0 oy
1,601 göst.
Aile kategorisinde tarafından

Kızlar selam. Öncelikle lütfen bi bir tartışma postu olmasın. Birbirimize hareket edip stres attığımız bir ortama dönüşmesin. Bu postu şu yüzden açtım merakımı mağzur görün. Burada hep görüyorum 2 yıllık 3 yıllık çoook sorunlu evlilikler ve ne yazık ki çocuk var diye zulme göz yuman anneleri :(( ben evlendikten ancak 5 yıl sonra kendimde çocuk yapacak cesareti bulabildim. (Ki eşimle liseden beri arkadaşız. Evlilik öncesinde de 3 yıl flört ettik. ) Hatta  biraz da yaşım bu konuda beni itekledi diyebilirim. Biraz daha genç olsam biraz daha beklerdim. Neden ve daha önemlisi nasıl evlenir evlenmez çocuk yaptınız.? Şuan ikinci çocuğu düşünecek cesareti yine kendimde bulamıyorum ben :(

64 Cevaplar

+7 oy
(8,936 puan) tarafından
seçilmiş

En İyi Cevap
Bunun 3 sebebi var yaptığım araştırmalara göre tabi 1.sebep geri çekilmeyi korunma yöntemi olarak görüp onunla korunduğuna inanmak 2.sebep çevre baskisi hadi evlendiniz ne zaman çocuğunuz olacak kısır misin sorunlu musun diye baskı kurmak 3.sebep sorunlu giden evliligi çocuğun kurtaracağına inanmak... evliligi sorunlu olmasa bile bence Bi insan en az 1 2 sene çocuk için beklemeli çünkü ömür boyu çocuk zaten kişiye ait olcak fakat evliligin ilk yılı eşlerin birbirine alismasi maddi manevi düzenlerinin oturması adına bence beklemeliler 
(4,188 puan) tarafından
+++Ay kesinlikle oyle  evlendik 6 ay oldu esimin  memlekete gttik. Esimin anne babasi yok halada kalioz halasi geldiler beni istediler zaten. İsteme gunu kaynanam sayilir yani bi nevi:)   neyse halasi sey dedi bana annen seni bi diktora gitursun. Niye hala dedim.cocuk yapin evin nesesi dio :)) hey allahim ya tamam hala dedim kirmadim ama sinir oldum  sanki 6 ayda hamile kalmak zorundayim hadi onu gectim ben niye doktora gdeyim belki sizin oglandan yana cck olmuo hemen kusuru ne bana atip yolluon doktora.  Hadi gidecem niye annem goturuo ben s.lakmiyim kendim gidemiyomuyum:))Cahillik iste
(8,936 puan) tarafından
Eski insanlarin çoğu ilk gece hamile kalma olayı olmadığında kısır damgası yapıştırıyor ondan sonrakiler 3 4 ay sonra şimdikiler 1 yıl içinde kısır damgası yapistiriyor oysa kimse şunu düşünmuyor belki sorunu yoktur kendi istekleriyle cocuk sahibi olmak istemiyordur belkide gerçekten sorunu var fakat bu 2 kişinin özel hayatı ailelere noluyor gerçekten insanların başkasının hayatlarına burnunu sormasını hicbi zaman anlayamayacagjm hadi onuda Bi şekilde bosverdim eşler buna nasıl musade ediyor
(7,121 puan) tarafından
Vallah eğitmen ( insanları konuşturma ) ağzını da karşı taraf vermemeli . Onların ağzı hep var kız olsa erkek olsun bir tane de sanki kendileri cinsiyeti belirliyor . E buna kardeş e buna kızkardeş buna erkek kardeş . Yaparım yapmam dersi size düşmemiş deyip susturmak . Yada daha mutavazi olunması gerekirse . Bu benim eşimle aramdaki mesale kimseyi ilgilendirmez denmeli . Bu lafa söze bakan insanları anlamıyorum . Bir çorbada tuzu olmayan insanların ağzına kimse bakmasın . Hala kadınlarımız pasif . Hala elalem ne der kafası
(8,936 puan) tarafından
Ahh be aysem o zihniyet belki torunlarımizin zamaninda degisecek acaba biz gorebilcek miyiz :)))
(7,121 puan) tarafından
İnsallah
-Reklam-
+14 oy
(5,132 puan) tarafından

Her insan ya da her çiftin bunu karar vermesini bıraksak nasıl olur? Neden merak ediyoruz ki bu soruyu? 

Hemen çocuk olsa suç hemen olmazsa suç. Kime ne, bana ne, bize ne... 

Herkes istediği kendini hazır hissetiği zamanda anne baba olsun, erkenden ya da sonra. 
Bazı insanların önceliği çocuk sahibi olmak olabilir, bazıların ise iş güç vs. İnsanların kararlarına saygı duymayı, burnumuzu sokmamayı, basitçe merak etmemeyi öğrenmeliyiz 
(5,132 puan) tarafından
Aman soylenecek cok sey var,  herkes kendi hayatına baksın
tarafından
Burada herkes çok tuhaf. Çok bilmiş bilmiş konuşuyorlar. Inan yolda gorsek selam dâhi veremeyeceğimiz insanlarla dolu burasi. Ben, mesela hiç kimsenin hayatına karışmam. Ilgilenmem. Kim ne isterse onu yapabilir. Ben, kendi evime, yuvama bakıyorum
(1,918 puan) tarafından
Tartisma postu olmasin deyip gayette tartisilcak soru sormakta bilemiyorum .dd Kesinlikle herkesin hayatina kendine evlendikten 1 bucuk sene sonra hamile kaldim kaybettim ikinciye nasip etti Rabbim
tarafından
Diyorum ya buradaki insanlar çok tuhaf... Ben, hep şükür ediyorum iyi ki çocuğum olmuş. Rabbim bana bunu nasip etmiş. Çok şükür evladım sağlıklı. Çocuğum olsun diye yıllardır uğraşan insanlar var. Çocuğu sağlığına kavuşsun diye varini, yoğunu veren aileler var
(1,918 puan) tarafından
Tabikide evlat başka
+9 oy
(2,804 puan) tarafından
İnsanlar neden evlenir peki? aile kurmak çocuk sahibi olmak.insanın doğasında üremek üretmek Bi hayat gayesi çabası var, Hiç birimiz münnecimm değiliz kimse evliliği kötü gitsin diye evlenip çocuk yapmaz... 
tarafından
Sadece çocuk olduğunda aile olunduğunu düşünmüyorum. Evet tabiki insanın doğasında üremek var ama bu en ilkel dürtümüz. Biraz daha temkinli olmak gerekmez mi
(2,804 puan) tarafından
Evleneceğin kişiyide sen seçiyorsun sonuçta kafana silah dayayıp evlen bununla çocuğun olsun demiyorlar, tamam kimse 4 4 lik değil 5 parmağın 5i bir olmadığı gbi sonuçta,
tarafından
Canım tabiki sen seçiyorsun ama eminim ki insanların aynı evin içinde daha farklı oldukları konusunda hepimiz hemfikirizdir
(2,804 puan) tarafından
Orası öyle cnm biz bile değişebiliyorz kolay mı bir aile kurmak bnde diyorm ki kimse kö olmak için evlenmez eşimiz iyi çıkar ama pislik rezil bir ailesi vardır huzur kaçar bunu bilemeyiz Köse 2. Yüzünü direk göstermiyor ki bilelim
+1 oy
(3,402 puan) tarafından
 29 evlendim   mesleğimi  elime  alip  sonra evlenecem dedim 2 senelik evliyim daha yeni hamileyim  başta hiç istemedim evime filan alışayım  dedim 
0 oy
(13,825 puan) tarafından

27 de evlendim akışına bıraktım bilmem özellikle düşünmedim demek :D

(13,825 puan) tarafından
Biraz da yaştan heralde ya aslında illa olsun ya da olmasın diye düşünmedim ben Rabbim bilir dedim akışına biraktim
(3,205 puan) tarafından
27 de evlenip akişına birakma fikri  ☺☺evet bnde  burdayim☺ olay aynen oyle gerceklesti
(13,825 puan) tarafından
Yani hani çocuk olsun olsun diye bir düşünceye hiç kapilmadim ben .akışına bıraktım Rabbim bilir dedim iki ay sonra kaldım kimyasal oldu iki ay sonra yine oldu sekiz haftalık düşük oldu iki ay sonra yine kaldım☺️şükür şimdi iki oğlum var
(3,205 puan) tarafından
Masallah benimde 2 :)
(13,825 puan) tarafından
Allah bağışlasın ❤️
0 oy
(9,247 puan) tarafından
Valla yaşı kğçük olan bekliyor büyük olan hemen yapıyor:)
(3,767 puan) tarafından
Sezeryan oldum ondanda  korkuyorum ..2.5 yaşında daha biraz rahatsiz
(9,247 puan) tarafından
Sezeryan ım benimde berbattı  cocugun nesi var
(3,767 puan) tarafından
Gelişim de gerilik var geç yürüdü şuan yuruyo konuşması yaşıtlarına göre değil özel eğitime gidicek
(9,247 puan) tarafından
Ne kadar lıkken yürüdü
(3,767 puan) tarafından
1aydir şükür yuremeye başladı 2.5 yasinda
0 oy
(1,022 puan) tarafından
Tercih meselesi canim kimisi hata kaza oluyo yani bence cogunluk oyle.

Ben evlendikten sonra 8.ayda hamile kaldim daha da beklesem olurdu ama nasip o zamanaymis planli bi gebelikti. Esimle 10 yillik bi gecmisimiz vardi 
tarafından
Bunu da anlayabiliyorum. Ama 6 ay çıkıp evlenen bir çiftin direk çocuk yapmasındski cesarete aklım ermiyor vallahi. :(
(1,022 puan) tarafından
Bazilari cok kapsamli dusunmuyo belki de bu cocuk meselesini. Hersey cocugun ihtiyaclarini karsilamak degil sonucta ona iyi bi gelecek sunmak saygili sevgili bi sekilde buyutmek bunlar cok onemli. Genelleme yapmiyim ama cogunluk bu kadarini dusunmuyo bilincsizce oluyo bazi seyler
0 oy
(6,512 puan) tarafından

Ben evlendikten 1 sene.sonra hamile kaldım isteyerek yaptık ama bileydim en az 5 sene beklerdim 

Şimdi yeni evlilere ilk tavsiyem saygı sevgi değilde ahhahhaha hemen çocuk yapmayın oluyor yani :D

tarafından
O cicim aylarının neşesine mi kanılıyor yani :D
(6,512 puan) tarafından
Kesinlikle
şu mutlu evliligimizi bir bebekle taçlandıralim diyoruz sonra görüyoruz ebemizi
tarafından
:D Hiç güleceğim yoktu :D
0 oy
tarafından
Valla bizde 6 yıl sonra çocuk yapma düşüncesine eristik eşimle ki 26 yaşında evlenmistim 32 yaşında anne oldum evligimiz normal bir evlilik çok şükür sorunumuz olmadı bu güne kadar benim fikrimde önce evlilik oturmalı hemen çocuk yapılmamalı insanlar birbirine alışmalı önce birde hadi yaşı büyük insanlar neysede çok erken çocuk sahibi olmamak lazım bence kadın çok yıpranıyor çünkü 17-18 yaşında bir insana çocuk bakmak biraz ağır gelir benim fikrimce kişiler biraz olgunlaşınca çocuk sahibi olsa daha iyi olur tabi 
tarafından
Heh işte müthiş manzara bu. Ya gerçekten üzülüyorum. Çoğu küçük çocuğum var diye resmen zulme uğruyor :(
(227 puan) tarafından
Bizde 26 yaşımızda evlendik 2 yil sonra cocuk istedik simdi biz 29 bebegimiz 1 yaşında bir tane daha olursa 31 32 yaşımda falan düşünüyorum ama korkuyorum hatta hic düşünmüyorum eşim cok istiyo yaşa bagli bi zorlugu oluyor mu senin için
tarafından
Çok şükür yasa bağlı bir zorluk olmadı ,ilk 6 ay kolik bebekdi ilk altı ay dışında ,şuan 18 aylık bebeğim rahatım belli bir düzenimiz var günlük zorlanmıyorum
tarafından
Ecelidunya birde evet bende o fikirdeyim 17-18 yaşlarında arkadaşlarım gezerken gerçekten banada zulüm gibi gelebilirdi hayatı daha yaşamamıssin kendin çocuk yaşta sayılırsın ,ama şimdi yaşım olgunlaştığı için en çok sevdiğim şey bu yaşımda anne olmak
(227 puan) tarafından
Teşekkür ederim cevabın için
0 oy
(1,030 puan) tarafından
Anne olmayı çok istiyordum :) hep ölümlü dünya ben de yaşamak istiyorum o duyguyu derdim Allah'a şükür 2 yaşına girecek şimdi :) 
tarafından
Ama mesela ya bu evlilikte olmazsa boşanmam gerekirse diye düşünmedin mi hiç? Evliliğin başındayken
(1,030 puan) tarafından
Pandemi olduğu için eşimi çok daha iyi tanıma fırsatım oldu düğünüm ertelendi ne desem alır küfür etmez saygı gösterir aileme saygıda kusur etmez sigara içki yok kalbi temiz şuan hatta 2. Çocuğu düşünüyoruz  işten eve evden işe evde yardım eder valla son şanslıyım bence :) telefonu bütün sosyal medyaları elimde hatta şifreyi o bilmez ben bilirim bankalar dahil herşeyi biliyorum dürüst bir insan birşey alacaksa muhakkak sorar kız ben hamileyken bu adamın burnundan getirdim  ozaman bile sakin kaldı :Dd
tarafından
Ay maşallah canım :) sen şanslı olanlardansın demekki :)
0 oy
(3,416 puan) tarafından
28 mde evlendim hemen cocuk dusunduk esim benden uc yas buyuk hem yaştan hemde ya cocugum olmazsa tedaviye hemen baslamak icin yas faktoru yumurtlamayi etkileyebilcegini dusundum hamileyken rahmimin problemli oldugunu ogrendim bebegim dusuk tehlikesi erken dogum riski vardi rabbime cok sukur sag salim 29 yasinda kucagima alabildim simdi 30 yasındayim oglum 10 aylik bana kalsa ikinci cocugu da istiyorum cunku rahmimdeki problem ve yaşımın büyümesi  korkutuyor beni ama esim okul cagina kadar istemiyor bende rabbime biraktım artık
tarafından
Allah bağışlasın canım :))
0 oy
(7,254 puan) tarafından

Çok çok istemedim ama oldu bı şekilde çok şükür eşimle sıkıntım yok şuan maddi olarakta iyiyiz ikincide yolda :silly:

(7,254 puan) tarafından
Sağol canım hamdolsun öyle :) kimisi düzelecek diye düşünüyor galiba çocuk olursa nazliydi adı galiba kaynanasının evine gitmemek için hamile kalmaya çalışan ☺️
tarafından
Ay evet nazlıyı hatırlıyorum ya. Altlı üstlü oturuyordu kaynanasıyla. Gözükmüyor bayadır
(7,254 puan) tarafından
Evet bayadir yok
tarafından
Ahahahah o şuan hamileler sayfasını işgal ediyor ismi naz mıydı neydi geçen hafta baya gebelik testi atıyordu yine negatif heralde şuan adet görmedim bir kaç gündür
(7,254 puan) tarafından
Hala çabaya devam ediyor o zaman başına daha büyük dert açacak haberi yok
0 oy
(13,877 puan) tarafından
Bende erken evlendim geç çocuk yaptim. 21 de evlendim 29 da anne oldum. Kisir yakiştirmalarina göz yumarak anne olmayi erteledim. Bende anlam veremiyorum daha evliliğin ne demek olduğunu bilmeden anne olma telaşina kapilanlari. 
tarafından
Ya işte bence korunma yöntemleri de öenmli biliyor musun? Hormonal herhangi bir korunma yöntemi kullanmamamızın da bu kadar çabuk hamile kalmamıza etkisi büyük
(13,877 puan) tarafından
Evet öyle ama ben ikinciyi de doğurdum yeni. Ikincide de ayni şekilde korunmama rağmen 1 sene sürdü hamile kalabilmem. Ilk seferde hemen kaldim diye ikincide de hemen kalirim sandim. Bu sefer yine kesin ben kisirlaştim mi acaba diye eşimin başinin etini yedim.
tarafından
Oooo diyorsun. Bende de öyle olur mu ki ya. Yaş var çünkü bende
(13,877 puan) tarafından
Sen kaç yaşindasin canim. Ben şuan 33 yaşindayim. Genelde ikinciye hamile kalmakta zorlanan çok kişi var. Sende istediğin zaman hemen olur inşallah.
tarafından
31 yaşındayım ben de şuan :/
0 oy
(1,484 puan) tarafından
Keşke erkenden yapmasaydim bende evlendim 5 ay sonra isteyerek hamile kaldım 22 yaşındaydım hem biraz özendim hem etrafdan duyma sözlerle 
tarafından
Ahh canım benim ya :(( inşallah şansın döner
(1,484 puan) tarafından
Sıkıntı yok aslinda ama biraz daha bekleseydim keşke diyorum çalıştırdım belki birikim yapardim vs.iste
0 oy
(5,348 puan) tarafından
Üç yıl flörtten sonra evlendim. Evliliğimin ikinci senesi gebelik öncesi test yaptırmaya gttim çünkü iki yıl daha çocuk düşünmüyordum. Sonra testte yumurta sayımın azaldığını öğrendim. Ve ikinci yıl çocuk yaptık biraz korkudan dolayı yoksa 4.yil düşünüyordum çocuğu. Ha iyi mi oldu iyi oldu  Yarın 31 yaşıma giriyorum üç yaşında çocuğum var. İyiki yapmışım zaten gttikce enerjim azalıyor ikinciyi düşünmüyorum yanlışlıkla olursa dogururum. Hemen çocuk yapanlara bende sasiriyorum bazıları yanlışlıkla ilk geceden gebe kaliyo
tarafından
Çook çook farklı bir durum. Zaten yine burda bir bilinçlilik örneği görüyoruz. Bakınız gebelik öncesi muayeneye gitmek :)) Allah bağışlasın canım :)
(5,348 puan) tarafından
Amin canım çok teşekkür ederim :)
0 oy
(10,383 puan) tarafından
Kız ben bir buçuk yıl sonra yaptım. (tövbe sanki tek yaptım lafa bak :)) ama yani benim yaş vardı baya. İki desen yiyor mu nagiş yemiyor :') 
tarafından
Sen kaç yaşında YAPTIN :D
(10,383 puan) tarafından
32 de doğurdum yaptığım zaman 9 ay gerisi işte jahahsbd ya ece of :) 35 şu an yaşım :')
tarafından
31 de ben canım :D sus sus genciz daha :D
(10,383 puan) tarafından
Tabi genciz kız biz daha ölmedik :) hem 30 dan sonrası daha eğlenceli
0 oy
(1,103 puan) tarafından
Hayattan beklentisi yoktur belkide. Ben 1,5 yıl sonra hamile kaldım. Ki Dr lar çocuğun olmaz demişti. Ama evliliğimi 4 yıl sürdürebildim. 2. Evliligimdeyse eşim yaşım geçiyo diye diye en sonunda tamam dedirtti ve asla olmaz dediğim bı ay da hamile olduğumu öğrendim. Çünkü korona olmuştuk ve sadece 1 kez yakinlastik o ay. Hatta erkek olursa adını koronay koyalım diye bayağı gülmüştük :) çok zorlanıyorum çok yoruluyorum. Eşim hafta da 1 gün evde çünkü uzun yol şoföru. Tabiri caizse tırcı. Ama eşimden de evliliğimden de evlatlarimdan da çok razıyım. Bin şükür. ❤️
tarafından
Handemm<3 Allah bağışlasın canım benim :)
(1,103 puan) tarafından
Sağol canım hepimizin çocuklarini inşallah ❤️❤️❤️
(1,103 puan) tarafından
Asko bu arada ben 24 yaşında anne oldum. Yasim 28. Ama evlenene kadar varya of :D çok hızlı yaşadım. Doydum yani herseye. Yoksa bende sanırım ertelerdim .
tarafından
Ooff evlenene kadar ben de çok hızlıydım :D o yüzden hatta evliliğin ilk yılı baya bocaladım. Aklımda hiç evlilik yoktu. Basiretim bağlandı resmen :D
(1,103 puan) tarafından
Şimdi bazen özlüyorum ama bu yaz eski günlere donucem . Ufaklık anneannede durma zamanına gelsin de :D
0 oy
(3,767 puan) tarafından
Aynn hmn yaptım olmazsa ya diye çocuk eşimde çocuk isteyen biri değildi  şuan biraz rahatsızligo var 2.5 yaşında ikinci düşünemiyorum çok yıprandım çocuk goresim yok geç evlendim ama 27 yasindayim
0 oy
(7,419 puan) tarafından
İlk 1 sene düşünmedim ben sonra düşündüm 2022 de oldu cocuğum 2018 evlendim ben  yaşım tutdu kaçarak evlendik şimdi 22 yaşım
tarafından
Zor değil mi canım. Yani hiç içinde birşey kalmadı mı?
(7,419 puan) tarafından
Herşeyi yaşatıyo eşim bana okuyom şuan ona bişey demiyo lise bitcek bu sene sonra ünüverteyi okucem calışmak istiyom
0 oy
(399 puan) tarafından
Çocukları  çok seviyorum , evlenmeyi en çok bir  bebeğim olsun diye istedim . Evlendim tabi esimi çok seviyorum , kizimiz oldu onu çok çok çok seviyoruz eşimle o yüzden hemen olsun istedik çok şükür Rabbım bekletmeden verdi . Ama ikinci çocuk için artık çok erken olduğunu düşünüyorum:) 
tarafından
Yaş kaçtı canım ;)
(399 puan) tarafından
Mayısta 22 olucam nasip olursa :)

İlgili sorular

0 oy
26 cevap 1,846 göst.
27 Mart 2021 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
16 cevap 826 göst.
27 Kasım 2020 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy