0 oy
349 göst.
Aile kategorisinde (4,040 puan) tarafından
Pozitif disiplin yok oyun kurarak çocuğa iş yaptirma bilmem ne. Ay vallahi bıktım. Her iş yaptiracagimda oyun oynamaktan sıkıldım. Akşam oyuncaklarini toplamadi ben ısrar ettikçe de inatlasti en son fena bağırdım. Oyuncak kutusunu olduğu gibi boşaltıyor her yere dağıtıyor. Tehdit ediyorum toplar atarım diye ağlama krizine giriyor. Böyle de cezalandırmak istemiyorum. 

Biraz da yumuşak biriyim kendim tüm işlere koşarım baba sürekli iş buyurur bişey elini sürmez. Acaba çocuk da ondan mı öğreniyor. Vallahi bir ömür böyle geçmez. Hep bir dağıtma hep bir dağıtma.

Kayınvalidemin evi böyle tüm çocuklar dağıtır anne toplamaya çalışir

19 Cevaplar

0 oy
(423 puan) tarafından
Hergunku isyanım ne disiplini o bana veriyor ayarı daha kız üç yaşında anne anne anne diye arkamda kedi gibi insan TV de çizgi film izlemez mi yok iki dk kıçını yere koymaz mi yok varsa yoksa acıktım sussdm cisim geldi sürekli bide aburcuburdan başka bişey bildiği yok aktivite yaparz ben yapcam diye elimden alır yapamaz parçalar ay çok doluyum çok bunaldım yeminle 
(4,040 puan) tarafından
Ya çoğu şeyi yapıyor aslında. Ama bana karşı tutum geliştirmiş özellikle oyuncak konusunda toplamaz etmez sen yap diyor. En son alacam sopayı
(423 puan) tarafından
Benmkide öyle babası diyince yapyor ben deyince asla yapmıyor bıktım o oyuncaklardan uyku uyumaz
Anca aburcubur sürekli ya papağan gibi veririrm heryerr döker yemez
(6,441 puan) tarafından
Kız bu benim kızım ya yeminle 3e girecek yerden emziğini dahi almaz ver diye ağlar
-Reklam-
0 oy
(909 puan) tarafından
Canım benim oğlum dağıtır karışmam ama toplama konusunda bende yardım ediyorum. Hadi sana yardım edicem diyorum hemen toplar. Bağırınca ters tepiyor çünkü 
(4,040 puan) tarafından
Kız onu da yapıyorum ne hallere giriyorum sanki tutum geliştirmiş oyuncak toplama konusunda. Ben de o dağınıklığı görünce cinleniyorum elimde değil. Önceden kutuyu indirmezdi sadece bir oyuncak alırdı şimdi çıktı bu huyu
0 oy
(565 puan) tarafından
Çocuğum bana disiplin verir oldu artık dediğini yapmadığım zaman kafasını yerlere vurup ağlıyor bende her dediğini ağlamadan yapmaya çalışıyorum 
(4,040 puan) tarafından
Ahhh ah çok zor
0 oy
(4,430 puan) tarafından
Kız şimdiki çocuklara disiplin misiplin hak getire.nerdeee.isine gelirse yapar işine gelmezse asla öncedenmis o bizim zamanımızda hey hey
(4,040 puan) tarafından
Valla annem bize hiç disiplin vermedi biz de öyle saldım saçak büyüdük. Herşeyi annem yapmaya çalışırdı. Yengemin annesi öyle değil asker gibi yetiştirmiş çocukları şimdi de yengem yapıyor ama nasıl yapıyor bilmiyorum. Aileden gelme böyle şeyler
(4,430 puan) tarafından
Ya ne görürsen onu yapiyorsun evet ama asker gibide çok fazla ama suankimcocuklarin söz dinlememe sebebimherseye burnunu sokan insanlar birşeyi yapma dersin yapsın yapsın gitme dersin gelsin gelsin ondan sonra bu çocuk niye böyle
(4,040 puan) tarafından
Evet yengem biraz strese sokuyor çocukları öyle olmak istemiyorum ama yaptiramiyorum da
(4,430 puan) tarafından
Birazda bize yapiyolar bacım benim.dikkat ettiğim kadarıyla benim kız benle inatlasip yapmadığı cogu.seyi babaannesinde amcasinda falan yapiyo bazen dalıyor evdede yapıyor bizle inatlasiyilar
0 oy
(25,224 puan) tarafından
Yani çocuk dağıtır da döker de karıştırır da bunu gayet normal karşıladığım için bu konuda sert disiplin uygulamam asla, çocugun doğasında var bu durum. Arabalarla oynuyorsa arkadan puzzle istiyor önce arabaları toplayalım sonra puzzle alalım diyorum topluyoruz beraber sonra puzzle veriyorum. Ortada bişey varken diğer oyuncağı dökmemeyi, önce yerdekini toplamayı öğrettim artık kendi yapıyor zaten. Tabiki de her kutuyu aynı anda döktüğü dagıttığı ve salona taşıdığı da oluyor bu da gayet normal bişey hiç strese giremem toplamak 10 dakikamızı alır en fazla, biz oyuncak toplarken eşim ben oğlum hepimiz aynı anda toplarız ki ona örnek olalım eşim yoksa benle beraber toplar, hadi topla deyip çekilmeyiz mesela. Çocuga göstererek örnek olmak gerekli. 
(4,040 puan) tarafından
Önceden bir oyuncagino çıkarır oynar sonra da yerine koyardı şimdi hepsini döküyor. Oynayıp öylece bırakıyor. Beraber yapalım diyorum ona da yok inada çevirdi. Ağaç yaşken eğilir. Çocuğun yapabildiği işi yaptirmazsan büyüyünce hiç yapmaz
(25,224 puan) tarafından
Çocuga yapabileceği herşeyi örnek olarak yaptırmak gerekiyor bağırıp çağırarak değil. Oyuncak dagıtıyo hepsini yere döküyo diye de strese girmem asla. Her zaman örnek olup göstermekten yanayız eşimde bende bu şekilde iki tarafta yıpranmadan eğlenerek vakit geçiriyor. Bir iki kere görerek öğrendiği şeyi de asla unutmuyor. Her çocuk bir değil tabi
(4,040 puan) tarafından
Benimki aslında öğrenen bir çocuk. Muhakkak bir yerde yanlış yaptım ama nerde bilmiyorum. Eşimi de işin içine katicam bir dahaki e
(25,224 puan) tarafından
Babaların yaptıklarını genelde daha çabuk yapıyor ve alışıyor çocuklar çünkü değişik geliyor, anne hep evde iş güç oyun topla düzenle temizle derken gözü alışıyor çocugun artık, ama babanın yaptıklarına daha çok heves ediyorlar.
(4,040 puan) tarafından
Anladım canım sağol
0 oy
(1,103 puan) tarafından
Asla elimi sürmem. Bir kez hepsini aşağı attım. O günden beri kuzeni bile gelse toplamazsak annem çok kızar der ona bile toplatir. 4 yaşında odasini kendi toplar temizler bile. Ben makinayı bosaltirken yardım eder. Ben tek kası hava da bı anneyim. Öyle oyun falan değil. Sorumluluk veririm. Oyuncagini kirdiginda anne kırıldı dediğinde beni ilgilendirmez senin esyan ama yenisini alamam derim. Çok severim oynarım minciklarim ama bu tarz konularda katiyim. 
(4,040 puan) tarafından
İşte hem sevgi hem disiplin ayarını tutturmak istiyorum. Aşağı atma olayını kardeşime yapmıştım 13 yaşındaydı. Şimdi benim bebe 3 yaşında bence ağır gelir. Büyüyünce yaparım ama
(1,103 puan) tarafından
Benim kızım 4 gün önce 4 yaşına girdi. 3,5 yaşındaydi toplayıp aşağı attığımda. Sonra indirp hepsini ona toplattim . Bir daha toplamazsan bu sefer konteyneri gösterdim oraya atarım hiç alamazsin oyuncaksiz kalırsın dedim. O günden beri derli topludur. Oyun hamurunu kapatmazsn kurur dedim. Kapatmadı kurudu. 7 taneden 6 tane kaldı. Kuruyunca ağladı. Sen beni dinlemedin şimdi onu istersen çöpe at istersen sakla dedim. Ağlaya ağlaya attı. Kalan 6 taneyi yazdan beri oynuyo gözü gibi bakiyo. O bu şekilde özendikce bizde ona istediği oyuncakları alıyoruz. Para veriyoruz kumbarasinda birikiyo. Onunla oyuncak alıyoruz. Tabi üzerine koyuyoruz o fark etmeden ama paranin ne olduğunu biliyo. Markete gittiğinde sadece 1 tane abur cubur alma hakkı var. Hangisini seçerse. Biz karışmayız. Ama 2. İçin müsade ve taviz yok. Ben abimin kızında gördüm çünkü. Kendini yerlere atar 1 poşet abur cubur alırlardı. Dişleri yok 6 yaşında. Curuye curuye mahvoldu. Benim kızım 3 yaşında tanıştı çikolatayla mesela. Bilmiyorum benm için disiplin çok önemli. Ayrıca çocuğum çok özgüvenlidir bu da çok önemli.
(4,040 puan) tarafından
Maşallah evet disiplin verirken aynı zamanda özgüvenli olmasını da isterim. En önemlisi bu. market olayında bizde öyle yapıyoruz sadece bir hakkin var diyorum küçüklüğünden beri ona uyar şükür. Yemek konusunda da çok sıkıntı çekmiyorum. Ev işlerinde de ufak tefek yapar ama tam bir düzen yok. Ve bence yaşları geldi artık
(1,103 puan) tarafından
Oyuncak konusunda katı olmalısın. Hiç dinlemiyosa en sevdiği oyuncağı al. Diğerleri toplamazsan bunu bi daha oynayamazsin de. İlk başta çok ağlıyo hatta çığlık aticaktir eminim. Ama sabırlı ve kararlı olman gerekiyo
0 oy
(1,558 puan) tarafından
Mesela oyuncaklarını toplamasını istediğinde bana yardım etmesini ben tek başına hepsine yetisemeicegimi söylerim bazen de beraber mi toplasak derim yada oyuncaklarını topladıktan sonra bı kahve içelim mi derim 
0 oy
(2,297 puan) tarafından
Bıraksalar ben De disiplin uygulayacam  ;-@
0 oy
(588 puan) tarafından
Ağaç yaşken eğiliyor gerçekten. Siz bu durumun farkındasınız bir şekilde düzeltebilirsiniz. Bu durumun farkında olmayan o kadar ebeveyn var ki. Çocuğu kirsin döksün yarsin misafirlikte dahi istediği olmayınca kendini yerden yere atsın annesi babası hiç umursamaz tiplerde var. Bence ana kural tutarlı olmaktan geçiyor. Anne birşeyi yasaklıyorsa baska hiç kimse baba dahil bu kuralı bozmamali. Aman annesi bırak oynasın, annesi kızma çocuğa gibi cümlelerden nefret ediyorum en çok aile büyükleri yapıyor bunu. Öncelikle çevrenizde böyle tipler varsa onları bir susturun. Oyuncak toplama konusunda inada bindirdiyse bir süre kendi haline bırakın unutsun. Sonra hadi oyuncaklarını toplayalım 30 a kadar sayicam bakalım sen mi ben mi daha çok oyuncak toplayacağız kim kazanacak diyebilirsiniz 
(4,040 puan) tarafından
Yok ettafta kimse yok şükür sadece bana kalıyor egitmesi. Sürekli birşey bularak yaptırıyorum aslında o olaydan sıkıldım. Sanırım oyuncak konusunu biraz askıya almalıyım dediğin doğru olabilir
0 oy
(1,683 puan) tarafından
Ne disiplini cnm o bizi hizaya soktu koca e...şek kdariz bir bebeğe söz geciremioz 
(4,040 puan) tarafından
Sıkıntı ya
0 oy
(1,369 puan) tarafından
Veriyorum valla ne yalan soyliyim. Mizacim böyle. Kötü huylu insan da çocuk da sevmiyorum şımarık terbiyesiz olsun istemediğim için çok iletişimde kalıyorum. 

Benim evim de seninki gibi ama kızım çok yalnız kıyamıyorum ona. Oyuncakları kaldirirsam onunla oyun oynamazsam ne yapar ki 

Bir müddet dağıtıyor bakıyorum bütün oyuncaklarla oynadı ilgisi dağıldı hepsini toplatiyorum ona. Sonra el işi kitabıyla oynuyoruz ondam da sıkılınca telefon veriyorum ki akşam yemegi yapayım. Sonra yemek hazır oldu mu hurra bir daha oyun merasimi. Uyuyana kadar. E akşam baba da geliyor sağolsun bakımıyla ilgilenmez ama çok oyun oynar 

Bu arada kızım 3 yaşında herşeye aklı eriyor. Bundan 6 ay önce aynı senin çocuk gibiydi. Asla toplanmasına izin vermezdi. Sadece kızım da farkettigim şey şu: tehditle asla durulmuyor kızınca durulmuyor. Benim kızım tatlı dilden anlıyor bı tek. En istediği şeyi bile tatlı dille konuşarak yaptırabiliyorum bu yaşında. Üstüne gitme herşey yavaş yavaş yerine oturur ❤️
(4,040 puan) tarafından
Benimki de tatlı dilden anlar tehdit ve inat olunca iyice azıyor. Ben hep oynamasına izin veririm ama toplatirim sonunda. Bu toplamama huyu yeni cikti
(1,369 puan) tarafından
Olsun canım olsun. Dönem dönem olur gerçekten. Hangimiz ve hanigimizin çocuğu dört dörtlük. Kriz dönemleri tabiki olacak. Geçici bir dönem için kendini de onu da yıpratma. Yavaş yavaş üstünde disiplin kurmaya calis.
0 oy
tarafından
Hizaya güzel sokuyor beni. Ben şaşırdım artık. Yok dediğim an kafasına öyle vuruyor ki tamam diyip susuyorum. Kendi lafımı çiğner oldum. Asla kafamdaki şeyler tutmuyor olmuyor. Kölesi gibiyim. Kendine zarar vermesin diye. 
(4,040 puan) tarafından
Valla bence pedagogdan yardım alabilirsin. Ben bebemin biraz bizden uzaklaştığını düşünüyorum bunun için gorusucem. Bu aralar düşünüyorum. Geçen arkadaşım aradı iki muhabbet kurdu çocuk şakır şakır derdini anlattı bı derdi var işte
tarafından
Kızım 15 aylık suan. Doktorumuzla görüştüm suan geri dönüş alamayız çok erken diyor bekliyorum. İlk işim o olacak.
0 oy
(7,118 puan) tarafından
Oyuncaklarını falan dağıttığın da hadi gel beraber toplayalım derim birlikte toplarız. Ne yapacaksak önce sorarım yardımcı olmamı ister misin diye, isterse yardım ederim  istemezse kendi haline bırakırım. Çocuğu azarlayarak bir sey el de edemezsin. Aksine daha fazla inatlasır. Ayrıca ben kendisi ile anlasma yaptım. Ağlayarak bir sey yaptırmaya çalıştığında asla yapmayacağını artık büyümeye başladığını ve isteklerini konusarak belirtebileceğini ve uygun görürsem yapabileceğimi biliyor. 
(4,040 puan) tarafından
Zaten azar diye bişey yoktu bizdem azarlayinca da hayatta yapmaz. Önceden iletişim iyisi şimdi biraz kaybettim
(7,118 puan) tarafından
Zaman zaman değişiyor huyları canım
0 oy
(13,825 puan) tarafından

Üç yaşında benimki topluyor ama bazen diyoki anne ben çok yoruldum sen topla:Dne yaptın da yoruldun acaba :D

(4,040 puan) tarafından
Bizden öğreniyorlar o lafları sipalar :D
(13,825 puan) tarafından
Ay evet ben benim canımı skma diyordum öğrenmiş anne benim canımı skma diyor
0 oy
(2,194 puan) tarafından
Suanlik birşey yapmıyorum serbest büyüyor ama şöyle birşey var benim bebeğim anlayacak yaşta değil daha 16 aylık neyse ben oyuncaklarini toplarken o da kutusuna atıyor oyuncakları bende alkış oğluma diye babasinla alkışlıyoruz gülüyor bebeğim mutlu oluyor , daha istekli şekilde benle beraber oda sepete atıyor topluyor, sonra bazen zararlı şeylere hayır derim geri çekilir yapmaz bu kadar daha hiç bagirmadim bizim bebegimiz küçük ama  ilerde ne olur bilmem 
(4,040 puan) tarafından
2 yaştan sonra başlıyorlar anlamaya
0 oy
(5,240 puan) tarafından
Iyide ne anlar onlar toplamayı herseyin yaşı var bana beslemelik yapsin diye doğurmadım bende rahat büyüyen çocuk olmak isterdim 9 yaşında corba yapıp ev süpürmek değil omuzumda yük taşıdım cocukluktan beri annemin cahilligiydi simdi olsa oda yaptirmazdi oyle diyor sabah annesine gider akşam gelirdi okuldan gelip sırtımdaki çantayı atar atmaz korkudan önce işi yapardım artk 9 yaşındaki çocuk nasıl yaparsa okadar şuan 2 yaşında ve 9 aylik kızlarım var resmen geberiyorum yorgunluktan ama oyuncak döktü toplaması diyede asla bağırmam disiplinde vermem başka zararli şeylerde hayır olmaz diye öğretiyorum akşam her yeri eşimle topluyorum o toplamasada ben topluyorum yani tamam öğrensinler ama zorunluda değ yani 
(4,040 puan) tarafından
Kız yok beslemelikle ne alakası var. Kendi işini görsün. Şuanda sorumluluk yaşı. Senin annen seni biktirmis abartmış resmen. Ben hep yaşına göre şeyler yaptırıyorum. Sürekli ve az işler.
(5,240 puan) tarafından
Annem çok iyi bir anne oldu hep ama titiz olduğu içinde evet bizi bıktırdı simdi kendi evimde bir dakka duramıyorum bitane bisey bile gözüme batıyor ama çocuklarımın ki asla yapsinlar toplarım bazen kendi toplar bazen ben bazen eşim yani tabi eşyalarını toplasın ama kızıyorum bağırıyorum dedin ya onu yapma cocuklar daha
0 oy
(1,347 puan) tarafından

Hahaha oglumla ben bu :D

(4,040 puan) tarafından
Ağlayalım :(
0 oy
(6,053 puan) tarafından
Tabikiiiii ewde essek sıpası die çıldırıyom oda bana sensin eşşek şıpası dior sayilir mi☺☺☺
(4,040 puan) tarafından
Ahahahahah :D
0 oy
tarafından
Bizde şöyle eğer oyuncaklarını toplamassa yemek yok mama hiç yok istediği bişey yok bi iki mirin kırın ediyo bu bakmışım toplamış ama ben toplasın diye başında beklemiyorum..
(4,040 puan) tarafından
Bizde o ceza sistemi işlemiyor kanına gitmem gerek

İlgili sorular

0 oy
6 cevap 142 göst.
0 oy
8 cevap 265 göst.
22 Mayıs 2023 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 146 göst.
19 Eylül 2022 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy