diye korktum. Yanı diş problemleri herkes yaşamıştır. Sinirlere inince çok ağrı olur, dayanılmaz bir agri. Neyse 6 dişi dolgu olacak, 2 tane de kaplama yapacak doktor. Gelelim yine anesteziye. Gazla anestezi olacak, hastane de anestezi öncesi kan tahlil almıyor dediler. Şaşırdım öyle olur  mu. Anestezi gazını inceledim çok yerleri okudum. Yeterince güvenilir bir anestezi yöntemi,  ama çok nadir olsa da yan etkisi görünüyormuş. 15.000 bin çocukta 1 (yetişkinler için deger değişiyor 220.000:1), kötü huylu hipertermi, başka adi malign hipertermi. Çok kötü birşeymiş,  kan değerleri değişiyor,  kalp atışı değişiyor falan filan, en tehlikelisi de ateş çok yüksek oluyormus, 43° kadar yükselebiliyormuş,  hiç düşmüyormuş. Tedavi için de bir ilaç varmış onu da bulmak çok zormus. Neyse. Korkuyorum. Onu kan tahlilden  göremezler olup olmayacağını. Hata mi yapıyorum kızımın dişlerine tedavi ettirsem. Şimdiden dişlerini yaptirmazsam 2 aya varmadan parçalanıp dökülecek 2 dişi,  kalanları da kötü olacak. Canım çok sıkkın.

14 Cevaplar

+1 oy
(1,157 puan) tarafından
Kızım 2.5 yaşında işlem gördü. Ama nereye gittiysem işlem öncesi kan tahlili şart dedi. Hiç duymadım öyle birşey. Çünkü kan tahlilinde alerjisi var mı yok mu diye de bakıyorlar. 
(872 puan) tarafından
Alerjiyi ben dediğim kötü huylu hipertermi için bakamazlar onun için başka ağır bir test gerekiyormus. Bizde öyle bisey yaparlar mı bilmiyorum. Küçük bir et parçası alıp işlem yapılıyormuş. Ama başka biseye alerjiyi bakıyorlarsa bilmiyorum. Kan tahlili hemoglobin, kan koluyulina bakılması gerekiyor diye biliyorum. Yine de ben belki bir gün önce kendi doktorumuza götürecem, veya o hastanede kan tahlil bakın diyicem.
(872 puan) tarafından
Nasıl geçti peki, anesteziden hemen sonra kendime geldi mi
-Reklam-
0 oy
(5,308 puan) tarafından
Gecmis olsun kızım 5 yaşında lokal anestezi ile ameliyat oldu dis cok onemli suan yine tedavi görecek 10 yaşında okul var bakalim nolacak 
(872 puan) tarafından
Saol canım. Size de geçmiş olsun. Kızım henüz 2 yaşında, lokal anestezi olsa bile oturmaz orda. Muayeneyi de doktor zor yaptı.
0 oy
tarafından
Canım daha iki yaşındaymış neden bu kadar çok işlem gerekli gördü ki doktor
(872 puan) tarafından
1 dişi kırıldı, üstü çürüdü kendisi kırıldı. Bir dişi de arkada çok çukur çürük olmuş. Kalanlarında çürümeye başladı. Lekeler oluştu.
0 oy
(634 puan) tarafından
2 yaşındaki bir çocuğun dişleri neden bu kadar kötü olmuşki yani küçücük daha ne dolgusu ne kaplaması ya yani yinede konuya tam hakim degilim. Dişleriyle ilgili ne sorun varki
(872 puan) tarafından
Süt çürüğü. Gece beslenmesi hala devam ediyor. Hiyjen  falan yapıyorum elimden gelene kadar. Yanı en az 2 kere fırçalamak, bol u içirmek. Yine de çürüdü. Baska arkadaşlarının da çocukları 2.2, 2.5 yaşlarda hala gece emiyorlar, öyle olmadi. Bizimki Genetiktir. Kaynana hep diyor ya bana çekmiş bana çekmiş. 1 kere iyi biseyi bana çekmiş demedi.
0 oy
(2,704 puan) tarafından
Ikı yaşında bu kadr işlem fazla degılmı dayanabılecekmı zaten süt dişleri dökülcek beklesenız sonrası gğzel gelir belkı şimdi sinirlere ınıcek diyosun asıl dışların cıkmasını engeller kı cok hassas nokta ben sınırlerden aldırdım 20lık dişimi6ay sol tarafımı hıssetmedım yüzğmün sınırden alındıgı ıcın uyuşukluk oldu ılac tedavısıyle atlattm 
(872 puan) tarafından
Işte dökülecek ama en az daha 5 sene sonra  dökülecek canım. Sin 2 ayda bu kadar kötü duruma geldi. Düşün yani yeni şüphe ettiğimde sadece 1 2 nokta vardı, sonra kötüleşti. Çürüklerin derinleşmesi olursa sonra gelecek dişlerini de etkiler. 1.5-2 saatte bütün işlemler  tamamlanacak Inşallah. Yapturmamaktan yaptırırsan daha iyi. Dişler önemli, süt dişleri de sonra çıkacak disleri de. Dişler sağlığın başlangıcı. Bu konuda eminim. Sadece anesteziden korkuyoum.
0 oy
(3,681 puan) tarafından
Aklında şüphe varsa bir çocuk doktoruna götürüp durumu anlatıp detaylı kan testi yaptıra bilirsin canım sonra da çocuk doktoruna gösterirsin için rahatlar küçükken yaptır daha kötü olmadan canım 
(872 puan) tarafından
Haklisin canım. Aklıma gelmemiş. 1 2 gün önce gidip kan verecez hangi dertlerine bakmak gerekiyorsa elimizde bulunsun. Çok haklısın, şimdiden yaptirmazsam yarın daha kötü olacak.
0 oy
(1,575 puan) tarafından
2 yaşına girdiğinde bizde iki ya da üç dişini kaplattirdik su an 3 yaş 3 aylık. Sedasyonla uyutmuşlardı.
(872 puan) tarafından
Çok teşekkür ederim canım. Hemen sonra kendine geldi mi? Sedasyon oncesi nasıl geçti? 8 saat yemek yememesi ve şu bile içmemesi gerekiyormus nasıl yapacaz bilmiyorum.
(1,575 puan) tarafından
Sedasyonu kesince uyanıyodu daha masum bi sey herhalde o yuzden tercih etti doktor. Ankaradayiz biz ozel çocuk dis doktoruna getirdik, kendi muayenesinde yaptı. Uyaninca bambaska bi cocuk oldu sedasyonun etkisiyle, durmadan ağlamalar her şeye. Eve giderken parki gordu parka gitcem diye agladi, parka gittik niye geldik diye agladi arabaya bindik niye gidiyoruz dedi o aksam her şeye agladi her şeye. Bize 8 saat yeme icme demedi galiba hatırlamıyorum
0 oy
(3,466 puan) tarafından
İnşallah herşey iyi geçer bana da umut olursun :( 
(872 puan) tarafından
Inşallah canım. Yazarım sana. Eğer zor değilse özelden bi nokta olsa da yaz.
0 oy
tarafından
2 yaşındaki bir çocuk için çok fazla işlem bence sonuçta dökülecek o dişler 
(872 puan) tarafından
Biliyo canım dökülecek ama en az 6 7 yaşında dökülmeye baslar. Bu dişler dediğim gibi 2 ay anca dayanır. Bir and kötüleşmeye başladı. Yanı bildiğin 2 ayda bu durume geldi.
0 oy
(1,523 puan) tarafından
Bende 2 yaş dq yaptırdım üst dişleri çok kötüydü. Artık kırılmaya başlamıştı. Aynı şekil uyutup yapıldı. Ama biz kan testi verdik bütün değerlere bakıldı çocuk doktorunun onayı alındı öyle yaptırdık. Zirkon kron kaplama kanal tedavisi çelik kron kaplama ve fissür örtücü yapıldı. Yaptırmak zorundaydım yoksa ağzında diş kalmayacaktı kendiliğinden dökülene kadar çürüyüp bitcekti Allah korusun
(872 puan) tarafından
Aynen öyle canım ben de indan korkuyorum. 2 3 ay içinde parca parca eriyip çürüdü dişleri, kırılmaya başladı. O yüzden şimdi yatırmazsak yarın daha kötü olacak. Sadece her anne gibi korkularım var.
0 oy
(2,041 puan) tarafından
Yaa tamda kizimin disleriyle ilgili sorunlar olusmustu dedm bakim post acarm diye sen yazmssn benm kziimn disleride o kdr dikkt etmeme ragmen birden bire curukler cikti 4 yasinda bu arada iki disi delik olms bise yedimi heo agriyor diyor bende nasil yapabilirim diye düşünüyordm 
(872 puan) tarafından
4 yaşındaysa az çok laftan anlar tam oturmasa da başka bir gaz yaparlar doktorlar. Tam uydurmayan. Neyse sen de araştır canım. Pedodonti uzmanına götür diyeyim. Yetişkin dia doktorları süt dişleri umursamıyorlar diye kaç kişiden duydum.
(2,041 puan) tarafından
Ya oylemi o zmn bakim ordan alirim randevu yaziktir dislerine yavrucaklarn nasil boyle hemen curuduler anlamadim
0 oy
tarafından
Kaç yaşında benim kızım 6 yaşında 6 yaş dışını çıkarır çıkarmaz çürük çıktı onu dolgu yapmak gerek ama hiç o kadar araştırmadım

Birde çocukların dolgusu düşüyor diyorlar ne kadar doğru bilemedim 
(872 puan) tarafından
Benim kızım 2 yaşında daha. 2 3 ay önce dişlerinde leke oluştu bir anda o leke böyle bir çürümeye dönüştü. 6 yaşındaysa bence az çok laftan anlar, sedasyon gazın 2 türü varmış biri tam uyuyacak, biri bilinci açık olacak ama insan sakin olacak. Sen de araştır istersen çocuk diş doktoruna götür.  Normal yetişkin dia doktorları sallıyorlar diye kaç kişiden duydum yani umursamıyorlar diyorlar çocuk dişlerini. Evet dökülecek nasıl olsa ama dökülen kadar ağrı mi çeksin
0 oy
(649 puan) tarafından
Canim en doğrusunu yapmışsın. Bu kaçınılmaz bir son eger yaşı kucukse o dişler dökülene kadar muhakkak ağrı yaşar baştan tedbirli olmak daha iyi. Ben 6 sene diş hekimi asistanligi yaptim bir sürü sedasyona girdim.bu bahsedilen yani etkilerle karşılaştığım olmadi şükür. İlacı anestezi doktoru veriyor 4 kisi giriyoruz isleme bir anestezi doktoru bir anestezi asistanı. Bir çocuk dis hekimi bir asistan olacak şekilde. Allahin izni ile birşey olmaz biz daha 2 yaşındayken kendi asistan arkadaşımızın oğlunun dişlerini cekmek zorunda kaldik inanilmaz çürük oluşmuştu ön dişlerde (biberon kaynakli diğer adi süt çürüğü) o şekilde bekleyemzdi ve çocuk durmayinca da genel anestezi veli nimet oluyor. Siz çocuğa dikkat edin işlem gunune kadar grip, geniz akıntısı , öksürük vs hastalanmasın
(872 puan) tarafından
Çok teşekkür ederim desteğin için. Doktorlara güveniyorum instadan bizim doktorumuz takip ediyorum, her gün en az 1 ameliyat yapıyor. Yanı dia tedavisi. Oldukça tecrübeli. Ama o yan etki kafama takıldı. Inşallah bize denk gelmez. Kimseye denk gelmesin daha doğrusu.
0 oy
(4,515 puan) tarafından
Canım çürük dişler düşmez mı zateb daha 2 yasındaymıs acele etmeseniz mi
(872 puan) tarafından
Aynen 2 yaşında canım ama 6 7 yaşına kadar dayanmaz bu dişler. 2 ay dayanırsa yine iyi.

İlgili sorular

+1 oy
6 cevap 106 göst.
26 Ağustos 2024 Diğer kategorisinde Fatma1112 (356 puan) tarafından soruldu
0 oy
9 cevap 700 göst.
20 Mayıs 2024 Diğer kategorisinde Linkin (17,472 puan) tarafından soruldu
0 oy
20 cevap 841 göst.
22 Aralık 2022 Diğer kategorisinde Esila han (145 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 413 göst.
24 Aralık 2021 Diğer kategorisinde Fatmanurun Annesi (508 puan) tarafından soruldu

397,320 soru

11,883,475 cevap

36,003 kullanıcı

...