0 oy
509 göst.
Diğer kategorisinde (390 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Anneler kızım 9 aylık olacak 9 gün sonra   2.cocuk isteğim çok ağır basıyor ama cesaret edemiyorum kızıma yeterli anne olamamaktan korkuyorum  olursa onla ilgilenirim kızım eksik kalır üzülür falan diye düşünüyorum 2.cocuk olduktan sonra neler değişiyor bana tüm gerçekliği ile anlatirmisiniz

32 Cevaplar

+2 oy
(12,489 puan) tarafından
Henüz küçük 9 ay sonrası içinde çok küçük 3.5. 4 yaş ideal olan bence büyük olana ilgi ister istemez azalıyor oyun istiyor oynayamıyorsun dışarı çıkmak istiyor çıkamıyorusun hele bide yeni doğan gazlı Bi bebek olursa gece uyumazsa o zaman 2 katı daha zorlaşır hayatın bence şuan aklından çıkar dediğim gibi en az 3.5.4 yaş olmalı 
(390 puan) tarafından
Demi bencede doğru söylüyorsun:)
-Reklam-
+1 oy
(48,610 puan) tarafından
bir kizim var ikinci cocuk bana cok fazla totomu hic toplayamam
(48,610 puan) tarafından
bizim kolikti kusan bebekti zaten uykusu hep sorunluydu gazliydi ki hala arada gaz sancisi cekiyo simdide krup olup duruyo hele bi hastalandin tepetaklak oluyorum
(14,025 puan) tarafından
Bizde Kuzey nöbet geçirince öyle perişan oluyoruz belki de 2.cocuk bu sebepten dolayı zor geliyordur bize ya çocuklarımız sağlığına kavuşur inşallah
(48,610 puan) tarafından
Rabbim sifa versin kuzuma insallah hemen iyilesir yakisiklim
(14,025 puan) tarafından
İnşallah inşallah çocuklarımızın sağlığıyla sinamasin Rabbim kimseyi
(390 puan) tarafından
Aminnn aminn
0 oy
(6,909 puan) tarafından
Aynı fikirdeyim 
(390 puan) tarafından
Ortada kaldım:)
0 oy
(7,376 puan) tarafından
Kızım iki yaşında doğumum zor geçtiği için korku var bende bir yanım düşünüyor bir yanım düşünmüyor bakalım nasip 
(390 puan) tarafından
Aynen öyle  vallaha :)
(3,761 puan) tarafından
Bnde sezeryan oldum korkuyorum doğumdan bide zor şimdi çocuk büyümek psikoloji hastalığı salgını hayat zor
(7,376 puan) tarafından
Normal dogumdu ama kalbim durmus geri getirmisler kızım ölü doğdu 10 dakikaya geri getirdiler zorla yoğun bakımda yattı 20 gün çok fazla nefessiz kaldığı için beyin kanaması geçirdi doğduğundan beri fizik tedavi beyin nörolojiye gidiyoruz beyninde doğduğunda kist varmış o hayladuruyor hayla dev ediyoruz beyine gitmeye bize yürüyemez emekleyemez dediler evde yaptığım fizik tedaviyle Allah'ıma bin şükür ki yürüyor hepsini erken yaptı ama kontrollerimiz devam büyük travma oldu bende korkuyorum o yüzden
(3,761 puan) tarafından
Geçmiş olsun benimde 37 hafta uyumlu doğdu hastalık geçirdi gözünde kulağında hasar ol kur deiler zeka gerilik olur dediler ilaç tedavi oldu
,Şimdi bı yurumesi kaldı bu kaç adım atıyor buna şkur
Bende hastanede bütün bölümlere gidiyorum kulak göz fizik gelişim pediatri
(7,376 puan) tarafından
Sanada geçmiş olsun canım zor insan kötü yaşayınca 2.ciyede korkuyor
0 oy
(14,025 puan) tarafından
Asıl olay çocuk büyüdükten sonra başlıyor yürümesi peşinde gezmesi her yeri dağıtması yemek seçmesi tuvalet eğitimi vs vs. Oğlum 2bucuk yaşında hatta nisanda 3e girecek istiyorum ama gram cesaretim yok. Benim edindiğim tecrübe bu :D 
(390 puan) tarafından
Benimde dediğim gibi bi yanım çok çok istiyor ama bi yanım da kızıma haksızlık olacak gibime geliyor:)
0 oy
(77 puan) tarafından
Valla benim kiz iki bucuk yaşında simdi 3 bucuk aylik hamileyim bi cocukla hamilelik bile zor geçiyor bizim ev kalabalik hangi birine yetiseceksem bide ikinciyi doguracam:)))) az büyüsün kizin hem 
(390 puan) tarafından
Sağlıkla al kucağına:) galiba evet durucam biraz daha günah yavruma
(77 puan) tarafından
Amin canim INŞALLAH:)onada yazık sanada yazik tabiki kendini topla biraz daha is buyudukc3 zorlaşıyor
(390 puan) tarafından
Öyle olacak galiba :)
0 oy
(13,824 puan) tarafından
27 ay var aralarında küçüğüm yaşına girecek evde oyuncak kavgasi var şuan☺️
(13,824 puan) tarafından
Biz eve geldik bebekle mesela beni hiç kiskanmadi babası kucağına alsın anne al anne al diye bağırirdi çocukları sever ama işte öyle olmuyor ki senin ki şuan çok küçük ☺️yalnizsam daha da zor eşim ve ben butun gün aynı şeyler .işte eşim ilgilenir onlarla ben nefes alırım☺️
(13,824 puan) tarafından
Güzel mı tabiki evet bir arada görmek çok güzel ama zor mu evet zor☺️şimdi oyuncak kavgasi var evde bu ara ☺️
(390 puan) tarafından
Kolay gelsin sana sağlıkla mutlulukta büyütün inşallah  ben kızımla yoluma devam uzun bir müddet daha :D
(13,824 puan) tarafından
Amin cnm yani hayırlısı tabiki ama az daha buyusun mesela yürümeye başlayacak peşinde koşacak son edeceksin daha aynı anda bir bebis daha bakılır ama zor olur diye düşünüyorum bu arada bakma 27 ay var aralarında ama ben hep tek olsun derdim ilkimi çok zor buyuttum sürpriz oldu ikinci oğluşum ☺️şimdi iyiki olmuş diyorum cesaret edemezdim çünkü hayırlı zamanda hakkında hayırlısı olsun☺️
(390 puan) tarafından
Amin aminnn inşallah  teşekkür ederim :)))
0 oy
(24 puan) tarafından
Benim de kızım bu  ay 2 yaşına girecek  ben düşünüyorum artık çok zorlanacam ama yaşları birbirine yakın olsun istiyorum 
(390 puan) tarafından
Senin büyümus yine Rabbım gönlüne göre versin :)
(24 puan) tarafından
Valla yine korkuyorum insan tek oldu mu çok zor
(390 puan) tarafından
Allah kolaylık versin inşallah:)
(24 puan) tarafından
Allah razı olsun
0 oy
(5,258 puan) tarafından
Eşin yardımcı olursa diğeri ilgisiz kalmaz hicbir sıkıntı olmaz. Ama eşin yardım etmezse hiç kalkışma sen ikisinin üstesinden gelemezsin 

Üstelik 9 aylık çok çok küçük 

Hamile kalırsan o bebeğini ihmal edeceksin kusmadır rahatsızliktir vs. 

Karnın büyüyecek tasıyamayacaksın ki hala bebek mutlaka üzülüp taşımak isteyeceksin

Daha dış dönemi var yürüme falan var bence o dönemlerini hamilelik olmadan gör sende rahat ol çocuğunda ilgiden mahdum kalmasın

Benim iki çocuğum var eşim yardımcı oluyor büyüdüler. Oğlum 2 yaş 3 aylıkken doğum yaptım ben
(390 puan) tarafından
Haklısın galiba eşim yardımcı oluyor ama nereye kadar olacak gün boyu kızım benimle dediğin gibi oyun vs istiyor hamile olmadan yoruluyorum bencede uzun bir müddet vazgeçeyim:)
(5,258 puan) tarafından
Bak ben çok fazla arayada karşıyım 2. Bebeği isteyerek yaptım ama seninki çok küçük gerçekten
Istemez mısın yürüdüğü zamanlarda beraber gezesiniz bol bol keyfini çıkararak
Ama hamile kalırsan en zevkli dönemlerde doğum hazırlığı doğum yeni doğan la ugrasacaksın
Yazık bebeğine canim
(390 puan) tarafından
Cok haklısın gerçekten:)
0 oy
(7,673 puan) tarafından
4 yaşında oğlum var ağzıma mıçıyo. 9 aylık bebe ne ki sanki oyuncak bebek bakıyormuşum o zamanlar iyi ki başka bebe olmamış o kadar diyorum esas olay büyüyünce başlıyor 
(7,673 puan) tarafından
Valla büyüdükçe daha zor kuzenim de aynısını diyor büyüdükçe zorlaşıyor
(390 puan) tarafından
Annem de hep öyle der :) simdi cok kolay keske o kadar kalsın diyeceksin diyor :)))
(7,673 puan) tarafından
Aynen öyle oluyor annen çok haklı annenin ellerinden öperim
(390 puan) tarafından
Teşekkür ederim çok naziksin:)
(7,673 puan) tarafından
☺️☺️❤️❤️
0 oy
(7,444 puan) tarafından
Hazır olmak önemli eşin desteği önemli oğlum 17 aylık ve ben 35 haftalık hamileyim aralarında yaş farkı olsun istemedik beraber büyüsünler istedik şimdi ikinci oğlumu bekliyorum :)
(390 puan) tarafından
Bende öyle düşünüyorum ama cesarerim yok kızıma haksızlık olacak diye korkuyorum sağlıkla al kucağına:)
(7,444 puan) tarafından
Haksızlık değil tam aksine arkadaş olcak öyle düşünme :) çok teşekkür ederim :)
(390 puan) tarafından
Hayırlısı olsun ne diyim :) allah supriz olarak hayırla nasip etsin :D doğru zamanda
(7,444 puan) tarafından
Amin inşallah :)
0 oy
(2,692 puan) tarafından

16 ay arayla iki bebeğim var <3

Zor ama inanılmaz güzel bir şey. 1 2 sene zorlanacaksın sonra onlar birbirine yetecek zaten. İlki ihmal edilmesin diye olanca çaba sarfettim sonuç olarak asla üzgün suratını görmedim elhamdulillah. Kendimden geçtim evimden geçtim yer yer yemekten geçtim ama onları asla ihmal etmedim. Mutlu bebekler oldular çok şükür. Şuan 3.5ve 2 yaşındalar. Birbirlerini görmeden yapamazlar. Yüküm de azaldı. Şuan 3 5 yaş oğlum tek olsaydı hep bana saracaktı sıkılacaktı, pek arkadaş da yok çevrede. Ama gözlerini açıp gece uyuyana kadar daimi arkadaş var yanında.

Ardarda hamilelik ardarda emzirme süreçleri uzun süre kucakta bebek... Ve bunlarla hayata devam etmek cidden zor. Kolay demiyorum. Ama şuanki mutluluğuma bakınca, DEĞER diyorum <3

Bir de arada misal 3 4 5 vs yaş olunca paylaşımları az olacak. Bizdeki 16 ay bile inan ki fark ediyor. Biri güzelce boyama yspıyor diperi kağıdı koparıyo :) Ben aynı dönemde olmalarını önemsedim, istedim. Aynı oyuncaklar ikisini de tatmin ediyo. Aynı bisiklete binebiliyorlar, aynı park idare ediyo vs. Ama 3 yaşa 6 yaş misal . Tamamen ilgiker oyunlar farklı. Daha zor geliyo bana. Velhasıl ben böyle istedim. Rabbim nasip etti elhamdulillah. Düşün taşın kararını ver :)

(7,444 puan) tarafından
Zaten motiveydim istedik ve oldu ama bunu yaşayan ve bu şekilde anlatan biri olunca çok daha motive oldum :)
(2,692 puan) tarafından
Caglat, seni okudum yorumlarda 1.5 yaş oluyor sizinde ne güzel :D sağlıkla kavuşun inşaallah. Biz hep "radar" derdik :D Misal birileri bebek görmeye geliyo, haliyle herkes yeni doğanla ilgileniyo, eşim ben kardeşim kim varsa "hanimiş benim oğlum da" vs alır uçurur oynatır. Yani hiç biri sevilsin diğeri kenarda kalsın olmadı çok şükür. Ona çok dikkat etmenizi öneririm. Oğlum da beni isterdi ben kucağımda küçüğü emzirirken onu da ayağımda sallardım elele tutuşurduk, kızı emzirirken oturduğum yerden ayağımla onla top oynardım :D  Yani sen büyüksün uslu dur, konusu aklından bile geçmesin, aklına ikizlerim var gibi yaz. İkisinin de sana çok ihtiyacı var. Zaten zor dediğim kısım o. İkisi de anneye babaya doya doya büyüyorlar ama benim için çok zor oldu tabi 1 2 sene.
(7,444 puan) tarafından
Bizde aynısını düşünüyoruz sen büyüksün diyip kenarda oturtmak aklımızın ucundan geçmiyor gündüzleri büyük bir çaba beni bekliyor olcak beslenme saati dışında zaten sorun yok akşaöşarı ve haftasonlarıda eşimle paslasçaz ihmal etmek ya da ilgiyi azaltmak asla aklımızdan geçmiyor zaten ilk göz ağrımız nasıl öyle bişey olabilir olucaksa nedem ikinci çocuğu yaptık ki :) evet 1,5 yaş olcak ve ilk günden itibaren kardeşini anlattık alıştı bile sesleniyor hatta kulağını karnıma dayıyor tepkiler veriyor kardeşi de abisinin sesini duyunca hareketleniyor daha anne karnından iletişime başladılar :) he bir de tabi şeye karşıyım ben zarar verir düşüncesi ile büyük olan bebeği uzak tutmak tam tersi bence beraber vakit geçirtmek önemli oğlum sevgi dolu bir çocuk bebekleri de seviyor yaşıtışını görünce heycanlanıyor o yüzden de cesaret ettik bir de pandemi dönemi hala herkes bebeklerini kaçırıyor dedik en iyi arkadaşı olur arkadaş derdi olmaz ( ben tel çocuğum o sıkıntıyı hala yaşıyorum ) göze aldık zaten bir iki sene sıkıntı olur ama sonra böyle biz otururken onlar oyun oynar işte o zaman biz daha çok mutlu oluruz çünkü anne canım sıkıldı cümlesi üzücü bir cümle ki bunu ben hep söyledim oğlumuz söylesin istemedim eşimden de kardeşliğin nasıl olduğunu gördüm kardeşleri olduğu için çok hoşuma giderdi çok şükür oğlumada nasip oldu hemde bir erkek kardeş tam dilinden anlayacak beraber daha çok şey paylaşabilecek işte bu beni çok mutlu ediyor o yüzden diyorum evet birşeylere adapte olana kadar zor olcak ama iyi bir planlama ile herşey güzel olcak yeni doğan dönemi kolay zaten diş dönemine göre ve aklımızın ucundan dahi geçmedi ilgiyi kaydırmak evet yeni doğan bir bebeğimiz var ama öncelikle bir oğlumuz var bizden ilgi bekleyen herşeyin farkında olan ne kadar 1,5 yaşında olursa olsun aklı herşeye eriyor ve eve bebek geldi annem babam benimle ilgilenmeyi bıraktı gibi bir düşünceye asla kapılsın istemiyoruz o yüzden ona göre hareket edeceğiz :)
(2,692 puan) tarafından
Aynen canım, mantık bu olduktan sonra çocuklar olumsuz etkilenmiyor, mutlu oluyorlar. Şimdi bile kızım yeni yeni konuşuyor, ister istemez bi ilgi çekiyor o halleri, ben hep oğluma da yönlendiririm insanları :D bak dedesi artık taşırmadan boyuyor, misal. Ben çok memnunum canım. İlerisi için hayalini kurduğun gibi, ikisi oynuyorlar ben yemek yapıyorum rahatça elhamdulillah. 2 sene rahatça yapamadım, kucağımda bebekle alelacele makarna falan :D şimdi o zorluklar bile güzel bi anı olarak kaldı inan ki.
(7,444 puan) tarafından
Ne güzel anlattın ya iyi ki yorumuna denk geldim :) eşim çok yardımcı o konuda yemek hazırlar temizlik yapar işimi kolaylaştırmak için elinden geleni yapar sağolsun :)
0 oy
(1,618 puan) tarafından
Benimkide 15 aylık bi an istedim eşime dedimki korunmayı bırakalım diye eşim kabul etmedi sana yazık yipranirsin dedi iyiki de beni dinlememiş korunmuşuz kızım bir aydır akilliydi dünden beri ağlama sesinden başıma ağrılar girdi yok anam yok büyüdükçe zorlaşıyor 
(390 puan) tarafından
Oyle öyle benimde eşim normalde  istiyor ama biraz büyüsün dedi kizimiz allah ne zaman uygun görürse o zaman versin ikimizede :)
(1,618 puan) tarafından
Amin canım bide ben doğumdan sonra adet de olmadım doktor emzirdiğin için yumurtalıkların çalışmıyor dedi bakalım nasip kismet
(390 puan) tarafından
Gönlünde göre  olsun
(1,618 puan) tarafından
Yani beni dinlersen bebeğin iyice büyüsün büyüdükçe zorlaşıyor
(390 puan) tarafından
Düşünmüyorum artık:D
0 oy
(583 puan) tarafından

Oğlum 13 aylık ben 4 aylık hamileyim asla yapmam çocuk derdim hamileymişim nebilim büyük konuştum :D  şimdi diyorum ki iyi oldu yoksa ben oğlum büyüdükten sonra heralde yapmazdım tam rahatlıcam bide çocuk mu yapcam hiç bna göre değil bu daha iyi oldu 2 sene çok zor diyor tanıdıklarım bakalım Allah büyük 

(390 puan) tarafından
Allaj yardımcın olsun sağ salim al kucağına
0 oy
(12,565 puan) tarafından
Bi kizim var 7 bucuk aylık. İlk baştan beri istiyorum 

Hayırlısı olsun 
(390 puan) tarafından
Rabbım gönlüne göre versin :)))
(12,565 puan) tarafından
Amin hepimizin
İki çoçuk ideal
Olsa kardeş kardeş buyurlardı
Hayırlısı
(390 puan) tarafından
Olur olur sen gönlünü hoş tut
0 oy
(354 puan) tarafından
Bende istiyorum 3. Çocuğu ama iki yıl düşünmüyorum ikizlerim şuan 8 aylık 11 yıl sonra tedaviyle oldular iki yıl sonra denerim olursa olur olmazsa kızlarımın canı sağolsun ben çok zor bı hamilelik geçirdim bi gün bile hamile olduğuma sevinemedim her an bişey olacak korkusu erkende dogdular kuveze girecekler diye aşırı korktum doğdular miniciklerdi doğru düzgün kucağıma alamadım ilk kırk gün bişey olacak diye korktum o yüzden 3. Yi çok istiyorum herşeyi doyasıya yaşamak istiyorum ama şuan değil şuan bile işimi şansa bırakmıyorum daha çok küçükler bence biraz beklemekte fayda var :)
(390 puan) tarafından
Maşallah  sağlıkla buyusunler bende ikiz çok seviyorum ama olma ihtimali yok :) hakkından ve hakkımdan hayırlısı olsun  ne diyim :)))
0 oy
(8,995 puan) tarafından
2 oğlum var ikisinede yetiyom elhamdülillah ama ev ve kendim hep 2. Planda kaliyo. Öncelik hep oğullarım. Onlar doyacak temiz ve keyifli olacak o şekilde 
(390 puan) tarafından
Benim 1 tane olmasına rağmen ev ve kendim 2.planda  kaldım daha şimdiden galiba 2.cocuk konusunda da sınıfta kaldım:D
0 oy
tarafından
hersey degisiyor basini zor kasiyorsun ama 2 yi dusunuyorsan ne kdr erken o kadar iyi.. onla ilgilenemem die dusunme ilgileniyorsun sadece sen yoruluyorsun.. bnmkisi 5 yasindayken 2. dogdu ve okul sureci girdi haliyle simdi 1 yasinda kucugu ve buyugu okuldan dolayi surekli hasta gelip bir de kucugu hasta ediyor.. deliricem yani az kaldi :) yapacaksan hemen yap beraber buyusunler
(390 puan) tarafından
Allah kolaylık versin inşallah:) nasip kısmet isteyerek değilde allah bana supriz olarak versin hayırla sağlıkla:D
0 oy
(9,626 puan) tarafından
Kızım kazayla oldu yani ikinci çocuğum ama benim için tek bi olumsuz yönü yok bunu tüm samimiyetimle söylüyorum yani ilkine yetememe yeterli derece de ilgilenememe bakimlarinda eksiklik falan hiç öyle şeyler olmadı tek sorunumuz kızım çok uyaniyo geceleri
(390 puan) tarafından
Uykusuzluğa alıştım artik , benim tek derdim olursa kızıma olan ilginin azalacak olması ya kıyamıyorum kızıma  aslında:) kızımda benim istediğim çocukda benim ama kızım daha ağır basıyor:D off allahım  hayırlı zamanda süpriz  olarak nasip etsin bana :) sana da maşallah  hep mutlu olun evlatlarınızla
(9,626 puan) tarafından
Amin sagol canim benim Rabbim kizini da sizlere bagislasin insallah ❤️ benimkilerde pes pese olduğu için bende uykusuzluğa cok alışkınım oglum 2 bucuk yasinda kizim 17 aylik olucak aralarinda 15 ay var,maksimum 4 5 saat uyuyorum oda bölük bölük ama hergün dinç uyanıyorum ben kızım için üzülüyorum rahat uyuyamiyo diye,ilgi konusunda da eger eşin destekciyse ilgi iki çocuktan da hiç eksik olmuyo eşim evde olmadığı zaman ben bütün günümü çocuklarıma ayırıyorum aksam onlar uyurken isim varsa yapıyorum ama gündüzleri onlari odada kendi hallerine bırakıp gidip iş yapmam yemek disinda,oyunlar oynarız şarkılar söyleriz başka etkinlikler yaparız ne zaman onlar uyursa ben isimi o zaman yaparım çünkü yapicagim işler onlarla geciricegim vakitten daha değerli değil bu zamanları geri gelmiyo ama eşim evde olduğu zamanda o ilgileniyo aynı şekilde ben bi çırpıda işlerimi hallediyorum daha sonra bende onlara katılıyorum,insallah Rabbim seninde gönlüne göre verir ama peşpese olmasının bana göre avantajı daha cok tabi herkes için bu durum aynı olmayabiliyo hele bide destekcisi yoksa zor zamanlar gecirenlerde oluyo
0 oy
(12,943 puan) tarafından
 Benve  çok erken 
(390 puan) tarafından
Artik bencede erken oldu :)

İlgili sorular

0 oy
9 cevap 172 göst.
3 Ocak 2023 Diğer kategorisinde Serap2020. (636 puan) tarafından soruldu
0 oy
19 cevap 348 göst.
24 Nisan 2024 Diğer kategorisinde Demet2011 (40 puan) tarafından soruldu
0 oy
10 cevap 154 göst.
11 Mayıs 2023 Diğer kategorisinde Sumeyyeali (1,032 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 99 göst.
6 Eylül 2022 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Selimbebek (942 puan) tarafından soruldu

378,960 soru

11,343,514 cevap

34,809 kullanıcı

...