0 oy
342 göst.
Diğer kategorisinde (1,088 puan) tarafından
 Merhaba kızlar ben dün oğlumu hastaneye götürmüştüm. Pedagog ile görüşmeye ama sadece benim sorularım.vardi bazen oğluma nasıl davranmam gerektihi hakkında yetersiz kalıyorum fikir almak için konuşmak için ben gitmiştim. İşte sirular sordu kaç yaşında konusyor mu giz temesai var mı komutları dinliyor mu sezeyan mı doğdu aile psikolojik rahatsızlığı olan var mı hepsine cevap verdim gün içinde neler yapıyorsunuz dedi. Sabah kalkıp kahvlati yapariz ev işlerine bana yardım eder hani bulasiklark makinaya beraber koyar boşaltır iz çamaşırları renli beyaz diye ayırır makinaya o atar ev supururden onunda supurgesi var ya onla supurur yada süpürgenin üstüne oturur ben onu sürerim sinra uyur uyanır yemek yer dışarı çıkarız 2 saat yürüyüş yapar onuda biraz parkta oynatıp geliriz sonra 1 2 saat oyun oynar yemek yaparız beraber dedim. Bir şaşırdı böyle söyleyince. Sonra oğlumla konuşmaya gitti şekillerden kareyi sordu gösterdi yuvarlağı sordu gösterdi bir şeklin rengini sordu söyledi gözün nerde dedi o göz kirparak gösterdi ama o anlamadı kulağını sordu elindeki oyuncağı kulağına götürdü yine anlamadı. Sonra bana gelişim testi yaptırmak gerekiyor dedi. Elime bir kağıt verdi uyaran eksikliği yazıyor. İnternetten bakınca da yaşıtlarından geri kalmış çocukmus anne baba yeteri kadar ilgilenmeyince ortaya çıkıyormuş ne benim sorularımı dinledi ve bana bir şey dedi. Bende götürmedim. Bu çocuk 25 aylık tenlerin hepsini biliyorum açık maviyi koyu maviyi bile biliyor 2 ve 8 i atlayarak 10 a kadar sayıyor. Şekilleri biliyor komutları dinliyor telefonum çalıyor oğlum telefonu getirir misin diyorum hemen veriyor. Vucudunun uvuzlarini 9 aylıkken öğrendi. 9 aylikken yürüdü 5 aylikken ilk kelimesi anne dedi. 13 aylıkken kelimeleri söylüyordu şuna 25 aylık ve 3 4 ki cümleler kuruyor sabah mesela o odasındaydi eşim aradı telefonu hoparlöre aldım babasının sesini duymuş anne ben korktum diyerek geldi yanıma bir şeyi açıklayınca anlıyor. Geçen çok hastaydım birde anneme kırılmıştım mutfağa yere ufak dökülmüş onu silerken birden hıçkırarak ağlamaya başladım anne tamam anne tamam diyerek sarılıyor bana ben Pepe şarkısını söyleyince içinden fısıltıyla tekrar ediyor  taklit yeteneği çok fazla gördüğü her resmi taklit ediyor mesela sar sar makarayi dansını yapiyorz karpuz adam dansını yapıyoruz nasıl yaşıtlarından geri kalmış anlamadım. Hiç dineleme di bile uzun oldu kusura bakmayın 

16 Cevaplar

+1 oy
(5,406 puan) tarafından
İyi de madem çocuk böyle gayet normal ne diye götürdün ? Hepsine aynı şeyi söylüyorlar. Senin ilgilenmen de iyi ben hamileyim oğlumu hiç dışarı çıkaramıyorum ama tv de izlemiyorum oyun kuruyor vs 22 aylik kelimesi var bizi anlıyor şükür dert etmiyorum. Zaten ben onunla ilgilenmeyin ce anlıyorum rahatsiz oluyorum 
(1,088 puan) tarafından
Ya zaten ben onu götürmedim ki ben oğlum için yetersiz kalıyorum bazen ona karşı nasıl daha iyi olabilir diye kendim için gittim aslında
(5,406 puan) tarafından
O zaman çocuğu hiç yanina katmayacaktin. Saçmalamış yani insanı korkutuyorlar kardeşim Taa bakirkoye gitti şüpheden içi içini yedi daha 19 aylikti oğlu
-Reklam-
0 oy
(7,034 puan) tarafından
Ben cidden bazı doktorları anlamıyorum su saydikarini bi çok yaşıtı yapamiyo neden bizanneleri bu kadar kurkutuyolar ki 
(1,088 puan) tarafından
Yani 5 dk lik muayene ile direk tanı koyabiliyorlar çok canım sıkıldı ya
(7,034 puan) tarafından
Yani tedbir alın tabiki ne gerekiyorsa testtir muayenedir yapın ama bu kadar şey yapan çocukta bence benim fikrim hiç bişey yok
0 oy
(1,088 puan) tarafından
Bir şey yazacak olan yok mu kızlar 
0 oy
tarafından
Yani bu nasil gerikalmislik? Pes gercekten.
(1,088 puan) tarafından
Bende anlamadım sanırım 7 24 oyun oynamamız lazım ev işlerini beraber yapıyor olmamıza şaşırdığına göre
0 oy
(6,184 puan) tarafından
Cnm sen bu çocuğu neden psikiyatriye götürdün neyden şüphelendin yani onu anlayamadım

Eğer çocuğun da bir sorun var diyosan mutlaka başka bir psikiyatriye de götür 
(1,088 puan) tarafından
Hayır çocuğumdan yani bir sorunum yok ben bazen yetersiz kalıyorum ona davranış seklimde ben nasıl davranmalıyım diye kendim için gittim aslında benim çocuğumdan yana bir sorunum yok ama o beni dinlemek yerine çocukta bir sorun varmış gibi davrandı ama beni dinlese anlayacak
(6,184 puan) tarafından
Bunun için çocuk psikiyatrisine değil de çocuk gelişim uzmanına gidip yardım isteyebilirsin onlar daha detayli anlatiyolar kitap vs öneriyolar
(1,088 puan) tarafından
İşte onlar yönlendiriyorlar. Diye gitmiştim ama keşke gitmeseydim dedim
0 oy
tarafından
Ya korkma başka doktora git ablamin da kızı 2 yaşında hasta oldu gözüne kan oturmuş du birde gece gece doktor korona falan demiş test almış kizdm bende eskiden Grip olunca boğaz enfeksiyonu mu yoktu olabilir neden korkuyor seni diye kız sabaha kadar ağladı sonuç ne soğuk algınlığı bazı doktorlar insanı gereksiz strese sokuyor
(1,088 puan) tarafından
Kız çocuktan yana bir sorunum yok gayet aklı başında çoğu şeyi anlıyor yapıyor ben ona davranış seklimde yetersiz kalıyordum ben nasıl davranmalıyım diye sormaya gittik ben
tarafından
Sen onu sormaya gittin o neyle geri gönderdi işte :)
0 oy
(780 puan) tarafından
Maşallah birçok şeyi fazlasıyla yapmış bazen doktorlar korku mu veriyor anne babaya anlamıyorum 
(1,088 puan) tarafından
Ya zaten ben onu götürmedim ki ben oğlum için yetersiz kalıyorum bazen ona karşı nasıl daha iyi olabilir diye kendim için gittim aslında
0 oy
(11,076 puan) tarafından
Ohooo daha ne istiyor anlamadım bu doktoru. İlla için rahat etsin diyorsan başka doktora git ama bence gerekli değil
(1,088 puan) tarafından
(11,076 puan) tarafından
Bence sen de yeterlisin yani anlamadım ki boşver aynen devam maşallah çocukla iletişimin güzel anlattığına göre. Rahat ol biraz sen daha iyi olmak istiyorsun anlıyorum ama iyisin zaten kasma :)
0 oy
(135 puan) tarafından
Canım biliyirmusun bilmiyorum ama psikologa giden çocuklar ileride kolluk kuvvetlerine giremiyorum direk onelerine çıkıyor 
0 oy
(3,141 puan) tarafından
Evet çocuğun geri kalmış değil bence. Ama götürsen ne zararı var ki ? Bizim normal çocuk doktorumuz herşey gayet iyi gidiyor ama 1.5 yaşında bı gelişim testine sokmakta fayda var dedi gittik yaptırdık Elhamdülillah gayet iyi gelişimi dedi yaşıtlarının ilerisinde dedi. Yani herşeyden neden nem kapiyoruz ki 5 dk lik iş gelişim testi yapan doktorun branşı başka misal gözün nerde diyince gözünü kirpmis gelişim doktoru gözünü gostermek istediğini anlar ama diğer normal doktorlar direkt parmak ile gösterme bekler. Bence çocuğunuzu götürün gelişimi iyi kağıdını alıp doktora gösterin.
(2,194 puan) tarafından
Gelişim testi icin hangi doktora gittiniz canım pedegog yada çocuk psikiyatri diyemi geçiyor ne diye geçiyor bende merak ediyorum eşim hastanede çalışıyor bir gelişimi nasıl diye bende götürmek isterim ona göre randevu alayım
(3,141 puan) tarafından
Kuzu ben devlete götürüyorum benim çocuğun doğumundan itibaren devlet hastanesinde aynı çocuk doktoruna götürüyorum. Doktorumuz direkt elimize bir kağıt yazdı gönderdi gelişim testine. Ayriyetten randevu almıyorsun oraya. Normal çocuk doktoruna alıyorsun o yönlendiriyor.
(2,194 puan) tarafından
Bizde düzenli bir çocuk doktoruna gidiyoruz canım doğduğundan beri üniversite hastanesinde hocaya gidiyoruz 15 aylıkken götürmüştum konuşmuyor diye  bende bir pedegog veya psikologa yönendirir diye düşünmüstum o zaman yönlendirmedi bizi gelişimi normal dedi ,gerçi bu iki ayda da konuşmaya başladı bebeğim 15-20 kelime arası konuşuyor artık ama yinede bir test yaptırmak isterdim ,2 ay önce konuşmuyor diye ben cok tedirgindim o dönemde, iki ayda Allah'tan açıldı bebeğim biraz konuşur oldu yine de bir bu alanda uzman görsün isterim de doktorumuz yönlendirmeden nasıl olacak bilmiyorum
(3,141 puan) tarafından
Doktorunuza gidip gelişim testi yaptırmak istiyorum diyin yönlendirir sizi.
0 oy
(4,216 puan) tarafından
Ben bı anne olarak hiç sıkıntı görmedim maşallah gayet herşey Yolunda görünüyor pedagog özel miydi öyleyse biraz para tuzağı olabilir
0 oy
(1,975 puan) tarafından
Bnm oğlan da hepsini yapıyo uyaran eksikliği ne yaa yalanda doktor salams ay inan ma kız 
0 oy
tarafından
Kuzum madem çocukla ilgili bir şey yoktu. Sen niye gittinki pskiyatriye anlamadım ben
tarafından
Kız ama yanlış gitmişsin o zmn. Kendin için çocuk psikiyatrisi ne gidilmezki
(1,088 puan) tarafından
Çocuk hakkında konuşmak için ona daha nasıl yeterli olabilirim diye
tarafından
Valla ben ilk defa duydum bunun için pskiyatriye gidilgidini. Çocuğunun pskilojik yada sana tuhaf gelen bir sıkıntısı yoksa gitmemeliydin. Neyse artık olan olmuş. Zaten böyle birşey varsa bile önce çocuk doktoruna gidilir sonra o yönlendirir seni
(1,088 puan) tarafından
En doğru bilgiyi kimden alacağız peki sağdan soldan duyduğumuz bilgilerle çocuk büyüteceğiz yada bakıcısı çocuklarına bakarken kitap yazan yazarlardan mi
tarafından
En doğru bilgiyi çocuk psikiyatrisi den mi alacaksın.
Çocuk doktoruna gidersin o zaten seni yonelndirir diyorum sen başka bişi diyosun
0 oy
(3,608 puan) tarafından
Doktor dediyse vardır bı bildiği buraya yazdığın gibi doktora anlattinmi canim
0 oy
(679 puan) tarafından
Doktor test yapmak istemiş çünkü oradan para alicagini biliyor yüksek ihtimalle de bişey cikmicak çünkü maşallah çok akilliymis zaten bı doktor özel olan menenjit aşisini önce menenjitli çocukların fotoğraflarını göstererek aileyi korkutur korku pompalayarak aileyi menenjit aşısına ikna eder ha aşi bu yapılması gerekir ama yöntem yanlis korkutmak yerine bilgilendirmek gerekir
0 oy
(790 puan) tarafından
Peki sen neden pedogog ile görüştün maşallah çok iyi yaşına göre daha ne olsun herşeyi yapıyor zaten doktorlar yok mu hepimizi bu hale soktular 
(1,088 puan) tarafından
(790 puan) tarafından
Pedogog çocuk bölümü bence doktor yanlış anlamış seni yanlış yere gitmissin o yüzden seni dinlememis canım ama bence çocuğun birşeyi yok belki parmağı ile göstermedi diye takıldı bilmiyorum ama bence öyle bile olsa sorun olcak Birşey değil zaten şimdiki doktorları anlamıyorum gelene uyaran eksikliği gidene otizim anlamadım ben bu çocuklar hep mi otizim

İlgili sorular

0 oy
3 cevap 119 göst.
17 Aralık 2023 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu
+1 oy
4 cevap 273 göst.
20 Nisan 2023 Diğer kategorisinde Zhlfrk (6,919 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 512 göst.
23 Mart 2019 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 169 göst.